Utrudnienia dla nadmorskich restauratorów i turystów

Utrudnienia dla nadmorskich restauratorów i turystów

Od czerwca do września na plażach polskiego wybrzeża prowadzone będą prace, polegające na budowie plaż poprzez refulację. Oznacza to problem m.in. dla restauracji zlokalizowanych nad Bałtykiem.

Urząd Morski w Gdyni informuje, że od czerwca do września 2019 roku, a więc w okresie, gdy nad polskie morze wybiera się najwięcej turystów, trwać będzie refulacja.

Polega ona na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku.

Poprzez te działania plaże mogą zostać poszerzone około 40 metrów. Celem refulacji jest ochrona brzegu morskiego przed erozją.

Na czas prac, poszczególne odcinki plaż będą sukcesywnie zamykane.

Specjalnie wytyczone i udostępnione dla turystów zostaną przejścia do plażowych restauracji, jednak będą się oni musieli liczyć z innymi niedogodnościami, np. wypoczynkiem w pobliżu nieatrakcyjnego wizualnie urobku - mieszanki piasku i wody, pochodzącego z refulacji.

Prace prowadzone na Morzem Bałtyckim w trakcie największego sezonu turystycznego - wakacji - to problem nie tylko dla przebywających wówczas na wybrzeżu turystów.

Z utrudnieniami muszą się bowiem liczyć także restauratorzy. Prowadzone przez nich lokale mogą znacznie stracić na liczbie gości, a co za tym idzie na zyskach, które w trakcie wakacji zdecydowanie się zwiększają.

Urząd Morski w Gdyni ma na bieżąco informować o tym, gdzie prowadzone będą działania związane z refulacją. Rozpoczną się one w pierwszej połowie czerwca na plaży w Gdańsku Jelitkowie. Do refulacji przewidziane są również plaże w Brzeźnie, Jastrzębiej Górze, Ostrowie, Karwi, Helu, Kuźnicy, Sztutowie, Stegnie i na Westerplatte.

Restauratorzy i turyści z utrudnieniami muszą liczyć się do końca września, o ile prac nic nie pokrzyżuje. Wówczas problemy mogą przeciągnąć się o kolejne tygodnie.