Wegetarianizm a depresja

Wegetarianizm a depresja

Zwolennicy diety roślinnej, jako argument za odstawieniem mięsa podają korzystny wpływ zamienników na zdrowie psychiczne. Opublikowane wyniki badań rzucają nowe światło na tę dyskusję.

Wyniki niedawno przeprowadzonego eksperymentu jasno sugerują, że ludzie jedzący mięso rzadziej chorują na depresję i odczuwają mniejszy niepokój niż zwolennicy diet roślinnych. Nie są to jednak ostateczne wnioski, ponieważ nie udowodniono bezpośredniego związku między wegetarianizmem a pogorszeniem zdrowia psychicznego. Eksperci nie byli w stanie określić, czy inne czynniki również mają wpływ na korelację między dietą bezmięsną a psychiką.

Analiza opublikowana w czasopiśmie "Food Science and Nutrition" sugeruje, że istnieje związek między wegetarianizmem a podwyższonym poziomem depresji i niepokoju, porównując do pełnowymiarowej diety. Odkryli to badacze, którzy dokonali weryfikacji dwudziestu badań dotyczących konsumpcji mięsa i zdrowia psychicznego.

Istnienie związku przyczynowego dotyczącego tej kwestii jest przedmiotem ciągłych rozważań. Część badań łączy niedobory żywieniowe (wynikające z diety bezmięsnej) z depresją, to jednak właśnie problemy ze zdrowiem psychicznym mogą być powodem dla którego niektórzy eliminują produkty odzwierzęce z diety.

Analiza dotyczyła badań przeprowadzonych w latach 2001-2020 na grupie 172 tys. osób. W ogromnej większości (aż 158 tys.) uczestnicy jedli mięso, zaś 13 tys. osób było zdeklarowanymi wegetarianami lub weganami.

Uczestnicy badania deklarowali swoją dietę, a następnie odpowiadali na pytania dotyczące odczuwania lęku i stanów depresyjnych. Analizy jasno wykazały, że istnieje bardzo wyraźny związek między brakiem mięsa w diecie a gorszym stanem zdrowia psychicznego i jest to zjawisko niezależne od płci. Badania te jednakże nie określiły, czy inne czynniki również mają wpływ na tę korelację - chodzi tu przede wszystkim o kwestie takie jak wiek, rodzaj spożywanego mięsa, status społeczno-ekonomiczny, historię chorób psychicznych czy czas niejedzenia mięsa.

Mimo analiz, badanie nie udowodniło, że diety bezmięsne prowadzą do problemów psychicznych. Różne eksperymenty wykazują równe wyniki, dlatego też postawienie konkretnej tezy jest niemożliwe.