Wpływają kolejne wnioski w ramach Tarczy Finansowej 2.0

Wpływają kolejne wnioski w ramach Tarczy Finansowej 2.0

Od piątku w ramach Tarczy Finansowej 2.0 wpłynęło 5 tys. wniosków. Pierwsze 700 firm otrzymało już pozytywne decyzje.

Pomoc jest kierowana do kilkudziesięciu sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi w związku z drugą falą pandemii, takich jak gastronomia, hotelarstwo, kultura, targi i inne. Celem subwencji jest przetrwanie przez firmy kryzysu do wiosny bez zwalniania pracowników. Jeśli dany przedsiębiorca zwolni połowę załogi, to otrzymana subwencja będzie o połowę mniejsza.

Prezes PFR Paweł Borys wskazał, że kod PKD identyfikujący branże kwalifikujące się do wsparcia "nie musi być wiodący, może być też poboczny". Pojawiło się również pytanie o wycofanie wsparcia z budżetu dla firm, które decydują się na otwarcie swoich biznesów mimo restrykcji sanitarnych. Potwierdzono, że przedsiębiorcy tacy nie mogą korzystać z pomocy gospodarczej.

Paweł Borys powiedział, że w ciągu weekendu razem z Ministerstwem Rozwoju, Przedsiębiorczości i Technologii PFR dzwonił do przedsiębiorców planujących otworzyć swoje biznesy mimo obostrzeń i przekonywał, by tego nie robili. "Reakcje były różne, nie do wszystkich się dodzwoniliśmy, rozmowy natomiast były raczej spokojne. Staraliśmy się przekonywać i mamy nadzieję, że jakąś grupę przekonaliśmy skutecznie" - ocenił Borys. 

Pytany o kwestię nieudzielania wsparcia z budżetu państwa dla firm łamiących obostrzenia Borys podkreślił, że dotyczy ona nie tylko Tarczy Finansowej 2.0 PFR, ale wszelkich form pomocy finansowej z budżetu. "Przedsiębiorca składając wniosek o wsparcie musi oświadczyć pod rygorem odpowiedzialności karnej, że przestrzega wymogów sanitarnych. Pozostajemy w kontakcie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i jeśli otrzymamy informacje, że przedsiębiorca łamał restrykcje, będziemy musieli wystąpić do niego o zwrot tych środków" - wyjaśnił szef PFR i zaznaczył, że cały program wsparcia opiera się na zaufaniu, a oświadczenia składane przez przedsiębiorców są następnie weryfikowane.