Z kuchni włoskiej do Polski... i z powrotem

Z kuchni włoskiej do Polski... i z powrotem

Polacy uwielbiają włoską kuchnię. W rankingu na ulubioną zagraniczną kuchnię zdecydowanie wskazują tę z Italii. Włosi natomiast coraz częściej decydują się na polskie dania.

Polacy od lat deklarują, że oprócz rodzimej kuchni najbardziej lubią włoską. Wynika to także z danych firm zajmujących się dowozem dań z restauracji. Ponadto w ubiegłym roku Włochy zajmowały czwarte miejsce wśród państw, z których Polska sprowadza towary.

To, co popularne w Polsce, a pochodzi z Półwyspu Apenińskiego jest dla nas wyjątkowe w smaku. Do najczęściej wskazywanych przez Polaków dań kuchni włoskiej należą pizza, sałatka caprese czy makarony, które przygotowywane są na wielorakie sposoby. Wszystko dlatego, że cenimy różnorodność smaków, a ta jest najistotniejszym elementem włoskiej kuchni. Włosi uzyskują ją poprzez wykorzystywanie w potrawach wysokiej jakości składników, które co najważniejsze są oryginalne. Podobnie robi coraz więcej polskich restauratorów, dzięki czemu włoskie dania zamawiane w polskich lokalach zachowują oryginalny smak, rodem z Italii.

Włosi eksportują przede wszystkim sery, oliwę z oliwek, makarony, wyroby cukiernicze oraz produkty na bazie kakao. Oprócz tego są największym producentem oraz eksporterem win, także do Polski. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się wina chianti, barolo czy brunello di montalcino.

Nie tylko Polacy lubią kuchnię włoską i właśnie z Italii sprowadzają produkty. W ostatnim czasie wymiana żywnościowa obrała strategię dwukierunkową. Coraz częściej i coraz więcej produktów polskich trafia do Włoch. Nasza kuchnia, podobnie jak włoska, oparta jest na węglowodanach, a od niedawna się odchudza, co przyciąga włoskich konsumentów.

Włosi lubują się przede wszystkim w polskim mięsie, zupach, ale też w słodkich wypiekach. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego cenią sobie kaczkę i dziczyznę, zupę borowikową, a na deser wybierają szarlotkę.

Wymiana produktów między Włochami a Polską potęguje się. Efektem tego procesu jest wzrost popularności dań polskich w Italii oraz brak jego spadku w przypadku potraw włoskich w Polsce.