Za nami 5. edycja targów Wine Expo Poland

Za nami 5. edycja targów Wine Expo Poland

Odbywające się w dniach 25-26 października 2019 roku w Warszawie targi Wine Expo Poland były głównie wsparciem relacji biznesowych, edukacją profesjonalistów i konsumentów, a także wskazaniem kierunków rozwoju branży winiarskiej.

Tegoroczna edycja międzynarodowych tragów Wine Expo Poland przywitała ponad 80 wystawców z 14 krajów Europy i Afryki Południowej, którzy prezentowali swoje sztandarowe wina i nowości niedostępne jeszcze w ogólnej sprzedaży. Producenci, importerzy oraz dystrybutorzy nawiązywali i rozwijali relacje biznesowe. Kilkuset gości uczestniczyło w seminariach, winnych degustacjach poznając historie, nowe smaki, rozwijając swoją wiedzę. Na szczególną uwagę zasługują producenci z Polski, którzy w konkursie Wine Expo Poland Awards zdobyli pięć medali zyskując uznanie zarówno profesjonalistów, jak i konsumentów.

To tu po raz pierwszy goście mogli spróbować wina z Rumunii, nieznanych win serbskich, czy dokonywać wyboru spośród win francuskich z Doliny Loary.

Seminaria, degustacie - edukacja

Od początku organizatorzy traktują edukację polskich konsumentów, jako swoją misję. Dlatego Wine Expo Poland to seminaria, liczne degustacje.

- Przyświeca nam idea, aby można było tu spotkać wina dostępne na większości rynków europejskich i edukować polskich konsumentów. Polacy są ciekawi win premium. Często mają dylemat, ile zapłacić za wino, jakie wybrać? Dlatego uczymy ich, jak wybierać te, dobrej jakości - mówi Dario Squarzanti, dyrektor generalny Wine Expo Poland i dodaje: - Chcemy, aby równolegle rósł rynek i świadomość konsumentów. Podczas tegorocznej edycji targów goście uczestniczyli w kilkunastu seminariach poświęconych winom z różnych stron świata.

Kiedy o winie legalnie?

Znawcy wina potrafią wskazać co kryje się pod tym terminem. Czy jednak potrafi to także ustawodawca (polski i unijny)? I czy zgodnie z polskim prawem termin wino zarezerwowany jest jedynie dla napoju alkoholowego uzyskiwanego w wyniku fermentacji moszczu winogronowego?

Podczas konferencji "Wino na legalu" inaugurującej targi Paweł Kempa-Dymiński - radca prawny oraz mgr inż. Kamila Klajman, Manager Laboratorium Autentykacji Produktów w Łodzi dokonali analizy krajowych i zagranicznych przepisów wyjaśniając, jaki produkt w Polsce legalnie możemy nazwać "winem".

Konkurs na wysokim poziomie z mocnym polskim akcentem

Tegoroczny konkurs Wine Expo Poland Awards był wyjątkowy. Dyrektor targów otrzymał od jury profesjonalnego gratulacje, ponieważ wina zgłoszone do rywalizacji były, ich zdaniem, na bardzo wysokim poziomie. Konkurs jest już marką międzynarodową, jest ważny w środowisku, a to też za sprawą międzynarodowego jury.

W tym roku wielkimi zwycięzcami konkursu zostali młodzi producenci z Polski. Winnica Rajska, znajdująca się na peryferiach Myszkowa w bardzo zacisznym malowniczym zakątku Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w sumie otrzymała 5 medali - Słowik, Jaskółka i Skowronek z 2018 roku zostały uhonorowane trzema złotymi medalami przyznanymi przez jury profesjonalne i złotym medalem od jury konsumenckiego. Dodatkowo wino Cabernet Cortis 2018 otrzymało srebrny medal od profesjonalistów. Ten sukces młodych producentów bardzo zaskoczył. I choć na pewno dodał skrzydeł, nie myślą oni o masowej produkcji, ale o zachowaniu rodzinnej atmosfery i możliwości osobistego wpływu na proces produkcji wina.