Zaskakujące wyniki zbiorów 2021

Zaskakujące wyniki zbiorów 2021

Zeszły rok był trudny dla winiarzy w 13 niemieckich regionach winiarskich. Mimo to ocena Niemieckiego Instytutu Wina (DWI) jest optymistyczna. Jak wynika z oceny najmłodszy rocznik należy uznać za udany pod kątem jakości owoców. Po analizie wynika, że tegoroczny ogólnokrajowy zbiór, szacowany na 8,7 mln hektolitrów, będzie tylko nieznacznie mniejszy w porównaniu od przeciętnej wielkości liczonej w skali wieloletniej.

Tegoroczne zbiory były wyzwaniem ze względu na warunki pogodowe. Winiarze dali z siebie wszystko, mimo przeszkód jakimi były obfite opady deszczu. Przygotowania do sezonu trwały już dużo wcześniej. Latem trwały zabiegi mające na celu ochronę zdrowia winorośli. To było bardzo ważne zadanie, które zakończyło się sukcesem, a następnie trwało już winobranie, jednak w tym sezonie było rozpoczęte stosunkowo późno. Wiele pracy oraz cierpliwości kosztowało wyselekcjonowanie zdrowych jagód i stworzenie im warunków zapewniających prawidłową wegetację. W przypadku odmian później dojrzewających, jak riesling, zbiory odbywały się do końca października, a w niektórych winnicach potrwają nawet do listopada.

Pozytywną stroną tegorocznych późniejszych zbiorów jest wyjątkowy aromat jagód, wszystko dzięki ciepłych jesiennych dni oraz chłodnych, długich nocy. Wina z tego roku charakteryzują się więc szczególnym smakiem i owocowym posmakiem. Są też lekko kwaśne i tym samym są orzeźwiające.

Innym wyzwaniem są różnice w zbiorach pomiędzy regionami. W tym roku winobranie rozkłada się w bardzo nierównomiernie w poszczególnych regionach winiarskich Co ciekawe, w zależności od warunków klimatycznych i skuteczności środków ochrony roślin osiągi różnych winnic na obszarze tego samego regionu potrafią sięgać od "ekstremalnie słabych" do "nadzwyczaj dobrych".

Różnica zależna jest od wielu czynników. Na przykład w Mittelrhein i we Frankonii spodziewane są bardzo dobre rezultaty, ale w Badenii późne przymrozki spowodowały duże straty w uprawach, zwłaszcza na południu regionu, w tej sytuacji oczekuje się tu spadku plonów o 20 procent w porównaniu ze średnią z ostatnich dziesięciu lat. Niższe plony, odpowiednio o 15 i 10%, notuje się również w Saale-Unstrut i Nahe.

W pozostałych niemieckich regionach winiarskich ocenia się już, że zbiory winogron będą zbliżone do innych regionów. Wirtemberscy winiarze mają powód do zadowolenia, ponieważ zaskakujące jest to, że pomimo późnych przymrozków i szkód spowodowanych gradobiciami zbiory cieszą się przewagą nad słabym wynikiem w 2020 roku. Zadowoleni są też właściciele gospodarstw w regionie Ahr, którym dzięki wsparcia i solidarności wolontariuszy udało się zebrać plon kalkulowany na 39 000 hektolitrów.