Zbliża się najsłodszy dzień w roku!

Zbliża się najsłodszy dzień w roku!

To właśnie 24 lutego przypada w tym roku tłusty czwartek. Dzień długo wyczekiwany przez wszystkich, nie tylko najmłodszych! W tym jednym z nielicznych dni w roku wszystkie diety przestają istnieć i nie ma mowy o wyrzutach sumienia.

Dzień słodkich wypieków ma dość długą historię. Zdania są podzielone: jedne źródła mówią, że początki tłustego czwartku w Polsce sięgają XVI wieku, inne, że dopiero XIX wieku. Co ciekawe, z drugą datą związana jest interesująca opowieść. Mimo że tłusty czwartek wszystkim kojarzy się tylko z dużą ilością słodkich przekąsek, a także długimi kolejkami przy cukierniach, to niewielu wie, że posiada swoją niebanalną historię! Tłusty czwartek prawdopodobnie powstał dzięki pewnej anegdocie, która związana jest z okrutnym krakowskim burmistrzem o nazwisku Combr. Mężczyzna bardzo dał się we znaki kobietom z pobliskiego jarmarku, więc te, gdy podczas handlowania na rynku usłyszały, że umarł (w czwartek przed Środą Popielcową), zamiast zalać się łzami, urządziły huczną zabawę. Z tej radości, że nie będzie już rygorystycznego panowania zarządcy Krakowa, kobiety postanowiły świętować rocznicę jego śmierci właśnie w tłusty czwartek, a zabawę nazwano babskim combrem i co ciekawe, do dzisiaj nazwa ta funkcjonuje na południu Polski. Handlarki w Krakowie obchodziły comber do 1846 r., kiedy to władze austriackie zakazały tej zabawy. Współcześnie, zwłaszcza na południu Polski, babskim combrem nazywa się spotkanie organizowane wyłącznie w kobiecym gronie.

Słodkie wypieki były w polskiej kulturze od dawna

Trudno potwierdzić, na ile historia zgodna jest z prawdą i czy faktycznie istniał okrutny burmistrz Combr. Pewne jest to, że w Krakowie obchodzono babski combr od średniowiecza. Nie można natomiast jednoznacznie stwierdzić, czy to właśnie handlarkom z opowieści zawdzięczamy to, że tego dnia zajadamy się faworkami i pączkami, czy nawet to, skąd ten zwyczaj dotarł do Polski. Na pewno tłuste wypieki lądowały od dawna na polskich stołach z okazji różnych okoliczności.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<