Zmiana czasu już dzisiaj. Będą skutki ekonomiczne i nie tylko

Zmiana czasu już dzisiaj. Będą skutki ekonomiczne i nie tylko

W tym roku zegarki przestawimy już w ten weekend - z 26 na 27 marca. Tym samym przestawiamy zegarki w nocy - z godziny 2.00 na godzinę 3.00.

W nocy z soboty (26 marca) na niedzielę (27 marca) będziemy musieli przestawić wskazówki zegara o jedną godzinę do przodu: z 2:00 na 3:00. Zmiana czasu z zimowego na letni to z jednej strony zaleta, ponieważ oznacza, że jest już wiosna i wielkimi krokami zbliża się lato, a więc sezon urlopów i wakacji. Z drugiej strony jednak, zmiana czasu na letni odbiera nam jedną godzinę snu, w przeciwieństwie do przejścia na czas zimowy.

Wymiar ekonomiczny

W wymiarze ekonomicznym, powoduje to wiele problemów. Eksperci wskazują, że przy obecnej wysokiej wydajności energetycznej źródeł światła, oszczędności generowane przez zmianę czasu na letni są minimalne.

Szczególnie poszkodowana jest też branża logistyczna, pracująca w systemie zmianowym, czy też systemy elektroniczne, prowadzące transakcje finansowe w wymiarze ogólnoświatowym.

Podróżni i kłopoty ze zmianą czasu na letni

W dniu zmiany czasu na letni podróżni masowo spóźniają się na pociągi. Pociągi pasażerskie muszą stać na stacjach przez dodatkową godzinę, by dotrzeć na kolejny przystanek zgodnie z rozkładem jazdy według nowego, letniego czasu - często z niecierpliwiącymi się podróżnymi w środku.

Zdarza się także, że pasażerowie samolotów tracą orientację i spóźniają się na swoje loty, mylą także czas rozpoczęcia dób hotelowych. Tabele stref czasowych często nie biorą pod uwagę lokalnej zmiany czasu na letni i wprowadzają podróżnych w błąd. Kto podróżuje daleko na przełomie marca i kwietnia zawsze powinien dokładnie sprawdzać, czy przypadkiem w miejscu odlotu nie nastąpiła zmiana czasu na letni.

Co ciekawe, banki często na kilka godzin wstrzymują świadczenie usług online, by uniknąć komplikacji związanych ze zmianą systemu liczenia czasu. To także może wpłynąć negatywnie na podróż, gdy akurat chcemy sprawdzić w drodze stan konta lub dokonać opłaty za jakąkolwiek usługę.

Mimo wszystko potwierdzone już jest, że zmiana czasu będzie obowiązywać jeszcze przez co najmniej sześć lat.