Święta na słodko

Święta na słodko

Nadchodzi czas w roku, kiedy uwaga wszystkich skupiona będzie wokół przygotowywań do świątecznego biesiadowania. Podczas tego wyjątkowego wieczoru, oprócz tradycyjnych wigilijnych dań, nie może zabraknąć słodkich pozycji. Jakie desery najczęściej występują na naszych rodzinnych stołach, a jakie znajdziemy w restauracjach?

Święta Bożego Narodzenia - na tę myśl od razu robi się ciepło na sercu. Jest to czas wielu wewnętrznych przeżyć, spotkań z bliskimi i kosztowania tradycyjnych potraw. Mimo że na co dzień próbujemy wielu nowatorskich smaków z najdalszych zakątków świata, to wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez dań przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nie da się ukryć, że pod kątem tradycji kulinarnych Polska jest bardzo zregionalizowana. Poza powszechnie znanymi świątecznymi potrawami występuje wiele popularnych jedynie w konkretnych miastach czy województwach. Nie zmienia to jednak faktu, że w większości sięgamy po dania tradycyjne, rezygnując z codziennych nowatorskich doznań. Do obowiązkowych dwunastu potraw na wigilijnym stole należy oczywiście wliczyć pyszne tradycyjne słodkości. Pierwsze skojarzenie?

Piernik

Znany chyba wszystkim, kojarzony przede wszystkim ze świętami bożonarodzeniowymi. Wyrazisty, korzenny, miodowy, słodko-pikantny i bardzo trwały. Jego nazwa wywodzi się od staropolskiego "pierny", co znaczy "pieprzny". Dlaczego? Polskim przodkiem piernika jest miodowiec, ciasto pieczone na bazie miodu, do którego z czasem zaczęto dodawać różne korzenne przyprawy oraz pieprz. Do dzisiaj jest to ciasto niezwykle aromatyczne, przepełnione imbirem, goździkami, cynamonem czy kardamonem. Występuje również z dodatkiem bakalii lub w wersji staropolskiej - może być przekładany powidłami, marmoladą czy też masą orzechową lub marcepanową i do tego oblany czekoladą. Co ciekawe, niegdyś piernik był uważany za lekarstwo na wiele przypadłości, takich jak przeziębienie, niestrawność czy zły humor. Znane są także przepisy na piernikowy sos do mięs lub zupę piernikową.

Z całą pewnością tradycyjny piernik nie jest ciastem prostym i szybkim w wykonaniu. Ciasto po wyrobieniu musi odleżeć kilka tygodni, aby przyjęło odpowiednie właściwości. Na szczęście dzięki korzennym przyprawom jest to produkt bardzo trwały. Oczywiście obecnie, gdy czas jest na wagę złota i mało kto ma możliwość tak długiego zajmowania się wypiekiem, stworzone zostały przepisy umożliwiające błyskawiczne upieczenie piernika. Smakiem często trudno odmówić mu wyjątkowości, co tym bardziej zachęca do własnoręcznego wykonania tej tradycyjnej świątecznej pozycji.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<