Aktualności

POLAGRA 2020 - Złoty Medal MTP

Znamy już zwycięzców Konkursu o Złoty Medal MTP na Targach POLAGRA 2020. Sąd konkursowy uhonorował sześć produktów.

Kongres Szefów Kuchni - Dzień Szefowskiej Wspólnoty

Kongres Szefów Kuchni w tym roku odbędzie się 18 listopada. W jego trakcie szefowie będą mieli możliwość wysłuchania wielu ważnych prelekcji, wymienienia się doświadczeniami oraz zapoznania się z wyselekcjonowaną ofertą dostawców dla branży HoReCa.

Jak w piekarni...

Własne wypieki od dawna różnicują lokale gastronomiczne, czy są to już wypieki na zbliżonym poziomie "jak w piekarni"?

Francja ponownie zawita do Polski

Zakrojona na szeroką skalę promocja francuskiej kultury i sztuki, połączona z promocją najlepszych francuskich produktów. Tak w skrócie możemy opisać akcję French Touch, która po raz 6. rozpoczyna się w Polsce.

Powstała Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej

16 września w restauracji Kuchnia Żoliborz w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona powstaniu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Na spotkaniu przedstawiono zarząd oraz zadania, jakich podejmie się IGGP

Znamy datę konkursu "Gęsina nie tylko na imieninach"

Pod koniec października już po raz czwarty odbędzie się konkurs "Gęsina nie tylko na imieninach". Tym razem uczestnicy spotkają się w restauracji Oregano and Wine, która znajduje się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Cykl szkoleń dla gastronomii podczas targów POLAGRA 2020

Już 28 września rozpoczną się targi POLAGRA 2020. Na ekspozycji zostanie zaprezentowana żywność, rozwiązania dla przemysłu spożywczego i sektora HoReCa. Podczas targów nie zabraknie interesujących szkoleń dla przedstawicieli gastronomii.

Polska wódka w unijnym wykazie oznaczeń geograficznych

Polska wódka znalazła się w unijnym wykazie oznaczeń geograficznych, które mają być zabezpieczone przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw w Chinach

Marcin Popielarz startuje z linią roślinnych produktów

Marcin Popielarz, Chef Patron restauracji Biały Królik w Gdyni i Biôłi Trus w Sulęczynie stworzył autorską gamę całkowicie roślinnych przetworów

Michał Stężalski otwiera drugi lokal w Poznaniu

Michał Stężalski otwiera swój drugi lokal gastronomiczny w Poznaniu!

Nurt wege łączy firmy

Marki zawiązały właśnie nieformalną koalicję działająca na rzecz poprawy nawyków żywieniowych Polaków.

Powstał Polski Pakt Plastikowy

Powstał Polski Pakt Plastikowy i staje się częścią globalnej inicjatywy Plastics Pact network Fundacji Ellen MacArthur

Teo Vafidis otwiera z synami restaurację

Popularny grecki szef kuchni i ekspert kulinarny - Teo Vafidis po latach przerwy wraca na rynek warszawskich restauratorów z nowym konceptem gastronomicznym. W prowadzeniu biznesu będą wspierać go dwaj synowie - Beniamin i Georgios

Turystyka musi poczekać. Druga tarcza antykryzysowa wraca do komisji

Tzw. druga tarcza antykryzysowa skierowana dla branży turystycznej wraca do senackiej komisji gospodarki i innowacyjności. Podczas rozpatrywania jej w czwartek na forum Senatu zgłoszono kolejne poprawki do treści ustawy.

Owoce morza taniej o wartość podatku VAT 23%

Owoce morza taniej o wartość podatku VAT 23% przez cały wrzesień dla klientów gastronomicznych Transgourmet i Selgros

Robert Lewandowski po raz kolejny inwestuje w branżę HoReCa

Spółka Nowe Mazury 8, której udziałowcem jest Robert Lewandowski, rozpoczęła wraz z trzema innymi firmami budowę kompleksu na wodzie w Giżycku. Ma się w nim m.in. się znajdować serwująca mazurskie ryby restauracja.

Tork z tytułem Business Superbrands 2020

Marka Tork działająca w obrębie branży higienicznej i ochrony zdrowia już po raz drugi została laureatem konkursu Superbrands Polska.

Czas na rybę! Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 września

W Zamku Książęcym w Niemodlinie w dniach 3-4 października odbędzie się konkurs Czas na rybę! Niebawem upływa termin zgłoszeń zarówno dla profesjonalistów, jak i juniorów, którzy chcą wziąć udział w konkursie.

Ustawa o tzw. opłacie cukrowej wchodzi w życie?

W czwartek ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów nakładającą m.in. podatek na napoje słodzone podpisał prezydent Andrzej Duda.

66 RESTAURACJI, 8 REGIONÓW 5-DANIOWE MENU

Trwa dziewiąta edycja festiwalu kulinarnego Fine Dining Week. Wydarzenie potrwa do 13 września. Autorskie dania przygotowali znakomici Szefowie Kuchni w myśl motywu przewodniego: sezon na polski fine dining

Deklaracje producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino do 31 sierpnia

Producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli, wpisani do ewidencji KOWR, są zobowiązani do złożenia deklaracji w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 sierpnia 2020 r.

Targi POLAGRA 2020 - inaczej, ale bezpiecznie

Tegoroczne spotkanie branży spożywczej w Poznaniu odbędzie się w dniach 28 września - 1 października. To pierwsze i jedno z zaledwie kilku wydarzeń biznesowych, które w tym roku zintegruje branżę spożywczą i sektor HoReCa

Nowy, azjatycki koncept na mapie Warszawy

Sing Sing to azjatycki koncept stworzony przez Grupę Instynk, łączący w sobie restaurację, drink and cocktail bar oraz działalność rozrywkowo-artystyczną.

Ruszyła nowa edycja programu MAKRO Polska "Polskie Skarby Kulinarne"

Po sukcesie poprzedniej edycji programu "Polskie Skarby Kulinarne", MAKRO Polska ponownie zaprasza do odkrywania tradycji kuchni polskiej. Do znanych już z udziału w Skarbach pięciu regionów wkrótce dołączą dwa kolejne.

Powrót do korzeni, czyli słów kilka o polskiej żywności

Czy znacie coś, co może się równać ze smakami dzieciństwa? Z wyrazistym aromatem babcinych przypraw unoszących się nad piecem, w którym strzelały polana drewna. Ze słodkimi i soczystymi jabłkami zrywanymi o zachodzie słońca w sadzie wujka.

25 sierpnia - Dzień Polskiej Żywności

W Polsce rocznie produkuje się żywność o wartości ponad 250 mld zł. Szacuje się, że rocznie około 40% jest lokowane na rynkach zagranicznych

Tutti Santi otwiera lokal w kolejnym mieście

Nowa inwestycja sieci pizzerii Tutti Santi mieści się w Łodzi i jest to już trzynasty lokal w Polsce, w którym można zjeść pizzę według receptury Valerio Valle. Lokal mieści się przy jednej z najbardziej znanych polskich ulic - Piotrkowskiej.

Zmiany dla wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS

Przedsiębiorcy, którzy nie skorzystali ze zwolnienia z opłacania składek dostaną szanse na zaoszczędzenie pieniędzy. Ich wnioski zostaną ponownie rozparzone po 20 września

Nowy szef kuchni w Restauracji Belvedere

W ostatnim czasie w Restauracji Belvedere znajdującej się w Łazienkach Królewskich w Warszawie nastąpiły zmiany w kadrze. Stanowisko szefa kuchni przejął Tomasz Łagowski.

Targi BIOEXPO Warsaw rosną w siłę

Druga edycja targów dla branży BIO w Polsce odbędzie się w terminie 8 -10 października 2020 roku w PTAK WARSAW EXPO

Mistrzostwa Polski Sommelierów 2020

Mistrzostwa Polski Sommelierów, przełożone na jesień ze względu na pandemię, odbędą się 24 października 2020. Konkurs zostanie przeprowadzony w salach Hotelu Regent w Warszawie. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Finostico - wyjątkowa kolacja degustacyjna szefów kuchni FINO i Monastico

W piątek 28 sierpnia o g. 19.30 odbędzie się kolacja degustacyjna FINOSTICO. Specjalnie na to wydarzenie, dwóch utalentowanych Szefów Kuchni wykreuje niespotykane menu.

Babie lato. Pożegnanie lata w restauracji Nadzieja

Restauracja Nadzieja zaprasza na kolację końca lata, która będzie ukłonem w stronę wczesnojesiennych i letnich darów natury.

Szkolenia wracają do Instytutu Kulinarnego Transgourmet

Po kilkumiesięcznej przerwie, nowoczesna przestrzeń Instytutu Kulinarnego Transgourmet znów wypełni się inspirującymi wydarzeniami dla branży horeca, z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa i higieny.

Restaurant Week zakłada RestaurantClub

RestaurantClub to platforma do kulinarnych odkryć i rezerwacji, którą założyli go uczestnicy i organizatorzy najpopularniejszego wydarzenia kulinarnego w Polsce - Festiwalu Restaurant Week.

Polacy doceniają żywność ekologiczną

Żywność ekologiczna jest coraz bardziej doceniana przez Polaków. Nasz kraj może jej produkować znacznie więcej niż dotychczas.

Jak zmieniły się ceny w czasie wakacji?

Taniej w hotelach, drożej w restauracjach, czyli o tym, jak zmieniły się ceny czasie wakacji.

Do Sejmu wpłynął projekt drugiej Tarczy antykryzysowej dla turystyki

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dokonywać będzie wypłat na rzecz podróżnych za nieodbyte imprezy turystyczne w związku z epidemią koronawirusa - wynika z poselskiego projektu ustawy, który wpłynął do Sejmu

Producenci piw stawiają na owoce jagodowe

Dobra dostępność owoców jagodowych, możliwość współpracy z plantatorami, a przede wszystkim lokalny charakter i rozpoznawalny smak owoców, powoduje nieustanny wzrost udziału owoców jagodowych w ogólnej grupie dodatków do piw rzemieślniczych.

Bon turystyczny zachęca Polaków do wyjazdów

Niemal 40 proc. rezerwacji na portalu Travelist.pl, które złożono od początku sierpnia, zostało dokonanych z wykorzystaniem bonu turystycznego. Jedna piąta wszystkich została opłacona w całości z bonu.

Kampania Społeczna Biała Lilia

Główny cel kampanii to wdrożenie najwyższych standardów higienicznych w trakcie pandemii w lokalach gastronomicznych, takich jak restauracje, kawiarnie, bistra i wiele innych.

Rusza XIV Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku

Już dzisiaj w Poznaniu rusza Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Czternasta edycja imprezy odbędzie się w dniach 13-16 sierpnia 2020.

GIS: ponad 3,7 tys. wizyt i kontroli dot. obostrzeń

Sanepid przeprowadził od soboty ponad 3,7 tys. wizyt i kontroli, z czego ok. 2,2, tys. na obszarach "żółtych" i "czerwonych" - przekazał Główny Inspektorat Sanitarny

42,5 proc. firm HoReCa liczy na poprawę sytuacji w najbliższym półroczu

42,5 proc. firm z branży HoReCa spodziewa się poprawy sytuacji w najbliższym półroczu - wynika z badania Barometr na III kwartał 2020 r. Natomiast reszta wykazuje niepokój związany z brakiem stabilizacji w czasie epidemii.

Gastronomia czasowo z niższym VAT-em?

Gastronomia czasowo z niższym VAT-em? Ministerstwo Rozwoju analizuje takie rozwiązanie

Wdrożono program "Polityka Nowej Szansy"

Przepisy ratujące przedsiębiorców w kłopotach wchodzą w życie: 120 mln zł z budżetu rocznie przez 10 lat

Restauracja Regionalna w Nosalowy Dwór Resort& SPA świętuje 20-lecie

Z okazji jubileuszu powstało "sentymentalne" menu składające się z najpopularniejszych, ulubionych przez Gości dań, które pojawiały się w karcie restauracji na przełomie lat 2000-2020.

Poland 100 Best Restaurants Awards 2020 - zmiana terminu.

Organizatorzy Poland 100 Best Restaurants ogłosili, że tegoroczna Gala połączona z premierą Przewodnika zostaje przełożona.

Konkurs KACZKA 2020!

Mimo nietypowego roku, na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku nie może zabraknąć konkursu kulinarnego. W tym roku organizatorzy powrócili do... kaczki!

Wino w Polsce zyskuje na popularności

Jak zmieniają się trunkowe zwyczaje Polaków? Od kilku lat w Polsce z roku na rok rośnie sprzedaż wina, w tym także wytrawnego. Jednak największa dynamika wiąże się ze wzrostem sprzedaży win musujących, takich jak prosecco czy cava.

Zawody sommelierskie i targi winiarskie na zakończenie wakacji w Trójmieście

27 sierpnia w Gdańsku odbędzie się II Grand Prix Trójmiejskich Sommelierów. W zawodach weźmie udział 16 sommelierów z całej Polski. W eliminacjach czeka ich test z wiedzy na temat wina i degustacja.

Hotel & Marine Expert Summit od Rational

26 sierpnia 2020 liderzy opinii z branży F&B (Food&Beverage) spotkają się na pierwszym szczycie ekspertów online, zainicjowanym przez Rational, pod tytułem "Nowa gościnność".

Mamy szczęście do ludzi

O tym jak ważne jest otaczanie się odpowiednimi ludźmi w gastronomii opowiadają Agata Czyż i Ewa Kołatkowską, właścicielki trzech restauracji Pełną Parą w Warszawie.

POLAGRA 2020 gotowa na nowe!

Przygotowania do targów trwają i mają się... intensywnie! Wbrew branżowym obawom - bez przesunięć kluczowych terminów i w trybie zbliżonym do tego z edycji w ubiegłych latach.

Międzynarodowy Dzień Piwa - święto wyjątkowego smaku

W piątek, 7 sierpnia, przypada Międzynarodowy Dzień Piwa. Polacy pokochali ten trunek, czego dowodem jest fakt, że na terenie naszego kraju istnieje ponad 300 browarów.

Dzień Ostrygi - co o niej wiemy?

5 sierpnia obchodzony jest Oyster Day, a więc Dzień Ostrygi. Dla wszystkich lubiących małże to wyjątkowa data w kalendarzu świąt gastronomicznych.

Borówki ulubionym owocem dietetyków

Borówka zdobyła tytuł "Najlepszego owocu świata 2020 według dietetyków"

Wykorzystaj popularność superfoods

Trend szerokiego używania superfoods w kuchni obecny jest z nami od kilku lat i nie wydaje się, że może prędko zniknąć.

Ostatni dzień na skorzystanie z tarczy finansowej

31 lipca to ostatni dzień, kiedy małe i średnie firmy mogą składać wnioski o przyznanie subwencji z Tarczy Finansowej PFR. Do tej pory firmom wypłacono blisko 60 mld zł.

Michelin - 120 lat historii słynnego czerwonego przewodnika

W tym roku przewodnik Michelin obchodzi 120 rocznicę istnienia.

Czas na festiwal Fine Dining Week!

Polska scena najwybitniejszych restauracji i Szefów Kuchni dojrzewa. To właśnie tym innowatorom, tworzącym dziś tożsamość polskiego haute cuisine, dedykowany jest tegoroczny Fine Dining Week

Hala Lipowa - otwarcie pierwszego food hall'u w Krakowie

Już w najbliższy weekend otworzy się pierwszy krakowski food hall - Hala Lipowa

Znamy wszystkie nazwiska uczestników Bocuse d'Or Europe 2020

Po serii rund krajowych, Bocuse d'Or Europe będzie kolejnym i przedostatnim etapem dla szefów kuchni, którzy zakwalifikują się do wielkiego finału i spróbują zdobyć tytuł najlepszego szefa kuchni na świecie.

Święto wszystkich hotelarzy

Dzień Hotelarza przypada na dzień 29 lipca. To święto wszystkich osób, które na co dzień, niezależnie od zajmowanego stanowiska dokładają starań, by uczynić doświadczenia gości wyjątkowymi.

Rząd wycofuje się ze swoich zapowiedzi - nie będzie obniżenia podatku VAT

Jak na razie nie ma co liczyć na obniżenie podatku VAT z 23 proc. na 22 proc. Tadeusz Kościński minister finansów informuje, że nasza gospodarka nie jest na to gotowa

Produkty bio zdrowo rosną

Polacy w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydali 709 mln zł na produkty BIO, a kategoria rośnie +20% rdr.

Restauracja Belvedere zaprasza na degustację letniej karty dań

Lato to królestwo świeżych, sezonowych smaków, które często budzą w nas wiele wspomnień, dlatego Restauracja Belvedere przygotowała specjalną, letnią kartę dań

Plebiscyt Gości Restaurant Week - znamy wyniki!

Znamy już wyniki Plebiscytu Gości Restaurant Week. Prawie 90 tysięcy uczestników Festiwalu, który zakończył się 5 lipca, miało szansę ocenić dania, obsługę i atmosferę w 348 najlepszych restauracjach w kraju

Makro uruchamia nowoczesny magazyn centralny

Od 15 czerwca br. hale Makro zaopatrywane są w artykuły przemysłowe oraz spożywcze niewymagające temperatury kontrolowanej z nowego, nowoczesnego magazynu centralnego

Heart by Amaro - nowy koncept Wojciecha Modesta Amaro

W Zakopanem otwarta została nowa autorska restauracja Wojciecha Modesta Amaro. To autorski projekt, tętniące życiem, pulsujące serce współczesnej gastronomii zanurzone w naturze Podhala.

Roślinny burger od Nestlé już dostępny w Polsce

Sensational Burger marki Garden Gourmet to pierwszy roślinny burger od Nestlé na polskim rynku. Mogą go już spróbować klienci sieci "7th Street - Bar & Grill" oraz "Meet & Fit - Slow Food".

Konkurs "Polska od kuchni" rozstrzygnięty!

37 statuetek "Złoty Widelec" oraz 5 nagród specjalnych IX edycji ogólnopolskiej akcji promującej gastronomię "Polska od Kuchni" odebrali tegoroczni laureaci.

Rząd wraca do podatku cukrowego

Rząd wraca do tematu opłaty cukrowej - ustawa w trakcie pandemii utknęła w Sejmie. Wiceminister Janusz Cieszyński zapowiedział we wtorek, że w planach jest jej zmiana tak, by opłata od słodkich napojów weszła w życie od 2021 roku.

Polacy pokochali kupowanie jedzenia online

Dziewięciu na dziesięciu Polaków co najmniej raz zamówiło jedzenie z dostawą, a 40 proc. robi to co najmniej raz w tygodniu

Whisky Live Warsaw w nowej formule

Z uwagi na aktualne ograniczenia związane z liczbą osób przebywających na jednej przestrzeni, festiwal przybierze formę trzydniowej imprezy, odbywającej się w terminie 1-3 października 2020 r. (czwartek - sobota)

Plebiscyt "Najlepsza Restauracja" programu Polskie Skarby Kulinarne rozstrzygnięty

Kilka tysięcy restauracyjnych gości wzięło udział w plebiscycie "Najlepsza Restauracja" zorganizowanym przez MAKRO Polska.

Eliminacje Krajowe WorldSkills POLAND 2020

We wrześniu WorldSkills Poland (FRSE) zorganizuje drugie Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland 2020, które odbędą się podczas targów POLAGRA w Poznaniu w dniach 28.09 - 01.10.2020

Targi, szkolenia i konferencje z większą liczbą uczestników

Od dziś maksymalny limit uczestników takich wydarzeń jak targi, wystawy, kongresy, konferencje czy szkolenia będzie wynosić 2,5 mkw. na osobę.

Czy rząd ponownie zwolni część firm z ZUS na kolejne trzy miesiące?

Wicepremier Jadwiga Emilewicz chce zwolnienia firm z sektora turystycznego z obowiązku opłacania składek ZUS. Szefowa resortu rozwoju prowadzi obecnie rozmowy z przedstawicielami branż, które mają otrzymać pomoc

Rewolucja w podatku VAT

SLIM VAT to pakiet zmian, których zarys przedstawił w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński. Główne obszary zmian to uproszczenia w fakturowaniu, eksporcie i w kursach walut. Resort finansów zapowiadał te zmiany już w zeszłym roku

Jazz & Wine - cykl letnich koncertów połączonych z degustacją win

Wraz z początkiem wakacji wystartował jeden z najbardziej nastrojowych cykli muzycznych tego lata. W sobotnie wieczory restauracja Zoni zaprasza na koncerty na żywo oraz degustację win

Prawdziwa uczta dla kwiatożerców!

Za nami V Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych. Tegoroczna edycja dobyła się 11-12 lipca w Ogrodach Hortulus Spectabilis, pod hasłem Kwiatowy smak orientu.

Bon turystyczny - wszystko co musisz wiedzieć

Bon turystyczny w wysokości najczęściej 500 złotych (bo w niektórych przypadkach kwota może być mniejsza lub większa) będzie można zrealizować najpewniej jeszcze w lipcu tego roku. Jak realizacja bonu będzie wyglądać w praktyce?

Przygotowania do europejskiej selekcji Bocuse d'Or trwają

Przygotowania do europejskiej selekcji Bocuse d'Or ruszyły jeszcze w starym rok, jednak organizatorzy europejskiej rozgrywki zostali zmuszeni do przesunięcia terminu konkursu

Bon turystyczny - kto z niego skorzysta?

Sejm odrzucił część senackich poprawek do ustawy o bonie turystycznym. Seniorzy nie dostaną dodatkowych pieniędzy.

Wiosenny Restaurant Week za nami

Prawie 90 tys. Gości wzięło udział w wiosennej edycji Restaurant Week (mimo pandemii tylko 2,5% mniej niż rok temu).

Góralska Tradycja z nowym szefem kuchni!

Od lipca nad kulinarnymi doznaniami gości Góralskiej Tradycji pieczę będzie sprawował Grzegorz Miśta.

Nowy termin konkursu Arte Culinaria Italiana

Ze względu na konieczność odwołania konkursu w marcu XV Konkurs Włoskiej Sztuki Kulinarnej odbędzie się w dniu 22 września 2020 roku w formie otwartego pikniku

Mead Madness Cup już w październiku!

Mead Madness Cup to największy w Europie i jednocześnie drugi na świecie konkurs domowych i komercyjnych miodów pitnych. W tym roku w hotelu Dwór Polski we Wrocławiu w dniach 23-25 października odbędzie się jego trzecia edycja

Bistro Taste - stare, nowe miejsce na mapie Poznania

Poznańska restauracja Concordia Taste zmieniła się właśnie w Bistro Taste. To odpowiedź na sytuację wywołaną pandemią Covid-19 i nowe oczekiwania gości

Laur Klienta dla Transgourmet Polska

Ponadto firma została wyróżniona Grand Prix 2020, które przyznawane jest tylko markom nagrodzonym Laurem Klienta trzeci raz z rzędu

Adam Chrząstowski nowym dyrektorem kulinarnym w Hotelu Arłamów

Dzisiaj do teamu Hotelu Arłamów dołącza doświadczony i utalentowany Adam Chrząstowski, który obejmie stanowisko Dyrektora Kulinarnego.

Kiedy zostanie wprowadzony bon turystyczny?

Jeśli Sejm przyjmie w środę lub czwartek ustawę zakładającą wprowadzenie bonu turystycznego, a następnie prezydent ją niezwłocznie podpisze, ta forma płatności będzie mogła być stosowana już pod koniec lipca

Coraz więcej punktów na mapie Bezpiecznych Obiektów Noclegowych

Ponad tysiąc miejsc noclegowych w całej Polsce może posługiwać się certyfikatem "Obiekt Bezpieczny Higienicznie"

Popyt na żywność z dodatkiem konopi wzrasta

Już w 2019 roku zaczął klarować się trend napojów czy żywność z dodatkiem konopii. Jest to trend ogólnoświatowy i ogólnobranżowy, który spotkamy również m.in. w kosmetologii, więc możemy się spodziewać ewolucji w tej kwestii

Wygasa zwolnienie ze składek ZUS

Po trzech miesiącach przerwy przedsiębiorcy znów muszą zlecić przelewy do ZUS ze składkami. Do 10 lub 15 lipca przedsiębiorcy muszą uregulować składki za czerwiec

Za te produkty zapłacimy mniej

Nowa matryca ma uprościć system stawek i wyeliminować sytuacje, w których bardzo podobne do siebie towary są inaczej opodatkowane

Webinar IGHP i ARP dla branży hotelarskiej

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego organizuje webinar z przedstawicielami Agencji Rozwoju Przemysłu na temat instrumentów finansowych ARP w ramach wsparcia tarczy antykryzysowej dla branży hotelarskiej

Ratunek dla polskiej gastronomii

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uruchomił akcję społeczną, mającą na celu wskazanie rządowi problemów, z którymi mierzą się polscy restauratorzy. Przedsiębiorcy oczekują jednolitego, 8 procentowego podatku VAT na wszystkie usługi gastronomiczne

Bon turystyczny - dla kogo?

Senatorowie zgłosili kolejne poprawki do prezydenckiej ustawy o bonie turystycznym, tym samym trafi ona ponownie do senackich komisji

Część wniosków ZUS tylko online

Wraz z podpisaniem Tarczy antykryzysowej 4.0 zostały wprowadzone zmiany we wnioskowaniu o świadczenie postojowe, zwolnienie z ZUS, czy też odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę.

Polacy wybierają urlop w kraju

Przed nami letnie miesiące, w których rokrocznie miliony Polaków ziszczają swoje plany urlopowe. Jak i czy w ogóle pandemia koronawirusa wpłynie na tegoroczne podróże i plany Polaków? Co czeka rodzimą branżę turystyczną i gastronomiczną?

Tomasz Deker z tytułem Prix Au Chef Pâtissier 2020

The International Academy of Gastronomy przyznała wyróżnienia dla najlepszych cukeirników w Europie. Wśród laureatów znalazł się Tomasz Deker, otrzymując tytuł Prix Au Chef Pâtissier 2020

Jak najłatwiej zwiększyć spożycie warzyw i owoców?

W ramach realizowanych przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw "Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców" poznaliśmy najlepsze sposoby na relatywnie łatwe zwiększenie ich ilości w diecie

YOCUTA - wsparcie dla Szefów Kuchni i Kucharzy

W ramach programu YOCUTA (Young Culinary Talents) i akcji Global Youth Initiative NESTLE stworzyło filmik instruktażowy wraz z zestawem materiałów dla Szefów Kuchni

Szef Team Challenge zakończony!

Pierwszy wirtualny konkurs kulinarny MAKRO Polska dla uczniów szkół gastronomicznych za nami. Z rozwiązywaniem kuchennych zadań wyłącznie w wersji online najlepiej poradziła sobie drużyna z Bydgoszczy

SŁODZONE - degustacja deserowa

W sobotę, 4 lipca w restauracji Monastico odbędzie się niepowtarzalna podróż po deserach - SŁODZONE. To jedno z pierwszych tego typu wydarzeń na Pomorzu, kiedy całe menu składa się z deserów oraz odpowiednio dobranych win, herbat i kaw

Nowe stawki VAT - zdrożeją owoce morza, lód spożywczy i przyprawy

Od 1 lipca zaczną obowiązywać wyższe stawki VAT na niektóre produkty. W górę pójdą ceny owoców morza, lodu używanego do celów spożywczych oraz przypraw nieprzetworzonych

Automatyczne umorzenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców

Zgodnie z podpisaną właśnie przez prezydenta we wtorek 23 czerwca ustawą zwaną Tarczą Antykryzysową, jej umorzenie będzie możliwe bez składania wniosków

Blisko dwucyfrowy wzrost konsumpcji whisky w Polsce

Większa otwartość millenialsów oraz młodszego pokolenia na whisky, wzrost popularności butelek o mniejszej pojemności, pojawienie się single maltów w dyskontach spożywczych oraz rosnąca oferta smaków i gatunków

Nowy program "Franczyza za złotówkę"

Sfinks Polska, spółka gastronomiczna wprowadziła program "Franczyza za 1 zł", w ramach którego istniejące restauracje niesieciowe mogą przekształcić się w lokal działający pod jedną z marek operatora

Postaw na rodzinne menu na dowóz

Choć możemy już zaprosić gości do stolika w naszych restauracjach, wciąż chętnie korzystają oni z możliwości zamówienia potraw do domu.

V Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych

Już po raz piąty w Ogrodach Hortulus Spectabilis będzie można poznać oryginalne smaki kwiatów jadalnych. Tegoroczna edycja Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych odbędzie się 11-12 lipca, pod hasłem: Kwiatowy smak orientu.

Czas obróbki termicznej, jak go skrócić?

Kucharze, jesteście przyzwyczajeni do przygotowania swoich potraw w tradycyjnych urządzeniach grzewczych jak kuchnia gazowa, elektryczna, indukcyjna, patelnia uchylna, piec konwekcyjny lub konwekcyjno-parowy.

Trzecia polska restauracja z Gwiazdką Michelin!

Dzisiaj ogłoszono zestawienie restauracji wyróżnionych w najnowszym Czerwonym Przewodniku Michelin "Main Cities of Europe 2020". Do grona lokali wyróżnionych dołączyła krakowska restauracja - Bottiglieria 1881.

iVario Pro - nowa klasa wydajności dla profesjonalnej kuchni

- Produktywność, elastyczność i prostota to cechy charakteryzujące nowy iVario Pro - wyjaśnia Maciej Wroński, dyrektor zarządzający Rational w Polsce

Nosalowy Park Hotel & Spa - nowy obiekt na mapie Zakopanego

Już 1 lipca otwarty zostanie nowy, 5-cio gwiazdkowy hotel w centrum Zakopanego - Nosalowy Park Hotel & Spa, na terenie którego powstaje nowa restauracja Wojciecha Modesta Amaro

Nowy Szef Kuchni w Hotelu Wisła Premium

Kuchnię w Hotelu Wisła Premium Stanowisko Szefa Kuchni w Hotelu Wisła Premium objął Robert Muzyczuk.

"Szef Team Challenge" - nowe wyzwanie dla uczniów szkół gastronomicznych

Dzięki nowemu konkursowi, organizowanemu przez sieć hurtowni MAKRO Polska, drużyny z "gastronomików" mogą rywalizować w wirtualnym konkursie kulinarnym. Szef Team Challenge jest częścią cyklu Szef dla Młodych Talentów - dokształcaj się ONLINE.

Azjatycka odsłona SEN - szefem kuchni Alon Than

Po kilku miesiącach przerwy restauracja SEN wraca w nowej, azjatyckiej odsłonie.

#restartGastro "Porady dla branży gastronomicznej"

Nowy zbiór porad MAKRO Polska przygotowany we współpracy z restauratorami i szefami kuchni trafił do dystrybucji. To kompendium wiedzy o tym, jak przygotować lokal na wyzwania bezpiecznej obsługi gości.

Best Chef Awards 2020 online

Organizatorzy Best Chef Awards ogłosili, że tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w dniach 21-23 września, ale w formie wirtualnej.

Targi POLAGRA w nowym stylu

Na początku kwietnia organizatorzy targów POLAGRA zakomunikowali, iż znane dotąd wydarzenia: POLAGRA FOOD, POLAGRA TECH oraz POLAGRA GASTRO i INVEST HOTEL trafiają pod wspólny szyld marki POLAGRA.

Wino na medal

Wznowiono trzecią edycję konkursu "Wino na medal"! Do konkursu zachęcamy importerów, dystrybutorów i producentów wina, których produkty są dostępne w ofercie branży HORECA do zgłaszania swoich produktów.

Nowe zasady klasyfikowania hoteli Hotelstars Union (HSU)

Hotelstars Union to nowoczesny, jednolity system europejskiej klasyfikacji obiektów hotelowych oparty o jakość usług.

Branża gastronomiczna wraca do życia

Gastronomia była jednym z tych sektorów rynku, które dotknęły największe restrykcje związane z epidemią. Obecnie, po niemal całkowitym odmrożeniu gospodarki, wielu jej przedstawicieli już odczuwa zmiany na lepsze.

Przewodnik "Pracuj bezpiecznie" dla branży gastronomicznej

Zestaw narzędzi Pracuj bezpiecznie to najważniejsze informacje i rozwiązania, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo personelowi i gościom w czasie pandemii COVID-19.

Akcja "Polska od Kuchni" wznowiona!

Fundacja WIP Warto im Pomóc, która po raz dziewiąty organizuje akcję rekomendującą gastronomię "Polska od Kuchni" wznawia akcję.

Rusza kampania "Świnoujście - wyspy możliwości"

"Świnoujście - wyspy możliwości", pod tym hasłem rusza tegoroczna kampania promocyjna jedynego w Polsce miasta położonego na 44 wyspach.

Ponowne otwarcie restauracji i tarasu widokowego Olivii Star

Wszystko, co kochali goście 32 piętra Olivii Star powraca!

Dworzyskowy Konkurs Kuchni Myśliwskiej odbędzie się w przyszłym roku

Dworzyskowy Konkurs Kuchni Myśliwskiej z powodu pandemii coronawirusa został przełożony na przyszły rok. Konkurs miał się odbyć 13 czerwca w Dworzysku w Szczawnie-Zdroju.

Ostatnie dni zgłoszeń do akcji Riesling Weeks

Już po raz szósty Niemiecki Instytut Wina zaprasza importerów wina, sklepy specjalistyczne, hotele, restauracje, wine bary, które mają w ofercie niemieckie wina do ogólnopolskiej akcji promocyjnej Rieslinga Riesling Weeks

Limity w lokalach gastronomicznych zniesione

Od soboty nie obowiązują już limity osób w restauracjach. Goście restauracji i barów, gdy zajmą miejsce przy stole nie muszą zakrywać ust i nosa

Jak wygląda praca szefa kuchni na Stacji Antarktycznej?

Kamil Zacharek, członek stowarzyszenia Euro Toques Polska niedawno powrócił z Polskiej Stacji Antarktycznej, gdzie przez parę miesięcy gotował w bardzo malowniczej scenerii.

Rusza doradczy projekt Steak Advisors

Ruszył właśnie doradczy projekt Steak Advisors. Platforma skierowana do branży HoReCa, czyli szefów kuchni, restauratorów oraz do dystrybutorów, przetwórców i producentów mięsa i ryb jak również do domowych amatorów.

Dieta w czasie i po pandemii

Doświadczyliśmy wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków i jedzenia w rodzinnym gronie. To jest impuls do poprawy naszej diety.

Premier: Znosimy limit osób w lokalach gastronomicznych

Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada.

Nowy ambasador Chefs for Change

Robert Makłowicz zaprasza do dołączenia do Chefs for Change - społeczności szefów i szefowych kuchni, którzy dzielą się wiedzą i inspiracjami w zakresie kuchni roślinnej.

Adam Pawłowski zwycięzcą Pucharu Mistrzów Stowarzyszenia Sommelierów Polskich

Hitowa dekantacja czerwonego wina w stylu gangsta rap dała Adamowi Pawłowskiemu zwycięstwo w Pucharze Mistrzów Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Turystyka zagraniczna będzie możliwa?

Nadchodzące lato niesie ze sobą garść dobrych wiadomości. Miejsca turystyczne na całym świecie szukają bezpiecznych sposobów na ponowne otwarcie w szczycie sezonu.

"Szef Team Challenge" - nowe wyzwanie dla uczniów szkół gastronomicznych

Dzięki nowemu konkursowi, organizowanemu przez sieć hurtowni MAKRO Polska, drużyny z "gastronomików" mogą rywalizować w wirtualnym konkursie kulinarnym. Szef Team Challenge jest częścią cyklu Szef dla Młodych Talentów - dokształcaj się ONLINE.

Uczta zmysłów w Oregano and Wine

Oregano and Wine powstała z myślą o ludziach, którzy poszukują niepowtarzalnych, zapadających w pamięć smaków, serwowanych w wyjątkowych loftowych wnętrzach.

Specjalna edycja Kongresu Szefów Kuchni #ogródek2020

W dniu 16 czerwca odbędzie się wirtualna specjalna edycja Kongresu Szefów Kuchni połączona ze specjalną edycją Forum Branży Eventowej pod hasłem #ogródek2020.

Polska firma wobec kryzysu gospodarczego

Bielskie Zakłady Tłuszczowe "Bielmar" działają niezmienne od ponad 70 lat. Jak ta rdzennie polska firma odnajduje się pośród perturbacji związanych z epidemią i nadchodzącym kryzysem gospodarczym?

Mów prawdę. O komunikacji z gośćmi

Jak rozmawiać z gośćmi, gdy lokal nie działa lub tylko na pół gwizdka? Być szczerym, otwartym i chętnym do dzielenia się małymi sukcesami i wielkimi troskami.

Puchar Mistrzów Stowarzyszenia Sommelierów Polskich

Najlepsi sommelierzy zawalczą o Puchar Mistrzów Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Polacy w 2019 roku pili więcej whisky

Scotch Whisky Association (SWA) podsumowała zeszły rok. W raportowanym okresie sprowadzono do Polski ponad 32 mln butelek szkockiej whisky (0,7 litra)

Firmy z branży cateringu dietetycznego powołały swoje stowarzyszenie przedsiębiorców

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Branży Cateringu Dietetycznego zostało powołane do życia w maju tego roku.

Kulinarny Puchar Polski - zmiany w edycji 2020

Kulinarny Puchar Polski to najważniejszy konkurs w polskiej gastronomii, a tytuł "Najlepszego z najlepszych" to marzenie wielu ambitnych szefów kuchni. Jak będzie wyglądała jego tegoroczna edycja w świetle obecnej sytuacji?

Rusza Family Business Week

Czy w Polsce powstanie szczepionka na kryzys biznesu? Debata ekspertów i właścicieli firm z całego świata odbędzie się w Polsce - zapowiedź Family Business Week (18-22 maja)

Kampania promująca odpoczynek w hotelach w Polsce

Hotelarze czekają na gości i rozpoczynają kampanię promującą odpoczynek w hotelach w Polsce

Transgourmet i Selgros uruchamiają program wsparcia dla Gastronomii

Transgourmet i Selgros Cash & Carry kontynuują działania mające na celu wsparcie branży gastronomicznej w Polsce. W odpowiedzi na trudną sytuację, w jakiej znaleźli się klienci i partnerzy, firma uruchamia specjalny program Restart.

Lokale gastronomiczne otwierają swoje drzwi dla gości

Po kilku tygodniach znów można wybrać się do restauracji, baru, pubu czy kawiarni. Dozwolone jest przyjmowanie klientów zarówno wewnątrz lokalu, jak i w ogródkach piwnych.

Polska walczy o organizację Kongresu Worldchefs 2024!

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierników (OSSKiC) złożyło ofertę organizacji Kongresu WorldChefs w Poznaniu w roku 2024. Stowarzyszenie po raz pierwszy złożyło ofertę organizacji tego eventu.

Podsumowanie kryzysowej konferencji MADE FOR RESTAURANT 2020

Ogólnopolska Konferencja Kryzysowa dla Gastronomii wyposażyła stojącą u progu wznowienia działalności branżę HORECA w holistyczną wiedzę i praktyczne porady, między innymi z zakresu finansów, zarządzania, prawa i psychologii biznesu.

Dark kitchen: CBRE przewiduje podwojenie wartości w Europie

Z prognoz CBRE wynika, że w 2020 roku, rynek multikuchni w Europie będzie warty prawie 400 mln dolarów, czyli o prawie 85% więcej niż w 2019 roku. Natomiast już w 2021 roku wartość rynku przekroczy 600 mln dolarów.

Miasta wspomogą lokalnych przedsiębiorców

Ostatnie miesiące były czasem trudnym dla gastronomii, dlatego władze poszczególnych miast wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom oferując ulgi i pomoc w czasie powrotu na rynek.

Wytyczne dla funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii

W związku z przywróceniem gastronomii w ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowało wytyczne dla funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce

Restauracje otwierają swoje drzwi dla gości

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że restauracje będą mogły funkcjonować nie tylko w obrębie ogródków letnich, ale też wewnątrz lokalu.

"Smaki świąt polskich" - nowy cykl w programie Polskie Skarby Kulinarne

Program Polskie Skarby Kulinarne wzbogacił się o kolejną, tym razem wirtualną, odsłonę poświęconą smakom świąt polskich.

Delivery Week - sukces i kontynuacja festiwalu dostaw!

Ponad 150 restauracji z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku, Lublina, Śląska, Łodzi, Trójmiasta i Szczecina bierze udział w pionierskim Festiwalu dostaw

Targi EuroGastro oraz WorldHotel przeniesione na rok 2021

organizatorzy Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro oraz Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel zdecydowali o przeniesieniu ich na termin 24- 26 marca 2021r.

Zmniejszyła się ilość zamkniętych i zawieszonych działalności

Ministerstwo Rozwoju pokazało nowe dane o liczbie zawieszonych i zlikwidowanych firm.

Bezpieczeństwo i skuteczność w dezynfekcji

Higiena w gastronomii od zawsze jest niezwykle ważna. Ostatnie wydarzenia jak nigdy wcześniej potwierdziły tę tezę.

Kulinarny konkurs Les Chefs en Or 2020 w Paryżu nie odbędzie się

Zaplanowany na listopad 2020 roku konkurs Les Chefs en Or nie odbędzie się ze względu na pandemię koronawirusa.

Marka spożywcza w czasach pandemii

Przetrwanie rynkowe jest w jeszcze większym niż dotychczas stopniu zależne od tego, jak zadbamy o swoją markę

31% Polaków w ciągu najbliższych 2 tygodni wybrałoby się do restauracji

Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat, 31% Polaków zadeklarowało, że wybierze się do restauracji, a 41,4% skorzysta z małej gastronomii w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Stanowisko Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w sprawie rozporządzenia Rady Ministrów

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego uważa, że dopuszczenie wszystkich grup turystów do korzystania z hoteli od 4 maja br. jest krokiem w dobrym kierunku.

Szybki i bezpieczny powrót - apel branży gastronomicznej

Dziś na ręce premiera Mateusza Morawieckiego i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz złożony został wspólny apel o skrócenie, do niezbędnego minimum, czasu, w którym restauracje i bary muszą pozostać zamknięte ze względu na epidemię

Ruszył festiwal "Pogromcy Szparagów"

Tegoroczna edycja Konkursu Kulinarnego "Pogromcy Szparagów" została przeistoczona w festiwal. W tym roku każdy, kto przyrządza szparagi może otrzymać tytuł POGROMCY SZPARAGÓW

Czy wiesz jak prawidłowo wrócić na rynek? - wytyczne dla hoteli po restarcie

Tak jak już wcześniej zapowiedział rząd osoby otwierające hotele oraz lokale gastronomiczne, będą musiały stosować się do odgórnych ograniczeń oraz procedur.

Drugi etap łagodzenia restrykcji - otwarcie hoteli, gastronomia nadal czeka

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś szczegóły drugiego etapu łagodzenia obostrzeń w Polsce. Zgodnie z zapowiedzią kolejne etapy mają zostać wprowadzone w przeciągu dwóch tygodni.

Ulubione warzywa i owoce Polaków - sondaż Kantar

Rozpoczynający się sezon jest dobrą okazją do zwiększenia ilości warzyw i owoców w naszej diecie. Dieta bogata w warzywa i owoce jest podstawą naszego zdrowia i odporności.

Sky Latte - kawa, której nie można kupić, ale można ją dostać

Sky Latte wygląda zjawiskowo, jak "kawa obłoczek". Nad filiżanką unosi się kusząca biała, błękitna lub różowa chmurka.

"Sztuka Przetrwania i Nowego Otwarcia" - MADE FOR Restaurant 2020

Ogólnopolska Konferencja Kryzysowa dla Gastronomii MADE FOR Restaurant, odbywająca się 12 maja tego roku w formule on-line, to odpowiedź na pytania, jak przezwyciężyć kryzys oraz jak bezpiecznie i efektywnie zacząć działać po nowym otwarciu.

Wyniki "Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców" już dziś

Ulubione warzywa i owoce Polaków - prezentacja online wyników "Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców"

MAKRO Polska rozszerza program wsparcia dla polskiej gastronomii

MAKRO Polska rozwija działania wspierające sektor HoReCa.

Eurocash Gastronomia z gwarancją bezpieczeństwa żywności

Eurocash Gastronomia uzyskał certyfikat Globalnego Standardu Magazynowania i Dystrybucji. Firma gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa zdrowotnego produktów żywnościowych, ich legalności i jakości w całym łańcuchu logistycznym.

Essity wspiera walkę z COVID-19

Tork, marka należąca do Essity, angażuje się w walkę z COVID-19 organizując dostawy potrzebnych artykułów.

Bezpłatne webinary dla przedsiębiorców

Bezpłatne webinary dla przedsiębiorców od Grant Thornton, Santander Bank Polska oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu

Caffe Vergnano otworzyło oficjalny polski sklep internetowy!

Najstarsza palarnia kawy we Włoszech postawiła kolejny krok w rozwoju na polskim rynku. Caffe Vergnano uruchomiło oficjalny sklep internetowy, w którym dostępny jest szeroki wybór produktów z portfolio włoskiej marki.

Działania hoteli w związku z pandemią koronawirusa - wyniki ankiety IGHP

Ponad 80% hoteli planuje uzyskać dofinansowania dla pracowników - wynika z ankiety, którą IGHP przeprowadziła na początku kwietnia wśród hotelarzy.

Poznaj scenariusze świata biznesu po koronawirusie

W dniu 23 kwietnia o godzinie 20:00 odbędzie się rozmowa na żywo o zarządzaniu kryzysowym i przyszłości firm rodzinnych w dobie koronawirusa, moderowana przez Dariusza Stasika, przedsiębiorcę, właściciela firmy rodzinnej WPIP

Ruszyły zapisy do konkursu "Czas na rybę"

Konkurs "Czas na rybę" skierowany jest do Szefów Kuchni oraz uczniów szkół gastronomicznych.

Zamawiaj bezpośrednio od ulubionych restauracji i wspieraj lokalną gastronomię

Co dziś zamówię? - czyli akcja mająca na celu wspomaganie rodzimej gastronomii

W Nespresso Professional Dzień Ziemi jest codziennie

Jak co roku w to największe ekologiczne święto świata jesteśmy zachęcani, by uważniej przyjrzeć się problemom naszej planety i zacząć działać.

Nowe certyfikaty sanitarne dla gastronomi i hotelarstwa

Nowy certyfikat nadawany będzie zarówno hotelom, jak i obiektom gastronomicznym. Wyznaczy normy sanitarne dla wszystkich obiektów grupy oraz innych sieci i hoteli niezrzeszonych.

Festiwal Polskie Wino online

Największa ma 33 ha, najstarsza skończyła w tym roku 40 lat, a ta najwyżej położona znajduje się 563 m n. p. m. - na mapie Polski można odnaleźć aż kilkaset winnic.

Rusza akcja "Świat na zakręcie: solidarni w biznesie"

Patriotyzm ekonomiczny sposobem na wyjście z kryzysu.

Ruszyły zapisy na konferencję MADE FOR Restaurant - "Sztuka przetrwania".

Sytuacja, w jakiej znalazła się branża gastronomiczna w czasie epidemii koronawirusa nie ma precedensu. Dlatego też brakuje wzorów zachowań w kryzysie tego typu i sprawdzonych recept na to, jak przetrwać tak trudny czas

Badanie nastrojów sektora MSP w zw. z epidemią koronawirusa

Badanie nastrojów sektora MSP w zw. z epidemią koronawirusa: koniunktura jest zła, będzie jeszcze gorsza, ale póki co większość firm nie zwalnia pracowników.

Pierwszy etap łagodzenia obostrzeń od poniedziałku - na otwarcie hoteli i lokali gastronomicznych poczekamy

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że od 20 kwietnia rozpocznie się stopniowe łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa

Ponad 2000 posiłków przygotowanych przez MAKRO Polska w ramach akcji #posiłekdlalekarza

MAKRO Polska wspiera pracowników polskiej służby zdrowia, dostarczając ciepłe posiłki w ramach akcji #posiłekdlalekarza.

Selgros Cash & Carry wspólnie z Caritas wspierają seniorów w trakcie pandemii koronawirusa

Selgros Cash & Carry przekazał produkty o łącznej wartości ponad 50 tys. złotych seniorom i najbardziej potrzebującym w trakcie trwania pandemii koronawirusa.

Podatek cukrowy, czyli kolejny cios dla przedsiębiorców

W momencie, gdy cały świat zmaga się ze skutkami pandemii, w sejmie przechodzą kolejne ustawy. Przedstawiciele branży szacują, że podatek od cukru może pozbawić pracy ok. 15 tys. osób.

Paweł Suchenek Szefem Kuchni w hotelach Crowne Plaza Warsaw

Szefem Kuchni w nowo powstającym kompleksie hoteli Crowne Plaza i Holiday Inn Express Warsaw - The HUB został Paweł Suchenek.

NIELSEN: Czy Polacy wyjadą w tym roku na wakacje?

62% Polaków uważa zagraniczne podróże wypoczynkowe w drugiej połowie 2020 r. za mało prawdopodobne. Spodziewają się, że wolny czas spędzają w Polsce lub będą odwiedzać rodzinę i znajomych.

Szef dla Młodych Talentów przechodzi do kanałów cyfrowych

Program odpowiedzialności społecznej Szef dla Młodych Talentów, organizowany przez MAKRO Polska, przechodzi do kanałów cyfrowych

Szczegóły "odmrażania gospodarki" jeszcze przed końcem tego tygodnia

Wiceminister, minister aktywów państwowych Jacek Sasin ogłosił, że o szczegółach "odmrażania gospodarki" rząd poinformuje jeszcze przed końcem tego tygodnia, tj. do 19 kwietnia.

Fanex rozszerza swoją ofertę online

Fanex rozszerza asortyment produktów w swoim sklepie internetowym.

Kasy fiskalne online dopiero od 2021 roku

Wiceminister finansów potwierdził przesunięcie obowiązku instalacji kas online na 1 stycznia 2021 r. dla branży gastronomicznej, hotelarskiej i sprzedaży węgla. Pierwotnie miało to nastąpić 1 lipca.

Ogłoszono przedłużenie ograniczeń w związku z koronawirusem

Dotychczasowe ograniczenia obowiązywały do 11 kwietnia, jednak na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie obostrzeń do 19 kwietnia, czyli o tydzień.

Nielsen: Produkty bez laktozy rosną cztery razy szybciej niż cały nabiał

W ostatnich tygodniach kategoria nabiału cieszyła się zmienną dynamiką, jednak rok do roku rośnie ona kilkuprocentowo. Wzrost odnotowują również produkty bez laktozy.

Tarcza 2.0 - nowe finansowania dla firm

Nawet 670 tys. polskich firm będzie mogło skorzystać z nowego programu skierowanego do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa.

MAKRO Polska wspiera polską gastronomię i właścicieli małych sklepów

W ramach pomocy w czasach pandemii COVID-19 MAKRO Polska podejmuje szereg działań wspierających klientów HoReCa i tradycyjnego handlu.

Zarządzanie kryzysowe w czasie COVID-19

Zarządzanie kryzysowe w czasie COVID-19. Rekomendacje Instytutu Biznesu Rodzinnego po rozmowach z właścicielami firm rodzinnych i prywatnych z Niemiec i Polski.

Hale Selgros Cash & Carry otwarte dłużej

Ogólnopolska sieć hal handlowych Selgros Cash & Carry oferująca pełne zaopatrzenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, od poniedziałku, 6.04.2020 r. wprowadziła we wszystkich lokalizacjach w kraju nowe godziny otwarcia.

Ruszyła akcja #KupujeLokalneWypieki oraz #TwojCichyBohater

6 kwietnia br. ruszyła kampania społeczna #KupujeLokalneWypieki i #TwojCichyBohater.

Polskie wino prosto do Twojego domu

Czy można zrobić wirtualną degustację wina i warsztaty winiarskie online?

Sokołów Pomaga - ogólnopolskie działania na szeroką skalę

Ponad 10 ton produktów od Sokołowa trafi do potrzebujących seniorów w ramach akcji Sokołów Pomaga. Dzięki współpracy z Caritas Polska żywność zostanie przekazana do podopiecznych organizacji w całym kraju.

Małe gesty solidarności - klienci ratują branżę gastro

Dla branży gastronomicznej miesięczny przestój oznacza poważne straty. Większość lokali ratuje się dowozami. Ich właściciele przyznają, że wsparcie, jakie otrzymują w tym trudnym czasie od klientów, jest niezwykłe.

The World's 50 Best Restaurants przełożone na przyszły rok

Organizatorzy 50 Best ogłosili, że przekładają plebiscyt The World's 50 Best Restaurants. Wydarzenie w Antwerpii odbędzie się w 2021 roku.

Tarcza antykryzysowa krok po kroku

W dniu 31 marca 2020 r. wdrożono szereg rozwiązań, zwanych Tarczą antykryzysową, które mają na celu ochronę państwa polskiego i jego obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią wirusa SARS-CoV-2.

LESS WASTE POLSKA - ratowanie świata od kuchni

Na rynku wydawniczym pojawiła się książka "LESS WASTE Polska" - przewodnik, którego misją jest zmiana sposobu myślenia konsumentów, producentów oraz właścicieli gastronomii

Hel dla medyków - burmistrz inicjuje akcję "Cisi Bohaterowie 2020"

Burmistrz Helu wyszedł z inicjatywą akcji Cisi Bohaterowie 2020, która ma na celu zapewnienie medykom wypoczynku na początku naszego kraju po zakończeniu epidemii.

Rusza DeliveryWeek - akcja pomocowa dla restauracji!

Na pomoc restauracjom wystartował DeliveryWeek, organizowany przez Restaurant Week Polska

Wine&Food Noble Night odwołany

Organizatorzy Wine&Food Noble Night poinformowali, że w wyniku trudności oraz mobilizacji w walce o przetrwanie spowodowanych epidemią koronawirusa edycja Wine&Food Noble Night 2020 nie odbędzie się.

Nowe ograniczenia - hotele zostają zamknięte

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w ramach zaostrzenia walki z pandemią koronawirusa wszystkie hotele będą zamknięte. Wyjątkiem będą te, przeznaczone dla osób odbywających kwarantannę oraz obiekty służące jako miejsca noclegowe dla służb medycznych.

Aronia - najsmaczniejsze lekarstwo świata

Aronia to superowoc, którego popularność rośnie. W sezonie 2019 piło soki aroniowe lub jadło jej przetwory, przynajmniej raz w tygodniu, 12% Polaków, w samym tylko marcu bieżącego roku aż 11%.

Home catering od Restauracji Belvedere

W odpowiedzi na obecną sytuację Restauracja Belvedere przygotowała wyjątkową usługę cateringu, która pozwoli na doświadczenie smaku autorskich potraw szefa kuchni w domowym zaciszu

Kantar: najpopularniejsze warzywa i owoce w Polsce

W ramach realizowanych przez Krajowy Związek Grup Producentów "Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców" poznaliśmy najpopularniejsze gatunki 2019 roku

Podsumowanie sezonu zimowego w Polsce

Wyjeżdżaliśmy głównie w polskie góry. Królowały piesze wędrówki oraz szusowanie na nartach

NFZ tworzy izolatoria w hotelach, sanatoriach i akademikach

Część hoteli, hosteli, akademików i sanatoriów zmienią się w specjalne izolatoria. Będą w nich przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych.

Finał II edycji kampanii "Marka Polskie Mięso. Polska Smakuje"

Związek Polskie Mięso 31 marca br. kończy II edycję ogólnopolskiej kampanii informacyjnej "Marka Polskie Mięso. Polska Smakuje"

Wielkopolski Kucharz Roku odwołany!

Organizatorzy odwołali konkurs Wielkopolski Kucharz Roku, który jest nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski. Chętni będą mogli wystartować w nim dopiero w przyszłym roku.

Zestaw kulinarny do przygotowania w domu

Zapakowane próżniowo produkty wraz z przyprawami i dodatkowymi składnikami, tworzą inspirujące pakiety. W dołączonych do produktów instrukcjach sporządzenia konkretnych dań szef kuchni Zoni - Michał Gniadek - zdradza swoje sekrety

Minister rozwoju łamie obietnicę - podatek cukrowy od 1 lipca

Wprowadzenie podatku cukrowego, które miało zostać przeniesione na koniec tego roku nastąpi 1 lipca. Odroczenie miało ograniczyć obciążenia przedsiębiorców, zmagających się z epidemią koronawirusa. Ile w takim razie warte są obietnice minister rozwoju?

Tarcza antykryzysowa ratunkiem dla HoReCa - czy aby na pewno?

Rząd ujawnił szczegóły "tarczy antykryzysowej", czyli projektu, który ma pomóc firmom i pracownikom w kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Czy są w niej rozwiązania dla gastronomii?

Tarcza antykryzysowa - rządowe założenia

Rząd przyjął projekt tzw. tarczy antykryzysowej. Jej celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę. Projekt został już przesłany do Sejmu. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Selgros Cash & Carry w Siedlcach wprowadza specjalne rozwiązania

W związku z koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo Klientów i Pracowników, w Selgros Cash & Carry w Siedlcach wprowadzono specjalne rozwiązania

Paco Pérez - wspiera gdański szpital

Paco Pérez nie zapomina o swoich przyjaciołach i przekazał znaczną kwotę na zapewnienie żywności personelowi oliwskiego 7 Szpitala Wojskowego

Olivia Business Centre pod nazwą "Razem Możemy Więcej" uruchamia pakiet wsparcia

Olivia Business Centre pod nazwą "Razem Możemy Więcej" uruchamia pakiet wsparcia, który obejmie środowisko medyczne, przedsiębiorców, uczniów, seniorów i osoby objęte kwarantanną

MAKRO Polska dołącza do akcji Posiłek Dla Lekarza

Sieć hurtowni MAKRO Polska w ramach wsparcia polskiej służby zdrowia dołącza do akcji Posiłek Dla Lekarza.

Kontynentalne selekcje Bocuse d'Or przesunięte

Z powodu rozprzestrzeniania się pandemii na świecie organizatorzy konkursu Bocuse d'Or zmienili termin kontynentalnych selekcji w poszczególnych krajach

Ruszyła akcja #PosiłekDlaSeniora

Grupa Warszawa zainicjowała akcję #PosiłekDlaSeniora. Jej celem jest pomoc poprzez zapewnienie pełnowartościowej całodziennej diety dla osób starszych

Ruszyła kampania społeczna #WspieramLokalneLokale

20 marca br. ruszyła kampania społeczna #WspieramLokalneLokale

Nowa data Targów EuroGastro!

Organizatorzy Targów EuroGastro ponownie zaktualizowali termin wydarzenia

Targi HoReCa Mazury przeniesione na październik

Organizatorzy postanowili przesunąć termin targów branży gastronomicznej i hotelarskiej Mazury HoReCa 2020

Stowarzyszenia kulinarne w Polsce wystosowały List Otwarty do Premiera Rządu

Stowarzyszenia kulinarne w Polsce, połączyły siły i wystosowały List Otwarty do Premiera Rządu

"Polska od Kuchni" IX edycja akcji promującej gastronomię zawieszona do odwołania

Fundacja WIP Warto im Pomóc, która po raz dziewiąty organizuje akcję rekomendującą gastronomię "Polska od Kuchni" zawiesza akcję do odwołania

Znamy pierwszych finalistów konkursu "Bitwa na drobiowe smaki"

Znamy część zwycięskich dań na etapach regionalnych. Dania przygotowane podczas konkursu "Bitwa na drobiowe smaki" przez młodych kucharzy ze szkół gastronomicznych z całej Polski budzą podziw profesjonalnych szefów kuchni

Jedzenie z dostawą do domu w czasach kwarantanny

Za nami kolejny dzień kwarantanny - większość firm zdecydowała się na pracę zdalną swoich pracowników. Co w tym czasie dzieje się z gastronomią?

Hotelarze z Kołobrzegu apelują: "Koszty wynagrodzeń czasowo powinno przejąć państwo"

"Koszty wynagrodzeń czasowo powinno przejąć państwo, bez wsparcia rządu wiele hoteli może nie przetrwać" - mówią w liście skierowanym do premiera, ministrów finansów i rozwoju polscy hotelarze prowadzący działalność w Kołobrzegu

Znamy datę Targów EuroGastro!

Organizatorzy Targów EuroGastro Worldhotel poinformowali, że nowy termin targów to 27 - 29 maja 2020

Riesling obchodzi swoje 585. urodziny

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, Riesling, obchodziła 13 marca 2020 swoje 585. urodziny

Stan zagrożenia epidemicznego - restauracje tylko na wynos

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan zagrożenia epidemicznego - co to oznacza dla Polaków i branży gastronomicznej?

Chef's Day w Krakowie - zmiana terminu

Organizatorzy podjęli decyzję o przesunięciu z marca na maj terminu Chef's Day w Krakowie - na 11-12 maja 2020

Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie przełożone

Organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu konkursu Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie - Memoriał Mariana Tarnawskiego na dzień 3 czerwca 2020 roku.

Zagłosuj na najlepszą restaurację programu Polskie Skarby Kulinarne

Ponad 90 lokali gastronomicznych znajdujących się na kulinarnej mapie programu Polskie Skarby Kulinarne stanęło do rywalizacji o tytuł najlepszej restauracji.

MADE FOR Restaurant w Krakowie przełożony na wrzesień

Organizatorzy podjęli decyzję o zmianie daty krakowskiej edycji wydarzenia MADE FOR Restaurant z 20 kwietnia na 14 września 2020 r.

Zmiana daty VI Mistrzostw Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra

Organizatorzy przekładają konkurs kulinarny VI Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra na inny termin w roku 2020. O wyborze nowej daty poinformują w innym terminie.

Konkurs Arte Culinaria Italiana przełożony

Konkurs w terminie 13-15 marca 2020 roku się nie odbędzie. Organizatorzy przenoszą wydarzenie na inny, bezpieczny termin

Walne Zebranie Stowarzyszenia Kucharzy Euro-Toques Polska

Walne Zebranie Stowarzyszenia Kucharzy Euro-Toques Polska: Józef Sadkiewicz z tytułem Członka Honorowego, Jean Bos mianowany Prezesem Honorowym

Polacy wobec wirusa SARS-COV-2 - z półek znikają produkty

W Polsce z półek sklepowych znikają produkty suche, a we Włoszech Massimo Galli apeluje o zamknięcie lokali gastronomicznych - czy jest to kolejny krok, który będzie musiała podjąć Polska w walce z wirusem COVID-19?

Podpisz Petycję Wsparcia Branży Gastronomicznej

Norbert Redkie: Konsekwencją tego stanu rzeczy będą masowe zwolnienia pracowników branży. W obliczu wzrastającej liczby zachorowań Polaków na wirusa SARS-CoV-2 stawiamy pytanie: co dalej z branżą gastronomiczną?

Planowany termin Targów EuroGastro odwołany!

Wiele wydarzeń, które miały odbyć się w najbliższych tygodniach, zostaje odwołanych lub przełożonych na inny termin. Od kilku dni pod znakiem zapytania stały Targi Eurogastro, które miały się odbyć 25-27 marca w Nadarzynie

Znamy zwycięzców konkursu "Smaki Podlasia"

I Ogólnopolski Konkurs Kulinarny Smaki Podlasia przeszedł do historii. 7 marca o godzinie 18:00 odbyła się gala, na której wręczono nagrody zwycięzcom biorącym udział w zawodach.

Już jutro VII edycja konferencji Gastro Meeting

Już jutro tj. 10 marca 2020 odbędzie się VII edycja konferencji Gastro Meeting w Airport Hotel Okęcie

Ruszają zapisy do VII edycji Wielkopolskiego Kucharza Roku

Ruszają zapisy do VII edycji konkursu Wielkopolski Kucharz Roku im. Rafała Jelewskiego - finał odbędzie się 9 czerwca w restauracji Garden City na terenie MTP

Epokowe otwarcie kulinarnych wrót do historii!

Czy można za pomocą smaku przenieść się w czasie? Niby nieosiągalne, a jednak. W wyjątkowym koncepcie restauracyjnym EPOKA, mieszczącym się w budynku Hotelu Europejskiego w Warszawie, podróże w czasie są możliwe.

Rynek produktów bio w Polsce

Polacy wydali w ubiegłym roku na spożywcze produkty bio 620 mln złotych, o 15 proc. więcej niż w 2018 - wynika z szacunków firmy badawczej Nielsen.

The Best Chef Awards ogłosił nowych kandydatów do listy Top100 2020 - dwa nowe nazwiska z Polski!

The Best Chef Awards ogłosił nowych kandydatów listy Top100 2020 oraz swoje plany na ten rok. Wydarzenie The Best Chef Awards odbędzie się w tym roku 21-23 września w Rotterdamie w Niderlandach.

Finał konkursu "Bitwa na drobiowe smaki" coraz bliżej!

Konkurs "Bitwa na drobiowe smaki" osiągnął swój półmetek - zostało zrealizowanych 6 konkursów regionalnych.

Koronawirus - w Japonii brakuje polskiej wódki, Chiny zamykają lokale gastronomiczne

Wynikiem wrastającej liczby zachorowań są pozamykane bary oraz zmniejszenie sprzedaży piwa w Chinach, natomiast w Japonii zaczyna brakować polskiej wódki oraz spirytusu rektyfikowanego.

Paweł Stawicki rozpoczyna współpracę ze znanym producentem porcelany

Paweł Stawicki - jeden z najbardziej cenionych trójmiejskich kucharzy rozpoczyna współpracę ze znanym w całej Europie producentem porcelany.

Wiemy kto zawalczy o zwycięstwo podczas Mistrzostw Polski w Dziczyźnie!

Już 18 marca 2020 roku w Pałacu w Orli odbędzie się druga edycja konkursu kulinarnego "Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie Memoriał Mariana Tarnawskiego 2020" - znamy zakwalifikowane drużyny.

Tylko co czwarty Polak wie, ile warzyw i owoców powinno się spożywać

Wyniki badania zrealizowanego pod koniec 2019 roku wskazują, że warzywa i owoce wciąż nie zajmują należnego im miejsca w diecie Polaków.

5 zasad przechowywania warzyw i owoców

Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są - po pieczywie i wędlinach - świeże owoce.

Nowa odsłona Miksera Kulinarnego w ramach programu Szef dla Młodych Talentów

Sieć hurtowni MAKRO Polska rusza z nową odsłoną bezpłatnych spotkań edukacyjnych Mikser Kulinarny, organizowanych w ramach programu Szef dla Młodych Talentów.

Czego unikać i jakie warzywa oraz owoce wybrać, żeby jeść zdrowiej.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie popularne owoce i warzywa, z którymi mamy do czynienia na co dzień, są tak zdrowe jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Ponieważ są skażone pestycydami!

Sky Kitchen - flagowy projekt Sky Tower

Spółka Develia, właściciel Sky Tower funkcjonującego w formule mixed-use, sukcesywnie wdraża kolejne kroki nowej strategii. Jednym z jej flagowych punktów jest realizacja Sky Kitchen.

Ruszyły Targi ExpoSweet!

23-26 lutego 2020 odbywają się największe w Polsce (i w Europie Centralnej) targi branży cukierniczej i lodziarskiej Expo Sweet.

Zjedz PRAGĘ! Startuje Koneser Restaurant Week

Od 18 do 23 marca w zrewitalizowanej XIX-wiecznej fabryce wódek na warszawskiej Pradze odbędzie się Koneser Restaurant Week.

Brązowy medal dla Culinary Team of Poland na IKA 2020 w Stuttgarcie!

17 lutego 2020, drużyna Culinary Team of Poland zdobyła brązowy medal w kategorii dań regionalnych, podczas jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych na świecie - Międzynarodowej Olimpiady Kulinarnej (Internationale Kochkunst Ausstellung)

Trzy srebrne medale dla Narodowej Reprezentacji Polski Kucharzy na Olimpiadzie w Stuttgarcie!

Z 25. Olimpiady Kulinarnej w Stuttgarcie Narodowa Reprezentacja Polski Kucharzy wróciła z trzema srebrnymi medalami zdobytymi w każdej konkurencji, w której brali udział.

Dyskryminacja problemem wrocławskiej kawiarni

Wrocławska kawiarnia Cafe Równik to miejsce, w którym pracują osoby z niepełnosprawnościami. Obsługa sali i kelnerzy to osoby cierpiące na takie schorzenia jak zespół Downa czy autyzm.

Zoni Sessions - cykl koncertów na żywo

Już 28 lutego w Zoni startuje inspirowany klimatem speakeasy cykl 4 koncertów - Zoni Sessions.

100 milionów pączków w jeden dzień!

Tłusty Czwartek jest zwyczajowym świętem ruchomym. Tłusty Czwartek przypada na ostatni czwartek karnawału, a jego data zależna jest od daty Wielkanocy

XII edycja konkursu "Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś" już 25 marca podczas targów EuroGastro!

XII edycja konkursu "Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś" odbędzie się już 25 marca podczas targów EuroGastro!

Polak w europejskiej rozgrywce Bocuse d'Or

Polska reprezentowana przez Jakuba Kasprzaka zakwalifikowała się do europejskiej selekcji Bocuse d'Or, która odbędzie się w dniach 28-29 maja w Tallinie

Konkurs Roberta Sowy "KULINARNY TALENT 2020" już niebawem!

"Kulinarny Talent" to prestiżowy konkurs, który pozwala odkryć wybitne zdolności wśród młodych kucharzy, rozpoczynających swoją karierę kulinarną, którzy nie ukończyli 25 roku życia.

HoReCa - trendy, technologie i wyzwania

Nowoczesne technologie zaczęły już trafiać do hoteli: tablety zamiast folderów informacyjnych, smartfony zamiast kluczy do pokoju, aplikacje zamiast pilotów. W ten sposób branża hotelarska dostosowuje się do nowych wymagań.

Oglądaj występy Narodowej Reprezentacji Polski Kucharzy na Olimpiadzie IKA w Stuttgarcie

Relację Narodowej Reprezentacji Polski Kucharzy na Olimpiadzie Kulinarnej będzie można śledzić na bieżąco w nowo powstałym kanale YouTube Instytutu Kulinarnego Transgourmet.

Barry Callebaut otwiera pierwsze na świecie Studio 3D

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów Barry Callebaut otwiera pierwsze na świecie Studio 3D, oferując nowe doświadczenia w świecie czekolady

Krakowskie Zapusty - wielkie smażenie chrustu po raz trzeci!

Wielkie smażenie chrustu, warsztaty i pokazy taneczne oraz spotkanie z regionalnymi producentami - to wszystko czeka na odwiedzających w ostatnią niedzielę karnawału

Pomóż zmieniać polską gastronomię na lepsze!

Wystartował nowy projekt kampanii Roślinniejemy "Więcej Niż Sałatka", dzięki któremu każdy konsument może zostać rzecznikiem diety roślinnej i przyczynić się do pozytywnych zmian w polskiej gastronomii

Znamy uczestników "Arte Culinaria Italiana" 2020!

W dniu 14 marca 2020 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Konkursu Włoskiej Sztuki Kulinarnej ?Arte Culinaria Italiana?

Bocuse d'Or Poland On Tour 2020

Bocuse d'Or Poland On Tour to kolejny projekt Akademii Bocuse d'Or Poland, który jest kontynuacją polskiej selekcji 2019

Kongres WorldChefs 2024 w Poznaniu?

Polskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierników (OSSKiC) po raz pierwszy złożyło ofertę organizacji Kongresu WorldChefs 2024 w Poznaniu/Polska

Produkty MAKRO Chef sygnowane logotypem programu Polskie Skarby Kulinarne

MAKRO Polska poszerza asortyment o nowe produkty marki MAKRO Chef sygnowane logotypem programu Polskie Skarby Kulinarne, którego celem jest zwiększenie świadomości Polaków na temat kulinarnej tradycji naszego kraju

Adam Borowicz - podróżnik i smakosz, gościem TOUR SALON 2020

W dniach 14-16 lutego 2020 odbędzie się 31. edycja Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON. W ramach spotkań z podróżnikami będzie można wysłuchać smakowitych opowieści popularnego globtrotera Adama Borowicza

Zima w stylu Tennessee - przyczepy Jack Daniel's parkują w górach!

Tej zimy, w Zakopanem, Szczyrku i Stroniu Śląskim, parkują przyczepy Jack'a. To trzy miejsca, w których można poczuć prawdziwy klimat Lynchburga, miejscowości w której od 1866 roku tworzona jest Jack Daniel's Tennessee Whiskey

Olimpijskie menu Poland National Culinary Team OSSKiC

10 lutego w Instytucie Kulinarnym TransGourmet Narodowa Reprezentacja Polski OSSKIC zaprezentowała olimpijskie menu, które kadra seniorów wykona już 17 lutego w Stuttgardzie

Włoskie wina - na pierwszym miejscu w Polsce

76,7 mln euro - za taką kwotę włoscy producenci sprzedali wina do Polski w 2019 roku. To aż o 17,2% więcej niż rok wcześniej.

Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Junior Culinary Cap"

5 lutego 2020 r. odbyła się już trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Junior Culinary Cap" organizowana przez Fundację Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy

Culinary Team of Poland na IKA 2020 w Stuttgarcie

IKA odbywa się co cztery lata i uczestniczą w niej zespoły z kilkudziesięciu krajów z całego świata, czyli kilkaset ekip kucharsko-cukierniczych, w tym także Culinary Team of Poland

Międzynarodowy Dzień Barmana

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Barmana

Czy ceny mięsa wzrosną?

Parlament Europejski debatuje nad wprowadzeniem "podatku od mięsa", czyli opłaty, która miałaby pomóc w niwelowaniu szkodliwego wpływu produkcji mięsa na środowisko. Zmiany mogłyby wejść w życie już w 2022 roku

Znamy laureata TOP Employer 2020

MAKRO Polska uzyskało prestiżowy certyfikat Top Employer Polska 2020! Sieć hurtowni znalazła się wśród najlepszych pracodawców na świecie, zapewniających swoim pracownikom doskonałe warunki pracy

Mazury HoReCa 2020. W służbie jakości i środowisku

21-22 kwietnia 2020 r. polska branża HoReCa spotka się po raz kolejny w Ostródzie w ramach wydarzenia Mazury HoReCa 2020. Wzorem poprzednich edycji organizatorzy stawiają nie tylko na element targowy, ale też szkolenia i konkursy.

"Polska od Kuchni" akcja promująca gastronomię startuje z IX edycją

Fundacja WIP Warto im Pomóc już po raz dziewiąty organizuje akcję rekomendującą gastronomię "Polska od Kuchni". Akcja przebiega pod hasłem "Wrócę tu!". Konkurs szczyci się poparciem władz miast oraz województw, a także posiada szeroką oprawę medialną

Polsko-francuska kuchnia w najlepszym wydaniu na gali CCIFP

Maciej Majewski oraz Jakub Kasprzak przygotują dziś wyjątkową kolację na Gali Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP)

Popularność "bio" produktów rośnie

Z nowego raportu agencji IQS "Bio - szansą rynkową" wynika, że produkty z oznaczeniem "bio" sporadycznie kupuje 67 proc. konsumentów, a regularnie 19 proc.

Poszerzamy kompetencje pod okiem ekspertów HoReCa

Oferta ponad 300 wystawców z 20 krajów na 24. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro i 13. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel które już 25-27 marca 2020

XV Festiwal Kuchni Greckiej coraz bliżej!

27 marca w trakcie Targów EuroGastro 2020 w Nadarzynie odbędzie się XV Festiwal Kuchni Greckiej, organizowany przez Theofilosa Vafidisa

Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie - Memoriał Mariana Tarnawskiego 2020

Już 18 marca 2020 roku w Pałacu w Orli odbędzie się druga edycja konkursu kulinarnego "Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie Memoriał Mariana Tarnawskiego 2020"

Siemię lniane wypiera z Europy nasiona chia?

Powodów do zadowolenia nie mają rolnicy z państw w kierunku Europy Wschodniej. Zmagali się z suszą, a następnie podtopieniami, przez co niektóre produkty są trudno dostępne, a ceny kilkukrotnie wyższe niż w ubiegłym sezonie

Podaruj kawałek swojego czasu Babci i Dziadkowi - nie tylko od święta!

Chodzenie do restauracji to naturalny element stylu życia młodych pokoleń. A kiedy ostatnio byliśmy w restauracji z naszą Babcią i naszym Dziadkiem? W wielu przypadkach odpowiedź brzmi "nigdy"

Przekąski na karnawał

Karnawał to czas zabaw i balów, podczas których jedzenie zawsze stanowi sympatyczny dodatek. Międzynarodowe przysmaki, od pikantnych po słodkie, z mięsem i bez - każda propozycja finger foodów znajdzie swoje miejsce na stole.

Festiwal "Jedz Pij Warszawo" już w weekend w stolicy

25 i 26 stycznia odbędzie się festiwal "Jedz Pij Warszawo". To największe kulinarne wydarzenie roku prezentujące zarówno historię, tradycję i kulturę jak również najnowsze trendy gastronomiczne stolicy.

Cytrusy bez środków chemicznych

W ofercie sieci hurtowni pojawiła się nowa linia produktowa - owoce cytrusowe, które po zbiorze nie zostały poddane działaniu chemicznych środków konserwujących.

Polacy na Coppa del Mondo

Polacy będą rywalizować na Mistrzostwach Świata Gelato odbywających się podczas corocznych Międzynarodowych Targów Lodziarstwa, Cukiernictwa, Piekarstwa i Kawy SIGEP. Wydarzenie odbywa się w dniach 18-22.01.2020 r. we włoskim Rimini

Znamy zwycięzcę konkursu "Mięso na karnawał"

14 stycznia w poznańskiej restauracji Lizawka odbyło się wyjątkowe spotkanie towarzysko-konkursowe branży gastronomicznej (Nie)Dzika Kuchnia. Konkurs odbył się w systemie black box. Była to druga edycja konkursu Mięso na karnawał

Znamy polskich reprezentantów na konkursie kulinarnym Les Chefs en Or 2020

Marcin Gruszka będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Les Chefs en Or 2020 w kategorii Profesjonalista. Razem z Marcinem Gruszką do Francji pojedzie także Dawid Wantrych.

Ghost kitchen - innowacja w gastronomii

Konsumenci coraz częściej decydują się na odbiór lub dostawę zamówionego jedzenia. Następstwem tego coraz popularniejsze stają się ghost kitchen, czyli wirtualne restauracje.

Zapomniane przepisy w nowoczesnej odsłonie - kuchnia polska

Ruszyły warsztaty "Zapomniane przepisy w nowoczesnej odsłonie - kuchnia polska"

Raport: Zimowe wyjazdy Polaków

Zimą częściej wybieramy polskie góry niż ciepłe kraje, a od nart czy snowboardu wolimy spacery i zwiedzanie. Sprawdźcie, jak Polacy podróżują w sezonie zimowym

Eko rewolucja - papierowe opakowania dla ziół w doniczkach

MAKRO Polska podejmuje szereg działań na rzecz ograniczenia plastiku. We wrześniu 2019 roku sieć hurtowni wprowadziła papierowe opakowania dla świeżych ziół w doniczkach

Rusza trzecia edycja Junior Culinary Cap

W lutym odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Junior Culinary Cap"

4 Historyczne Stoły Kulinarne - inauguracja szlaków kulinarnych

W ramach szlaku kulinarnego można w ponad 90 restauracjach spróbować polskich tradycyjnych dań, zainspirowanych lokalnymi, historycznymi smakami

CES 2020: rewolucja w przemyśle spożywczym

CES 2020: inteligentne pudełka, systemy śledzenia zamówień, a nawet jadalne opakowania, które można wykorzystać w przemyśle spożywczym

Krakowska gastronomia gra z WOŚP!

Dziesięć kilogramów golonki, warsztaty wypieku chleba, tort dla dwudziestu osób, czy ekskluzywna kolacja w fine diningowej restauracji - to wszystko i wiele więcej można wylicytować na aukcjach charytatywnych krakowskiej gastronomii dla WOŚP

Świąteczny Mikser Kulinarny za nami!

Za nami świąteczny Mikser Kulinarny z rybami w roli głównej w ramach programu Szef dla Młodych Talentów. W wydarzeniu wzięło udział 60 młodych adeptów sztuki kulinarnej z całej Polski.

Ruszyły zgłoszenia do "Arte Culinaria Italiana"

14 marca 2020 roku odbędzie się jubileuszowa edycja konkursu "Arte Culinaria Italiana" w Hotelu Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness, który został już po raz drugi współorganizatorem tego konkursu

Jaka dieta w walce o odporność?

Na nasz układ odpornościowy wpływa wiele czynników, wśród których jednymi z ważniejszych jest przestrzegana dieta. Odpowiednia podaż składników stymulujących odporność zmniejsza ryzyko infekcji i obniża liczbę dni, podczas których czujemy się osłabieni.

IKEA rozszerza wegańskie menu

W restauracjach IKEA można zjeść nowe danie roślinne: penne z wegańskim sosem bolońskim i "roślinnym" mięsem. Receptura potrawy powstała we współpracy z The Vegetarian Butcher - marką Unilever

Pierwsze półrocze roku pod znakiem drożejącej żywności

W I półroczu inflacja może sięgnąć 4 proc., głównie z powodu drożejącej żywności. Później wzrost cen powinien wyhamować.

Wegetarianie i weganie z coraz większym wyborem dań w Polsce

W 2019 r. największe sieci restauracji szybkiej obsługi w Polsce wprowadziły lub rozszerzyły ofertę, z której skorzystać mogą osoby, które nie jedzą mięsa.

"The future is now". Wystawa obrazów Macieja Raucha w Bistro Barze WuWu

Już 14 stycznia w Bistro Barze WuWu w Centrum Praskim Koneser wystartuje wystawa "The future is now", której organizatorem jest Galeria Nizio. W karnawałowy wieczór 17 stycznia odbędzie się specjalny performans Macieja Raucha.

Konkurs kulinarny "Mięso na karnawał - (Nie)dzika kuchnia"

14 stycznia o godzinie 9:00 w restauracji Lizawka w Poznaniu po raz drugi odbędzie się konkurs kulinarny i spotkanie integracyjne "Mięso na karnawał - (Nie)dzika kuchnia", zorganizowane przez Poznańską Spiżarnię Biesiadników.

Na czym polega cupping?

Coraz popularniejszą formą firmowych eventów integracyjnych jest cupping. Wiadomo - dobre biuro pachnie dobrą kawą. Dla pracowników filiżanka czarnej to często jedyny moment odprężenia. Ważne więc, by znaleźć tę, która najbardziej smakuje.

Black Box na Podlasiu - Konkurs Smaki Podlasia

Do 9 lutego 2020 roku można wysyłać zgłoszenia do pierwszego ogólnopolskiego konkursu kulinarnego Smaki Podlasia

Zmiany w znakowaniu żywności bez GMO

Większość Polaków chce zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych, a mając wybór, wybrałaby produkt pochodzący od zwierząt karmionych paszą bez GMO - wskazują badania, na które powołuje się resort rolnictwa.

W całej Europie sytuacja stad dorsza jest coraz gorsza

Naukowcy są zgodni, że niemal w całej Europie sytuacja stad dorsza jest coraz gorsza, jest on nadmiernie poławiany lub populacja nie może się odbudować.

Statystyczny Polak zjada ponad 12 kg ryb i owoców morza rocznie

Statystyczny Polak zjada rocznie ponad 12 kg ryb i owoców morza, najwięcej mintaja, śledzi i makreli - wynika z najnowszych danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Podsumowanie roku z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej

Zbliżający się koniec roku to czas podsumowań, również w Krakowie, którym ostatnich 12 miesięcy upłynęło pod znakiem kulinariów. Przez cały rok 2019 Kraków nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej.

Podatek od cukru wyjdzie Polakom na zdrowie?

Rząd chce wykorzystać politykę fiskalną do walki m.in. z nadwagą i otyłością, które stają się coraz większym problemem zdrowotnym Polaków. Powstał projekt, który przewiduje m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem substancji słodzących.

Rewolucja ekologiczna w gastronomii

Unia Europejska wypowiada wojnę plastikowi. Już w 2021 r. z obrotu znikną m.in. plastikowe naczynia, sztućce i słomki jednorazowego użytku

Wigilijne spotkanie osób samotnych i potrzebujących.

W tym roku, podczas wigilijnych spotkań w 28 miastach w całej Polsce, przy wspólnym stole Caritas spotka się ponad 10 tysięcy samotnych i potrzebujących.

Ekologia w hotelarstwie to więcej niż ograniczenie plastiku

Jesteśmy coraz bardziej wrażliwi na problemy związane z dewastacją naszej planety. Coraz częściej wybieramy produkty i usługi tych firm, które angażują się w ochronę środowiska i dbają o zrównoważony rozwój. Dotyczy to również korzystania z hoteli.

Co piąta osoba rezerwuje stolik online

"Międzynarodowe Badanie Własnych Biznesów" potwierdza, że obecność restauratorów online jest ważnym kryterium wyboru restauracji przez klientów

Nowa restauracja na 33. piętrze Olivii Star

Nie minął jeszcze miesiąc od otwarcia Arco, a na 33. piętrze Olivii Star została otwarta druga restauracja Treinta y Tres (od hiszpańskich słów oznaczających trzydzieści trzy)

Kulinarne tradycje Wrocławia i Dolnego Śląska oraz Trójmiasta i Pomorza!

MAKRO Polska wraz z czołowymi szefami kuchni zaprasza na kulinarną wędrówkę po historycznych przysmakach Wrocławia i Dolnego Śląska oraz Trójmiasta i Pomorza!

Najlepsze dokumenty kulinarne w serwisie Netflix

Netflix produkuje i oferuje coraz więcej różnorodnych treści kulinarnych, które pokazują wszystko - od przygotowania kuchni i smakowania jej w różnych częściach świata, po zagłębianie się w ważne kwestie dotyczące systemu żywieniowego.

Menu degustacyjne przyszłości

Okazuje się, że branża gastronomiczna zrobiła kilka kroków dalej i oferuje nowe doświadczenia za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Znajdziecie je w James Beard House w Nowym Jorku.

Startuje trzecia edycja konkursu "Wino na medal"

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zaprasza na trzecią edycję konkursu "Wino na medal". Swoje produkty mogą zgłaszać do konkursu importerzy, dystrybutorzy i producenci wina, których produkty są dostępne w ofercie branży HORECA.

Międzynarodowy Dzień Herbaty

Jest drugim napojem, pod względem spożycia, na świecie. Istnieje jej wiele odmian, z których każda ma inny smak i właściwości. Większość nie wyobraża sobie porannej rutyny bez niej. Dzisiaj odbchodzimy Międzynarodowy Dzień Herbaty

Najbardziej oczekiwane restauracje w 2020 roku

Na listę kulinarnych miejsc do odwiedzenia w 2020 roku warto dopisać kilka pozycji ze Stanów Zjednoczonych. Oto niektóre z najbardziej ekscytujących nowych restauracji 2020 roku w Ameryce Północnej.

Kolacja na miarę Nagrody Nobla

Co roku osoby uhonorowane nagrodą jego imienia oraz zaproszeni goście spotykają się na uroczystej kolacji w Sztokholmie. Wieczorny bankiet należy do jednych z najbardziej znanych na świecie, a menu tego bankietu to tajemnica tajemnic.

XV Konkurs Włoskiej Sztuki Kulinarnej "Arte Culinaria Italiana"

14 marca 2020 roku odbędzie się XV Konkurs Włoskiej Sztuki Kulinarnej "Arte Culinaria Italiana". Jubileuszowa edycja konkursu odbędzie się w Hotelu Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness, który został już po raz drugi współorganizatorem tego konkursu

Produkty na wagę - kontrola inspekcji handlowej

W I półroczu 2019 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała produkty spożywcze oferowane luzem, na wagę lub na sztuki. Były to przede wszystkim ciasta i ciastka, ale również pieczywo, ryby czy bakalie.

Rejestracja do BDO - co z gastronomią?

Rejestracja do BDO to kolejny obowiązek nałożony na polskich przedsiębiorców, którą należy wypełnić do końca roku kalendarzowego. Czym jest BDO, ile mamy na to czasu i kto podlega rejestracji?

Kuchnia Polska na Mazowszu 2019 - Polskie Skarby Kulinarne

W dniu 22 listopada 2019 r., w siedzibie Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych Warszawie odbył się finał XI Konkursu Gastronomicznego "Kuchnia Polska na Mazowszu 2019 - Polskie Skarby Kulinarne"

Trendy 2020 w gastronomi

Wszystko wskazuje na to, że najpopularniejszym daniem w roku 2020 może stać się taco - główny przysmak kuchni meksykańskiej - wskazuje raport Uber Eats FoodCast.

Rozwój kultury kulinarnej

Konsumenci zwracają się do roślin, aby urozmaicić swoją dietę i zaspokoić rosnącą liczbę szczególnych potrzeb zdrowotnych. Co kryje się za zainteresowaniem konsumentów żywnością roślinną, która nabiera tempa od kilku lat?

Polski Makarun w Dubaju

Największy Makarun na największej sztucznej wyspie świata już otwarty. Od 2 grudnia słynny hotel Atlantis, najbardziej instagramowy punkt w Dubaju, można podziwiać jedząc włoską pastę w wydaniu polskiej sieci - Makarun Spaghetti and Salad.

Targi HoReCa Kraków - tradycja w natarciu

27. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA, które w dniach 20-22 listopada odbyły się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków udowodniły, że słusznie nazywane są inspirującym spotkaniem branży w Polsce

Polski ekologiczny karp

Polska jest największym producentem karpia w Unii Europejskiej, mimo to, spożycie tej ryby w Polsce jest niskie. Polski karp jest rybą ekologiczną i trzeba promować wśród Polaków jego spożywanie - mówi minister Marek Gróbarczyk.

Świeże towary decydują o wyborze sklepu przez konsumenta

To, gdzie klient robi zakupy, uzależnione jest od oferty produktów świeżych - mięsa, pieczywa, wędlin, warzyw i owoców. Najczęściej kupujemy je w dyskontach i sklepach specjalistycznych

Rusza akcja Świąteczny Stół Pajacyka

6 grudnia Polska Akcja Humanitarna zaprasza do 18-tej edycji Świątecznego Stołu Pajacyka ? ogólnopolskiej akcji charytatywnej, podczas której właściciele lokali gastronomicznych przekazują 10% dziennego obrotu na posiłki dla potrzebujących dzieci

Tygiel gastronomicznej kultury i biznesu w Warszawie

W Warszawie 18 listopada odbyła się konferencja MADE FOR Restaurant. Po praz pierwszy wydarzenie miało międzynarodowy charakter

Znamy laureata nagrody im. Jacka Kuronia w kategorii "Darczyńca Ogólnopolski - przekazywanie żywności"

Sieć hurtowni MAKRO Polska została wyróżniona nagrodą im. Jacka Kuronia w kategorii "Darczyńca Ogólnopolski - przekazywanie żywności". Statuetkę podczas uroczystej gali, która miała miejsce 26 listopada, odebrał Dominik Branny, prezes MAKRO.

Niezwykłe spotkanie przy szlacheckim stole w Wilanowie

Za nami czwarta kolacja z cyklu "Powrót do korzeni". W Villa Intrata w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, spotkali się znakomici szefowie kuchni i eksperci, aby wspólnie odtworzyć oryginalne receptury z XVI i XVII wieku

Jak efektywnie rozwijać biznes hotelowy?

13. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel, odbywające się 25-27 marca 2020, to ważne miejsce na mapie branży hotelarskiej. Odbywają się równolegle z 23. edycją Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro

Zimowy kalendarz warzyw i owoców

Owoce i warzywa to źródło witamin i substancji mineralnych, dlatego należy spożywać je do każdego posiłku. Warto sięgać po owoce i warzywa, które są w sezonie, bowiem właśnie wtedy są one najbardziej bogate w substancje odżywcze.

Narodowa Reprezentacja Polski OSSKIC na 25 edycji Olimpiady Kulinarnej w Stuttgarcie

Od 14 do 19 lutego 2020 Narodowa Reprezentacja Polski Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni będzie reprezentować nasz kraj na Olimpiadzie IKA/Culinary Olimpics - najstarszym i największym międzynarodowym konkursie sztuki kulinarnej.

Rośnie popularność bio pieczywa

Dietetycy przypominają i wraz z ekspertami wspólnie apelują o uwzględnienie w codziennej diecie potrzeby zjadania pieczywa, zwłaszcza ciemnego, ale nie barwionego, tylko np. razowego, żytniego.

Za nami premiera Żółtego Przewodnika Gault&Millau

Za nami VI Gala Premierowa Żółtego Przewodnika Gault&Millau. W poniedziałek w Warszawie poznaliśmy tegorocznych laureatów Gault&Millau Polska.

Szef Kuchni z tytułem Luksusowej Marki Roku 2019!

W sobotę 23 listopada na X jubileuszowej gali w Zamku w Janowie Podlaskim nasi przedstawiciele odebrali statuetkę LUKSUSOWEJ MARKI ROKU 2019

Krajowe eliminacje konkursu Bocuse d'Or za nami

21 listopada 2019 roku odbyła się kolejna polska selekcja konkursu Bocuse d'Or. Tym razem to Kraków gościł polską i światową gastronomię w ramach projektu Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej.

Wręczenie plakiet przewodnika Michelin

20 listopada w restauracji Amber Room w Pałacu Sobańskich w Warszawie odbyło się wręczenie Plakiet Przewodnika Michelin 2019 Main Cities of Europe. Kolejne plakiety zostały przyznane w Krakowie 21 listopada.

Praski Koneser - kulinarny fenomen stolicy

Na terenie byłej fabryki wódek, na coraz modniejszej warszawskiej Pradze, powstało prawdziwe zagłębie kulinarne. Do współtworzenia strefy gastronomicznej Konesera zaproszeni zostali doświadczeni restauratorzy.

Za nami polskie Eliminacje do Les Chefs en Or 2020

20 listopada, w Instytucie Kulinarnym Transgourmet w Piasecznie odbył się wielki finał Polskich Eliminacji do Les Chefs en Or 2020 w kategorii juniorów.

Zmiany w branży piwowarskiej

Wzrasta akcyza na piwo - podniesienie jej o 10 proc. niesie bardzo poważne konsekwencje dla branży piwowarskiej. Może wpłynąć na spadek sprzedaży oraz zmniejszenie produkcji i problemy osób zatrudnionych w branży piwowarskiej, handlu i rolnictwie.

Znamy Młodego Kreatora Sztuki Kulinarnej

W środę 20 listopada odbył się w Poznaniu finał konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej. Uczestnicy walczyli o staż w restauracji z gwiazdką Michelin oraz udział w konkursie nominowanym do Kulinarnego Pucharu Polski - Wielkopolskiego Kucharza Roku.

Targi HoReCa Kraków już dziś!

Dzisiaj rozpoczęły się Targi HoReCa w Krakowie. Co przed nami? Finał krajowej selekcji Bocuse d?Or Poland 2019 r., liczne spotkania z ekspertami branży i wybitnymi szefami kuchni, solidna dawka wiedzy.

Jesienna edycja festiwalu Veganmania - już w niedzielę!

W najbliższą niedzielę po raz kolejny odbędzie się największa wegańska impreza w Polsce - Veganmania. Odwiedzający będą mogli przekonać się, jak kreatywna potrafi być kuchnia roślinna oraz zakupić etycznie produkowane kosmetyki czy ubrania.

Znamy najlepszy młody duet kulinarny w Polsce!

Znamy zwycięzców konkursu pierwszego Testu Kulinarnego, organizowanego w ramach programu Szef dla Młodych Talentów. Do kulinarnych zmagań w krakowskiej Akademii Inspiracji stanęło 17 dwuosobowych zespołów z całego kraju.

Finał Bocuse d'Or Poland 2019 już za dwa dni

Już pojutrze na krakowskiej scenie kulinarnej rozegra się wyjątkowe widowisko - konkurs Bocuse d'Or Poland 2019

Szlakiem dobrego smaku

Długie, chłodne wieczory to wymarzony czas na rozgrzewkę przy kieliszku wina, na przykład wędrując śladem winnic, gdy dobiega końca sezon enoturystyczny. Nie trzeba nawet wyjeżdżać za granicę. Wystarczy wybrać się do Małopolski.

Cztery najważniejsze trendy Customer Experience w branży HoReCa

Mood Media przy współpracy z ekspertami z ponad 100 krajów, wydał kolejny Trendbook ukazujący globalne trendy w dziedzinie ulepszania jakości doświadczeń klienta w branży HoReCa.

Znamy zwycięzców jubileuszowej edycji Restaurant Week 2019!

W niedzielę 17 listopada odbyła się piąta, jubileuszowa gala Restaurant Week. Festiwal zgromadził dotąd 700 000 Gości, zaserwowano im blisko 2 000 000 dań!

Czarne chmury nad szkocką whisky

Na początku października przedstawiciel USA ds. handlu ogłosił zamiar wprowadzenia cła importowego "ad valorem", czyli od wartości - w wysokości 25% - na szkocką whisky single malt i szkockie likiery bazujące na tej odmianie whisky.

Znamy wyniki konkursu "Greater Poland" Beer Cup 2019!

Spośród 230 zgłoszonych produktów, 15 profesjonalnych sędziów z kraju i z zagranicy wybrało najlepsze piwo i cydr w 15 kategoriach stylowych. Przyznano 43 nagrody w kategoriach oraz nagrody główne dla najlepszego piwa i najlepszego cydru konkursu.

Burgerownie sieciowe, a trend roślinny - raport

Bezmięsny fast food staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Eksperci kampanii RoślinnieJemy sprawdzili dostępność opcji roślinnych w 8 sieciach burgerowni w Polsce.

Paco Pérez w sobotę otwiera restaurację w Gdańsku!

Już 16 listopada Paco Pérez - przedstawiciel kuchni awangardowej XXI wieku, otworzy swoją najnowszą restaurację na 33. piętrze Olivii Star. Lokale prowadzone przez mistrza dotychczas zdobyły 5 gwiazdek Michelin.

Poznańskie Targi Piwne już dziś!

Poznańskie Targi Piwne 2019 to przede wszystkim doskonała zabawa, edukacja i wyjątkowe smaki. W tym roku swoją piwną ofertę zaprezentuje ponad 60. browarów i dystrybutorów, a złoty trunek będzie się lał z blisko 500 kranów!

Nowa, autorska restauracja Wojciecha Modest Amaro w Zakopanem

Wojciech Modest Amaro, zdobywca pierwszej gwiazdki Michelin w Polsce, otworzy w Zakopanem swoją autorską restaurację "Heart by Amaro". To wspólny projekt jednego z najbardziej utytułowanych polskich szefów kuchni i zakopiańskiej Grupy Nosalowy

Szefowie kuchni i cukierni przywitali 2020 rok w listopadzie!

Już po raz trzeci, szefowie kuchni i cukierni, a także przedstawiciele najważniejszych firm z branży HoReCa, spotkali się w Hotel Almond Business & SPA w Gdańsku, by pożegnać stary rok.

Między tradycją a kreacją w kuchni francuskiej

Od 6 do 8 listopada w Akademii Kulinarnej Farutex w Łodzi odbyły się pokazy kuchni francuskiej w wykonaniu Clémenta Bidarda. Szef zaprezentował 10 autorskich dań, opowiadając poszukiwaniu nowych połączeń smakowych i wykorzystywaniu różnych technik.

Bijemy Rekord Polski dla Amazonek

W Poznaniu 29 listopada w Steak House Evil w Poznaniu rozpocznie się bicie rekordu Polski w najdłuższym maratonie grillowania - indywidualnego i grupowego. Kucharze przez 48 godzin będą przyrządzać nawet 8 kilogramowe steki - a to wszystko dla Amazonek.

Czy zakaz handlu w niedzielę obejmie gastronomię?

Do senatu jakiś czas temu wpłynęła petycja w sprawie rozszerzenia zakazu handlu w niedzielę o branżę gastronomiczną. Jakie argumenty podaje autor petycji?

Biało-czerwone dania w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wybrane restauracje z całej Polski wprowadziły na tydzień od 11 do 17 listopada specjalne dania w kolorze flagi i zapraszają gości do kulinarnej celebracji.

Wytrawne wypieki z różnych stron świata

Mówi się "co kraj to obyczaj" i wiele w tym prawdy, bowiem każde państwo na tle innych wyróżnia niepowtarzalna kultura, tradycje czy obyczaje. Doskonale odzwierciedla się to również w kuchni - w danym zakątku świata smakuje ona zupełnie inaczej.

Zmiany na rynku kawy w Polsce

Coffee Specialty to zaledwie 3 proc. światowego rynku kawy. W Polsce jeszcze mniej - niecałe 2 proc. Mimo to powstaje coraz więcej rzemieślniczych palarni i alternatywnych kawiarni.

Szefowe kuchni dla dzieci

Znane i lubiane szefowe kuchni włączyły się w akcję tworzenia kącików zabaw dla dzieci w szpitalach w całej Polsce

Odnowiono zabytkową, blisko 100-letnią pijalnię wód

Zakończył się remont jednego z głównych obiektów uzdrowiskowych w Krynicy-Zdroju - zabytkowej pijalni "Jana" w parku przy alejce Nikifora Krynickiego.

Poznańskie Targi Piwne już za tydzień!

Już za tydzień 15 i 16 listopada na terenie MTP odbędą się Poznańskie Targi Piwne. To doskonała okazja by poznać kulturę, historię, a także współczesny świat rzemieślniczego piwa.

Certyfikaty na wypiek rogali świętomarcińskich rozdane

Wielkopolscy cukiernicy i piekarze otrzymali w poniedziałek certyfikaty na wypiek rogali świętomarcińskich. Ten tradycyjny wypiek każdego roku w okolicach 11 listopada jest nagminnie wykupowany.

Laureaci konkursu "Gęsina na imieninach"

29 października 2019 roku w Hotelu Moderno w Poznaniu odbyła się trzecia edycja konkursu kulinarnego "Gęsina na imieninach". Po wielu godzinach rywalizacji najlepszym okazał się zespołów reprezentujący restaurację DOMU Poznań.

Sieć Elbest Hotels członkiem IGHP

10 obiektów ogólnopolskiej sieci Elbest Hotels z 715 pokojami dołączyło w październiku do grona członków Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Po raz pierwszy amerykański ser najlepszy na świecie!

Ser ze Stanów Zjednoczonych został uznany za najlepszy ser na świecie. Rogue River Blue zdobył główną nagrodę podczas World Cheese Awards 2019 - amerykański ser po raz pierwszy został nazwany Światowym Serem.

Łukasz Lisowski ekspertem ds. gastronomii w Fanex

Łukasz Lisowski - szef kuchni z bogatym doświadczeniem, rozpoczął współpracę z polskim producentem sosów i dodatków gastronomicznych Fanex.

Celebruj kulinarnie rocznicę niepodległości!

Przed nami 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w dniach 11-17 listopada odbędzie się druga edycja Tygodnia Kuchni Polskiej, organizowana przez sieć hurtowni MAKRO w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne.

Wybierz się w fascynującą podróż po kulinarnych szlakach

Bigos z dziczyzny pod dymem, kasza Anny Jagiellonki, ferkase, łużyckie plince, a może bomba owocowa? W ramach programu Polskie Skarby Kulinarne w wybranych lokalach mieszkańcy i turyści mogą rozsmakować się w tradycji i poznać polską historię od kuchni.

Gruzińska kuchnia podbija serca Polaków

Po japońskim sushi, włoskiej pizzy czy tajskim curry, przyszedł czas na kuchnię gruzińską. Polacy pokochali to proste, smaczne i zawsze świeże jedzenie prosto z malowniczej Gruzji. Które potrawy najbardziej przypadły nam do gustu?

Nowe miejsce inspiracji w Krakowie

Sieć hurtowni MAKRO Polska otworzyła Akademię Inspiracji w drugiej lokalizacji. Gościem specjalnym wydarzenia był Tim Raue, szef kuchni i właściciel berlińskiej restauracji wyróżnionej dwoma gwiazdkami Michelin.

Za nami 5. edycja targów Wine Expo Poland

Odbywające się w dniach 25-26 października 2019 roku w Warszawie targi Wine Expo Poland były głównie wsparciem relacji biznesowych, edukacją profesjonalistów i konsumentów, a także wskazaniem kierunków rozwoju branży winiarskiej.

Robert Lewandowski otwiera restaurację

Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski - Robert Lewandowski wraz ze wspólnikami postanowił zainwestować w branżę gastronomiczną i otworzyć restaurację. Lokal ma powstać w dawnych Browarach Warszawskich, a jego otwarcie planowane jest na 2020 rok.

Poznaliśmy najlepszą restaurację w Polsce w 2019 roku

25 października w Pałacu Tłokinia odbył się finał IX edycji przewodnika Poland 100 Best Restaurants. W trakcie jego trwania wręczono nagrody najlepszym szefom kuchni, a także ogłoszono listę najlepszych restauracji w Polsce w 2019 roku.

Podsumowanie 17. edycji Master Chefs 4 Dogs

12 października w restauracji Nie Lada Restobar w Łodzi odbyła się siedemnasta edycja akcji Master Chefs 4 Dogs - pierwszej i jedynej w Europie imprezy kulinarno-charytatywnej na rzecz bezdomnych zwierzaków w schroniskach.

Rozwiń swój biznes na targach Euro Gastro

W trakcie odbywających się w dniach 25-27 marca 2020 roku targów Euro Gastro i World Hotel m.in. będzie można dowiedzieć się - jak skutecznie dotrzeć z ofertą do przedstawicieli sektora HoReCa.

Nowi szefowie kuchni w polskich hotelach

W październiku 2019 roku na stanowiskach szefów kuchni w dwóch polskich hotelach sieci IBB nastąpiły zmiany. Grzegorz Wiciak z Hotelu IBB Długi Targ objął stanowisko w poznańskim hotelu IBB Andersia, a w Gdańsku zastąpił go Bartosz Czyżyk.

Finał Poland 100 Best Restaurants Awards 2019 już wkrótce

W piątkowy wieczór 25 października 2019 roku w Pałacu Tłokinia odbędzie się premiera IX edycji Przewodnika Poland 100 Best Restaurants, ogłoszenie listy 100 najlepszych restauracji w Polsce oraz wręczenie nagród najlepszym szefom kuchni w Polsce.

Poznaliśmy oficjalnego partnera Europejskiego Kongresu Gastronomicznego

25 października w Krakowie odbędzie się prestiżowe spotkanie światowych autorytetów z branży kulinarnej i sommelierskiej - Europejski Kongres Gastronomiczny. Znamy już oficjalnego partnera tego wydarzenia.

Poznaliśmy konkursy nominowane do Kulinarnego Pucharu Polski 2020

Zaczęły się przygotowania do 20., jubileuszowej, edycji Kulinarnego Pucharu Polski - najbardziej prestiżowego w polskim środowisku gastronomicznym konkursu, któremu patronują najważniejsze stowarzyszenia kulinarne w Polsce.

Konkurs kulinarny "Gęsina na imieninach" już niebawem

29 października 2019 roku w Poznaniu odbędzie się trzecia edycja konkursu kulinarnego "Gęsina na imieninach". W jego trakcie Drużyna Szpiku będzie rozprowadzać cegiełki, z których dochód zostanie przeznaczony na zorganizowanie akcji Szpikowa Paczka 2019.

Konferencja Gastro Meeting zbliża się wielkimi krokami

5 listopada 2019 roku w Warszawie podczas kolejnej edycji konferencji Gastro Meeting spotkają się restauratorzy z całej Polski, którzy wymieniając się wiedzą i doświadczeniem, będą zdobywać kontakty biznesowe.

Kurt Scheller i Emmanuel Renaut w jury Bocuse d'Or Poland

Stanowisko Honorowego Przewodniczącego finału krajowych eliminacji Bocuse d'Or Poland 2019 obejmą Kurt Scheller oraz Emmanuel Renaut. Wszystko zaś rozgrywać będzie się pod czujnym okiem Adama Chrząstowskiego, Head Chefa Akademii Bocuse d'Or Poland.

Konkurs dla młodych kucharzy w Zamku Topacz rozstrzygnięty!

Tegoroczna edycja konkursu kulinarnego Spotkanie z Self Cooking Center startowała pod hasłem ZERO WASTE. W miniony czwartek w Zamku Topacz zmierzyli się z tym tematem młodzi kucharze.

Zdobywcy osiemnastu gwiazdek Michelin w Krakowie!

Już w piątek 25 października w Krakowie rozpocznie się Europejski Kongres Gastronomiczny FOOD & ART & TECHNOLOGY, czyli spotkanie gwiazdkowych szefów i branży gastronomicznej.

Selekcje do prestiżowego konkursu Bocuse d'Or już za miesiąc!

Konkurs Bocuse d'Or co roku budzi wiele emocji w środowisku gastronomii. Polska selekcja w tym roku odbędzie się w Krakowie przy okazji Tragów Horeca.

Kuchnia Polska na Mazowszu 2019 "Polskie Skarby Kulinarne"

Po raz jedenasty w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Kulinarny. W tym roku poświęcony będzie wyjątkowej tematyce - polskim smakom. A wszystko to, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Wine & Food Noble Night - jedyna taka noc

Poznaliśmy zwycięzców 12. edycji konkursu Wine&Food Noble Night. Największy sukces odniosły restauracje UMAMI oraz WHITE ONE. Pozostałe wyróżnione restauracje to Destylarnia, Signature oraz Isto.

"Czas na rybę" - znamy laureatów konkursu!

Podczas 9. Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego, na Zamku w Niemodlinie 5 października odbył się konkurs kulinarny "Czas na rybę - Junior!", natomiast dzień później do zmagań podeszli szefowie kuchni.

SUPERHEROES, czyli SYLWESTER SZEFÓW KUCHNI I CUKIERNI!

Czas płynie nieubłaganie, jesień już w pełni - koniec roku tuż tuż. Pora wyjąć balowe kreacje - do sylwestra szefów kuchni pozostały już tylko trzy tygodnie!

Najlepszy młody sommelier wybrany!

W hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto 11-12 października odbyły się II Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów. Zwyciężył Markus Winkler z Austrii, pracujący w butikowym alpejskim hotelu Aurelio Lech.

Gdańsk nową kulinarną stolicą Polski?

Paco Pérez otwiera restaurację na Pomorzu! ARCO by Paco Perez znajdować się będzie na 33. piętrze Olivii Star. Dlaczego szef kuchni z 5 gwiazdkami Michelin upatrzył sobie właśnie Gdańsk?

Nie ma dobrej restauracji bez dobrego szefa kuchni #szacunekdlaszefa

Kongres Szefów Kuchni odbył się pod hasłem "Nie ma restauracji bez szefa kuchni. Nie ma dobrej restauracji bez dobrego szefa kuchni". Uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych prelekcji, zajrzeć na stanowiska wystawców, a także wymienić się doświadczeniami.

Przygoda z głąbikiem krakowskim trwa

Mogłoby się wydawać, że zbiory głąbika to zwieńczenie akcji "Tradycja w natarciu" zorganizowanej w ramach 27. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA w Krakowie, jednak nic bardziej mylnego

Targi Wine Expo - przyznaj, to coś więcej niż przyjaźń

To prawdziwa przyjemność. To nie jest zwykłe spotkanie. To już coś więcej niż przyjaźń.

Kulinarne opowieści z mchu i paproci

11 października w Restauracji ZA MUREM będzie szansa na oddanie się kulinarnym opowieściom z mchu i paproci, dzięki kolacji degustacyjnej w wykonaniu Marcina Deckerta

10 października obchodzimy Światowy Dzień Owsianki

Dla wielu będąca pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Dla kucharzy wciąż źródło inspiracji i wyzwań, by to wydawałoby się łatwe do przygotowanie danie, było czymś więcej. Owsianka, o której mowa 10 października obchodzi swoje święto.

Poznaliśmy półfinalistów konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej 2019

Jury, spośród ponad 60 zgłoszeń, wybrało uczestników półfinału 15. edycji konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej. Odbędzie się on 23 października 2019 roku w Poznaniu.

Jesienne menu jednej z najpiękniejszych restauracji na świecie

Perliczka z topinaburem i śliwką, wędzona bufala z rodzynkami i jabłkiem czy polik wołowy z krewetkami i chilli - to tylko przedsmak tego, co czeka jesienią gości w, uznanej za jedną z najpiękniejszych na Świecie, restauracji Zoni.

Przed nami międzynarodowe targi Wine Expo Poland 2019

Już po raz piąty w stolicy spotkają się przedstawiciele branży wina z Polski i ze świata. Targi odbędą się tradycyjnie w ostatni weekend października (25-26 października)

Finał Poland 100 Best Restaurants Awards 2019 już niebawem

25 października w Pałacu Tłokinia odbędzie się premiera 9. edycji Przewodnika Poland 100 Best Restaurants, który tworzy kulinarną mapę Polski, ogłoszenie listy 100 najlepszych restauracji w Polsce i wręczenie nagród najlepszym szefom kuchni w Polsce.

Program Kongresu Szefów Kuchni 2019

9 października 2019 roku w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Kongresu Szefów Kuchni. W programie największego spotkania szefów kuchni w Polsce nie zabraknie interesujących oraz merytorycznych wystąpień.

Europejski Kongres Gastronomiczny "Food & Art & Technology"

Europejski Kongres Gastronomiczny "Food & Art & Technology" odbędzie się 25 października 2019 roku w Krakowie. Jest to jednodniowe wydarzenie o charakterze międzynarodowym, poruszające wiele aspektów związanych z gastronomią

Międzynarodowy wymiar konferencji MADE FOR Restaurant

International Interchange to międzynarodowa formuła konferencji MADE FOR Restaurant, podczas której łączy się wymiana wiedzy i kontaktów w branży restauracyjnej. Zadebiutuje ona w Polsce już 18 listopada 2019 roku.

Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski zwycięzcami 19. edycji Kulinarnego Pucharu Polski

Od 19 lat polska gastronomia czeka co roku na te dwa dni, podczas których najlepsi profesjonalni kucharze walczą o tytuł "Najlepszego z najlepszych". Tegoroczne zmagania w ramach Kulinarnego Pucharu Polski miały miejsce w dn. 1-2 października

Polacy coraz chętniej odwiedzają restauracje w centrach handlowych

Im liczniej odwiedzane są restauracje, tym bardziej sektor gastronomiczny się rozwija. Zaskoczeniem może być jednak fakt, że Polacy coraz częściej decydują się na stołowanie się w lokalach zlokalizowanych w centrach handlowych.

Kraków odkrywa sekrety jesiennych przetworów

6 października 2019 roku na Placu Handelka w Krakowie będzie można spotkać lokalnych wystawców, przed którymi wekowanie, marynowanie czy kiszenie nie ma tajemnic. Na stoiskach znaleźć będzie można też wyjątkowy produkt z Małopolski - Głąbik Krakowski.

Dwóch Polaków w finale S.Pellegrino Young Chef 2020

Poznaliśmy zwycięzców półfinału regionalnego dla Europy Centralnej w konkursie dla młodych kucharzy S.Pellegrino Young Chef 2020. Do finału zakwalifikowało się dwóch Polaków - Krzysztof Konieczny i Łukasz Moneta.

EuroGastro - wyjątkowe targi dla branży gastronomicznej

W dniach 25-27 marca 2020 roku w Nadarzynie w Ptak Warsaw Expo odbędą się 24. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro, które połączone zostaną z 13. Międzynarodowymi Targami Wyposażenie Obiektów Noclegowych WorldHotel.

Poznańskie Targi Piwne coraz bliżej

Doskonała zabawa, edukacja i wyjątkowe smaki, które na długo pozostają w pamięci - to właśnie Poznańskie Targi Piwne. Podczas najbliższej edycji swoją piwną ofertę zaprezentuje ponad 60 browarów i dystrybutorów.

W Warszawie otwarto chrześcijańską kawiarnię

Innowacyjne pomysły na restauracje czy kawiarnie to w ostatnim czasie nic zaskakującego. Jednak nowo otwarta w Warszawie kawiarnia Agere Contra to lokal wyjątkowy. Dlaczego? Nawiązuje bowiem do duchowości św. Ignacego Loyoli.

W poniedziałek rozpoczynamy targi POLAGRA GASTRO

Już za chwilę targi POLAGRA GASTRO / INVEST HOTEL w Poznaniu ? wydarzenie, które pozwoli zanurzyć się w świecie nowoczesnych rozwiązań dla profesjonalnych kuchni i obiektów noclegowych oraz niezwykłych kulinarnych doznań

Poznaliśmy zwycięzców The Best Chef Awards 2019

24 września na Uniwersytecie w Barcelonie zostały ogłoszone wyniki konkursu The Best Chef Awards. Podczas uroczystej gali tytuł The Best Chef Top 100 odebrał Björn Frantzén. Jedynym Polakiem wśród finalistów był Wojciech Modest Amaro.

Kolejny międzynarodowy sukces polskiej restauracji Zoni

Niedawno okrzyknięto ją jedną z siedmiu najpiękniejszych restauracji na świecie. Teraz restauracja Zoni zdobyła nagrodę w europejskiej edycji międzynarodowego konkursu International Property Awards.

Innowacyjna usługa gastronomiczna na polskim lotnisku

Warszawskie Lotnisko Chopina oferuje swoim pasażerom nową usługę gastronomiczną, dzięki której mogą oni zamówić posiłek bezpośrednio pod bramkę wylotową. Czy pomysł przypadnie do gustu "klientom" portu lotniczego?

Targi Bakepol 2019 - podsumowanie

Branże piekarska, cukiernicza i lodziarska spotkały się w dniach 12-14 września w Krakowie na targach Bakepol. W wydarzeniu udział wzięli profesjonaliści z kraju oraz zagranicy

Kolejna edycja Master Chefs 4 Dogs

12 października odbędzie się siedemnasta edycja pierwszej w Europie imprezy kulinarno-charytatywnej na rzecz bezdomnych zwierząt w schroniskach, czyli Master Chefs 4 Dogs.

Wrześniowy talerz bogaty w różnorodność

Kończące się lato, nadchodząca jesień. Czas, w którym o świeże warzywa czy owoce jest coraz trudniej, nie musi oznaczać, że wrzesień to miesiąc z brakiem interesujących i smacznych rozwiązań na talerzach.

Znamy uczestników konkursu "Czas na rybę!"

W dniach 5-6 października 2019 roku w Zamku Książęcym w Niemodlinie odbędzie się druga edycja kulinarnego konkursu "Czas na rybę!". Organizatorzy ogłosili uczestników zarówno w konkursie dla szefów kuchni jak i uczniów szkół gastronomicznych.

Fundacja DBU ogłosiła laureata Niemieckiej Nagrody Środowiskowej

27 października 2019 roku prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oficjalne wręczy Niemiecką Nagrodę Środowiskową przyznawaną przez Niemiecką Federalną Fundację Federalną. Jej laureatem został Reinhard Schneider.

Finał WorldSkills Poland zbliża się wielkimi krokami

30 września 2019 roku w Poznaniu podczas Polagra Gastro odbędzie się finał konkursu kulinarnego WorldSkills Poland. Młodzi kucharze będą w nim walczyć o udział w EuroSkills 2020 w austriackim Graz.

Ostatnia chwila, by zgłosić się do konkursu Spotkania z Self Cooking Center

17 października 2019 roku w Zamku Topacz odbędzie się trzecia edycja konkursu dla młodych kucharzy Spotkania z Self Cooking Center. Na zgłoszenie się do wydarzenia pozostało niewiele czasu.

EPOKA - fine dining, który zachwyca, ale nie onieśmiela

Gdy coraz częściej słychać rozważania na temat końca fine diningu, Marcin Przybysz i Antoine Azais odważnie idą pod prąd prezentując jego własną interpretację. To otwarta we wrześniu EPOKA, znajdująca się w budynku Hotelu Europejskiego w Warszawie.

Bariści świętują podczas Dnia Kawy z Segafredo

25 września 2019 roku w szkole baristycznej Coffee Art Masters z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, podczas którego goście będą mogli m.in. zapoznać się z alternatywnymi metodami parzenia kawy.

Polagra Gastro 2019 tuż, tuż

Przełom września i października to kolejna edycja Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO / INVEST HOTEL. Podczas wydarzenia, jak co roku, szkolenia i warsztaty dla sektora HoReCa.

"Kawa dla seniora za 2 zł" - wyjątkowy projekt poznańskiego MOPR

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu zachęca miejscowe kawiarnie do przyłączenia się do jedynej w swoim rodzaju akcji, której celem ma być włączenie seniorów do życia społecznego i towarzyskiego.

Whisky i gin zawitają do Warszawy

W dniach 18-19 października 2019 roku odbędzie się wielkie święto dla wszystkich fanów whisky. Tegoroczna edycja Whisky Live Warsaw zagości do Centrum Praskiego Koneser i zostanie rozbudowana o segment ginów.

Coraz trudniej o pracowników w gastronomii

Niemal w całej Polsce właściciele lokali gastronomicznych mają problem ze znalezieniem chętnych do wykonywania zawodu kelnera czy barmana. Niełatwo jest też znaleźć kucharza i to nawet z niewielkim doświadczeniem.

Europejskie Targi Produktów Regionalnych kandydatem w konkursie "Turystyczne Skarby Małopolski"

11 września 2019 roku rozpoczął się kolejny etap konkursu "Turystyczne Skarby Małopolski", czyli głosowanie na najlepsze oferty i produkty turystyczne Małopolski. Wśród nominowanych znalazły się Europejskie Targi Produktów Regionalnych.

Warszawska kuchnia - tradycja w nowoczesnej odsłonie

10 września w Warszawie odbyło się drugie spotkanie z cyklu Historyczny Stół Kulinarny, które było jednocześnie inauguracją stołecznego szlaku kulinarnego. Degustacji historycznych dań w nowoczesnej odsłonie towarzyszyła opowieść o warszawskiej kuchni.

Restauracja-szklarnia? W Islandii to możliwe

Nazywana wyspą lodu, ognia i wody Islandia potrafi zadziwiać nie tylko zapierającymi dech widokami. Niemałym zaskoczeniem może być napotkanie na swej drodze wyjątkowej restauracji znajdującej się w kompleksie szklarniowym na południu kraju.

Polacy coraz chętniej sięgają po dania kuchni gruzińskiej

Według badań przeprowadzonych wśród Polaków, nasi rodacy najchętniej chcieliby spróbować potraw wywodzących się z kuchni gruzińskiej. Niewiele niżej w statystykach uplasowała się kuchnia ormiańska. Co takiego jest w tych daniach, że tak je polubiliśmy?

Zagraniczni inwestorzy stawiają na hotele w Polsce

Polski rynek hotelowy m.in. dzięki dobrej sytuacji gospodarczej wciąż się rozwija. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach w Polsce wzrośnie liczba hoteli - i to nie tylko tych luksusowych.

Jak fachowo zadbać o grilla w restauracji?

Koniec wakacji nie oznacza końca sezonu grillowania. W restauracjach trwa on w najlepsze, a kluczową kwestią dla restauratorów podczas regularnego używania grilla w restauracji jest jego czyszczenie.

Eliminacje juniorów do Les Chefs en Or 2020

Najlepsi uczniowie z polskich szkół gastronomicznych staną do rywalizacji w konkursie kulinarnym, w którym zwycięzca otrzyma m.in. możliwość reprezentowania Polski w prestiżowym konkursie Les Chefs en Or w 2020 roku w Paryżu w kategorii juniorów.

Ponad 90 procent Polaków w ciągu ostatniego półrocza odwiedziło restaurację

Polacy pokochali jedzenie poza domem. W trakcie minionych sześciu miesięcy niemal każdy z mieszkańców kraju nad Wisłą odwiedził lokal gastronomiczny. Na potrawy jakich kuchni najchętniej decydowali się nasi rodacy?

Ruszyła XV edycja konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej

31 sierpnia 2019 roku wystartowała kolejna edycja konkursu dla kreatywnych uczniów, którzy swoją przyszłość wiążą z zawodem kucharza. Uczestnicy Młodego Kreatora Sztuki Kulinarnej w tym roku muszą zmierzyć się z przygotowaniem wegetariańskiego dania.

Krakowskie pieczywo odkrywane na nowo

Pod hasłem "Powrót do tradycji!" 8 września odbędzie się pierwsza edycja nowego cyklu targów produktów regionalnych "Chleb i przyjaciele". W trakcie wydarzenia będzie m.in. można zakupić rzemieślniczo wytwarzane pieczywo czy wziąć udział w warsztatach.

Polska restauracja z wyjątkowym wyróżnieniem

Restauracja Zoni trafiła na shortlistę najpiękniejszych przestrzeni restauracyjnych wytypowanych przez jurorów The World Interiors News Awards. Laureaci zostaną ogłoszeni już w październiku podczas uroczystej gali w Londynie.

Popularny serwis społecznościowy otwiera własne kawiarnie

Facebook chcąc walczyć z wizerunkiem firmy niedbającej o prywatność swoich użytkowników, postanowił w niezwykły sposób edukować ich pod tym kątem - otworzył kawiarnie.

Hotelowy gigant wycofuje jednorazowe przybory toaletowe

W trosce o środowisko i niegenerowanie niepotrzebnych odpadów jedna z największych sieci hotelowych na świecie postanowiła wycofać z użytku w swoich placówkach przybory toaletowe jednorazowego użytku.

Bakepol 2019 zbliża się wielkimi krokami

W dniach 12-14 września 2019 roku w Krakowie odbędą się Targi Przemysłu Piekarskiego i Cukierniczego Bakepol. Siódma edycja wydarzenia przebiegnie pod znakiem innowacji oraz odkrywania nowych, przepysznych smaków.

"Czas na rybę!" - znamy kolejnych jurorów

Organizatorzy drugiej edycji kulinarnego konkursu "Czas na rybę!" - Rybacka Lokalna Grupa Działania Opolszczyzna - ogłosiła nazwiska kolejnych jurorów, którzy będą oceniać kucharzy podczas tegorocznego wydarzenia.

Wyjątkowa kolacja degustacyjna z udziałem Kuby Winkowskiego

Pod hasłem "W zgodzie z naturą", 12 września, odbędzie się kolacja degustacyjna z udziałem szefów kuchni - Dawida Szudlarka, Macieja Rosińskiego i zdobywcy tytułu National Chef of the Year 2019 Kuby Winkowskiego.

MADE FOR Restaurant zawita do Trójmiasta

21 października w Gdyni odbędzie się konferencja MADE FOR Restaurant. Na jej uczestników czeka m.in. zupełnie nowa formuła wydarzenia oraz szansa poznania kulis zarządzania wizerunkiem restauracji El Celler de Can Roca w Gironie.

Urodzinowy zawrót głowy i mnóstwo nagród do wygrania

"Rozsmakuj się w złotych Emiratach" jest konkursem skierowanym do gastronomii, w ramach którego można zdobyć aż 135 nagród. To tylko jedna z kilku akcji kampanii poprzez jaką MAKRO Polska obchodzi swoje 25. urodziny.

Bohaterowie II wojny światowej zostaną ugoszczeni przez restauracje z Rzeszowa

Jedna z rzeszowskich restauracji wraz ze stowarzyszeniem "Pod Skrzydłem Anioła", z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizuje akcję "Rzeszów dla Bohaterów '39". W związku z tym miejscowe lokale ugoszczą seniorów żyjących w tamtych czasach.

Kuchnia pienińska - tak wiele do odkrycia

Kuchnia góralska kojarzy nam się z oscypkiem, kwaśnicą i bryndzą. Kuchnia pienińska jest jednak znacznie bogatsza i charakteryzuje się wieloma regionalnymi specjałami. Szefowie najlepszych restauracji w Szczawnicy zapraszają do jej kulinarnych odkryć.

Niecodzienne menu podczas Nocnego Marketu

W dniach 29 sierpnia - 1 września w trakcie Nocnego Marketu w Warszawie będzie można spróbować wielu dań typu street food. Jednak to, co dla swoich gości przygotowało Bistro Bar WuWu może zaskakiwać. W menu znalazły się raki, dzik i kacze języki.

Pierwsza edycja konkursu "Greater Poland" Beer Cup

W dniach 8-9 listopada w Poznaniu wybrane zostanie najlepsze piwo oraz najlepszy cydr konkursu "Greater Poland" Beer Cup organizowanego przez Poznańskie Targi Piwne. To konkurs dedykowany profesjonalnym browarom i cydrowniom z Polski i z zagranicy.

Konkurs "Czas na rybę!" - zmiana terminu zgłoszeń

Organizatorzy, odbywającego się w pierwszy weekend października 2019 roku, kulinarnego konkursu "Czas na rybę!" postanowili wydłużyć termin nadsyłania zgłoszeń. Zmianie uległy także zasady konkursy "Czas na rybę - Junior!"

Poznańska restauracja zakazuje dzieciom wstępu do lokalu

Jedna z restauracji w Poznaniu zapowiedziała, że nie będzie w swoim lokalu obsługiwać dzieci poniżej 6. roku życia. Wszystko ma związek z incydentem, do którego doszło w ubiegłym tygodniu

Francuzi walczą z plastikowymi odpadami

Ministerstwo Ekologii we Francji podjęło decyzję o wprowadzeniu w życie karty walki z odpadami plastikowymi. Akcja ma na celu oczyszczenie nie tylko plaż oraz okolic, ale i samego Morza Śródziemnego.

Światowy Dzień Mleka Roślinnego

Stosowanie ekologicznych produktów staje się coraz popularniejsze. Jednym z wydarzeń, które ma informować o zaletach m.in. wegańskiego jedzenia jest przypadający 22 sierpnia Światowy Dzień Mleka Roślinnego.

Nadchodzi rewolucja w świecie lodów

Różnorodność lodów dostępnych na rynku może zadziwiać. Wszystkie na nim obecne, to jednak nie koniec pomysłów producentów. Polacy opracowują właśnie rewolucyjną metodę produkcji lodów, które niebawem mogą zachwycić świat.

"Polagra" zbliża się wielkimi krokami

W dniach 30 września - 3 października odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO / INVEST HOTEL. Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie nowości i kulinarnego show.

Im więcej restauracji typu fast food, tym więcej zawałów serca

Miejsca, w których dostęp do lokali fastfoodowych jest łatwiejszy, cechują się zwiększonym odsetkiem osób przechodzących zawał serca. Według badań jedna taka restauracja może przyczynić się do czterech zachorowań na 100 tys. mieszkańców.

Niezwykła wystawa, wyjątkowe naczynia

Od 6 września w DESA Unicum na wystawie "Sztuka od kuchni" będzie można obejrzeć najbardziej niezwykłe obiekty związane z tematem kuchni. Przykład? Talerz wykonany specjalnie dla prezydenta Mościckiego.

X Europejskie Targi Produktów Regionalnych za nami

W trakcie czwartego i piątego dnia Europejskich Targów Produktów Regionalnych rozdano nagrody za najlepsze produkty tegorocznych Targów oraz wyłoniono zwycięzcę w rywalizacji baców na wytworzenie najsmaczniejszego oscypka.

X Europejskie Targi Produktów Regionalnych - dzień trzeci

W trakcie kolejnego dnia Europejskich Targów Regionalnych nie zabrakło atrakcji kulinarnych. Ważnym punktem było też otwarcie konkursu na najlepszy produkt tegorocznych Targów.

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich z nowym partnerem

W dniach 16-24 sierpnia w Zakopanem odbędzie się Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Właśnie poznaliśmy kolejnego partnera 51. edycji tego wyjątkowego wydarzenia.

Nowy kompleks hotelowo-gastronomiczny powstanie w Gdańsku

Airport City - taką nazwę nosi nowoczesna inwestycja powstająca przy lotnisku w Gdańsku. Kompleks opierający się na biurach, będzie pełnił również funkcje gastronomiczne i hotelowe.

Ruszyły rezerwacje na Fine Dining Week

Siódma edycja Fine Dining Week potrwa od 28 sierpnia do 11 września i odbędzie się w jedenastu miastach, w tym premierowo w Szczecinie. Wszyscy zainteresowani mogą dokonywać już rezerwacji na tegoroczny festiwal.

Dwa dni X Europejskich Targów Produktów Regionalnych za nami

11 sierpnia na Górnej Równi Krupowej rozpoczęły się Europejskie Targi Produktów Regionalnych. W trakcie dwóch pierwszych dni wydarzenie, na którym króluje świetne i unikatowe jedzenie, przyciągnęło mnóstwo turystów.

Ostatni dzwonek na składanie oświadczenia w związku z podwyżką cen energii

13 sierpnia mija czas na składanie przez przedsiębiorców oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Wszystko z powodu zmian, które wprowadziła tzw. ustawa o cenach prądu.

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje gastronomię

Już niebawem część obowiązków kelnerów czy kucharzy mogą przejąć, powstające właśnie, roboty użytkowe. Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji zmienią współczesną gastronomię, a wpływ na to będą mieli również Polacy.

Przyznano ostatnią nominację do Kulinarnego Pucharu Polski

10 sierpnia 2019 roku w Ustroniu odbyły się XIV Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny. Zwycięzcami konkursu zostali Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro, ale nominacja do finału tegorocznej edycji KPP została przyznana innej parze.

Poznaliśmy kolejnych jurorów konkursu "Czas na rybę!"

Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna" będąca organizatorem drugiej edycji kulinarnego konkursu "Czas na rybę!" przedstawiła nazwiska kolejnych dwóch jurorów, którzy będą oceniać zmagania kucharzy.

Kolejne spotkanie z cyklu "Szef Sebastian Cichy & Przyjaciele"

16 sierpnia 2019 roku odbędzie się następne spotkanie kulinarne z serii " Szef Sebastian Cichy & Przyjaciele". Gościem specjalnym wydarzenia będzie Andrzej Gołąbek.

Trzecia edycja Szefa dla Młodych Talentów dobiegła końca

Dziewięć miesięcy i dziewięć spotkań edukacyjnych. Kolejna edycja programu Szef dla Młodych Talentów przyciągnęła ponad 1500 uczestników z całej Polski. Czas na jej podsumowanie.

Jak wypłynąć na szerokie wody to tylko z MOWI

Wyobraźcie sobie krystaliczne wody norweskich fiordów z całym ich bogactwem najwyższej jakości łososi. Czemu o tym wspominamy? Bo to właśnie łosoś był bohaterem odbywającego się 12 lipca 2019 roku konkursu Archimagirus - tradycja i nowoczesność.

Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów odbędą się w Polsce

Przedstawiciele 13 państw wezmą udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Młodych Sommelierów, które odbędą się 12 października 2019 roku w Gdańsku. Dzień wcześniej przeprowadzone zostaną eliminacje dla zawodników z Polski.

Gdańsk ogranicza liczbę plastikowych butelek

Stolica województwa pomorskiego to kolejne miasto w Polsce, które decyduje się na walkę z plastikiem. Jedną z inicjatyw mających w tym pomóc jest stawianie zdrojów z wodą pitną.

MAKRO Polska partnerem Europejskich Targów Produktów Regionalnych

Odbywająca się w dniach 11-15 sierpnia 2019 roku dziesiąta edycja Targów organizowanych przez Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury ma nowego partnera. Została nim sieć hurtowni MAKRO Polska.

Spożywamy zbyt dużo soli

Polacy lubią jeść potrawy, które okraszone aromatycznymi przyprawami, potrafią pobudzić nasze zmysły. Niestety, mimo wiedzy o szkodliwości soli, wciąż nie potrafimy jej ograniczyć.

6 sierpnia przypada Światowy Dzień Musztardy

Sos, bez którego większość osób nie wyobraża sobie weekendowego grilla, a kucharze przygotowania wielu potraw - w tym mięsa i wędlin. Musztarda, bo o nią chodzi, obchodzi właśnie swoje święto.

Polskie miasta pod silnym wpływem gastronomii

Rynek gastronomiczny w Polsce przybiera na sile. Branża ta jest jedną z najszybciej rozwijających się kategorii handlowych w naszym kraju. Gastronomia stała się nieodłącznym elementem życia Polaków i zmieniła obraz wielu polskich miast.

Moc sierpniowych smaków

Sierpień kojarzy się z coraz krótszymi dniami i latem, które powoli zaczyna przeradzać się w jesień. Jednak spoglądając na kulinarne propozycje, wcale nie odbiega różnorodnością smaków od innych miesięcy.

Znamy pierwszych jurorów konkursu "Czas na rybę!"

Organizatorzy październikowego wydarzenia powoli odkrywają karty dotyczące nazwisk jurorów. Jednym z nich w konkursie dla Szefów Kuchni będzie Adam Chrząstowski.

2 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara

W Polsce w ciągu roku wypija się prawie 97 litrów piwa na osobę. Ponadto na terenie naszego kraju jest 300 browarów, co daje nam czołowe miejsce na liście producentów piwa w Europie.

Finał Bocused'Or Poland 2019 odbędzie się w Krakowie

21 listopada 2019 roku odbędzie się kolejna polska selekcja konkursu Bocused'Or. Tym razem to Kraków będzie gościł polską i światową gastronomię w ramach projektu Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej.

X Europejskie Targi Produktów Regionalnych

W dniach 11-15 sierpnia 2019 roku w Zakopanem odbędzie się dziesiąta edycja Europejskich Targów Produktów Regionalnych. W trakcie ich trwania odbędzie się wiele konkursów, a na uczestników czeka moc atrakcji.

Polski rynek hotelowy jest w fazie boomu

Rynek nieruchomościowy, turystyczny i hotelarski w Polsce w ostatnim czasie zalicza ogromny wzrost. Tylko w 2018 roku liczba noclegów zwiększyła się w naszym kraju o 7 procent.

Połączenie Jet Eat i Takeway.com

Brytyjska platforma do zamawiania posiłków online Jet Eat oraz holenderska firma Takeaway.com zapowiedziały fuzję i stworzenie wspólnej firmy. Jej efektem będzie powstanie, wartego ponad 10 mld euro, dostawcy jedzenia w internecie.

Nowy kulinarny przewodnik po Krakowie

Miasto Kraków wspólnie z Facebookiem wydało przewodnik miejski, w którym krakowskie społeczności kulinarne rekomendują miejsca, gdzie można zjeść oryginalny i tradycyjny obiad, a także wypić świetną kawę.

Pięć sposobów, aby marnować mniej jedzenia w kuchni

Filozofia zero waste oraz less waste walczy z marnowaniem jedzenia i zachęca, aby maksymalnie wykorzystywać posiadane już dobra, ograniczając nabywanie nowych. Jak więc wyeliminować z życia tzw. food waste?

Bakepol "od ziarenka do bochenka"!

BAKEPOL 2019 zapowiada się innowacyjnie i przepysznie - pod znakiem odkrywania nowych smaków. Targi Przemysłu Piekarskiego i Cukierniczego BAKEPOL. Ich siódma edycja odbędzie się w dniach 12-14 września 2019 roku w Krakowie.

Ranking BrandZ 2019 - McDonald's najbardziej wartościową marką fast food

Jak wskazuje ranking najcenniejszych marek świata BrandZ Top 100 za rok 2019 to sieć McDonald's jest obecnie najbardziej wartościową marką fast food na świecie. Brand wart jest 130,4 mld dolarów

Kuchnia wietnamska coraz popularniejsza

Tradycyjne potrawy wietnamskiej kuchni oraz sposób ich spożywania stają się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt, że Wietnam to w ostatnim czasie atrakcyjny kierunek turystyczny.

Siódme Targi Książki Kulinarnej za nami

W dniach 19-21 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbyła się kolejna edycja Targów Książki Kulinarnej Marty Gessler. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia było "Podróżu-JEMY".

Poznaliśmy zwycięzców czwartej edycji konkursu Wyzwania MAKRO Chefa

W kolejnej edycji konkursu organizowanego w ramach programu Szef dla Młodych Talentów zwyciężył Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Uczniowie reprezentujący tę placówkę wygrali także w plebiscycie na nagrodę publiczności.

Przewodnik po najlepszych piekarniach w Paryżu

Gdzie zjeść idealnie maślanego croissanta albo doskonale chrupiące pain au chocolat, czyli bułeczki z francuskiego ciasta z czekoladą? Dzięki przygotowanemu przez French Touch przewodnikowi poznajemy najlepsze piekarnie w Paryżu.

Nie wszystkie napiwki trafiają do pracowników

Niektóre aplikacje świadczące usługi food delivery w Stanach Zjednoczonych nie działają na korzyść pracowników. Wszystko dlatego, że napiwki są dla nich nie dodatkiem, a uzupełnieniem podstawowego wynagrodzenia.

Polacy chętnie odkrywają nowe smaki

Ponad 80 procent Polaków twierdzi że lubi odkrywać nowe smaki i składniki typowe dla innych kultur czy krajów. Czy to oznacza, że przestajemy być oddani tradycyjnym potrawom?

Milion urządzeń konwekcyjno-parowych: RATIONAL świętuje jubileuszową produkcję

Rational wyprodukował milion urządzeń konwekcyjno-parowych. Zanim milionowe urządzenie trafi do monachijskiego browaru i piwiarni Hofbräuhaus, wyruszy w tournée po całym świecie

W ciągu 10 lat żywność zdrożała o 25 procent

Jeszcze w 2009 roku żywność na rynku polskim była o jedną czwartą tańsza niż dziś. Największy wzrost cen odnotowano w okresie od 2017 do 2019 roku.

Sporo nieprawidłowości wśród pomorskich hoteli

Inspekcja Handlowa skontrolowała 16 obiektów hotelarskich znajdujących się na Pomorzu. Zdecydowana większość prowadzących je przedsiębiorców, w związku z wykrytymi błędami, została ukarana mandatami.

Składniki obowiązkowe na Kulinarny Puchar Polski 2019

Do 19. edycji Kulinarnego Pucharu Polski pozostało już tylko kilka tygodni. Organizatorzy konkursu ogłosili więc składniki obowiązkowe, z którymi będą musieli zmierzyć się zawodnicy.

Poznaliśmy uczestników XIV Mistrzostw Polski w Podawaniu Baraniny

Znamy już zawodników, którzy wezmą udział w kolejnej edycji Mistrzostw Polski w Podawaniu Baraniny. Konkurs nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski odbędzie się 10 sierpnia 2019 roku w Ustroniu.

Kiełbasa nie tylko na grilla

Kojarząca się z weekendowymi spotkaniami w gronie najbliższych podczas grillowania. Ponadto będąca nieodłącznym elementem wielu pikników. Kiełbasa, bo o niej mowa, zyskuje coraz więcej zwolenników wśród streetfoodowców.

Europejska turystyka ma się dobrze

Przygotowany przez Europejską Komisję Turystyki raport "Turystyka europejska - tendencje i perspektywy na rok 2019" donosi, iż popyt na turystykę w krajach Starego Kontynentu w ciągu bieżącego roku utrzyma tendencję wzrostową.

Wegetarianizm wiodącym trendem wśród Polaków

Coraz więcej osób decyduje się na odstawienie produktów mięsnych nie tylko ze względów etycznych, ale i zdrowotnych. Efekt? Prawie połowa Polaków ogranicza lub wcale nie je mięsa.

Intensywny rozwój polskiego sektora hotelarskiego

Mimo rosnących kosztów budowlanych, polski sektor hotelarski rozwija się bardzo dobrze. Wzrastający popyt jest widoczny w większości polskich miast - najbardziej w Gdańsku.

IV Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych za nami

Ponad 9 tysięcy gości odwiedziło Ogrody Hortulus podczas IV Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych w Dobrzycy. W trakcie wydarzenia można było m.in. skosztować dań przygotowanych przez szefa kuchni Mariusza Siwaka.

Kropla Délice otrzymała prestiżową nagrodę Superior Taste Award

Ponad 200 najbardziej profesjonalnych ekspertów smaku z ponad 20 krajów świata wysoko oceniło jakość Kropli Délice. Otrzymała ona aż 2 złote gwiazdki w prestiżowym konkursie organizowanym przez International Taste Institute z Brukseli.

Kolejna nominacja do finału Kulinarnego Pucharu Polski przyznana

14 lipca w ramach konkursu Smaki Galicji przyznano ósmą nominację do Kulinarnego Pucharu Polski. Najwyższe noty od jurorów otrzymał zespół w składzie Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro z restauracji Patio w Grand Hotel Boutique w Rzeszowie.

Azjatyckie dania nie takie oczywiste

Kuchnia azjatycka to nie tylko sajgonki, kurczak w cieście czy orientalne zupy. Wielu Europejczyków nie odkryło jeszcze wszystkich - niejednokrotnie zaskakujących - połączeń pochodzących rodem z Azji.

Polacy opracowali rewolucyjny zamiennik plastiku

Polscy naukowcy stworzyli ekologiczne ekosztućce jednorazowego użytku. Rozkładają się one zaledwie po trzech miesiącach i są bardziej wytrzymałe na ciepło niż plastik. Opatentowane "sztućce" niebawem mają być ogólnodostępne.

Le Fouquet ponownie otwarta

Słynna paryska restauracja, którą w marcu zniszczyli uczestnicy protestów "żółtych kamizelek" po raz kolejny została otwarta. Na uroczystą kolację zaproszono najbardziej lojalnych klientów lokalu.

13 lipca obchodzimy Dzień Frytek

Weekend upłynie pod hasłem smukłych i opalonych frytek, którym wiele osób nie potrafi się im oprzeć. Wszystko dlatego, że sobota to dzień, ich święta.

Z czym Polakom kojarzą się lody?

O tym, że lody w okresie letnim są jednym z bardziej pożądanych na rynku produktów, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Tym bardziej osób, którym lody kojarzą się z poprawą humoru, a tych w Polsce jest najwięcej.

Internet ważniejszy niż cena - jak Polacy wybierają nocleg?

Na krajowe wyjazdy wydajemy coraz więcej, a już co piąta osoba decyduje się na nocleg w hotelu. Mimo to niektóre hotelowe zwyczaje wciąż są dla nas obce. Portal Triverna.pl sprawdził, jak Polacy podróżują po Polsce.

"Hotel bez plastiku" to nowa kampania IGHP

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego rozpoczęła w lipcu kampanię edukacyjną skierowaną do branży hotelarskiej w Polsce na temat sposobów redukcji plastiku w hotelach.

85 procent Polaków decyduje się na gotowe dania

Rynek dań gotowych w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie. Już niemal każdy z nas sięga po dania instant w kubeczkach. Na taki wynik wpływ ma także różnorodność wyboru tego typu posiłków.

Państwom europejskim brakuje ryb

Ponad połowa rocznego zapotrzebowania Europejczyków na ryby i owoce morza pochodzi z importu. Wszystko dlatego, że konsumujemy pochodzące z Europy ryby zaledwie w pół roku. Polacy swoje zasoby na 2019 rok wyczerpią w połowie lipca.

Trzykrotnie niższa cena za niesprzedany posiłek? Od teraz to możliwe

Idea zero waste staje się coraz bardziej popularna. Jej rozpowszechnianiu wśród restauracji i hoteli ma służyć aplikacja Too Good To Go, która pozwoli kupować niesprzedane jedzenie nawet za jedną trzecią ceny.

Bar Roku i mnóstwo gości na World Class Cocktail Festival

15 miast, 95 starannie wyselekcjonowanych barów, ponad 15 000 gości - za nami druga edycja World Class Cocktail Festival. Drugie pod względem wielkości w Europie święto kultury koktajlowej trwało od 5 do 16 czerwca.

Nowy konkurs dla profesjonalnych piekarzy i amatorów

"Master Baker 2019 - Bakepol" to nowy konkurs przeznaczony dla zawodowych piekarzy oraz amatorów. Głównym zadaniem uczestników będzie upieczenie najbardziej powszechnego wypieku - chleba.

Szarpana wieprzowina podbija rynek street food

Rwana lub szarpana wieprzowina to danie, ale też sposób powolnego gotowania mięsa. Od pewnego czasu stała się na tyle popularna i lubiana, że wykorzystywana jest niemal do każdej potrawy.

Poznaliśmy finalistów The Best Chef Awards 2019

The Best Chef Awards ogłosił finalistów listy Top 100 2019. Jedynym Polakiem, który znalazł się wśród najlepszych szefów kuchni jest Wojciech Modest Amaro. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 24 września podczas uroczystej gali w Barcelonie.

Pre-opening Party w Stacji Food Hall

1 lipca we Wrzeszczu oficjalnie otwarte zostało najbardziej wyczekiwane miejsce na mapie gastronomicznej Pomorza. To największy food hall w Trójmieście.

Weekend należał do czekolady

Światowy Dzień Czekolady, przypadający co roku 7 lipca, tym razem wypadł w niedzielę. Dla wielu kawiarni była to idealna okazja, by w swoim lokalu, ogłosić weekend upływający pod hasłem czekoladowego smaku.

Nietypowe miejsce ulubioną "kawiarnią" Polaków

Polacy uwielbiają kawę. Najwięcej piją jej w domu. Jednak miejsce, w którym spożywają jej najwięcej po opuszczeniu swojego mieszkania może zaskakiwać.

Uber Eats otwiera się na współpracę z nowymi restauracjami

Największa na świecie aplikacja do dostarczania posiłków, jeszcze bardziej otwiera się na współpracę, włączając do usługi własnych dostawców restauracji (ang. BringYourOwn Courier).

Caritas otrzymał samochód na potrzeby swojej działalności

Selgros Cash&Carry kontynuuje wieloletnią współpracę z Caritas Poznań. Firma przekazała samochód, dzięki któremu możliwe będzie usprawnienie dostaw żywności do jadłodajni i placówek żywieniowych.

Jak wypoczywać odpowiedzialnie, dbając o naturę?

Nosalowy Dwór Resort & SPA stawia na ekologię. Jako marka chce być kojarzony z filozofią zero waste i ochroną przyrody. Już na "dzień dobry" prosi gości o rozważne korzystanie z prądu i wody.

Znamy kolejnych finalistów Kulinarnego Pucharu Polski

1 lipca odbył się siódmy z konkursów nominowanych do Kulinarnego Pucharu Polski - Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś". Jego zwycięzcami zostali Emil Klimas i Dominik Świątecki.

Ruszyły zgłoszenia do WorldSkills Poland

Konkurs kulinarny WorldSkills Poland odbędzie się 30 września. Jednak już teraz można się do niego zgłaszać. Zwycięzca konkursu będzie reprezentował Polskę podczas EuroSkills 2020.

Biznes mikser SSP z restauratorami

Warto przełamać i zmienić tradycyjny wizerunek sommeliera w Polsce - uważają restauratorzy, którzy brali udział w biznes mikser lunchu zorganizowanym w Warszawie przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Kongres Szefów Kuchni 2019 z wyjątkową akcją w tle

Nie ma restauracji bez szefa kuchni. Nie ma dobrej restauracji bez dobrego szefa kuchni. Dlatego tegorocznej edycji kongresu towarzyszy akcja #supermocszefa mająca na celu podkreślenie wyjątkowego charakteru tego zawodu.

Co piąty Polak wyda ponad 9 tys. zł na urlop

Wakacyjne podróże to przede wszystkim koszty, które urlopowicze muszą ponieść za wyżywienie czy nocleg w hotelu. Latem 2019 roku - na wypoczynek - niemal połowa Polaków planuje wydać ponad 4 tys. zł.

Startuje nowy cykl otwartych kolacji degustacyjnych

Już 12 lipca w Restauracji Opolanka rozpocznie się cykl "Kulinarne Wariacje w sieci opolskich smaków" promujący produkty lokalnych dostawców funkcjonujących na terenie Opolszczyzny.

Kulinarne smaki Warszawy, Krakowa i Zakopanego

W ramach programu Polskie Skarby Kulinarne w wybranych lokalach w Warszawie, Krakowie i Zakopanem mieszkańcy i turyści będą mogli rozsmakować się w tradycji i poznać polską historię od kuchni.

Zbliża się siódma edycja Targów Książki Kulinarnej

Kiedy podróżuję jem, kiedy jem podróżuję - Marta Gessler nie wyobraża sobie rozdzielenia tych dwóch dziedzin, stąd hasło 7. Targów Książki Kulinarnej to PODRÓŻU-JEMY. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej U-jazdowski w dniach 19-21 lipca.

Innowacja w gastronomii: biznes czy prowokacja?

24 czerwca we Wrocławiu FOR Solutions zaserwowała nam dzień pełen branżowej wiedzy. Praktyczne umiejętności czy dzielenie się własnymi doświadczeniami - tak m.in. można podsumować wrocławską edycję konferencji gastronomicznej MADE FOR Restaurant.

IV Festiwal Truskawek Kaszubskich już niebawem

30 czerwca w Chmielnie odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Truskawek Kaszubskich. W programie wydarzenia znalazły się m.in. pokazy kulinarne oraz bicie rekordu Polski w przygotowaniu największej porcji konfitury truskawkowej.

Jak i gdzie jadają pracownicy biurowi?

Praca w biurze to często osiem godzin, podczas których trudno wygospodarować sobie czas na choćby jeden porządny posiłek. Jeśli jednak znajdzie się czas na przerwę, warto zjeść poza miejscem pracy.

Otwarto pierwszą w Polsce kawiarnię bez opakowań jednorazowych

Warszawa co chwilę wzbogaca się o nowe miejsca na swojej mapie gastronomicznej. Otwarta niedawno kawiarnia jest jednak wyjątkowa.

Znamy najlepszą restaurację na świecie według The World's Best Restaurants

25 czerwca 2019 roku ogłoszono listę 50 najlepszych restauracji funkcjonujących na całym świecie. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła restauracja Mirazur z Menton we Francji.

Jakie lody wiodą prym na polskim rynku?

Lody w Polsce to cały czas rozwijająca się kategoria produktów. Na rynku można spotkać coraz to nowsze odmiany tych specjałów. Z badań wynika jednak, że Polacy są tradycjonalistami.

Ponad 70 procent Polaków spędzi wakacje w kraju

Rozpoczęte - długo wyczekiwane zwłaszcza przez dzieci - wakacje to czas wypoczynku, a co za tym idzie wyjazdów. Zdecydowana większość polskich rodzin w tym roku zdecyduje się na spędzenie wolnych dni w kraju.

Czterech Polaków w półfinale S.Pellegrino Young Chef 2020

W pierwszym etapie międzynarodowego konkursu wyłoniono 135 szefów kuchni, którzy niebawem będą rywalizować w półfinałach regionalnych. Polska stanie w szranki m.in. z Niemcami i Węgrami. Z 10 wyłonionych z tego regionu półfinalistów, 4 to Polacy.

Trend zero waste opanowuje greckie hotele

Grecja jako jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych decyduje się na walkę z marnowaniem żywności. Niektóre z tamtejszych hoteli przyłączyły się do akcji "Kuchnia hotelowa: Żywność ma wartość".

Jakie wina Polacy wybierają najchętniej?

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej opublikował dane dotyczące importu win do Polski. Wynika z niego, że Polacy sięgają po bardzo zróżnicowane rodzaje tego trunku.

Kto najchętniej zamawia jedzenie przez internet?

Zdecydowanie częściej niż mężczyźni na zamawianie potraw w sieci decydują się kobiety. Wynika to przede wszystkim z tego, że wciąż to one są głównymi decydentami w kwestii jedzenia. W sukurs przychodzi im technologia.

Międzynarodowy Dzień Sushi. Ile trzeba za nie zapłacić?

18 czerwca swoje święto ma uwielbiane przez wielu Polaków sushi. Z danych wynika, że częściej zamawiają je mężczyźni. Natomiast za rolkę tej japońskiej potrawy wcale nie trzeba zapłacić tak dużo.

Spotkania z SelfCookingCenter - znamy termin i temat przewodni kolejnej edycji

Po raz trzeci do Zamku Topacz pod Wrocławiem zawitają obiecujący kucharze z całej Polski, by walczyć o zwycięstwo w konkursie dla młodych kulinarnych talentów. Zadaniem dwuosobowych zespołów będzie przygotowanie autorskich potraw w myśl zasady food waste.

Azjatyckie potrawy podbijają polski rynek

Polacy zakochali się w azjatyckiej kuchni. Efekt - coraz więcej lokali gastronomicznych oferuje w swoich kartach dań potrawy pochodzące właśnie z dalekiej Azji. Co lubimy najbardziej?

Głąbik krakowski nowym kulinarnym symbolem Krakowa

Czy uda się znaleźć następcę obwarzanka - kulinarnego symbolu Krakowa? Głąbik krakowski - warzywo, o którym dziś mało kto pamięta, a które dawniej stanowiło nieodłączny element kuchni krakowskiej, być może już niebawem na nowo powróci do łask.

Rynek lodów oblegany przez nowych producentów

Lody zamiast chłodzić, powodują rozgrzanie... rynku ich producentów. Pojawiło się bowiem na nim w tym sezonie zbyt wielu nowych graczy. Może to mieć niekorzystny wpływ na produkcję lodów.

Branża piwowarska w Polsce przechodzi rewolucję

80-procentowy wzrost segmentu piw bezalkoholowych zanotowany został w ubiegłym roku. To najwyższa dynamika na całym europejskim rynku

Kto zawalczy o nominację do KPP podczas konkursu Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś?

Zbliża się kolejny konkurs nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski. Będzie to Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś, która odbędzie się 1 lipca w hotelu BoniFaCio Spa & Sport Resort

Ruszyły zgłoszenia do konkursu na najlepszą potrawę z karpia

"Czas na rybę", konkurs na najlepszą potrawę z karpia organizowany jest na Zamku w Niemodlinie w dn. 6 października 2019 r. Organizatorzy zapraszają Szefów Kuchni z całej Polski. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 sierpnia 2019 r

Innowacje - prowokacje podczas MADE FOR Restaurant Wrocław 2019

Zero waste, vege, lokalność - to trendy, które zaprezentują na talerzach znakomici szefowie kuchni, na co dzień gotujący w większości we wrocławskich lokalach podczas zaplanowanego na 24. czerwca Business Party z okazji konferencji MADE FOR Restaurant

XIV Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny

10 sierpnia 2019 (sobota) w Ustroniu odbędą się XIV Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny, konkurs nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski

Ponad 20 mln Polaków zamierza wyjechać w tym roku na wakacje

W tym roku na wakacje zamierza wyjechać ponad 20 mln Polaków (to wzrost aż o 2 mln w porównaniu do roku ubiegłego)

Zwycięzcy Wielkopolskiego Kucharza Roku

W ostatni piątek odbyła się VI edycja Wielkopolskiego Kucharza Roku - Konkursu im. Rafała Jelewskiego, który nominowany jest do Kulinarnego Pucharu Polski. Wydarzenia odbyło się w przepięknym obiekcie - Ostoja Chobienice.

Przedostatni konkurs nominowany do KPP - Smaki Galicji 2019

14 lipca br w Gorajcu (gmina Cieszanów) odbędzie sie przedostatni już konkurs nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski - Smaki Galicji

Mikser Kulinarny w Olsztynie

Za nami ostatnie wyjazdowe spotkanie edukacyjne w ramach trzeciej edycji programu Szef dla Młodych Talentów. W Mikserze Kulinarnym wzięło udział 150 młodych adeptów sztuki kulinarnej z Olsztyna i okolic

Prace nad projektem dotyczącym stawek VAT wstrzymane

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że prace nad projektem przewidującym nową matrycę VAT nie są na razie kontynuowane. Zmiany w stawkach dotyczyć miały m.in. napojów owocowych.

Znamy finalistów 12. edycji Wine&Food Noble Night

Future starts now! Rusza kolejna edycja prestiżowego konkursu Wine&Food Noble Night. Poznaliśmy listę zakwalifikowanych do niego zespołów kulinarnych z całego kraju.

Wyjątkowa kolacja w szczytnym celu

13 czerwca 2019 roku w Restauracji Szlacheckiej w Pałacu Mortęgi odbędzie się Koncert Dobroczynny na rzecz Domu Dziecka w Szymonowie. Integralną częścią wydarzenia będzie autorska kolacja przygotowana przez wybitnych szefów kuchni.

Polak wydaje rocznie ponad 50 zł na lody

Wraz z początkiem czerwca do Polski zawitały upały. To idealny czas dla producentów lodów, by zwiększyć ich sprzedaż. W przypadku Polaków jest ona na bardzo wysokim poziomie - także dzięki kanałowi HoReCa.

Śląsk ogranicza, by w efekcie całkowicie wyeliminować plastik

Urząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma na celu ograniczenie używania materiałów z tworzyw sztucznych. W rezultacie Urząd chce doprowadzić do całkowitej rezygnacji z korzystania z podobnych produktów.

Znamy zwycięzców Konkursu Kuchni Myśliwskiej

1 czerwca 2019 roku na terenie Kompleksu Dworzysko w Szczawnie-Zdroju odbył się Konkurs Kuchni Myśliwskiej. Kto okazał się najlepszy w tym jednym z najważniejszych wydarzeń kulinarnych Dolnego Śląska?

Fast foody jednak z 5-procentową stawką VAT?

W 2016 roku Ministerstwo Finansów zdecydowało się podnieść podatek z 5 do 8 procent na produkty typu fast food. Decyzja ta rozpętała wojnę między fiskusem a przedsiębiorcami. Teraz zapadł pierwszy wyrok, który może być ratunkiem dla branży.

Dzień Dziecka w restauracjach

Na początek czerwca czekają wszystkie dzieci. To właśnie pierwszego dnia tego miesiąca przypada ich święto. Mogą je spędzić bawiąc się i miło spędzając czas w restauracjach w całej Polsce.

Szampańskie urodziny "Białego Królika"

24 maja gdyńska restauracja Biały Królik świętowała swoje czwarte urodziny. Z tej okazji zorganizowała uroczystą kolację połączoną z degustacją szampana oraz wernisażem

Letnie nawodnienie

Latem mimo pięknej pogody, warto sobie uświadomić, że wraz z temperaturą rośnie także nasze zapotrzebowanie na płyny. Jak zapobiec odwodnieniu? Oczywiście pijąc wodę! Tylko jak wybrać tę, która najbardziej przypadnie nam do gustu?

Warszawa wprowadza zakaz używania przedmiotów z plastiku

Prezydent Warszawy wprowadził w stołecznym ratuszu, urzędach dzielnicowych i wszystkich jednostkach organizacyjnych miasta zakaz stosowania plastikowych jednorazówek. Dotyczy on również dostawców.

Otwarto nowe lokale sieci Makarun

Największa franczyzowa sieć spaghetterii w Polsce uruchomiła w maju 2019 roku trzy nowe lokale. Tym samym na mapie naszego kraju jest już 27 pomarańczowych punktów w 16 miastach.

Spadek średniej ceny noclegów w kwietniu

W porównaniu do czwartego miesiąca 2018 roku, w kwietniu bieżącego roku, średnia cena pokojonocy wyniosła nieco ponad 253 zł.

Zbliża się druga w tym roku edycja MADE FOR Restaurant

24 czerwca 2019 roku odbędzie się kolejna edycja konferencji MADE FOR Restaurant. Temat główny spotkania to "Innowacja w gastronomii: biznes czy prowokacja?". Gościem specjalnym konferencji będzie Isabella Poti - włoska szefowa kuchni.

Światowy Dzień Hamburgera

Kupimy go nie tylko w barach typu fast-food, ale również w food truckach i eleganckich restauracjach. Hamburger stał się elementarną propozycją w kartach dań wielu lokali. Doczekał się też swojego święta.

Znamy Mistrza Polski Sommelierów 2019

Mistrzostwa Polski Sommelierów to prestiżowy konkurs certyfikowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sommelierów (ASI). W tym roku najlepszy okazał się pracujący w londyńskiej restauracji Maciej Łyko.

Druga edycja konkursu "Wino na medal" za nami

Czerwone wina z Włoch i Kalifornii triumfowały w drugiej edycji konkursu "Wino na medal". Wśród win wyróżnionych złotymi medalami znalazło się także jedno wino z Izraela. Łącznie na konkurs wpłynęło ponad 170 próbek.

Stoliczku, nakryj się..., czyli druga odsłona DineART

W zeszłym roku firma Dajar HoReCa oraz marka Ambition podczas pierwszej edycji wydarzenia DineART pokazała jak ważną rolę w kulinarnych doznaniach odgrywa m.in. aranżacja stołu. Ten rok przyniósł nową, ale nie ostatnią, odsłonę tego wydarzenia.

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Pomorza, ale najpierw...

Wielki pre-opening w Stacji Food Hall, czyli czas na tasting. Wszystko, dlatego że największy food hall w Trójmieście już niebawem otworzy się w gdańskim Wrzeszczu.

Turystyka kulinarna rozwija się w szybkim tempie

Kim jest współczesny turysta kulinarny? Jakie są jego potrzeby? Jak budować jego świadomość i wiedzę? Na te pytania odpowiadali eksperci podczas, odbywającej się po raz czwarty, konferencji "Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń".

25 maja Światowym Dniem Mleka

Mleko - produkt, bez którego wielu nie wyobraża sobie życia, nieodłączny element wielu potraw i jeszcze większej liczby deserów opanowujących latem rynek - obchodzi swoje święto.

Czwarte miejsce Polaka w konkursie kulinarnym w Berlinie

17 maja 2019 roku odbył się Międzynarodowy Konkurs Kulinarny Szkół Gastronomicznych w Berlinie. Tuż za podium znalazł się Arkadiusz Woźniak.

World Class Cocktail Festival już niebawem

Od 5 do 16 czerwca 2019 roku odbędzie się Drugi Festiwal Kultury Koktajlowej. Ubiegłoroczny, premierowy World Class Cocktail Festival zanotował aż 8 tysięcy gości. Jak będzie w tym roku?

Poznaliśmy uczestników Konkursu Kuchni Myśliwskiej

1 czerwca 2019 roku na terenie Kompleksu Dworzysko w Szczawnie-Zdroju odbędzie się Konkurs Kuchni Myśliwskiej. Znamy już drużyny, które zakwalifikowały się do tego jednego z najważniejszych wydarzeń kulinarnych Dolnego Śląska.

24 maja obchodzimy Dzień Ślimaka

Swoje święto mają przeróżne produkty. Począwszy od mleka i czekolady, a skończywszy na piwie czy winie. 24 maja to dzień, w którym świętuje, coraz bardziej popularny w restauracjach, ślimak.

Restauracje popularnego szefa kuchni zagrożone upadłością

Sieć restauracji znanego m.in. z telewizji kucharza Jamiego Olivera zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Z utratą pracy musi się liczyć nawet ponad tysiąc pracowników.

Wycieczki szkolne nie będą mogły odwiedzać sieci fast food?

Minister Zdrowia zwrócił się w piśmie do Ministerstwa Edukacji Narodowej z chęcią zakazania dzieciom biorącym udział w wycieczkach szkolnych odwiedzin lokali serwujących jedzenie typu fast food.

Coraz więcej firm cateringowych w mniejszych miejscowościach

Catering zyskuje na popularności. Kiedyś kojarzony tylko z dużymi miastami, teraz dostępny także w zdecydowanie mniej licznych lokalizacjach. Wszystko dzięki modzie na dietę pudełkową.

Gorący rynek lodów

Niewiele jest osób, które słysząc hasło "lody" odwraca głowę i mówi stanowcze "nie". Doskonale orzeźwiające, poprawiające humor, a w dodatku dostępne w wielu wersjach. Gdy jest cieplej, rynek lodów rozgrzewa się do czerwoności.

Menu lokali gastronomicznych opanują warzywa

Trend spożywania dużej ilości warzyw jest ciągle aktualny. Ludzie chcą być fit oraz eko. Za gośćmi, którzy w kartach dań lokali szukają zdrowej żywności, powinni podążać także restauratorzy.

Utrudnienia dla nadmorskich restauratorów i turystów

Od czerwca do września na plażach polskiego wybrzeża prowadzone będą prace, polegające na budowie plaż poprzez refulację. Oznacza to problem m.in. dla restauracji zlokalizowanych nad Bałtykiem.

Polacy gremialnie odwiedzają restauracje

W 2018 roku restauracje odwiedziło najwięcej Polaków od dekady. Średnie wydatki przeznaczane na zamówienia przekroczyły 100 złotych na osobę. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy.

Młodzi zamawiają jedzenie głównie przez internet

Dynamika wzrostu rynku zamówień online jest bardzo wysoka i wynosi niemal 50 procent w stosunku rocznym. Spora w tym zasługa osób w wieku od 15 do 34 lat.

Pada deszcz? Urlop będzie darmowy

Wydział ds. turystyki na włoskiej wyspie Elba uruchamia nowa inicjatywę dla turystów. Do akcji, w której za bezdeszczowe spędzenie wakacji nie będzie trzeba płacić, przyłączyło się wielu miejscowych hotelarzy.

Coraz lepsza jakość polskiej żywności

Krajowi konsumenci w ostatnim czasie chętniej sięgają po polskie produkty. Ma to swoje odbicie w branży gastronomicznej. Zwiększa się liczba restauratorów decydujących się na miejscową żywność.

Na majówkę wyjechało więcej Polaków niż rok temu

Trend wyjazdów w długie weekendy cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku ponad jedna trzecia Polaków zdecydowała się na turystyczną majówkę.

Pierwsza kolacja z cyklu "Chefs For Change" za nami

W Gdyni odbyła się pierwsza z trzech charytatywnych wegańskich kolacji fine diningowych. Wydarzenie było częścią kampanii RoślinnieJemy, a całkowity dochód zostanie przeznaczony na działalność stowarzyszenia walczącego o prawa zwierząt hodowlanych.

Ukraińska sieć gastronomiczna wkracza do Polski

Pesto Cafe postanowiło rozszerzyć swoja działalność o kolejne państwo - Polskę. Lokal ukraińskiej sieci restauracji swoją siedzibę będzie miał w jednej z warszawskich galerii.

Paweł Mieszała wśród jurorów Kulinarnego Pucharu Polski 2019

Jeden z najbardziej cenionych cukierników na polskiej arenie gastronomicznej zasiądzie za stołem sędziowskim Kulinarnego Pucharu Polski i będzie oceniał zawodników biorących udział w konkursie.

Czwarta edycja Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 13-14 lipca w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Czwarta edycja wydarzenia przebiegać będzie pod hasłem "Kwiaty w smaku lila-róż".

Zmiany interpretacji podatkowych problemem branży gastronomicznej

Problem dla przedsiębiorców reprezentujących branżę gastronomiczną stanowią zmiany związane z rozumieniem przepisów dotyczących VAT. Chodzi o interpretację wydaną przez Ministra Finansów w 2016 roku.

Ruszyły zgłoszenia do Bocuse d'Or Poland 2019

Przygotowania do krajowych eliminacji Bocuse d'Or Poland 2019 ruszyły pełną parą. Komitet Organizacyjny zdecydował o przeprowadzeniu preeliminacji, które wyłonią maksymalnie 6 kandydatów, mogących wystartować w finale eliminacji.

Wyjątkowa kolacja w polsko-bałkańskim stylu

W czwartek 9 maja w poznańskiej restauracji Nifty No. 20 zderzyliśmy się z prawdziwą eksplozją smaków polsko-bałkańskich. Wszystko za sprawą Poznańskich Kucharzy Razem i gospodarza tego wieczoru - Sergiusza Hieronimczaka.

Polscy kucharze w Malezji i Brunei

Mariusz Olechno i Marcin Budynek prezentowali tatarską kuchnię z Podlasia w Malezji oraz Sułtanacie Brunei. Oprócz tego szkolili studentów z Brunei i gotowali dla przedstawicieli miejscowych władz, dyplomatów czy Polonii.

Polska coraz popularniejszym kierunkiem urlopowym

W 2019 roku Polacy wykazują zdecydowanie większe zainteresowanie spędzeniem urlopu we własnym kraju niż rok temu. Rośnie także zainteresowanie naszym krajem wśród zagranicznych turystów.

"Eko" wina jednym z głównych trendów branży winiarskiej

Wina organiczne to obecnie jeden ze światowych trendów. Związane jest to z rosnącą świadomością konsumentów, którzy coraz chętniej sięgają po wina "eko".

Gastronomia brylowała podczas akcji "Poznań za pół ceny"

Lokale gastronomiczne cieszyły się największym zainteresowaniem podczas akcji "Poznań za pół ceny". Nie zabrakło także korzystnych zniżek oferowanych przez poznańskie hotele.

Coraz szerszy asortyment produktów ekologicznych

Sieć hurtowni MAKRO Polska wprowadziła do sprzedaży nowe produkty marki Rioba - herbaty i syropy pochodzące z rolnictwa ekologicznego. Mają mieć one zastosowanie w lokalach gastronomicznych.

Kawę w lokalu można pić we własnym kubku

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia i Środowiska klienci obiektów gastronomicznych mają prawo korzystać z własnego naczynia wielokrotnego użytku przy zakupie napojów.

Hotele droższe niż rok temu

Średnia cena pokojonocy w marcu 2019 roku wynosiła nieco ponad 250 złotych. Oznacza to, że była wyższa niż w analogicznym miesiącu w roku ubiegłym o niespełna 4,5 procent.

Zbliża się wiosenna edycja Veganmanii

12 maja 2019 roku w Warszawie odbędzie się największy festiwal wegański w Polsce - Veganmania. Podczas wydarzenia będzie można spróbować między innymi kultowych roślinnych dań.

Food on sticks zyskuje na popularności

Choć w Polsce nie brakuje miłośników tradycyjnej kuchni, coraz więcej osób decyduje się na nowe trendy gastronomiczne. Jednym z nich jest jedzenie na patykach.

Testy automatycznych kelnerów

We Włoszech, w jednej z tamtejszych restauracji, trwają testy dwóch kelnerów-robotów, którzy regularną obsługę gości rozpoczną 8 maja 2019 roku.

Mistrzostwa Polski Sommelierów 2019

Najlepsi sommelierzy po raz 19. wystartują w Mistrzostwach Polski Sommelierów. Konkurs odbędzie się 25 maja w salach Hotelu Regent w Warszawie. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Ruszyło Krakowskie Menu Stołeczne

Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej w 2019 roku zaprasza na Krakowskie Menu Stołeczne. Od początku maja w wybranych krakowskich restauracjach można spróbować dań inspirowanych historią miasta oraz lokalnymi produktami.

Majówkowy zawrót głowy

Długi majowy weekend to czas, w którym większość Polaków bierze urlop i zaczyna grillować. Nie wszyscy mają jednak wolne. Początek maja to okres wyzwań dla restauratorów i szefów kuchni.

Coraz chętniej wybieramy lody nietradycyjne

Im cieplej, tym dla kawiarni wyzwań więcej. Wraz ze wzrostem temperatury Polacy decydują się na coś chłodnego, orzeźwiającego. W naszym kraju rośnie popularność lodów nietradycyjnych.

Szykuje się rekordowy sezon letni w branży HoReCa

Restauratorzy i hotelarze przygotowują się na wyjątkowo korzystne dla nich lato. Ponad połowa liczy, że w okresie wakacyjno-urlopowym zaliczy wzrost obrotów.

Sebastian Cichy gotuje z przyjaciółmi

1 maja odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie kulinarne z cyklu "Szef Sebastian Cichy & Przyjaciele". Gościem specjalnym będzie znany z telewizji kucharz i dziennikarz kulinarny.

5. Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej za nami

27 kwietnia 2019 w Rzeszowie odbył się, nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski, Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej. Konkurs miał zaskakujący finał.

Nowoczesne technologie ratunkiem dla branży hotelowej

Oczekiwania gości hotelowych i brak pracowników napędzają rozwój nowoczesnych technologii w hotelarstwie. Chcąc poradzić sobie z niedoborem kadr, hotelarze wdrażają nowe rozwiązania, mające pomóc także gościom.

Wyniki XVI Pomorskich Potyczek Kulinarnych

26 kwietnia 2019 roku w Jastrzębiej Górze odbyła się 16. edycja Pomorskich Potyczek Kulinarnych. Podczas uroczystej Gali poznaliśmy zwycięzcę konkursu.

Restauracja, w której mężczyźni płacili więcej, kończy działalność

W lokalu "Handsome Her" prowadzonym przez feministki, mężczyźni płacili za wszystkie propozycje w karcie dań niemal 20 procent drożej niż kobiety. W wyniku krytyki jaka spadła na lokal, postanowiono go zamknąć.

Kwietniowy Mikser Kulinarny

W spotkaniu edukacyjnym w ramach kolejnej edycji programu Szef dla Młodych Talentów udział wzięło ponad 100 uczniów szkół gastronomicznych z całej Polski. W roli głównej wystąpiła... czekolada.

Dworzyskowy Konkurs Kuchni Myśliwskiej

1 czerwca 2019 roku na terenie Kompleksu Dworzysko w Szczawnie-Zdroju odbędzie się Konkurs Kuchni Myśliwskiej. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulinarnych Dolnego Śląska

Kongres Szefów Kuchni 2019

9 października 2019 w Warszawie odbędzie się największe spotkanie szefów kuchni. Kongres Szefów Kuchni służy między innymi wymianie doświadczeń pomiędzy najlepszymi z najlepszych.

Nowe unijne przepisy wyzwaniem dla restauratorów

Od 2021 roku w życie wejdą przepisy regulujące używanie produktów z plastiku oraz korzystanie z jednorazowych opakowań. Zakaz użycia między innymi plastikowych słomek czy sztućców to wyzwanie dla branży gastronomicznej.

Poznaliśmy jurorów XVI Pomorskich Potyczek Kulinarnych

Znamy już skład Jury, które 26 kwietnia będzie oceniać zawodników biorących udział w 16. edycji Pomorskich Potyczek Kulinarnych.

Wyjątkowy hotel-ziemniak powstał w USA

6-tonowy ziemniak z okazji Dnia Ziemi został przerobiony na apartament do wynajęcia. Big Idaho Potato Hotel znajduje się niedaleko Boise w Stanach Zjednoczonych, a za spędzenie w nim nocy trzeba zapłacić 200 dolarów.

24 kwietnia Europejskim Dniem Śniadania

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dostarcza bowiem naszym organizmom energii niezbędnej na jego przetrwanie. W Europejski Dzień Śniadania warto zastanowić się nad tym, co należy zjeść każdego ranka.

Turyści coraz chętniej odwiedzają podkarpackie winnice

Niemal 70 procent gospodarstw winiarskich znajdujących się na Podkarpaciu przyjmuje turystów. Natomiast w połowie z nich sprzedaje się coraz lepsze wina.

Restauracja Merliniego na Show Rum Warsaw 2019

Przed nami pierwsza odsłona festiwalu Show Rum Warsaw. Za jego koncept kulinarny odpowiadać będzie Restauracja Merliniego.

Festiwal Lubuskich Smaków 2019

Siódma edycja kulinarnego konkursu "Lubuskie Smaki" odbędzie się 6 czerwca 2019 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Tematem tegorocznej rywalizacji będą jajka i nowalijki.

Kawa bez cukru i mleka, czyli kawa idealna?

Wielu nie wyobraża sobie kawy bez odrobiny cukru czy mleka. Istnieją jednak kawiarnie - także w Polsce, które uznają, że dodawanie takich produktów do kawy to swoiste barbarzyństwo.

Polscy jurorzy w międzynarodowym konkursie

Do 30 kwietnia można zgłaszać swoją kandydaturę do nowej edycji konkursu S.Pellegrino Young Chef. Kandydatów wspierać będą uznani szefowie kuchni. W prestiżowym gronie jurorów znaleźli się także Iwona Niemczewska i Marcin Popielarz.

Czego nie może zabraknąć w wielkanocnym menu?

Wielkanoc to czas spotkań z rodziną, nierzadko odbytych przy restauracyjnym stole. Polacy lubią innowacyjne pomysły, lecz w zdecydowanej większości pozostają wierni tradycji.

Konkurs kulinarny "Kuchnia Dworska Myśliwska 2019"

Profesjonalny konkurs "Kuchnia Dworska Myśliwska" jest częścią 5. Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Dworskiej. Ponadto jest nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski 2019.

Wrzuć plastikową butelkę, odbierz gotówkę

W Krakowie stanął pierwszy w Polsce automat, do którego po wrzuceniu plastikowej butelki można odebrać gotówkę. Czy to początek zmian z korzyścią dla środowiska?

Bałkańscy i Poznańscy Kucharze Razem

Wyjątkowa kolacja poświęconą kuchni bałkańskiej odbędzie się 9 maja w Poznaniu. Bałkańscy oraz poznańscy szefowie kuchni przygotują bowiem wspólnie 7-daniową kolację degustacyjną.

Czym zaskoczyć gości restauracji w Wielki Tydzień?

Nadchodzącą Wielkanoc poprzedza Wielki Tydzień, w trakcie którego zgodnie z tradycją nie powinniśmy spożywać mięsa. To szansa na ciekawe propozycje w restauracyjnym menu.

Jak wypadła czwarta edycja Mazury HoReCa?

Prestiżowe konkursy kulinarne, znani szefowie kuchni w strefie pokazów, profesjonalni kupujący z całej Polski i najlepsi dostawcy: liderzy w branży, specjalistyczne szkolenia gastronomiczne - tak pokrótce można scharakteryzować IV edycję Mazury HoReCa

Polacy z coraz wyższymi oczekiwaniami dotyczącymi warunków wypoczynku

W ubiegłym roku największym powodzeniem cieszyły się hotele o wysokim standardzie, a ponad 3/4 zdecydowało się na opcję all inclusive - wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki

Za nami siódma już odsłona Kolacji Mistrzów

Już po raz siódmy w Dworzysku w Szczawnie-Zdroju, na zaproszenie Wojciecha Harapkiewicza, spotkali się wyjątkowi Szefowie Kuchni, by wspólnie przygotować kolację degustacyjną, a równocześnie wesprzeć Fundację Happy Kids

Gofry w wielu odmianach ponownie opanują rynek

Kojarzące się przede wszystkim z nadmorskim wypoczynkiem. Na słodko - z bitą śmietaną czy wytrawne - w postaci sandwicha. Gofry w sezonie wiosenno-letnim przeżywają prawdziwy renesans.

Poznaliśmy pierwszych jurorów Kulinarnego Pucharu Polski 2019

Tegoroczna edycja Kulinarnego Pucharu Polski odbędzie się na początku października. Organizatorzy już od kilku miesięcy pracują na składem sędziowskim. Teraz ujawnili pierwsze nazwiska.

Wielkanocne potrawy z jajkiem w roli głównej

Nadchodzące święta nie mogą obyć się bez jajek. Malowanie pisanek czy dzielenie się nim podczas uroczystego śniadania to tradycja. Jajka można jednak przygotować w innowacyjny sposób.

Coraz więcej restauracji w Polsce oferuje dowóz jedzenia

Co piąta polska restauracja ma w swojej ofercie opcję z dowozem zamówionego dania do klienta. Najwięcej takich lokali - 850 - jest w Warszawie.

Gwiazdki Michelin zawitają do Gdańska?

W drugiej połowie roku Olivia Star - najwyższy budynek w Polsce Północnej, otwiera kolejne przestrzenie. Jedną z nich ma być restauracja prowadzona przez Paco Pereza - jednego z najbardziej utytułowanych szefów kuchni na świecie.

Kochający kawę Polacy zmieniają przyzwyczajenia

Konsumenci coraz częściej decydują się na wyjście do kawiarni i właśnie tam zamawiają kawę. Jeśli jednak zostają w domu, chętniej stawiają na tę w ziarnach.

W Polsce pojawi się aplikacja eliminująca marnowanie jedzenia

Pochodząca z Danii aplikacja, walcząc z wyrzucaniem jedzenia przez sklepy i restauracje, wpisuje się w trend zero waste. Too Good To Go działa już w 11 państwach, a niebawem trafi do naszego kraju.

12 kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady

Jedyny dzień, w którym w kąt można porzucić dietę, a zabrać się za kilka kostek, może nawet całą tabliczkę czekolady. Dzień Czekolady to święto każdego łasucha.

Szkolenia w Akademii Bocuse d'Or Poland

Ruszyły zapisy na kursy podstawowe w Akademii Bocuse d'Or Poland. Mogą w nich wziąć udział wszyscy młodzi adepci sztuki kulinarnej, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty.

XIV Festiwal Kuchni Greckiej za nami

Kolejna edycja Festiwalu Kuchni Greckiej odbyła się 29 marca 2019 roku podczas targów EuroGastro w Warszawie i jak co roku pozostawiła po sobie mnóstwo wspaniałych wspomnień.

Niechciany owoc coraz popularniejszy wśród wegan

Jeszcze kilka lat temu był nieprzyjemnie pachnącym, niezbyt zachęcająco wyglądającym, a nawet niezbieranym owocem. Teraz stał się modnym zamiennikiem mięsa.

Szkolenie "Bezpieczny hotel" w 14 miastach Polski

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo gościa w hotelu w oparciu o istniejące i nowe rozwiązania? O tym przekonają się uczestnicy nowego cyklu szkoleń IGHP.

Poznań informuje o korzyściach płynących... z kranu

Firma Aquanet prowadzi kampanię informacyjną zachęcającą poznaniaków do picia wody z kranu. Tzw. "kranówka" zyskuje coraz więcej sympatyków także wśród gości restauracji.

Coraz mniej chętnych do pracy w gastronomii podczas wakacji

Wiosna oznacza nadchodzące lato, a ono zbliżające się wakacje. Idealna pora, by właściciele lokali gastronomicznych zatrudnili nowych pracowników. Jednak czy Ci, tak chętnie chcą pracować w gastronomii?

Detale dotyczące prowadzenia lokalu gastronomicznego

Jak osiągnąć status rentownej restauracji, gdy konkurencja na rynku gastronomii jest tak ogromna, a dookoła słyszy się o braku rąk do pracy i rosnących cenach produktów żywnościowych?

Dla każdego coś... wegańskiego

W naszym otoczeniu coraz częściej można spotkać wegan. W związku z tym restauracje powinny poszerzać swoje menu o nowe, często nieszablonowe, propozycje w karcie dań.

Drastycznie spada spożycie pangi i łososia

Coraz rzadziej decydujemy się na kupno ryb. Największymi ofiarami takich decyzji jest panga i łosoś. Niebawem może do nich dołączyć karp.

Tytuł Gold Grill Team przyznany

W dniach 6-7 kwietnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku odbył się konkurs o tytuł najlepiej grillującej drużyny. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach.

Kolacja degustacyjna autorstwa Wojciecha Bartczaka za nami

5 kwietnia w restauracji "Za Murem" w Poznaniu odbyła się degustacyjna kolacja, za którą odpowiedzialny był Wojciech Bartczak - zwycięzca piątej edycji Hell's Kitchen.

Niezwykłe warsztaty kulinarne - Restauracje Przyjazne Dzieciom

W połowie kwietnia w Warszawie odbędą się bezpłatne warsztaty kulinarne. W programie między innymi panel tematyczny z Odetą Moro.

Targi EuroGastro i WorldHotel 2019 pozytywnie przyjęte przez branżę HoReCa

Specjalistyczne szkolenia i konferencje podczas Targów stały na bardzo wysokim poziomie. Imprezę uatrakcyjniły liczne konkursy kulinarne oraz pokazy mistrzów.

Wałbrzych mówi "nie" jednorazowym plastikom

Miasto zdecydowało o wprowadzeniu, wraz z początkiem maja, zakazu używania plastikowych naczyń, sztućców i opakowań jednorazowych. Działania wesprze akcja promocyjna.

Koniec z "wegańskimi" burgerami?

Komisja Parlamentu Europejskiego chce zakazać używania nazw, które odnoszą się między innymi do mięsa w produktach roślinnych. Wegetarianie są temu przeciwni.

Urodziny Akademii Inspiracji MAKRO

To druga rocznica obecności Akademii na polskim rynku gastronomicznym. Gościem specjalnym uroczystości będzie Michel Moran.

Polacy jedzą za mało ryb. Jak to zmienić?

Mięso wieprzowe i drób - to na nich najchętniej opieramy swoje posiłki. Daleko w tyle są ryby, których przygotowanie nie musi ograniczać się do tradycyjnych metod.

Druga edycja Konkursu Kulinarnego "Pogromcy Szparagów"

We wtorek, 30 kwietnia w gościnnych salach Hotelu Altus odbędzie się druga edycja Konkursu Kulinarnego "Pogromcy Szparagów" organizowanego przez Krajową Radę Gastronomii i Cateringu, Poznańską Spiżarnię Biesiadników Hotel Altus i De'GUSTATOR PR

Nowy cykl szkoleń IGHP - "Efektywny kelner mistrzem sprzedaży"

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego rozszerza ofertę szkoleń dla branży hotelarskiej. 8 kwietnia rusza nowy cykl szkoleń pt. "Efektywny kelner mistrzem sprzedaży"

Zakończyła się jubileuszowa 10. edycja Sweettargi

Od 23 do 25 marca w Katowicach odbywały się 10. jubileuszowe Targi Cukiernicze, Piekarnicze i Lodziarskie. Oprócz prezentacji trendów i nowinek z branży, dziesiąta edycja Sweettargów była pełna konkursów, pokazów i atrakcji

Targi w Krakowie z MP Power Awards

22 marca w Warszawie odbyła się Gala MP Power Night, podczas której Targi w Krakowie otrzymały nagrodę w kategorii MP Power Projekt.

Pierwsze spotkanie z cyklu Historyczny Stół Kulinarny

Nowa inicjatywa kulinarna wspierana przez sieć hurtowni MAKRO Polska została zapoczątkowana pod hasłem "Smaki Podhala". Spotkanie odbyło się 2 kwietnia w Zakopanem.

Powrót do korzeni - Wild&Root Food przybliża zapomnianą polską kuchnię

Poszerzanie kulinarnych horyzontów to nie tylko dalekie podróże, tajemnicze składniki i eksperymentalne przepisy. To także odkrywanie na nowo tego, co zapomniane.

Rumy z całego świata zagoszczą w Warszawie

11 maja 2019 roku w Centrum Praskim Koneser odbędzie się premierowa edycja festiwalu Show Rum Warsaw. Organizatorzy zapowiadają moc atrakcji w karaibskim stylu.

W Krakowie otwarto pierwszą psią kawiarnię

Do tej pory nie było w Polsce miejsca, gdzie można by wybrać się na kawę bez konieczności zostawienia psa w domu. Teraz się to zmieniło.

Coraz częściej zamawiamy jedzenie online

Polacy rokrocznie w większym stopniu decydują się na zamawianie dań. W porównaniu do ubiegłego roku największy wzrost popularności zaliczył rynek online.

Kulinarny Talent 2019 - relacja z konkursu

11. edycja konkursu Roberta Sowy potwierdziła wysoki poziom umiejętności finalistów. Uczniowie dwunastu szkół gastronomicznych z całej Polski stanęli do walki o prestiżowy tytuł, który otwiera im furtkę do kariery w branży gastronomicznej.

Uczestnicy XVI Pomorskich Potyczek Kulinarnych

Poznaliśmy listę profesjonalnych kucharzy, którzy pod koniec kwietnia będą rywalizowali w tegorocznej edycji konkursu. Tematem i zdaniem bieżących Potyczek będzie dorsz bałtycki.

Laureaci konkursów - EuroGastro 2019

W dniach 27-29 marca, podczas 23. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro w Ptak Warsaw Expo, odbyło się wiele konkursów. Zwycięzcy nie kryli radości z wygranej.

Dni Gastronomii z MAKRO Polska

Sieć hurtowni MAKRO zaprasza, między innymi właścicieli lokali czy szefów kuchni, na Dni Gastronomii, które odbędą się w dniach 3-4 kwietnia we wszystkich halach MAKRO w Polsce.

Coraz mniej czekolady na świecie

Zmiany klimatu, szkodniki i rosnący popyt sprawiają, że maleje ilość czekolady. Z pomocą przychodzi inżynieria genetyczna.

Plastikowe jednorazówki znikną z rynku

Lokale gastronomiczne czekają zmiany. Parlament Europejski poparł wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek.

Podpisano ważną umowę dotyczącą dystrybucji win dla HoReCa

Firma Jantoń umacnia swoją pozycję w kategorii win gronowych. 27 marca została zawarta umowa pomiędzy marką Wino Makłowicz a znaną polską Winnicą Miłosz na wyłączność w zakresie dystrybucji polskich win do restauracji i hoteli.

VarioCookingCenter, czyli nowy wymiar gotowania

2,5 minuty - tyle wystarczy, aby włączyć urządzenie oraz rozpocząć smażenie. Jest ono wyposażone w wysoce wydajny system grzewczy VarioBoost, który stanowi gwarancję oszczędności czasu i kosztów w profesjonalnej kuchni.

Gwiazdki Michelin przyznane

Wczoraj tj. 27 marca poznaliśmy listę restauracji wyróżnionych w najnowszym wydaniu kulinarnego Czerwonego Przewodnika Michelin "Main Cities of Europe 2019"

Kuchnia japońska to nie tylko sushi

Polacy już dawno pokochali azjatyckie potrawy. Ich podniebienia podbiło między innymi sushi. To jednak niejedyne danie, które można spotkać w dobrych restauracjach z japońskim jedzeniem.

Śledź nie tylko na święta

Podczas świąt bożonarodzeniowych czy w trakcie Wielkiego Postu wiele osób decyduje się na wybór ryb. Bardzo popularny jest śledź, którego można przygotować także w niekonwencjonalny sposób.

Otwarto pierwszą w Europie podwodną restaurację

W norweskiej miejscowości Baly powstała wyjątkowa na skalę europejską restauracja. Jej goście podczas jedzenia będą mogli podziwiać Morze Północne... od wewnątrz.

Kolacja degustacyjna w wykonaniu zwycięzcy 5. edycji Hell's Kitchen

5 kwietnia w restauracji "Za Murem" w Poznaniu odbędzie się autorska kolacja "Nature of Life", której inicjatorem jest Wojciech Bartczak.

Trzecia edycja konkursu kulinarnego SSCC w Zamku Topacz

Spotkania z SelfCookingCenter to konkurs skierowany do kucharzy i kucharek, którzy nie skończyli 27. roku życia. W tym roku czeka ich niełatwe zadanie.

Wiosna na restauracyjnych talerzach

Zakończyła się kalendarzowa zima. Pojawiły się pierwsze tchnienia wiosny. W związku z tym w menu lokali pojawiają się dania zawierające świeże nowalijki.

Zebranie stowarzyszenia kucharzy Euro-Toques Polska

Spotkanie odbyło się 19 marca 2019 roku. Jego gospodarzem był Artur Świerżewski, który wszystkich zaproszonych ugościł, u siebie, w Sali u Artura w Zielonce koło Warszawy.

25 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gofra

Gofry są nieodłącznym elementem nadbałtyckiego krajobrazu. Swój dzień obchodzą jednak nie latem, a już w marcu. Wszystko dlatego, że można je jeść przez cały rok - niekoniecznie nad morzem - w coraz bardziej kreatywnych formach czy połączeniach.

Znamy uczestników XIV Festiwalu Kuchni Greckiej by Teo Vafidis

29 marca 2019 roku podczas XXIII Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro odbędzie się wielkie wydarzenie kulinarne pod patronatem Ambasady Grecji w Warszawie.

Wręczono nagrody AIG PRIX oraz ARS COQUINARIA

21 marca w Hotelu Bristol w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Akademii Gastronomicznej w Polsce, podczas której wyłoniono laureatów nagród AIG PRIX oraz ARS COQUINARIA.

22 marca Światowym Dniem Wody

W tym roku święto obchodzone jest pod hasłem "Woda dla wszystkich! Kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek jesteś, dostęp do wody jest twoim prawem".

Kolejny przystanek na trasie programu Szef dla Młodych Talentów

Drugie wyjazdowe spotkanie edukacyjne w ramach 3. edycji programu Szef dla Młodych Talentów odbyło się w Łowiczu. Marcowy Mikser Kulinarny przyciągnął ponad 100 młodych adeptów sztuki kulinarnej.

Wyjątkowa kolacja dla 9-letniej Emilki

Charytatywne wydarzenie Kolacja Smakuj Życie odbędzie się 5 kwietnia o godz. 18.00 w pięciu hotelach sieci Dobry Hotel zlokalizowanych od Bałtyku do Tatr.

Kuchnia turecka podbija świat

Tureckie potrawy to nie tylko popularny w Polsce kebab. Niewielu wie, jak tak naprawdę wyglądają tamtejsze posiłki. Teraz się to zmienia. Dania z Turcji zyskują coraz więcej zwolenników.

Pierwsza ogólnopolska edycja Urban Coffee Marathon

Aby wziąć udział w spontanicznym święcie kawy wystarczy zgłosić kawiarnię lub restaurację do największej serii miejskich festiwali kawy w Europie.

Dolny Śląsk ma nową dyrektor regionalną IGHP

Joanna Stypa-Loręc została nową dyrektor regionalną Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w województwie dolnośląskim. Na co dzień pełni ona funkcję dyrektora dwóch hoteli we Wrocławiu - Hotelu Patio i Hotelu Duet.

Można się już zgłaszać do konkursu na Wielkopolskiego Kucharza Roku 2019

Kapituła konkursu im. Rafała Jelewskiego zaprasza do udziału w VI edycji rywalizacji na najlepszego kucharza Wielkopolski, która odbędzie się 7 czerwca 2019 w przepięknych okolicznościach przyrody Ostoi Chobienice k. Zbąszynia.

Polska gastronomia bogatsza o nowy zawód

Na rynku gastronomicznym coraz częściej można spotkać się z osobami, które odpowiadają za idealne połączenie wody z daniem. To hydrosommelierzy.

Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa

Zbliżająca się pora roku służy wprowadzeniu w swoją dietę nowalijek, a 20 marca - dzień poprzedzający rozpoczęcie kalendarzowej wiosny - został okrzyknięty Dniem Bez Mięsa.

Mazal Tov - nowe miejsce na kulinarnej mapie Warszawy

20 marca 2019 Mazal Tov otwiera drzwi dla Gości. To tradycyjna środkowo-europejska żydowska kuchnia we współczesnej formie.

Z kuchni włoskiej do Polski... i z powrotem

Polacy uwielbiają włoską kuchnię. W rankingu na ulubioną zagraniczną kuchnię zdecydowanie wskazują tę z Italii. Włosi natomiast coraz częściej decydują się na polskie dania.

Uczniowie podstawówek będą się uczyć podstaw diety roślinnej

Eksperci kampanii RoślinnieJemy i Fundacji Szkoła na Widelcu przygotowali scenariusz lekcji dedykowany uczniom klas I-III szkół podstawowych.

Ruszają zapisy do XII edycji Wine&Food Noble Night

12 października 12 restauracji zaprezentuje swoje umiejętności podczas finałowej gali XII edycji Wine&Food Noble Night.

10. Sweettargi - jubileuszowe atrakcje

Od 23 do 25 marca w Katowicach odbędą się 10. jubileuszowe Targi Cukiernicze, Piekarnicze i Lodziarskie, które zaprezentują najnowsze światowe trendy i nowinki z branży.

Wiosenno-wietnamskie warsztaty Oli Nguyen

Zwyciężczyni siódmej edycji MasterChefa poprowadzi warsztaty kulinarne, podczas których postara się odkryć smaki kuchni wietnamskiej.

Konferencja - Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń

Cudze chwalicie, swego nie znacie. W dniach 23-24 maja podczas spotkania w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula eksperci postarają się potwierdzić wyjątkowość polskiej kuchni.

Piotr Pietras zajął szóste miejsce w ASI Best World Sommelier

Mistrz Polski Sommelierów z 2016 roku doszedł do półfinału i ostatecznie zajął szóste miejsce w Mistrzostwach Świata Sommelierów 2019.

Tegoroczna edycja MADE FOR Restaurant będzie wyjątkowa

Już za miesiąc pierwsza w tym roku i do tego specjalna edycja konferencji MADE FOR Restaurant, organizowana przy współpracy z Miastem Kraków, ogłoszonym Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej 2019.

5. konferencja Hotel Meeting

Spotkanie organizowane przez Business Speed Dating Poland odbędzie się 15 kwietnia 2019 roku w Airport Hotel Okęcie.

Fit pizza hitem na rynku gastronomicznym?

Branża gastronomiczna nie lubi nudy. Na rynku co chwila pojawiają się nowe trendy, na które swoimi daniami odpowiadają restauratorzy. Kolejnym pomysłem jest fit pizza.

Pizza najlepszym wyborem dla studenta

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na życie zgodnie z zasadą fit i eco. Nie brak jednak tych, którzy ponad wszystko cenią sobie dobrą pizzę.

Kuchnia hawajska odważnie wkracza na rynek

Coraz więcej Polaków decyduje się na konsumpcję dań pochodzących rodem z Hawajów. Lekkie i kolorowe potrawy stały się już popularne w całej Europie.

National Chef of the Year 2019 odwiedził Polskę

9 marca 2019 roku w studiu kulinarnym fundacji Skoma w Gdańsku odbyło się spotkanie z Kubą Winkowskim.

Konferencja "Zastosowanie nowoczesnych technologii w obiektach hotelowych i gastronomicznych"

Polski Instytut Rozwoju Biznesu zaprasza na spotkanie dotyczące zmian technologicznych dokonujących sie w branży HoReCa.

Czarniak z coraz większym uznaniem w branży HoReCa

W 2018 roku drastycznie spadło spożycie łososia. Niemal 90-procentowy wzrost w stosunku do 2017 roku zaliczył natomiast tzw. czarny dorsz.

Dobra kawa a ocena hotelu

Świadomi hotelarze zdają sobie sprawę z tego, że kawa w hotelu jest mimowolnie traktowana jako element luksusu, pomimo tego, że goście hotelowi pijący kawę w hotelu, piją ją też zapewne codziennie w domu.

23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro 2019 już niebawem

Wielkie święto polskiej gastronomii zbliża się wielkimi krokami, a Sponsorem Głównym imprezy został właśnie Winterhalter Polska.

Piwa bezalkoholowe coraz popularniejsze w Polsce

W 2018 roku sektor piw z zawartością alkoholu do 0,5 procent zanotował blisko 80-procentowy wzrost. Taka sytuacja jest efektem między innymi coraz większej świadomości społeczeństwa oraz chęcią bycia fit.

Wielki Post służy wzrostowi sprzedaży ryb i owoców morza

Jedzenie ryb zamiast mięsa jest popularną tradycją w trakcie okresu poprzedzającego Wielkanoc. Ma to wpływ na wywieranie dodatkowej presji na rybaków.

Wystartowała 4. edycja konkursu S.Pellegrino Young Chef 2020

Ruszyły zgłoszenia do najbardziej prestiżowego, międzynarodowego konkursu dla młodych kucharzy. Jego celem jest wyłonienie i promocja największych talentów kulinarnych na całym świecie.

Zbliża się Ogólnopolski Konkurs Kulinarny o tytuł Gold Grill Team

W dniach 6-7 kwietnia nad Gdańskiem unosić się będzie smakowity zapach potraw z grilla. Wszystko w związku z Grill Festiwalem 2019.

Mistrzowie Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra wyłonieni

Hotel Atut**** w Licheniu Starym już po raz piąty był areną zmagań czołowych przedstawicieli restauracji i hoteli z całego kraju, którzy w dwuosobowych zespołach rywalizowali o zwycięstwo w wyjątkowych mistrzostwach w potrawach i kawiorze z jesiotra.

Restauratorzy podążają za nowymi trendami

Kierunki rozwoju branży gastronomicznej wyznaczane są przez zmieniające się potrzeby i styl życia nowych pokoleń. Właściciele restauracji chcąc przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów muszą funkcjonować zgodnie z rynkowymi trendami.

Kto zdobędzie tytuł "Best Barista 2019"?

Rusza 5. edycja ogólnopolskiego konkursu Caffe Vergnano Best Barista. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w otwartej formule. Mogą w nim wziąć udział wszyscy bariści, niezależnie od marki kawy, na której pracują.

Zmiany w stawce VAT na pieczywo, soki i owoce morza

Rząd przyjął nową matrycę podatku VAT. Zakłada ona między innymi, że jedną i zarazem najniższą stawką objęte będą ciastka oraz pieczywo.

Niebawem poznamy "Kulinarny Talent 2019"

11. edycja autorskiego konkursu Mistrza Roberta Sowy "Kulinarny Talent 2019" odbędzie się podczas targów EuroGastro w dniu 28 marca 2019 roku o godz. 11.00 w Warsaw Ptak Expo - Nadarzyn, Al. Katowicka 62.

Rośnie import wina do Polski

Polacy coraz częściej decydują się na wybór win z wyższej półki. Dominują trunki włoskie. Inne kraje takie jak Stany Zjednoczone czy Niemcy sprowadzają niemal dwa razy mniej win z Italii niż my.

Zmiany w przyzwyczajeniach gastronomicznych coraz bardziej widoczne

Rewolucja w dziedzinie jedzenia odbywa się w zawrotnym tempie. Dużo osób rezygnuje z gotowania, decydując się na zamawianie dań do domu.

Tematy piątej edycji Światowego Forum Turystki Gastronomicznej

Podczas forum przeanalizowane zostaną między innymi umiejętności, jakich turystyka gastronomiczna będzie wymagała w przyszłości. Celem obrad jest również promocja rozwoju krajów, które są ściśle powiązane z lokalnymi produktami.

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Warszawy

Restauracja PAM PAM to kwintesencja kuchni premium. Została stworzona przez małżeństwo Paulinę i Andrzeja Piliszek. Lokal łączy polską tradycję z akcentami śródziemnomorskimi.

The White Bear Coffee nową siecią kawiarni na rynku

Marka powstała z połączenia dwóch białostockich firm. To rozpoznawalne w świecie gastronomii - Koku Sushi oraz Mobilny Barista.

Kolejna edycja targów POLAGRA GASTRO i INVEST HOTEL

Przełom lutego i marca to tradycyjne okres, w którym intensyfikowane są działania związane z targami dla sektora HoReCa w Poznaniu. Jak zapowiada się tegoroczna edycja tego wydarzenia?

Zakaz handlu w niedzielę służy częstszym wizytom w restauracjach

Coraz więcej osób nie mogących iść na zakupy w dzień wolny od handlu, decyduje się na spotkania towarzyskie. Na zakazie zyskały także restauracje.

Oskarowe menu, a w nim tureckie dania

Podczas 91. gali rozdania najważniejszych nagród filmowych w Los Angeles najważniejsze postaci ze świata filmu mogły skosztować wyjątkowych kompozycji kulinarnych. Wszystko dzięki Stowarzyszenia Turkey ONE.

Strefa Czystego Transportu uderza we właścicieli restauracji

Obowiązująca w Krakowie na Kazimierzu od 5 stycznia strefa utrudnia restauratorom możliwość przyjmowania dostaw do ich lokali. Dodatkowo właściciele skarżą się na zmniejszoną liczbę gości odwiedzających restauracje.

Mistrzowie obronili tytuł. Wyniki L'Art de la Cuisine Martell 2019

Tytuł najlepszych obronili Jarosław Owczarczyk i Robert Branicki z Restauracji Pink Lobster w Warszawie

Program Mistrzostw Polski w Dziczyźnie

W fachowe ręce zawodowych kucharzy trafi comber z sarny. Dwuosobowe zespoły staną w szranki kulinarne w piątek, 15 marca 2019 r. Miejsce zawodów - urokliwy Pałac w Orli

Bartosz Biały i Łukasz Kostrzewski - zwycięzcy Arte Culinaria Italiana

Konkurs Arte Culinaria Italiana 2019 wygrała reprezentacja restauracji Ed Red z Warszawy - Bartosz Biały i Łukasz Kostrzewski

Z talerza na Instagram. O sztuce fotografowania jedzenia

Wraz z Rafałem Borysem, szefem kuchni Zamku Topacz, podpowiadamy jak skomponować i sfotografować danie

Jedzenie jako część kultury

Jedzenie jest od zarania dziejów priorytetową, warunkującą przetrwanie człowieka podstawową funkcją życiową. Przez wieki, wraz z rozwojem społeczeństw, czynność ta nabierała nowych znaczeń

V Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra już wkrótce

Czterogwiazdkowy Hotel Atut w Licheniu Starym już po raz piąty będzie gościć uczestników mistrzostw Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra

Coraz większe zainteresowanie inwestorów rynkiem hotelowym

Rosnąca liczba turystów i wydarzeń biznesowych napędza polski rynek hotelowy. W 2018 roku udzielono o ponad 7 proc. więcej noclegów niż rok wcześniej. W całym kraju działa ponad 2,8 tys. hoteli, które oferują około 137 tys. pokoi

Finałowa szesnastka XVII edycji L'art de la Cuisine Martell

Już w nadchodzący weekend, na zamkowym dziedzińcu w Rynie, 16 zespołów reprezentujących znakomite restauracje w kraju, zawalczy o tytuł najlepszego. W tym roku organizatorzy otrzymali aż 55 zgłoszeń

Walka o przepustkę do 11. finału konkursu World Class

Ponad 10 000 barmanów na świecie będzie ubiegać się o przepustkę do 11. finału konkursu World Class. Po raz piąty do wyścigu dołączą barmani z Polski. Rekrutacja trwać będzie do 14 marca 2019

Za nami jedno z najsłodszych wydarzeń w Polsce!

W dniach 17-20 lutego w Warszawie odbyły się targi cukiernicze Expo Sweet. To były cztery dni słodkiego szaleństwa. Oprócz bogatej oferty wystawowej były to dni obfitujące w cukiernicze konkursy. Emocji było co niemiara

Wszystko to, czego nauczyliśmy się podczas Food Interactive Days

Podczas dwóch dni cenieni specjaliści z branży poprowadzili szkolenia oraz warsztaty. Odbywały się one równocześnie w trzech salach i od porannych do popołudniowych godzin cieszyły się dużym zainteresowaniem

Pojawią się nowe wagony restauracyjne

Obecnie usługi gastronomiczne są świadczone w 288 pociągach PKP Intercity. Pasażerowie mogą z nich korzystać w wagonach restauracyjnych/barowych oraz częściach gastronomicznych wydzielonych w elektrycznych zespołach trakcyjnych

O sztuce doboru wina

Dzięki podpowiedziom Anny Zielińskiej, sommelierki z Zamku Topacz, z łatwością wybierzesz doskonałe wino do każdej potrawy

Zamiast kupować, wynajmij meble do restauracji czy hotelu

W TOP5 najczęściej leasingowanych środków trwałych znajdują się meble gastronomiczne, do restauracji i kawiarni, takie jak stoliki, krzesła i lady

Targi Franczyza Expo 2019

Już 2 marca 2019 (sobota) odbędzie się premierowa edycja targów Franczyza Expo. Wydarzenie to odbędzie się w wyjątkowej lokalizacji - galerii PGE Narodowego w Warszawie

XVI Pomorskie Potyczki Kulinarne - zgłoszenia do końca marca

Dorsz Bałtycki oraz policzki z dorsza - to temat i zadanie konkursowe uczestników XVI już edycji Pomorskich Potyczek Kulinarnych. W tym roku organizator postawił na to, aby było zdrowo, świeżo i przede wszystkim lokalnie

Pierwsze spotkanie w ramach trzeciej edycji "Szef dla Młodych Talentów"

W lutowym Mikserze Kulinarnym wzięło udział blisko 100 młodych adeptów sztuki kulinarnej z Krakowa i okolic. Pokaz dla uczniów szkół gastronomicznych poprowadził Łukasz Cichy, szef kuchni restauracji Biała Róża w Krakowie

Jesiotr - skarbnica wartościowych aminokwasów

Charakterystyczną cechą mięsa z jesiotra jest jego delikatność oraz wyjątkowy smak, który nie traci na jakości zarówno w wydaniu pieczonym, jak i smażonym. Rybę można również grillować oraz marynować

"Daj się ponieść emocjom i uczuciom"

Zgodnie z hasłem piątkowej kolacji w restauracji Flavoria, znajdującej się w Hotelu Andersia daliśmy się ponieść emocjom i uczuciom. Zresztą starannie przemyślane propozycje szefa kuchni - Artura Szwackiego nie pozostawiały nam nic innego

Gastromall Group przejmuje udziały w sieci Makarun Spaghetti and Salad

Gastromall Group jako inwestor strategiczny przejmuje udziały w sieci Makarun Spaghetti and Salad i zapowiada dynamiczną ekspansję na rynku krajowym i zagranicznym

Rusza druga edycja konkursu "Wino na medal"

Rusza druga edycja konkursu "Wino na medal" organizowanego przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Konkurs jest adresowany do działających w Polsce importerów, dystrybutorów i producentów wina, których produkty są dostępne w ofercie branży HORECA

Polski Holding Hotelowy zapowiada, że w 2019 roku będzie liczył 50 obiektów

Polski Holding Hotelowy przejmie pierwszych 20 hoteli i obiektów hotelowych, zarządzanych wcześniej przez podmioty Skarbu Państwa. Zainwestuje dziesiątki milionów złotych w ich renowację i unowocześnienie

Kulinarne afrodyzjaki na Dzień Zakochanych

Afrodyzjak to tajemnicza substancja wokół której powstało wiele legend. Już w czasach starożytnych biegli w tajemnych sztukach sporządzali napoje miłości oraz mikstury zwiększające libido

Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie

Na mapie Polski pojawiło się nowe kulinarne wydarzenie - Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie. Pierwsza edycja tego konkursu odbędzie się 15 marca 2019 r. w Pałacu w Orli. Organizatorem jest Las-Kalisz, a partnerem nowo powstała Polska Inicjatywa Kulinarna

Szkolenia i konkursy ważnym elementem Expo Mazury 2019

Mazury HoReCa to nie tylko targi, ale też konkursy, prezentacje i szkolenia. Jak co roku istotny elementem będzie promocja polskiej sztuki kulinarnej oraz dyskusje nad nowymi trendami w branży HoReCa

Zwycięzcy Junior Culinary Cap 2019

6 lutego 2019 roku odbyła się druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Junior Culinary Cap" organizowana przez Fundację Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy

Nowy konkurs podczas EuroGastro - Debic Pastry Cup

W konkursie mogą brać udział wyłącznie profesjonaliści. Uczestnikami Konkursu będą dwuosobowe drużyny w składzie cukiernik/pastry chef lub cuisine chef oraz asystent/pomocnik pracujący lub uczący się zawodowo

6. Kolacja Mistrzów już za nami!

Pamiętamy pierwszą edycję tej kolacji organizowanej przez Wojciecha Harapkiewicza w restauracji Babinicz w kompleksie Dworzysko, a tu już za nami szósta edycja

TOP Employer 2019

Certyfikat TOP Employer wydawany jest na świecie od ponad 25 lat, natomiast w Polsce - od 10. Otrzymują go firmy, które wyróżniają się na rynku pracy jako najlepsi pracodawcy

Edukacja przez smak w restauracji Pod Niebieniem

W środę 6 lutego w restauracji Pod Niebieniem przy poznańskim rynku mieliśmy przyjemność degustować dania przygotowane przez Piotra Mielczarka z wołowiny rasy Hereford

Polska strefa "Have a Taste of Poland" podczas Finału Bocuse d'Or

Niedawno zakończyły się jedne z największych targów gastronomicznych w Europie - Sirha 2019 w Lyonie. W ciągu pięciu dni (26-30.01) poza stricte targowymi spotkaniami odbyły się trzy finały najważniejszych konkursów

Restauracja Elixir nominowana do World Restaurant Awards 2019

W tym roku "World Restaurant Awards 2019" przyniosło nam miłe zaskoczenie ze względu na fakt, że po raz pierwszy w historii do tej prestiżowej nagrody został nominowany lokal z Polski, a jest nim warszawska restauracja Elixir

96 proc. Polaków deklaruje, że konsumuje pizzę

Głównie jest to pizza zamawiana w restauracji, z dowozem do miejsca zamieszkania. Zaledwie 10 proc. Polaków wybiera pizzę ze sklepu, natomiast blisko 20 proc. z nich przygotowuje ją samodzielnie

Walka o najlepszą potrawę z gęsiny

Dnia 9 kwietnia 2019 roku, w halach targowych Expo Mazury S. A. w Ostródzie, podczas targów Mazury HoReCa odbędzie się 4 edycja konkursu kulinarnego Gęsina w Restauracji. Organizatorem konkursu jest Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi

Ewa Wachowicz: kawior, czyli luksus uwielbiany przez cały świat

Ranga kawioru odpowiada jego cenie. Należy pamiętać, że jego właściwe przygotowanie wymaga czasu i pracy. Stanowi wyzwanie nawet dla najlepszych kucharzy, tym bardziej że mimo doświadczenia, wiedzy oraz najlepszych chęci, bardzo łatwo można go przedobrzyć

Barmani mają dziś swoje święto

Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Barmana, wszystkim barmanom życzymy wielu inspiracji, nowych smaków oraz zaskakujących połączeń

Podsumowanie udziału polskiej drużyny w Coupe du Monde de la Patisserie

Nasi cukiernicy nie znaleźli się na podium, zajęli w ogólnej klasyfikacji 14 miejsce. Bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do Polski z podniesionymi głowami, dumni z tego, gdzie się znaleźli i w jak doborowym międzynarodowym towarzystwie

Szansa na tańszą energię i gaz dla hotelarzy

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego rozpoczyna realizację projektu związanego z utworzeniem grupy zakupowej dla hotelarzy. Hotele, które przystąpią do konsorcjum powołanego przez Izbę, będą mogły w niższej cenie nabywać energię elektryczną i gaz

Drużyny zakwalifikowane do Arte Culinaria Italiana

Do konkursu dla profesjonalistów zgłosiło się 19 ekip, spośród których jury selekcyjne wyłoniło 12 najlepszych ekip

Nowe stowarzyszenie na gastronomicznej mapie Polski

Polska Inicjatywa Kulinarna to nowe stowarzyszenie na gastronomicznej mapie Polski, które powstało po kilkunastu spotkaniach, wielogodzinnych rozmowach oraz burzliwych dyskusjach czołowych szefów kuchni w naszym kraju

"Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny"

Rejestracja partnerów, którzy chcą wziąć udział w akcji, potrwa do 12 lutego br

Strefa BAR 4.0 podczas Food Interactive Days

Już 6-7 lutego w AmberExpo w Gdańsku w ramach nowego wydarzenia dla branży gastronomicznej Food Interactive Days, zapraszamy do odwiedzenia strefy BAR 4.0 Challenge

Dry Wines For Sweet People w Starej Wozowni

#DryWinesForSweetPeople# pod tą nazwą skryła się degustacja i spotkanie z producentem win Reichsrat Von Buhl, które odbyło się 25 stycznia w Starej Wozowni w Małej Wsi

Zwycięzcy prestiżowego Bocuse d'Or

Co dwa lata serce targów handlowych Sirha bije w rytmie finału prestiżowego konkursu Bocuse d'Or. Po wielu miesiącach przygotowań dwudziestu czterech najbardziej obiecujących szefów kuchni na świecie stanęło do dwudniowej rywalizacji

Spotkanie wokół wołowiny rasy Hereford

6 lutego w restauracji Pod Niebieniem na poznańskim rynku, odbędzie się spotkanie z hodowcą wołowiny rasy Hereford - Arturem Suchodolskim - Arturem Suchodolskim

W galeriach handlowych rośnie udział najemców z sektora gastronomicznego

Zmienia się rola galerii handlowych. Z tradycyjnego miejsca zakupów stają się ośrodkami spotkań towarzyskich i spędzania wolnego czasu. Stąd rośnie udział najemców z sektora rozrywkowego i gastronomicznego

Polska wieprzowina walczy o powrót do łask

O ile polski drób w ostatnim dziesięcioleciu odniósł niebywały sukces eksportowy, o tyle rynek wieprzowiny nie może zaliczyć tej dekady do udanych

Zbliża się czternasty Festiwal Kuchni Greckiej

Festiwal Kuchni Greckiej to odbywające się od 14 lat wydarzenie skupiające wokół siebie szefów kuchni, kucharzy, przedstawicieli HoReCa, jak i konsumentów oraz wystawców z wielu innych branż

Finaliści "Junior Culinary Cap"

Zgodnie z tym co mówią organizatorzy zainteresowanie konkursem przeszło ich najśmielsze oczekiwania

Nowy ogólnopolski konkurs o tytuł Gold Grill Team

6-7 kwietnia 2019 przyniesie nam całkiem nowy, cykliczny projekt kulinarny Międzynarodowych Targów Gdańskich. Grill Festiwal, odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku podczas Free Time Festiwal

Rynek żywności ekologicznej w Polsce

W Niemczech żywność ekologiczna odpowiada za mniej więcej 10 proc., w Danii - ok. 20 proc. sprzedaży. W Polsce to mniej więcej 1-3 proc. To pokazuje potencjał tego rynku

Trzydziesty finał Coupe du Monde de la Patisserie już w najbliższą niedzielę

Już w najbliższą sobotę 26 stycznia 2019 rozpoczynają się jedne z największych targów gastronomicznych w Europie - Sirha 2019, które odbywają się w Lyonie i będą trwać do środy, 30 stycznia

Kolejna odsłona, kolejni mistrzowie - 6. Kolacja Mistrzów

9 luty przynosi nam kolejną odsłonę "Kolacji Mistrzów" organizowaną przez Wojciecha Harapkiewicza, w kompleksie "Dworzysko" w Szczawnie Zdroju

Mazury HoReCa 2019 - do zobaczenia w kwietniu w Ostródzie

W dniach 09-10.04.2019 r. w Expo Mazury w Ostródzie odbędzie się czwarta edycja targów Mazury HoReCa. Poprzednie edycje cieszyły się sporym zainteresowaniem wystawców i odwiedzających

Robert De Niro ze wspólnikami planują otworzyć w Warszawie Hotel Nobu

Robert De Niro wraz ze wspólnikami w osobach producenta filmowego Meir Teper oraz cenionego szefa kuchni - Nobu Matsuhisa planują otworzyć w Warszawie Hotel Nobu. Otwarcie planowane jest na początek 2020 roku

Konferencja na temat nowoczesnych technologii w hotelach

Polski Instytut Rozwoju Biznesu chciałby serdecznie zaprosić na konferencję "Zastosowanie nowoczesnych technologii w obiektach hotelowych i gastronomicznych" Konferencja odbędzie się 26 marca 2019 roku w Warszawie

Po raz piąty królewski jesiotr pojawi się na polskich stołach

Hotel Atut w Licheniu Starym już po raz piąty będzie gościć uczestników mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra. Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się 9 marca w ramach Weekendu Kulinarnego

Michał Molenda zasilił szeregi Akademii Inspiracji

Michał Molenda odpowiedzialny będzie za rozwój oferty szkoleń skierowanej do branży gastronomicznej, w tym zarówno warsztaty kulinarne, wpisujące się w obecne, jak i nadchodzą trendy na polskim rynku gastronomicznym

Bartosz Peter w szeregach Transgourmet i Selgros Cash&Carry

Bartosz Peter, zdobywca srebrnego i brązowego medalu w Kulinarnym Pucharze Świata, dwukrotny zwycięzca Kulinarnego Pucharu Polski i laureat L'art de la cuisine Martell 2017 objął stanowisko Eksperta Kulinarnego w Instytucie Kulinarnym Transgourmet

Do 5 lutego możecie głosować na Poznań w European Best Destinations 2019

Od 15 stycznia możecie oddawać swoje głosy w konkursie European Best Destinations 2019, której inicjatorem jest działająca w Brukseli od 2009 roku organizacja o tej samej nazwie, promująca turystykę i kulturę w całej Europie.

Według nowych zasad, to Bartosz Fabiś wystąpi ponownie w finale KPP

Na początku grudnia organizatorzy Kulinarnego Pucharu Polski przedstawili zmiany, jakie Rada Programowa konkursu postanowiła zaimplementować do regulaminu. W ich konsekwencji w finale KPP 2019 wystąpi Bartosz Fabiś

Polska sieć spaghetterii wkracza do Dubaju

Polska sieć spaghetterii - Makarun Spaghetti and Salad - otwiera lokal w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc na świecie, czyli na słynnej Palmie w Dubaju. Właściciele zakładają, że lokal ruszy w drugim kwartale tego roku

Kampania informacyjna dotycząca drobiu i wieprzowiny

Głównym celem działań jest zwiększenie świadomości i wiedzy wśród konsumentów na temat walorów wieprzowiny i drobiu

W Giżycku ma powstać hotel z 1000 miejsc noclegowych

W Giżycku ma powstać hotel, oferujący około 1000 miejsc noclegowych. Oprócz tak ogromnej bazy noclegowej hotel ma oferować również kompleks rekreacyjny, SPA, tarasy widokowe, basen na najwyższej kondygnacji budynku

Po jakie jedzenie Polacy sięgają podczas podróży z dziećmi?

Rodziny, które wybierają się w dłuższą podróż ze swoimi pociechami, na posiłek zatrzymują się najczęściej w bistrach zlokalizowanych przy stacjach benzynowych bądź w sieciowych restauracjach zlokalizowanych przy trasie

Kalendarz z portretami czołowych szefów kuchni

MAKRO Polska w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne przygotowało limitowaną edycję kalendarzy na 2019 rok

Styczniowy konkurs Expo Sweet "Apetyczny deser lodowy"

W dniu 15.01 ruszył facebookowy konkurs "Apetyczny deser lodowy", organizowany przez Expo Sweet

Biznes HoReCa to gra - doświadcz tego podczas Food Interactive Days

Biznes HoReCa jest jak gra, a jak wiadomo, każdy chce grać w najlepszej drużynie. Liczy się szybkość w podejmowaniu trafnych decyzji, otwartość na zmiany i nieustanne doskonalenie się. Ci, którzy osiadają na laurach, szybko pozostają w tyle

Zwycięzcy trzeciej edycji konkursu Wyzwanie MAKRO Chefa

Spośród dwudziestu prac konkursowych zwyciężyła ta zgłoszona przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu. Jury wyróżniło również szkoły z Jarosławia i Suwałk, a publiczność największą liczbą głosów nagrodziła placówkę z Zamościa

Kolacja miodem płynąca - oświadczenie

Poniżej prezentujemy oświadczenie organizatorów oraz osób zaangażowanych w charytatywną Kolację Miodem Płynącą

Drużyny zakwalifikowane do startu w Mistrzostwach w Przygotowaniu Deseru 2019

W tym roku, podczas Mistrzostw w Przygotowaniu Deseru, które odbędą się 19.02.2019 podczas targów Expo Sweet, zobaczymy następujące drużyny

Regulamin 14. edycji Arte Culinaria Italiana

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z regulaminem tegorocznej edycji oraz zachęcamy do pobrania zgłoszeń

Europejskie Targi Produktów Regionalnych - jubileuszowa 10. edycja

Podczas trwania Targów prezentowana jest bogata oferta różnorodnych produktów wędliniarskich, mleczarskich, owocowo-warzywnych, wyrobów cukierniczych, napojów w tym również wina, piwa, nalewek z Polski i zagranicy

Szefowie kuchni, którzy przygotują Kolację Miodem Płynącą

Zgodnie z obietnicą podajemy nazwiska szefów, którzy zabiorą Państwa w 6-cio daniową podróż, której towarzyszyć będzie degustacja i winna opowieść Izy Kamińskiej specjalistki od szkoleń i autorskich degustacji wina

Wyniki konkursów: Kuchnia Polska w Tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz Ogólnopolska Olimpiada Młodych Baristów

7 grudnia 2018 r. w Centrum Techniki Kulinarnej DORAM w Warszawie odbyły się: X Jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych - "Kuchnia Polska w Tradycji Świąt Bożego Narodzenia 2018" oraz Ogólnopolska Olimpiada Młodych Baristów.

Program konferencji "Bezpieczeństwo żywności"

Poniżej przedstawiamy program konferencji ,,Bezpieczeństwo żywności - nadzór, podział kompetencji oraz doświadczeń we współpracy pomiędzy służbami weterynaryjnymi a branżą mięsną"

Warsztaty kulinarne No Waste - bez marnowania

W najbliższy weekend 12 stycznia w hotelu Rodan - szef kuchni restauracji Hotelu Rodan - Marcin Kaczmarek-Pielin oraz szef kuchni Kuba Korczak nauczą Was, jak starannie gospodarować produktami na co dzień używanymi w kuchni

Druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Junior Culinary Cap"

6 lutego odbędzie się druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Junior Culinary Cap" organizowana przez Fundację Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy

Smaki Pomorza - druga odsłona kolacji degustacyjnej

Po ciepłym przyjęciu pierwszej kolacji degustacyjnej w restauracji Nowosopocka przygotowanej przez szefa kuchni Sebastiana Cichego oraz zaproszonych przez niego gości - szefów kuchni z zaprzyjaźnionych restauracji, pora na kolejną odsłonę

Polski rynek białych i musujących win

Polskie winnice mają szansę stać się dobrym jakościowo producentem win białych i musujących - ocenia Polska Rada Winiarstwa

To był dobry rok dla polskich hotelarzy

Niezła majówka, rekordowo udane wakacje nad Bałtykiem i przedłużenie sezonu ciepłą jesienią. To był dobry rok dla rodzimej branży hotelarskiej

Serce europejskiej gastronomii

Z dumą pragniemy przypomnieć, iż pierwszy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej otrzymało Miasto Kraków

III Kolacja Wigilijna dla Seniorów pełna miłości i nadziei

19 grudnia br, w Dworku Cieszyńskim, odbyła się III Kolacja Wigilijna dla Seniorów, podopiecznych Domów Spokojnej Starości "Świeć Betlejemska Gwiazdo" T

Wigilia Caritas dla niemal 10 tys. osób

To już 16 raz kiedy przy wigilijnym stole Caritas spotkają się samotni i potrzebujący. Współorganizatorem tego ważnego wydarzenia jest Selgros Cash&Carry, dzięki czemu może przyjąć ono charakter ogólnopolski

Kolacja Miodem Płynąca

Przed nami niezapomniane miodowe uniesienia - 19 stycznia 2019, plejada trójmiejskich szefów kuchni i aktywistów kulinarnych przygotuje charytatywną Kolację Miodową w Hotelu Hampton by Hilton Gdańsk Old Town

W Y R Ó Ż N I J SIĘ, albo zgiń(esz)!

Na stronach Expo Sweet (www.exposweet.pl/regulaminy) została opublikowana finalna wersje regulaminu Mistrzostw Polski w Przygotowaniu Deseru. Konkurs jest skierowany wyłącznie do firm gastronomicznych

Food Interactive Days - odważny event w trójmiejskiej przestrzeni

Wyobraźmy sobie miejsce, które łączy spotkania w formie warsztatów, przestrzeń barową idealną do networkingu oraz ekspozycję targową.Łącząc te wszystkie elementy otrzymamy pełen obraz nowego wydarzenia na kulinarnej mapie Polski - Food Interactive Days

Dlaczego karp na Święta?

Z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Rynek rolny - marzec 2018, wynika, że Polacy najchętniej sięgają po łososie, pstrągi, morszczuki i makrele

Spożycie wołowiny rośnie, ale ciągle stanowi ułamek rynku

Wieprzowina i drób to wciąż dominujące gatunki mięsa na polskim rynku. Ich spożycie jest stabilne

Agnieszka Maszner - nową dyrektor regionalną IGHP w zachodnio-pomorskim

W grudniu 2018 roku Agnieszka Maszner objęła stanowisko dyrektora regionalnego Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w regionie zachodnio-pomorskim, zastępując na tym stanowisku Tomasza Waścińskiego

"Sto receptur na sto lat niepodległości" - książka już w sprzedaży

Książka "Sto receptur na sto lat niepodległości" jest częścią edycji specjalnej programu Polskie Skarby Kulinarne - Kulinarne Zjednoczenie Polski

Terra Madre Day w restauracji Pretekst

W poniedziałkowy wieczór, 10 grudnia w Restauracji Pretekst odbyła się kolacja zorganizowana przez Slow Food Wielkopolska z okazji obchodów Terra Madre Day

Trzy polskie restauracje w zestawieniu La Liste

Paryska restauracja Guy Savoy znalazła się na pierwszy miejscu, w niedawno opublikowanym zestawieniu 1000 najlepszych restauracji La Liste 2019

Ruszają zgłoszenia do L'Art de la cuisine Martell 2019

W dniach 1-3 marca 2019 w Hotelu ZAMEK RYN odbędzie się XVI Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej "L'Art de la cuisine Martell" 2019. Organizatorem konkursu jest Grupa Anders, przy merytorycznej współpracy Fundacji Klubu Szefów Kuchni

Paco Pérez planuje otwarcie restauracji w Gdańsku

Hiszpan Paco Pérez, szef kuchni nagrodzony łącznie sześcioma gwiazdkami Michelin w czterech europejskich restauracjach poprowadzi restaurację na 33. piętrze Olivia Star - najwyższego budynku kompleksu Olivia Business Centre w Gdańsku

Rozbudowa rynku hotelarskiego w Polsce

Według danych GUS, w ciągu trzech pierwszych kwartałów bieżącego roku na terenie naszego kraju udzielone zostało ogółem ponad 71 mln noclegów, w tym prawie 39 mln w obiektach hotelowych

Czy Wigilię firmową można zaliczyć do kosztów podatkowych?

W sytuacji, gdy koszty spotkania wigilijnego są ponoszone ze środków obrotowych firmy w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia przychodów, można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu

Bocuse d'Or Poland w Strefie VIP Chef's Village podczas Wielkiego Finału

W dniach 26 - 30 stycznia 2019 roku wszystkie oczy świata wielkiej gastronomii będą zwrócone na Lyon i Wielki Finał Bocuse d'Or oraz Coupe du Monde de la Patisserie

Kuchnia roślinna z wizytą u uczniów szkół gastronomicznych

Ponad setka uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych w Poznaniu uczestniczyła w pierwszym z cyklu warsztatów zorganizowanych w ramach kampanii RoślinnieJemy

Pizzeria neapolitańska? Tylko z ceryfikatem!

W miniony piątek mieliśmy przyjemność przenieść się do Neapolu, za sprawą kolacji degustacyjnej w Forni Rossi, certyfikowanej pizzerii neapolitańskiej. Certyfikat taki przyznany zostaje przez Associazione Verace Pizza Napoletana

Konferencja na temat bezpieczeństwa żywności

Śladem lat ubiegłych, Związek Polskie Mięso kontynuuje cykl branżowych spotkań: ,,Bezpieczeństwo żywności"

Puchar Polskiego Mięsa Drobiowego

Za nami emocjonujący dzień, podczas którego dziesięć dwuosobowych drużyn młodych adeptów sztuki kulinarnej ze szkół gastronomicznych walczyło w I Ogólnopolskim konkursie Kulinarnym o Puchar Polskiego Mięsa Drobiowego

Kolejna edycja "Arte Culinaria Italiana" już wkrótce

W dniu 23 lutego 2019 roku odbędzie się kolejna edycja włoskiego wydarzenia kulinarnego "Arte Culinaria Italiana" w Hotelu Warszawa *** SPA & RESORT w Augustowie

Urodzinowe spotkanie z marką Tork

We wtorek, 4 grudnia w warszawskiej restauracji SPATiF odbyło się spotkanie dziennikarzy z przedstawicielami marki Tork

Jakie zmiany szykują organizatorzy Kulinarnego Pucharu Polski w 2019 roku?

Podczas tegorocznego posiedzenia Rady Programowej KPP, które odbyło się w sierpniu, podjęte zostały decyzje o kolejnych zmianach, które mają zoptymalizować zasady konkursu i jego przebieg

Dni Herbaty Jesień/Zima 2018

Wszystkie kawiarnie i restauracje, które szukają ciekawych propozycji herbacianych na okres jesienno-zimowy zachęcamy do wzięcia udziału w najnowszej odsłonie akcji Dni Herbaty

Premiera cyklu kolacji dla Szefów Kuchni

Już 3 grudnia szefowie kuchni z całej Polski spotkają się w niezwykłych okolicznościach w bajecznym miejscu w Hotelu Tajty, by posmakować regionalnych produktów z Warmii i Mazur

Polacy przygotowują się do Wielkiego Finału Coupe du Monde de la Patisserie

Organizowany co dwa lata Wielki Finał najbardziej prestiżowego konkursu cukierniczego na świecie Coupe du Monde de la Patisserie odbędzie się po raz 15 w dniach 27-28 stycznia 2019 roku podczas targów Sirha w Lyonie

X Jubileuszowy Konkurs "Kuchnia Polska w Tradycji Świąt Bożego Narodzenia 2018"

7 grudnia 2018 r. w siedzibie Centrum Techniki Kulinarnej DORAM przy ul. Racjonalizacji 5 w Warszawie odbędzie się X Jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs "Kuchnia Polska w Tradycji Świąt Bożego Narodzenia 2018"

Piętnaście powodów do dumy

Dzisiaj kończy się Kulinarny Puchar Świata w Luksemburg, z którego, ponad trzydziestu kucharzy, cukierników i mistrzów carvingu reprezentujących nasz kraj może być dumnych. Dzielnie walczyli zarówno w konkurencjach drużynowych, jak i indywidualnych

III Forum Hotelarzy oraz Gala z okazji 15-lecia za nami!

III Forum Hotelarzy IGHP, które miało miejsce 21 listopada w Hotelu Narvil Conference & SPA w Serocku, było wyjątkowe pod wieloma względami

Poland National Culinary Team - walka trwa

Poland National Culinary Team dzielnie walczy podczas Kulinarnego Pucharu Świata w Luksemburgu . Dzisiaj nasz zespół prezentuje swoje umiejętności w kuchni gorącej, a do tej pory nasza reprezentacja może pochwalić się

Jak zmieniała się branża czystości w naszym kraju?

Gdy w 1993 roku firma Ecolab wchodziła do Polski, w branży utrzymania czystości królowało wiadro i ścierka. Mało kto zawracał sobie głowę stosowaniem tak podstawowych środków ochronnych jak choćby rękawice

Mistrzowska kolacja w gościnnych progach Dworzyska

24 listopada restauracja Babinicz w kompleksie Dworzysko, wypełniła się po brzegi. I mimo, że na co dzień ludzi tu nie brakuje, to akurat tego dnia wszyscy przybyli na wyjątkowe wydarzenie - piątą już Kolację Mistrzów w Dworzysku

Tradycyjne smaki podczas Miksera Kulinarnego

Za nami kolejne spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół gastronomicznych organizowane w ramach programu Szef dla Młodych Talentów. W listopadowym Mikserze Kulinarnym udział wzięło ponad 170 młodych adeptów sztuki kulinarnej z całego kraju

Świąteczna edycja festiwalu Smakuj Trójmiasto tuż, tuż...

Już czas! Festiwal kulinarny Smakuj Trójmiasto przygotowuje się do klimatycznej, nastrojowej Christmas Edition - pełnej pysznych inspiracji na rodzinne święta

Zwycięzcy Caffe Vergnano Best Barista 2018

Poznaliśmy zwycięzcę ogólnopolskiego finału Vergnano Best Barista 2018. Po pasjonującej walce najlepszym baristą okazał się Tomasz Łój, na co dzień pracujący w Krakowie

Nietypowe, kulinarne inspiracje na święta

Zdradzamy cztery kulinarne inspiracje, dzięki którym Święta Bożego Narodzenia zyskają wyjątkowy smak, a impreza Sylwestrowa stanie się niezapomniana

Projekt kulinarny przyGOTOWANY przez Lazur

Temat drugiego śniadania do szkoły to wyjątkowo twardy orzech. Brak pomysłów, co zaSERwować naszym pociechom sprawia, że w rezultacie dzień w dzień pakują do plecaków kromki, kanapki, skibki i sznytki, które najczęściej... wracają z powrotem do domu

Młody Kreator Sztuki Kulinarnej - wyniki

Wczoraj po całym dniu finałowych zmagań, poznaliśmy zwycięzców Młodego Kreatora Sztuki Kulinarnej 2018

Targi HORECA w amerykańskim stylu

Podobnie jak w roku ubiegłym w EXPO Kraków w dniach od 7 do 9 listopada ofertę zaprezentowało niemal 400 wystawców z różnych stron świata

Podsumowanie konkursu Les Chefs en Or

Kaczka i dorsz to produkty, które królowały na talerzach podczas konkursu Les Chefs en Or

Ernest Jagodziński i Emil Guzik - polscy finaliści konkursu Les Chefs en OR

Les Chefs en Or to konkurs kulinarny, organizowany przez francuski oddział Transgourmet. Podczas finałowego spotkania na targach EquipHotel w Paryżu, światowej sławy jury oceniać będzie najlepszych kucharzy z krajów, w których działa Transgourmet

Wine Expo Poland - jak wypadła tegoroczna edycja?

Targi Wine Expo Poland & Warsaw Oil Festival z założenia mają służyć rozwojowi biznesu, wyznaczeniu trendów i edukacji konsumentów. Czy zrealizowano wszystkie cele?

Nowy projekt kulinarny - Guerrilla Dining

Guerrilla Dining to kolektyw kulinarny będący wynikiem spotkania się w kuchni Ślązaka i Kanadyjczyka z jamajskimi korzeniami. Projekt wystartuje z końcem listopada i będzie trwał przynajmniej pół roku. Odbywać się będzie na terenie Poznania i Wrocławia

Made Restaurant na wrocławskiej scenie - relacja

29.10.2018r. hotel Double Tree by Hilton we Wrocławiu zmienił się w gastronomiczne centrum Dolnego Śląska. Na wydarzeniu MADE Restaurant spotkało się ponad 200 przedstawicieli branży hospitality z Wrocławia i okolic

"Polska Kulinarnie Niepodległa" w wykonaniu Poznańskich Kucharzy Razem

Poznańscy Kucharze Razem - niepowtarzalna i wyjątkowa okazja, żeby podczas jednego wieczoru skosztować pasji, tradycji i profesjonalizmu

Kolacja degustacyjna Gęsina i Św. Marcin

"Gęsina i św. Marcin" - pod tym hasłem kryje się jubileuszowa kolacja, która odbędzie się 9 listopada 2018 r. w Restauracji Cucina w Poznaniu. Serwowane podczas kolacji dania wyjdą spod rąk Szefa Kuchni - Dominika Narlocha

MADE Restaurant w Gdyni

Precyzyjnie dobrani eksperci już 28 listopada w Hotel Courtyard by Marriott w Gdyni, podzielą się swoimi sposobami, narzędziami i doświadczeniem. Kogo posłuchacie?

Culinary World Cup 2018 Fine Dining

110 przystawek, dań głównych i deserów wydano w minioną sobotę, podczas charytatywnej kolacji w restauracji L'atmosphere, w hotelu Hilton Inn Kraków Airport. Wszystkie potrawy przygotowane zostały przez Narodową Kadrę Kucharzy

Piąta odsłona Kolacji Mistrzów w Dworzysku

W ostatni weekend listopada, tj. 24.11.2018 w Dworzysku w Szczawnie-Zdroju odbędzie się kolejna odsłona charytatywnej Kolacji Mistrzów. Najlepsi Szefowie Kuchni już po raz piąty przygotują niezwykłe menu degustacyjne dla Gości Dworzyska

Poznań na dwa dni stanie się już po raz szósty stolicą piwa rzemieślniczego!

Już niedługo, bo w dniach 9 - 10 listopada 2018, możecie odwiedzić kolejną edycję Poznańskich Targów Piwnych

Paweł Salamon - ambasador Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2018

"Odkryj swój talent!" to motto kampanii, a przykład Pawła Salamona pokazuje, że kształcenie i szkolenie oraz praktyki zawodowe zwiększają szanse na zatrudnienie, pozwalają znaleźć nowe, ciekawe miejsca pracy i mogą prowadzić do sukcesu

Nagroda EHF dla prezesa Hoteli DeSilva Witolda Ignatowskiego

The European Hospitality Foundation Award jest przyznawana osobie, która w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju branży hotelarskiej

"Profesjonalny Menedżer Restauracji" na EuroGastro

W dniach 27-28 marca 2019 r., podczas targów EuroGastro, odbędzie się pierwsza sesja szkoleniowa w ramach Programu Edukacyjnego "Profesjonalny Menedżer Restauracji"

Sto restauracji na stulecie w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wybrane restauracje z całego kraju wprowadzą na tydzień od 5 do 11 listopada specjalne menu inspirowane różnymi regionami i kuchniami XIX i XX-wiecznej Polski

Zwycięzcy konkursu "Gęsina na imieninach"

We wtorek 30 października 2018. w poznańskim Hotelu Moderno szefowie kuchni walczyli o tytuł najlepszego dania z gęsi. Wszystko w ramach organizowanego po raz drugi już konkursu "Gęsina na imieninach" promującego to niedoceniane mięso

Adam Michocki najlepszy w Konkursie Młodych Sommelierów

Adam Michocki z londyńskiej restauracji The Glasshouse zwyciężył w Konkursie Młodych Sommelierów, organizowanym przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich w Poznaniu

Finał VIII edycji przewodnika Poland 100 Best Restaurants

Finał VIII edycji elitarnego przewodnika Poland 100 Best Restaurants w tym roku odbył się w Rytrze w Willi Poprad. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 właścicieli i szefów kuchni restauracji, które znalazły się na liście Poland 100 Best Restaurants 2018

Rodzima branża winiarska

Przez 18 ostatnich lat liczba winnic w Polsce wzrosła o prawie 2000%. Czy ta ilość przekłada się na jakość? I czy przede wszystkim możemy mówić o dojrzałej już branży

Wielki Finał MakaronoManii rozstrzygnięty!

Dobiegły końca kulinarne zmagania, których inicjatorem był Unilever Food Solutions. Mowa oczywiście o Wielkim Finale MakaronoManii, który odbył się 17 października w Hali Koszyki, w Warszawie

LIFE-COOKING dla Asi - kolacja charytatywna

Wystawna kolacja charytatywna połączona z pokazem gotowania na żywo

Wegańskie Spotkanie z SelfCookingCenter

W czwartek 25 października w Zamku Topacz rozegrały się wegańskie zmagania młodych kucharzy. A wszystko w ramach drugiej edycji 'Spotkania z SelfCookingCenter" firmy Rational

Już w najbliższy weekend Konkurs Młodych Sommelierów

28 października 2018 r. w hotelu Ilonn w Poznaniu można na żywo oglądać zmagania trzech finalistów Konkursu Młodych Sommelierów. Do konkursu zgłosiło się 31 uczestników

Ruszają konkursy nominowane do Kulinarnego Pucharu Polski 2019

Emocje związane z finałem Kulinarnego Pucharu Polski 2018 już nieco przycichły. Zaczęły się natomiast przygotowania do kolejnej edycji tego konkursu

Już jutro Pasta World Championship 2018

Już jutro rozpoczyna się siódma edycja Pasta World Championship, konkursu kulinarnego, którego finał odbędzie się w podczas Światowego Dnia Makaronu

Warsztaty kulinarne z Robertem Sową 'Przygotowanie do kariery"

17 października b.r. wystarowała kolejna edycja warsztatów kulinarnych z Robertem Sową "Przygotowanie do kariery" Pierwsze spotkanie odbyło się w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach.

Pieczywo coraz mniej powszednie

Nie dość, że z roku na rok kupowane jest w mniejszych ilościach, to jeszcze kosztuje coraz więcej. W ciągu roku pieczywo zdrożało dwa razy bardziej niż reszta żywności. Jak w tak trudnych warunkach radzą sobie przedsiębiorstwa piekarnicze?

Branża HoReCa już wkrótce spotka się w Krakowie

Wyjątkowa okazja do spotkania się przedstawicieli branży gastronomicznej i hotelarskiej podczas Targów HoReCa Kraków

Najmłodszy kucharz świata odwiedza Polskę

23 października będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata". Z tej okazji główny bohater zawita do Polski

Zbliżamy się do finału Pasta World Championship

Już 24 października w mediolańskim La Pelota szefowie kuchni z całego świata spotkają się by walczyć o tytuł mistrza kuchni włoskiej. Po raz drugi do konkursu zakwalifikował się Polak. Jest nim Paweł Gałecki, kucharz z lubelskiej restauracji Piano

Wyniki konkursu "Czas na rybę - Junior"

6 października 2018. w Niemodlinie na Zamku Książęcym, podczas ósmej edycji Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego odbył się konkurs "Czas na rybę - Junior"

Czyste mięso - czy ma szansę zastąpić to tradycyjne?

Pierwszy hamburger wyprodukowany z czystego mięsa powstał w 2013 roku i kosztował 330 tys. dol. Trzy lata później wyprodukowano pierwszego klopsika z próbówki za nieco ponad 1 tys. dol., a w 2017 roku - kanapkę z kurczakiem i kaczkę w pomarańczach

Tomasz Rosa i Marita Skomska najlepsi podczas konkursu "Czas na rybę"

7 października 2018 podczas Konkursu "Czas na rybę" Szefowie Kuchni z Województwa Opolskiego walczyli o zwycięstwo przygotowując potrawę z karpia. Obok ryby produktem obowiązkowym była również kasza gryczana.

W Światowym Dniu Chleba sięgamy do tureckich tradycji jego wypieku

Chleb jest pokarmem, który pojawia się na talerzu każdego, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy klasy społecznej

Eksperci dzielą się wiedzą przed targami Wine Expo Poland

Temperatury podczas tegorocznego lata, globalne ocieplenie pozwalają formułować śmiałe wizje, że nasz kraj w produkcji wina może zostać nową Toskanią. Polska będzie winnym eldorado - mogliśmy przeczytać

30. urodziny polskiego producenta sosów dla branży HoReCa

Fanex - polski producent sosów dla branży HoReCa, w bieżącym roku obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia firmy. W ciągu tego czasu z kilkuosobowej firmy powstał prężnie i dynamicznie działający podmiot, który zatrudnia obecnie ponad 300 osób

Za nami gala finałowa Wine&Food Noble Night

W weekend mieliśmy przyjemność uczestniczyć w gali finałowej Wine & Food Noble Night. To jedyny konkurs w Polsce, gdzie w jury siedzą potencjalni, wymarzeni goście polskich restauracji: wyjątkowi goście z całej Polski

Premiera VIII edycji Przewodnika Poland 100 Best Restaurants

Premiera VIII edycji Przewodnika Poland 100 Best Restaurants, ogłoszenie listy 100 najlepszych restauracji w Polsce i wręczenie nagród najlepszym szefom kuchni w Polsce odbędzie się 26 października 2018 r. w Rytrze w Willi Poprad

Druga edycja konkursu "Gęsina na imieninach"

Nie tylko wielkopolscy szefowie kuchni powalczą o tytuł najlepszego dania z gęsi. A wszystko w ramach organizowanego 30 października po raz drugi już konkursu "Gęsina na imieninach"

Poznajcie uczestników półfinału Młodego Kreatora Sztuki Kulinarnej 2018

Znamy już nazwiska uczestników XIV edycji konkursu będącego szansą na rozpoczęcie wielkiej kulinarnej kariery!

Azjatycka odsłona festiwalu "Smakuj Trójmiasto"

Festiwal kulinarny Smakuj Trójmiasto jak co jesień rozgrzeje bogactwem aromatów, przypraw i kolorów. 28 października Starym Maneżu w Gdańsku odbędzie się najpopularniejsza odsłona festiwalu: Asian Edition

10 zaskakujących faktów dotyczących sushi

Sushi wszyscy znamy i lubimy. Jak się jednak często okazuje, niewiele o nim wiemy. Jak przygotowywać tę potrawę, jak ją jeść, co dozwolone a co naraża nas na popełnienie faux pas? Poniżej Sushi Sakana Wrocław dzieli się garścią wiedzy

Wołowina w jesiennej odsłonie - Hotel Moderno

Minęły już prawie dwa tygodnie od naszej wizyty w Steak & Grill Restraurant w Hotelu Moderno, a my nadal nie możemy uwolnić się od smaku zaserwowanych nam dań - marynowanej polędwicy, steków czy policzków

Kuba Winkowski z tytułem National Chef of the Year 2019

Tegoroczną edycję National Chef of the Year 2019 wygrał Kuba Winkowski! To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów branży gastronomicznej w Wielkiej Brytanii, a jego laureatem był m.in. Gordon Ramsay. Czy teraz Polaka czeka podobna kariera?

Nowa dawka gastronomicznej wiedzy dzięki Kongresowi Szefów Kuchni

We wtorek 9 października hale warszawskiego centrum Expo XXI zapełniły się tłumem ludzi związanych z branżą gastronomiczną, a to za sprawą odbywającego się Kongresu Szefów Kuchni

Druga odsłona Festiwalu Wódki i Zakąski

W dniach 19-20 października 2018 r. w Reducie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej 10 odbędzie się druga edycja Festiwalu Wódki i Zakąski - święta dedykowanego naszemu narodowemu trunkowi oraz polskiej tradycji wódki i zakąski

Tak, Chef! czyli Poznań Vision 2018

Chefs Culinar świętuje! Zorganizowane przez firmę targi okazały się wielkim sukcesem. Klienci z całego kraju odwiedzili poznańską halę widowiskowo-sportową Arena, która 26 i 27 września zamieniła się w wielką platformę wiedzy i smaków

III Kolacja Wigilijna dla Seniorów

19 grudnia br, w Dworku Cieszyńskim odbędzie się III Kolacja Wigilijna dla Seniorów, podopiecznych Domów Spokojnej Starości "Świeć Betlejemska Gwiazdo"

9 października Dniem Własnego Biznesu

Już 9 października odbędzie się Dzień Własnego Biznesu - święto małych i średnich przedsiębiorców. Z tej okazji na konsumentów czekać będzie 25 tys. ofert specjalnych - w tym promocje, rabaty i gratisy w sklepach i lokalach w całym kraju

Jesteśmy na półmetku Targów POLAGRA GASTRO i INVEST HOTEL

Za nami pierwsze dwa dni, a zarazem półmetek Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO i INVEST HOTEL.

Co nowego czeka nas jeszcze podczas Kongresu Szefów Kuchni 2018?

W trakcie tegorocznej edycji uczestnicy będą mogli wysłuchać 9 wystąpień, a swoją wiedzą podzieli się 18 ekspertów

Joan Roca ponownie najlepszym szefem kuchni 2018

1 października w Mediolanie odbyła się gala The Best Chef Awards, podczas której poznaliśmy pięćdziesięciu najlepszych szefów kuchni. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gala miała miejsce w Warszawie, a zwycięzcą został Joan Roca z Hiszpanii.

Nowy przewodniczący jury 18. finału Kulinarnego Pucharu Polski

Kulinarny Puchar Polski to konkurs, który co roku wyzwala ogromne emocje w środowisku polskiej gastronomii. Kto w tym roku otrzyma miano "Najlepszego z najlepszych"? Przekonamy się już 3 października

Już tylko weekend dzieli nas od Targów Polagra Gastro

Targi Polagra Gastro i Invest Hotel od wielu lat sprawiają, że Poznań tuż na początku października staje się miejscem spotkań polskiego sektora HoReCa

MADE Restaurant zawita do Wrocławia

Po wiosennych spotkaniach w Poznaniu i Krakowie, przyszedł czas na jesienną odsłonę projektu. Już 29.10.2018 we Wrocławiu spotkają się ci spośród przedstawicieli branży Horeca na Dolnym Śląsku, którzy chcą być 3 kroki przed innymi i... zarabiać

Lista zakwalifikowanych do konkursu "Czas na rybę"

W konkursach kulinarnych "Czas na rybę" oraz "Czas na rybę - Junior" podczas 8. Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego, o zwycięstwo na najlepszą potrawę z karpia oPolskiego wezmą udział następujące drużyny:

W kwestii fine dining w Polsce wciąż mamy wiele do zrobienia

O Fine Dining Week i problemach, z jakimi wciąż mierzyć się muszą restauracje typu premium opowiada uznany i wieloletni szef kuchni oraz właściciel Restauracji Merliniego, Bartłomiej Czerwiński

Gwendal Poullennec dyrektorem Przewodników MICHELIN

Gwendal Poullennec rozpoczyna swoją karierę jako Międzynarodowy Dyrektor Przewodników MICHELIN, zastępując tym samym swojego poprzednika, Michaela Ellisa.

Młodzi sommelierzy zmierzą się w Poznaniu

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zaprasza do udziału w pierwszym Konkursie Młodych Sommelierów. Zawody odbędą się 28 października 2018 r. w hotelu Ilonn w Poznaniu, zgłoszenia przyjmowane są do 14 października

Podpowiadamy, jak świętować Międzynarodowy Dzień Kawy

Jak wygląda rytuał parzenia tego wspaniałego napoju na sposób turecki i co jest jego tajemnicą? Podpowiadamy przed 29 września, czyli Międzynarodowym Dniem Kawy!

Druga odsłona charytatywnej kolacji Lubicz & Friends

10 listopada 2018 roku o godzinie 19.00 w Hotelu Grand Lubicz odbędzie się kolejna kolacja charytatywna pod nazwą Lubicz & Friends

Jedyny w Polsce certyfikowany venenciador na targach Polagra Gastro!

Pierwszego dnia targów Polagra Gastro będzie można spotkać się z wyjątkową osobą, Maciejem Katarzyńskim, jedynym w Polsce certyfikowanym venenciadorem oraz sommelierem

Znamy termin szóstej edycji Poznańskich Targów Piwnych!

W 2018 roku impreza odbędzie się tradycyjnie w listopadzie - w dniach 9-10 listopada - a wraz z nią druga edycja Street Food Spot

Zmiany dotyczące recenzowania restauracji na Facebooku

Do tej pory nasi goście mogli na Facebooku recenzować restaurację, mając do dyspozycji pięciostopniową skalę. Oprócz wystawienia oceny od 1 do 5, nasz gość mógł dodatkowo tę ocenę uzasadnić lub skomentować. Obecnie w jej miejsce pojawiły się polecenia

VI Ogólnopolski Konkurs - "Kulinarny Rajd Mistrzów"

26 października 2018 po raz szósty we Wrocławiu w Haston City Hotel odbędzie się konkurs nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski - Kulinarny Rajd Mistrzów

Targi przygotowane ze smakiem? Tak, Chef!

Już 26 i 27 września poznańska Hala Widowiskowo-Sportowa Arena przemieni się w kulinarne centrum miasta. Wszystko za sprawą piątej edycji targów Poznań Vision organizowanych przez Chefs Culinar

Niezwykła kolacja: "10 rąk - 10 momentów"

10 listopada w sali bankietowej pięciogwiazdkowego Heron Live Hotel odbędzie się kolacja podczas której 10 momentów będzie kreowanych przez 10 rąk niezwykłych szefów kuchni

Kolejna kolacja trójmiejskich szefów kuchni

Po raz kolejny jedenastu trójmiejskich szefów kuchni połączy swoje siły i wspólnie przygotuje kolację

Czas na rybę! - ostatnie dni na zgłoszenia

Zapraszamy szefów kuchni oraz młodych kucharzy ze szkół gastronomicznych z terenu województwa opolskiego do udziału w konkursie kulinarnym pn. "Czas na rybę"!

DineART - sztuka i nowa jakość wokół stołu

Wydarzenie inaugurujące projekt DineART odbyło się 5.09.2018 w podwarszawskim Folwarku Łochów. W części merytorycznej goście mieli możliwość wzięcia udziału w prelekcjach i panelach dyskusyjnych

Oficjalne otwarcie restauracji LAS - Lokalnej Atrakcji Stolicy

11 sierpnia miało miejsce oficjalne otwarcie restauracji LAS - Lokalnej Atrakcji Stolicy. LAS, cocktail bar oraz restauracja, to nowe miejsce na kulinarnej mapie Warszawy. Autentyczne i przyjazne, stworzone do wypoczynku i zabawy

IV Kolacja Mistrzów w Dworzysku

22 września w kompleksie Dworzysko w Szczawno-Zdroju już po raz czwarty odbędzie się Kolacja Mistrzów. Najlepsi Szefowie Kuchni przygotują niezwykłe menu degustacyjne dla Gości Dworzyska

Nowy Instytut Kulinarny Transgourmet otwarty

11 września odbyło się oficjalne otwarcie Instytutu Kulinarnego Transgourmet, drugiej tego typu placówki w Polsce

Przed nami Whisky Live Warsaw 2018 w Centrum Praskim Koneser

W dniach 12-13 października br. Warszawa ponownie stanie się światową stolicą whisky, a wszystko za sprawą piątej już edycji festiwalu Whisky Live Warsaw. Tegoroczna odsłona imprezy obfitować będzie w wiele znamienitych trunków ze wszystkich stron świata

Najsmaczniejszy weekend w Poznaniu

Wakacyjne podróże już za nami, ale to nie koniec przygód dla Wielkopolan, zwłaszcza tych kulinarnych. W dniach 29 września - 1 października będzie można zwiedzić niemal całą Polskę, podczas targów Smaki Regionów

X Ogólnopolski Konkurs "Kuchnia Polska na Mazowszu 2018"

16 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych w Warszawie odbędzie się X Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny "Kuchnia Polska na Mazowszu 2018"

Bezpłatna pula biletów na Hotel Meeting rusza 10 września

W najbliższy poniedziałek, punktualnie o godz. 11:00, wystartuje darmowa rejestracja na branżową konferencję biznesową Hotel Meeting, która odbędzie się już 22 października w stołecznym DoubleTree by Hilton

Rekordowa Galeria Innowacji na targach POLAGRA GASTRO w Poznaniu

Tylu nowości jeszcze nie było w tej przestrzeni specjalnej!

MAKRO Polska świętuje z klientami 24 urodziny

Z okazji 24 lat istnienia na polskim rynku sieć hurtowni MAKRO przygotowała szereg atrakcji dla swoich klientów - w tym "Karuzelę okazji" obejmującą specjalne promocje oraz loterię w wersji cyfrowej, w której do zdobycia jest 100 000 nagród

Kolacja Degustacyjna w Restauracji Nowosopocka

27 września w Restauracji Nowosopocka odbędzie się po raz pierwszy kolacja degustacyjna. Szef kuchni Sebastian Cichy wraz z zaproszonymi gośćmi z całej Polski będą tworzyli dania o niezapomnianym smaku

Co cztery lata w Luksemburgu

Już tylko niespełna trzy miesiące dzielą nas od 13 edycji Villeroy & Boch Kulinarnych Mistrzostw Świata. Ten organizowany co cztery lata przez Valel Club Luxembourg prestiżowy konkurs kulinarny przyciąga tłumy wielbicieli kuchni z całego świata

Kolacja charytatywna w wykonaniu TOP CHEF'ów

29 września 2018 w Centrum Techniki Kulinarnej Dora Metal ul. Racjonalizacji 5 będzie miała miejsce kolacja charytatywna przygotowana przez 6 TOP CHEF'ów

2 września - Międzynarodowy Dzień Lodów Borówkowych

Plantatorzy wraz z lodowymi rzemieślnikami zapraszają w niedzielę - 2 września - na święto lodów borówkowych. W ramach przygotowań wybrano miasta i miejsca, w których są najlepsze lody borówkowe

XIV edycja konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej 2018

31 sierpnia rozpoczyna się XIV edycja konkursu kulinarnego Młody Kreator Sztuki Kulinarnej 2018, dedykowanego uczniom szkół gastronomicznych. Finał odbędzie się 21 listopada w Poznaniu

Odszedł Wiesław Szymczak

Odszedł Wiesław Szymczak - wieloletni członek Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, miłośnik BBQ

Grzybobranie w Lisewskim Dworze

17-19 września w Lisewskim Dworze będzie miało miejsce spotkanie pod hasłem "Grzybobranie".

Polska kontra Emiraty. Znamy przeciwnika polskiego kucharza na Pasta World Championship!

W wyniku losowania poznaliśmy przeciwnika polskiego reprezentanta Pawła Gałeckiego z lubelskiej restauracji Piano. Jest nim 28 letni Włoch, Domenico Santagada, występujący w barwach Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Sergiusz Hieronimczak szefem kuchni w Restauracji Nifty no.20

Od 20 sierpnia Sergiusz Hieronimczak przejął stery w Restauracji Nifty no.20 w Hotelu Puro w Poznaniu. Kuchnię przejął po Jakubie Ignyś, który kontynuuje swoją karierę na własnym polu w restauracji Magazyn Food Concept

Wszystko, czego nie wiecie o ziemniakach - książka Joanny Jakubiuk

Już wkrótce, bo 19 września ukaże się książka autorstwa Joanny Jakubiuk, której teksty możecie czytac na łamach "Szefa Kuchni"

Inauguracja projektu DineART

Inauguracja projektu DineART odbędzie się już 5 września 2018 r. w Folwarku Łochów pod Warszawą, gdzie spotka się ponad 200 przedstawicieli polskiej sceny gastro

Pyszne święto chleba

Zapach świeżo pieczonego chleba z chrupiącą skórką, aromaty różnorodnych ziół, wędlin i innych smakołyków. Do tego solidna porcja muzyki. W ostatni weekend wakacji zapraszamy na Elbląskie Święto Chleba

Podsumowanie letniej edycji Master Chefs 4 Dogs

Ostatnia edycja akcji Master Chefs 4 Dogs, która miała miejsce w Poznaniu na terenie jedynego w swoim rodzaju Nocnego Targu Towarzyskiego zakończyła się ogromnym sukcesem, a obfitowała w sporo atrakcji oraz w kolejnych, wyjątkowych gości

Jury Kulinarnego Pucharu Polski 2018

Zmagania uczestników finału Kulinarnego Pucharu Polski 2018 oceniać będzie Jury w międzynarodowym składzie pod przewodnictwem cieszącego się niezachwianą pozycją w branży gastronomicznej, znakomitego szefa kuchni - Pawła Oszczyka

Pasta World Championship

W drugiej połowie października do Mediolanu zjadą się najzdolniejsi młodzi kucharze z całego świata. Wśród osiemnastu kandydatów na mistrza włoskiej pasty jest Polak - Paweł Gałecki

Start rezerwacji na 5. edycję Fine Dining Week

W dniach 29 sierpnia - 9 września 2018 roku odbędzie się piąta edycja Fine Dining Week. Festiwal dedykowany polskiej scenie fine diningu obejmie swoim zasięgiem sześć miast tj.: Warszawę, Poznań, Wrocław, Kraków oraz debiutujące Łódź i Trójmiasto

Polska reprezentacja na Worldchefs Congres & Expo 2018

4000 szefów kuchni ze 105 krajów, 200 firm wystawienniczych, 20 światowej sławy prelegentów i 70 zespołów rywalizujących o tytuł najlepszego Szefa Kuchni wzięło udział w 36. edycji Worldchefs Congres & Expo 2018 w Kuala Lumpur, w Malezji

Spotkania dla branży HoReCa z całej Polski

W ramach ostatniego cyklu Szef dla Szefów sieć hurtowni MAKRO Polska zorganizowała sześć wydarzeń, w których udział wzięło 500 przedstawicieli rynku gastronomicznego z całej Polski

Międzynarodowy Dzień Sernika - przepis kucharzy z Restauracji w Zamku Topacz

Międzynarodowy Dzień Sernika co roku obchodzony jest 30 lipca. Dlaczego celebrujemy święto właśnie tego ciasta? Być może dlatego, że jego historia sięga aż starożytnej Grecji, a obecnie znany jest na niemal całym świecie i to w wielu różnych wersjach

Jakie wina lubi mieszkaniec kraju nad Wisłą?

Nasz kraj, w kwestii wina, można scharakteryzować w następujący sposób - mała rodzima produkcja, ale za to importowy potentat. To rynek wzrostowy, w dużej mierze dzięki konsumentom. Jakie wino ma u Polaków szansę?

Turcja na talerzu

Turcja to kierunek, do którego Polacy ciągną nie tylko ze względu na rajskie krajobrazy i pewną, wakacyjną pogodę. Mocną stroną tego kraju jest oszałamiająca mnogością doznań smakowych kuchnia. Spróbuj Turcji na talerzu i zakochaj się w orientalnym smaku!

Smakowity weekend w Expo Mazury

Od 3 do 5 sierpnia na terenie Expo Mazury w Ostródzie odbywać się będzie druga edycja festiwalu piw rzemieślniczych Browariada połączona z trzecią edycją festiwalu kuchni regionalnej i ekologicznej Festiwal Smaków

Restauracja Merliniego ponownie na Fine Dining Week

Fine Dining Week to kultowe już wydarzenie na kulinarnej mapie smaków i aromatów. Nie dziwi zatem kolejna jego edycja, podczas której na gości czekać będzie wyjątkowe doznanie smaków i aromatów pod postacią pięciu popisowych dań wybitnych szefów kuchni

Francuska kuchnia w ramach kampanii French Touch

Ciężka, maślana, skomplikowana - tak najczęściej opisujemy francuską kuchnię. Ale czy rzeczywiście tak jest? Jaka jest kwintesencja tej kuchni? Na czym polega jej magia? W ramach kampanii French Touch, zaglądamy do francuskiej kuchni