15 lat Generation Riesling - historia sukcesu

15 lat Generation Riesling - historia sukcesu

Kiedy 8 czerwca 2006 roku Niemiecki Instytut Wina (DWI) zorganizował w Imagination Gallery w Londynie pierwszą prezentację win z udziałem grupy 25 młodych niemieckich winiarzy pod tytułem "Generation Riesling", nikt nie przypuszczał, że w ten sposób narodzi się największe na świecie stowarzyszenie młodych winiarzy, liczące obecnie około 530 członków.

Dyrektor zarządzająca DWI, Monika Reule, z dumą spogląda wstecz na historię sukcesu Generation Riesling. - Pierwotny cel, jakim była zmiana przestarzałego wizerunku win niemieckich w Wielkiej Brytanii poprzez młodsze pokolenie winiarzy, przerodziła się w cały ruch. Z pewnością przyczyniło się to w znacznym stopniu do tego, że od kilku lat wina niemieckie są postrzegane w kraju i za granicą znacznie bardziej nowocześnie i pozytywnie - mówi Reule. - Młodzi winiarze zwracają się również do młodych konsumentów jak równy z równym, co przyczyniło się do tego, że wino stało się w Niemczech przede wszystkim napojem lifestyle'owym - podkreśla dalej szefowa DWI.

Od samego początku w nazwie inicjatywy na pierwszym planie znajdował się Riesling, jako że jest to wiodący niemiecki szczep winorośli. Od tego czasu jednak nazwa ta pozostaje jako przyciągająca wzrok nazwa reprezentująca wszystkie lokalne odmiany winorośli.

Decydujący krok w karierze

W ciągu 15 lat istnienia GR ponad 300 członków musiało opuścić to "grono", ponieważ przekroczyli granicę wieku 35 lat. Dla wielu z nich członkostwo w Generation Riesling było ważnym krokiem w ich karierze. Dzięki ogólnokrajowej i międzynarodowej platformie, jaką DWI oferuje młodym producentom w ramach tej inicjatywy, młodzi winiarze mogą nawiązywać cenne kontakty oraz promować siebie i swoje wina. Jak stwierdził jeden z winiarzy z Wirtembergii opuszczając inicjatywę: - Dzięki uczestnictwu w wydarzeniach Generation Riesling nawiązane zostały silne relacje biznesowe, których nie chciałbym dziś zaprzepaścić.

DWI w bardzo różnorodny sposób prezentuje producentów Generation Riesling lub ich wina, począwszy od prezentacji na targach i imprezach w niemieckich miastach oraz zagranicą, aż po występy na festiwalach street food. Pod hasłem "Music for the Tongue"  DWI od kilku lat z coraz większym powodzeniem nawiązuje również intensywne kontakty na scenie muzycznej. Ponadto DWI uruchomiło własne kanały mediów społecznościowych, jak również stronę internetową www.generation-riesling.de, które cieszą się rosnącą liczbą fanów.

Wina od młodych producentów Generation Riesling są dostępne także w Polsce!

Kroki milowe Generation Riesling:

- 2006 - Pierwsza prezentacja w Londynie

- 2008 - Pierwsza prezentacja za granicą na targach "Wine Tokyo" w Japonii

- 2009 - www.generation-riesling.de wchodzi do sieci

- 2011 - Pierwsza prezentacja w Niemczech w Grand Hyatt w Berlinie

- 2014 - Pierwsze wspólne stoisko na międzynarodowych targach ProWein w Düsseldorfie

- 2015 - Prezentacja Generation Riesling na FashionWeek w Berlinie

- 2016 - Generation Riesling wita swojego 500. członka

- 2016 - Festiwalowa premiera win Generation Riesling na JuicyBeatsFestival w Dortmundzie

- 2017 - Pierwsze wspólne stoisko na Targach Książki we Frankfurcie

- 2018 - Pierwsze wycieczki Generation Riesling Wine &Bike po miejscach piknikowych w parkach

- 2019 - Pierwsza współpraca z magazynem Rolling Stone i muzykami takimi jak  Fanta 4

- 2020 - GR stoisko z winami online