24 maja obchodzimy Dzień Ślimaka

24 maja obchodzimy Dzień Ślimaka

Swoje święto mają przeróżne produkty. Począwszy od mleka i czekolady, a skończywszy na piwie czy winie. 24 maja to dzień, w którym świętuje, coraz bardziej popularny w restauracjach, ślimak.

Obchodzenie świąt poszczególnych rzeczy, które spotkać możemy na stole w restauracjach stało się ostatnio bardzo trendy. Łatwo spostrzec, że im ciekawsze święto, tym większa szansa na wypromowanie jakiegoś produktu.

Swoje święto mają takie produkty jak mleko, czekolada, ryba, a nawet piwo czy wino. Jak mawiał klasyk - "dla każdego coś dobrego". 24 maja to wyjątkowy dzień w roku dla ślimaków. Obchodzą one wówczas swoje święto.

Są ślimaki, które kojarzą się nam negatywnie, z racji szkód, jakie mogą wyrządzać w ogrodzie. Jednak coraz więcej Polaków polubiło je z innego powodu - smaku.

Polacy, a przede wszystkim Francuzi, coraz bardziej kochają ślimaki - szczególnie pochodzące z Polski. Przykładem są winniczki - Helix pomatia, czyli największe lądowe ślimaki występujące w naszym kraju. Coraz więcej osób dostrzega ich walory smakowe.

Niewiele osób wie o tym, że w Polsce istniała kiedyś tradycja spożywania ślimaków. Obecnie w restauracjach coraz częściej można spotkać w karcie dań potrawy oparte właśnie o ślimaki.

Można je podawać m.in. gotowane, pieczone, duszone, smażone, mielone, marynowane bądź w wersji pasztetu. 100 gramów ślimaka to około 80 kcal.

Polska wyrasta na coraz większego producenta i eksportera ślimaków, które uważane są za smaczne i ekologiczne. Jesteśmy głównym eksporterem winniczka na Zachód. Większość ślimaków z Polski trafia na eksport do Europy Zachodniej. Zajadają się nimi głównie Francuzi i Włosi.

Rosnąca popularność ślimaków powinna przekazać jasny sygnał restauratorom. Skoro Francuzi i Włosi kochają polskie ślimaki, postarajmy się, aby i Polacy je polubili.