8 października - Międzynarodowy Dzień Pieroga

8 października - Międzynarodowy Dzień Pieroga

Polska kultura to nie tylko historia i sztuka, to także znana i doceniana na świecie kuchnia. Jedną z najbardziej znanych potraw są pierogi. Ich różnorodność smakowa sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, a ich wyjątkowość testowana jest również na wielu festiwalach i konkursach. Nic więc dziwnego, że otrzymały swój własny dzień.

Międzynarodowy Dzień Pieroga to okazja do promowania polskiej kuchni za granicami naszego kraju. W wielu wypadkach przyczyniają się do tego polscy emigranci i ich potomkowie. Dzięki nim są one znane chociażby w Stanach Zjednoczonych, gdzie od lat organizowane są wyścigi pierogów-maskotek, czy w Kanadzie, gdzie pierogi mają swój własny pomnik. Co ciekawe danie to znane jest już od średniowiecza! Ich wysoka kaloryczność i smak powodowały, że były bardzo lubiane przez chłopów pracujących na polach.

Jedną z najbardziej popularnych restauracji w Polsce, gdzie można skosztować pierogów, jest Pierogarnia Stary Młyn, która od lat dba o spełnianie najwyższych standardów tej narodowej potrawy. Założyciele restauracji ogromną wagę przykładają do tradycji - wysokiej jakości składniki wykorzystywane są w przepisach i recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Aby sprostać gustom każdego gościa oferują nie tylko pierogi tradycyjne, gotowane w wodzie, ale również z pieca, wegetariańskie lub smażone.

Pierogów z Pierogarni Stary Młyn można skosztować w kilku polskich miastach: Toruniu, Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku oraz Łodzi, a już niedługo restauracje pojawią się w kolejnych miastach, m.in. w Warszawie.