ABC deserów bezpiecznych dla alergików

ABC deserów bezpiecznych dla alergików

Twoja karta jest przyjazna alergikom? Nie zapomnij przygotować dla nich słodkiego finału posiłku. Przedstawiamy ABC roślinnych deserów, czyli kilka praktycznych informacji, jak zastąpić mleko, gluten i jaja w swoich przepisach.

A jak alternatywy nabiału

Wybierając alternatywy do produktów, które nie zawierają laktozy warto pomyśleć także o osobach, które unikają mleka i jego przetworów ze względów zdrowotnych, ekologicznych lub etycznych. Zamiast wybierać jogurty czy śmietany bez laktozy, wybierzmy całkowicie roślinne - dzięki temu poszerzymy grono gości, którzy będą mogli skorzystać z naszego deserowego menu.

Uważajmy jednak na produkty z soi - to ona jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych. Postawmy na napoje ryżowe zamiast mleka krowiego, jogurty kokosowe zamiast tradycyjnych oraz roślinne alternatywy śmietany Flora Plant 15% i 31%, których nowa receptura oparta jest o białko soczewicy.

Flora Plant 15% i 31% są pozbawione alergenów, ale posiadają tę samą kremową strukturę, co odzwierzęcy odpowiednik. Można łączyć je z alkoholem i kwaśnymi składnikami bez obawy o zwarzenie się, a Flora Plant 31% utrzymuje stabilność do 4 godzin po ubiciu.

B jak bezglutenowa mąka

Przygotowanie wypieków bez glutenu nigdy nie było prostsze: obecnie mamy dostęp do gotowych mieszanek mąk bezglutenowych zbliżonych właściwościami i smakiem do mąki pszennej. Na prostych zamiennikach świat wypieków bez glutenu się jednak nie kończy - możemy spróbować wykorzystać mąki jednorodne.

Ciekawą propozycją jest mąka gryczana: dosyć ciemna, lekko orzechowa, względnie ciężka. Świetnie pasuje do jesiennych i zimowych ciast z jabłkami lub śliwkami, mocno doprawionymi cynamonem - i najlepiej polanymi sosem karmelowym. Inną ciekawą mąką jest mąka kokosowa: jasna, bardzo lekka i mocno higroskopijna. Sprawdzi się w ciasteczkach oraz w przygotowaniu trufli, np. z musem mango czy kiwi.

Do jasnych ciast pasuje też mąką ryżowa, choć jest bardzo krucha i piaskowa - dlatego należy wymieszać ją z inną, np. kukurydzianą. Z takiej mieszanki można przygotowywać drożdżowe wypieki.

C jak ciecierzyca

A właściwie woda po gotowaniu ciecierzycy lub odcedzeniu puszki, czyli aquafaba. Wystarczy ją zredukować, mocno schłodzić i ubić z cukrem pudrem - otrzymamy nic innego, jak zamiennik piany z białka jaj. Dzięki niej możemy przygotować lekkie desery dla osób, które nie spożywają jajek.

Ubita aquafaba świetnie nadaje się do przygotowania małych bez oraz tradycyjnej, choć roślinnej pavlovy. Wystarczy udekorować ją ubitą Florą Plant 31% oraz sezonowymi owocami, by otrzymać deser... niemalże dla każdego.

Piana z wody po ciecierzycy to też dobra baza do makaroników. Po wymieszaniu z cukrem, cukrem pudrem i drobno mielonymi migdałami można wykładać rękawem cukierniczym na matę i suszyć, a następnie przekładać: ganache z wysokiej jakości czekolady i Flory Plant 15%, gęstym lemon curdem zagęszczonym skrobią zamiast żółtkami lub konfiturą z płatków róży.

Jak ugościć alergika?

Chcąc ugościć alergików słodkościami, najczęściej unikamy używania w deserach i wypiekach wszystkich 14 alergenów występujących w unijnym rozporządzeniu z 2011 roku dotyczącym informowania gości o występowaniu określonych substancji w daniach.

Warto mieć jednak w pamięci, że wskazane w prawie Unii Europejskiej alergeny nie są jedynymi, które mogą szkodzić naszym gościom. Do innych częstych alergii i nietolerancji pokarmowych należy alergia na kakao oraz niektóre owoce. Powinniśmy więc przemyśleć, czy w części deserów bez alergenów nie warto zastąpić kakao karobem oraz skorzystać z owoców innych niż uczulające cytrusy, truskawki, kiwi, mango czy papaje.

Tworzenie deserów bez alergenów nie musi być trudne, jeśli spojrzymy na to, jak na wyzwanie. Dzięki ograniczonej ilości składników, możemy wyjść poza schematy, rozwinąć naszą kreatywność i stworzyć wyjątkowe propozycje dla wszystkich naszych gości. Powodzenia!

Artykuł powstał przy współpracy z Upfield Polska sp. z o. o.