Będą dodatkowe urlopy. Zmiany w Kodeksie pracy

Będą dodatkowe urlopy. Zmiany w Kodeksie pracy

We wtorek 10 stycznia rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską.

- Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców, dlatego musimy również zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale będą przede wszystkim chronić pracownika - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Minister Marlena Maląg wymieniła wśród nowości w Kodeksie pracy zmiany w umowach na czas określony i nieokreślony.

- Wprowadzamy także zmiany zawiązane z wypłatą zasiłku rodzicielskiego. Dzisiaj, jeżeli rodzic podejmuje decyzję, że po narodzinach dziecka będzie rok przebywał w domu - przez okres urlopu macierzyńskiego i okres urlopu rodzicielskiego - wypłata wynosi 80 proc. Po podwyżce będzie wynosiła 81,5 proc. Będzie to korzystne dla rodziców" - oceniła Maląg, cytuje serwis Businessinsider.

Nowości w Kodeksie pracy

- W projekcie znajdują się m.in. zapisy dotyczące umów na czas próbny oraz urlopu rodzicielskiego. - Jeżeli chodzi o urlop rodzicielski, dochodzi 9 tygodni niepodzielnego urlopu, który będzie dedykowany dla ojców. W związku z tym urlop rodzicielski będzie wynosił 41 tygodni lub 43 tygodnie, jeżeli urodzą się bliźniaki - tłumaczyła obecna na konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Ważne zmiany dotyczą elastyczności czasu pracy. Wydłużamy łączenie pracy z życiem rodzinnym do 8. roku życia dziecka. Zależy nam, żeby podnieść rolę ojca w rodzinie, aby uczestniczył on aktywnie w wychowaniu dziecka - wymieniała dalej.

- Łączny wymiar urlopu dla obojga rodziców dzieci ciężko chorych będzie o 24 tygodnie dłuższy i będzie wynosił do 65 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka albo do 67 tygodni w przypadku urodzenia dzieci z ciąży mnogiej - informowała Maląg.

- Okres wykorzystania urlopu ojcowskiego zostanie skrócony do 12 miesięcy od momentu urodzenia dziecka. Do tej pory okres do wykorzystania urlopu wynosił 24 miesiące od momentu urodzenia dziecka - zapowiedziała także szefowa resortu rodziny.

Co więcej, projekt przewiduje też wprowadzenie 5-dniowego urlopu opiekuńczego. Będzie on udzielany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny (rodzicom, dzieciom lub małżonkowi) albo osobie, która mieszka z pracownikiem. To wolne ma być bezpłatne - informuje serwis.

Wolne z powodu działania siły wyższej

Nowością są także kolejne dodatkowe dwa dni wolnego, które będzie można zyskać, korzystając ze zwolnienia z pracy z powodu działania siły wyższej. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje wolne w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika, czyli np. w razie powodzi lub innych klęsk żywiołowych albo katastrof, a także w przypadku uszkodzenia domu, wypadku dziecka w szkole, nagłej choroby członka rodziny itp. Co ciekawe, czas zwolnienia - w przeciwieństwie do urlopu opiekuńczego - będzie płatny, ale w wysokości połowy przysługującego wynagrodzenia.

Projektowana nowelizacja zakłada też inne istotne zmiany, w tym w rozwiązywaniu umów o pracę na czas określony.