Co z opłatą cukrową? Nie uwzględniono szeregu zapisów zgłaszanych przez przedsiębiorców

Co z opłatą cukrową? Nie uwzględniono szeregu zapisów zgłaszanych przez przedsiębiorców

Trwające obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z deklaracją Ministerstwa Finansów, mają za zadanie poprawić zapisy ustawy, które powodują obecnie trudności interpretacyjne dotyczące zasad naliczania opłaty cukrowej - informuje serwis InteriaBiznes.

- O tego typu nowelizację wnioskowały organizacje skupiające przedsiębiorców podlegających opłacie cukrowej, w tym Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców (PFPŻZP) - powiedział Interii Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny PFPŻZP.

Ministerstwo Finansów zrezygnowało z mocno krytykowanego rozszerzenia tzw. opłaty cukrowej. Projekt nie przewiduje więc zmian dotyczących katalogu napojów podlegających opłacie.

- Celem procedowanej nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym jest uproszczenie poboru opłaty od środków spożywczych (tzw. opłaty cukrowej) i wprowadzenie ułatwień dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu napojami - tłumaczą służby prasowe resortu finansów.

Założenia opłaty cukrowej

Dodać należy, że zaproponowane zmiany w zakresie opłaty cukrowej przewidziane w nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym obejmują m.in. obniżenie sankcji i jednocześnie zróżnicowanie kar. Oprócz tego obowiązek uiszczenia opłaty przeniesiony zostanie z podmiotów sprzedających detalicznie na producentów, importerów oraz podmioty nabywające wewnątrzwspólnotowo napoje. Co ciekawe, możliwe będzie też uzyskanie zwrotu opłaty od napojów wyprowadzanych z kraju.

Projekt zakłada też wprowadzenie odrębnej wysokości stałej opłaty dla koncentratów. Przewiduje się jednak brak opłaty od koncentratów wykorzystywanych do produkcji napojów (co do zasady opłacie ma podlegać napój gotowy do spożycia).

Co ze sprzedażą?

Dość istotne może okazać się odejście od definicji sprzedaży na rzecz dostawy. Oznacza to, że pojęcie dostawy obejmie dokonywanie w ramach działalności gospodarczej czynności odpłatnego przeniesienia prawa do rozporządzenia napojami, przekazania nieodpłatnego napojów oraz przekazania napojów zamawiającemu (produkcja na zlecenie). Ten ostatni przepis wzbudził spore sprzeciwy w branży.

- Niestety z przedstawionego projektu wynika, że celem nowelizacji nie jest tylko zwiększenie transparentności ustawy, ale również objęcie opłatą cukrową nowych obszarów działania firm. Za szczególnie bulwersujący należy uznać nowy zapis, zgodnie z którym każde przekazanie przez producenta, nabywcy lub importera napojów będzie objęte "podatkiem cukrowym". Dotyczyć to będzie także przypadków, w których podmioty zobowiązane do uiszczenia opłaty będą przekazywać napoje na rzecz organizacji pożytku publicznego - ocenia, dla serwisu, Andrzej Gantner.

Co więcej, Ministerstwo Zdrowia negatywnie oceniło propozycje zwolnienia z opłaty cukrowej napojów pochodzenia roślinnego, które stanowią alternatywę dla napojów mlecznych zwolnionych z takiej opłaty. Nie uwzględniono również szeregu zapisów zgłaszanych przez przedsiębiorców, które miały na celu ułatwienie rozliczania opłaty cukrowej poprzez wydłużenie niezbędnego do tego czasu - informuje portal.