Czy zerowa stawka VAT będzie przedłużona?

Czy zerowa stawka VAT będzie przedłużona?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o decyzji rządu. Jest ona pozytywna - zerowa stawka podatku VAT na żywność zostanie przedłużona do końca 2023 roku.

Informacja ta została opublikowana w poniedziałek 26 czerwca na profilu premiera Mateusza Morawieckiego na portalu Facebook. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w zeszłym roku jako odpowiedź na wysoką inflację i coraz droższe produkty spożywcze.  

W swoim wpisie premier dodał, że "Obniżamy podatki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, aby polskie rodziny płaciły jak najmniej. Nikogo nie zostawiamy samemu sobie". Tarczami rządowymi, które mają chronić przed wzrostami cen, objęte zostały wszystkie kluczowe kategorie produktów, takie jak paliwa, energia czy żywność.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, zerowa stawka VAT na żywność miała obowiązywać do końca czerwca, jednakże już od pewnego czasu były głosy zapowiadające jej przedłużenie. Potwierdzeniem tego są słowa wiceministra finansów, Artura Sobonia, który w ostatnich miesiącach zapewniał, że rozwiązanie to zostanie wydłużone co najmniej do końca 2023 roku.

Warto przypomnieć, ze rada ministrów w prowadziła zerową stawkę VAT w ramach jednej z tzw. tarcz antyinflacyjnych i obejmuje ona podstawowe produkty spożywcze opodatkowane 5 proc. podatkiem.

Czy przydłużenie tej ulgi będzie jednak korzystne dla wszystkich? Niekoniecznie. W niekorzystnej sytuacji nadal postawiona jest cała branża HoReCa. Przypomnijmy, że obniżenie stawki VAT z 5 proc. do 0 proc. dotyczy produktów spożywczych wymienionych poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy - są to m.in. mięso, owoce, warzywa, orzechy, tłuszcze i oleje, a także pieczywo. Niestety jednak trzeba pamiętać, że § 8 ust. 1 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 mówi o tym, że stawka zerowa VAT dotyczy tylko towarów spożywczych innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56). Co to dokładnie oznacza? Że kupując produkty spożywcze w hurtowni restaurator otrzyma fakturę 0 proc. VAT, jednakże sprzedając swoim gościom w restauracji musi zastosować odpowiednią stawkę VAT. Jest to spore zagrożenie dla gastronomii, zarówno dla większych lokali, jak i tych mniejszych.