
Ferie kołem ratunkowym dla hotelarzy. Jaki był początek roku dla branży?
Za chwilę skończy się okres ferii zimowych. Do 26 lutego zimowym wypoczynkiem mogą cieszyć się województwa z ostatniej tury: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie oraz zachodniopomorskie. Jednak jak się okazuje, mimo ferii hotele wypoczynkowe i położone poza miastami odnotowały w styczniu gorsze wskaźniki operacyjne niż hotele biznesowe i miejskie - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
Dane ankietowe stycznia wskazują na dalsze pogorszenie wyników w porównaniu z poprzednim miesiącem - pisze w komunikacie Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego - informuje "Rzeczpospolita".
- 34 procent hoteli uczestniczących w ankiecie (o 5 punktów procentowych więcej niż w grudniu) nie przekroczyło frekwencji 30 procent,
- a satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 procent uzyskało 32 procent hoteli (odpowiednio o 9 punktów procentowych mniej), w tym 9 procent obiektów - powyżej 70 procent.
- 38 procent hoteli miejskich (10 punktów procentowych mniej niż w grudniu) uzyskało frekwencję powyżej 50 procent.
- Co więcej, już co czwarty hotel w tej grupie nie przekroczył obłożenia 30 procent. Tylko 18 procent hoteli pozamiejskich (o 6 punktów procentowych mniej niż w grudniu) zanotowało frekwencję powyżej 50 procent, a niemal połowa, bo 47 procent (o 9 punktów procentowych więcej niż w grudniu) uzyskała obłożenie poniżej 30 procent.
Jak relacjonuje "Rzeczpospolita", zbliżone wyniki zanotowały obiekty w podziale na biznesowe i wypoczynkowe. 39 procent hoteli biznesowych uzyskało obłożenie powyżej 50 procent. Z kolei progu 30 procent nie przekroczyło 21 procent hoteli. 27 procent obiektów wypoczynkowych odnotowało frekwencję ponad 50 procent, a 44 procent nie osiągnęło obłożenia 30 procent.
Dane dotyczące średniej ceny niezmiennie świadczą o ciągłej tendencji wzrostowej. Odpowiedzi wskazują, że wzrost cen w stosunku do stycznia 2022 roku odnotowuje zdecydowana większość hoteli, bo 81 procent. 26 procent hoteli zanotowało wzrosty do 10 procent, a 29 procent hoteli - w przedziale 11-20 procent. Kolejne dwie grupy z przedziałami wzrostów 21-30 procent i powyżej 30 procent stanowiły odpowiednio 12 procent i 14 procent ankietowanych obiektów.
Jaka będzie końcówka lutego?
Prognozy lutowe to nadal okres obejmujący sześć tygodni ferii zimowych. W ankiecie znalazło się więc ponownie pytanie o rezerwacje w całym tym okresie.
Jak wynika z danych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, 28 procent hoteli ma aktualnie obłożenie w czasie ferii poniżej 30 procent (poprawa o 16 punktów procentowych w porównaniu z danymi z ankiety sprzed miesiąca). Do tego należy jednak dodać 44 procent obiektów (10 punktów procentowych więcej niż w ankiecie sprzed miesiąca), które w ogóle nie sprzedają oferty specjalnej. Hoteli wypełnionych w więcej niż w 70 procentach jest zaledwie 3 procent, jednak jak zaznacza "Rzeczpospolita", to wynik bez zmian.
Z ankiety wynik, że hotele biznesowe w czasie ferii nadal wypadają gorzej niż wypoczynkowe. 77 procent nie sprzedaje oferty, a obłożenie poniżej 30 procent notuje 16 procent obiektów. W hotelach wypoczynkowych jest lepiej niż miesiąc temu, ale nadal daleko od satysfakcjonujących wyników - 21 procent nie sprzedaje oferty, a 41 procent (poprawa o 15 punktów procentowych w stosunku do prognoz z ankiety sprzed miesiąca) ma obłożenie poniżej 30 procent. Obiektów zapełnionych w ponad 50 procentach jest 24 procent, w tym z frekwencją powyżej 70 procent zaledwie 3 procent.
O badaniu
W ankiecie przeprowadzonej od 1 do 10 lutego wzięły udział 122 hotele we wszystkich województwach. 69 procent z nich to hotele miejskie, 32 procent sieciowe, 36 procent biznesowe, 28 procent wypoczynkowe, a 36 procent łączące profil biznesowy z turystycznym. 86 procent obiektów ma nie więcej niż 150 pokojów, 62 procent mniej niż 100 (średnio 88). 95 procent hoteli to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.