Gruzińska kuchnia podbija serca Polaków

Gruzińska kuchnia podbija serca Polaków

Po japońskim sushi, włoskiej pizzy czy tajskim curry, przyszedł czas na kuchnię gruzińską. Polacy pokochali to proste, smaczne i zawsze świeże jedzenie prosto z malowniczej Gruzji. Które potrawy najbardziej przypadły nam do gustu?

Od kilku lat Gruzja cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Z czego to wynika? W dużej mierze z bardzo przyjaznego nastawienia Gruzinów do Polaków i ich niezwykłej gościnności - pod tym względem można określić nas jako bratnie narody.

Gruzja to także malownicze krajobrazy, zjawiskowe zabytki i bogata kultura, z wyszukanym folklorem na czele. To kierunek odwiedzany często przezmłode osoby, ze względu na stosunkowo niskie koszty. Wielu twierdzi, że to niezapomniane doświadczenie - na jednej podróży z pewnością się nie skończy. Polacy szczególnie upodobali sobiekuchnię gruzińską, która podbija ich kubki smakowe.

- Sekret kuchni gruzińskiej tkwi w naturalnych składnikach i świeżości produktów. Potrawy nie są drogie, za to sycące i niezwykle smaczne. Wiele z tych dań wpisuje się w modny trend streetfoodu, tak bardzo lubiany również przez Polaków - twierdzi Marcin Kozerawski, właściciel sieci piekarni gruzińsko-ormiańskich Batumi.

Jakie dania gruzińskie pokochali Polacy?

Nie od dziś wiadomo, że Polacy lubią kosztować różnorodnych smaków z całego świata. Kuchnia gruzińska jest prosta, za to niezwykle wyrazista w smaku, dzięki aromatycznej kompozycji przypraw. Które dania cieszą się największą popularnością?

Chaczapuri, czyli dosłownie chleb z twarogiem to bez wątpienia najpopularniejsze danie gruzińskie. Często można je spotkać w różnych wariacjach smakowych - ze szpinakiem, kurczakiem czy szynką. Miłośnicy słodkości skosztować mogą również tych ze świeżymi, sezonowymi owocami - truskawkami, malinami, śliwkami oraz wiśniami. Sycące rogale najlepiej smakują na ciepło i są świetną propozycją na śniadanie lub lunch.

Chinkalito to z kolei gruzińskie pierożki, zawijane do góry w charakterystyczne sakiewki, gotowane lub odsmażane. Do ich przygotowania wykorzystuje się różnego rodzaju mięsa z dużą ilością rosołu, co sprawia, że wnętrze pierożków jest bardzo soczyste. Cały rytuał wymaga niemałej wprawy, ponieważ danie je się rękoma, koniecznie na gorąco. Wystarczy złapać zazakręcony czubek, wgryzając się w sakiewkę i wypijając cały rosół.

Pielmieni to inny rodzaj pierożków, znacznie mniejszy od chinkali. Wypełnione są świeżym, grubo mielonym i skrupulatnie doprawionym mięsnym farszem. Najczęściej podaje się je w wołowym rosole z dodatkiem śmietany.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak puri - tradycyjny chlebek gruziński. Charakteryzuje się on owalnym kształtem, miękkością w środku i chrupiącą skórką. Jest przygotowywany na bieżąco, dlatego wybierając się do piekarni gruzińskiej można mieć pewność, że chleb zawsze będzie świeży i ciepły. Jest idealnym dodatkiem do hummusu czy bliskowschodnich gulaszy.

Piekarnie gruzińskie zyskują na popularności

Poza restauracjami, ogromnym zainteresowaniem cieszą się piekarnie gruzińskie, zajmujące się wypiekaniem tradycyjnego pieczywa, uznawanego niemal za tamtejszyskarb narodowy. Kolejne lokale wyrastają niczym grzyby po deszczu, oferując aromatyczne, chrupiące i niezwykle sycące wypieki.

Sekret kuchni gruzińskiej to bez wątpienia naturalne składniki, bez konserwantów i polepszaczy. Połączenie ich z zestawem odpowiednio wyselekcjonowanych, aromatycznych przypraw skutkuje wybornymi przysmakami, podbijającymi serca zwolenników gruzińskich specjałów.