Ile alkoholu można przywieźć z zagranicy?

Ile alkoholu można przywieźć z zagranicy?

Co najlepiej przypomni nam smak wakacji? Oczywiście regionalne specjały. Jednak trzeba uważać, co i z jakiego kraju przywozimy, gdyż, zamiast radosnych wspomnień, może czekać nas niesmak. Szczególnie, jeśli taką pamiątką będzie alkohol. Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja czy Chorwacja to nie tylko gwarancja dobrej pogody, ale także wrażeń kulinarnych, które chcemy zatrzymać na dłużej.

Turystyka kulinarna ma się coraz lepiej

W ostatnich latach bardzo dobrze rozwija się turystyka kulinarna, w tym enoturystyka. Miłośnicy wina podróżują głównie na południe Europy, rozkoszując się widokami i odwiedzając winnice. Jednak można odwiedzać także małe browary czy destylarnie. Przecież piwo, whisky czy brandy również łączą się z historią, przyzwyczajeniami kulinarnymi i kulturą kraju, w którym są wytwarzane.

W trakcie wyjazdów próbuje się lokalnych specjałów kulinarnych. Z tego powodu turyści wracają często z więcej niż jedną butelką. I tu pojawia się pytanie: ile alkoholu, na własny użytek, można legalnie przywieźć z zagranicy do Polski?

Przywóz alkoholu samochodem spoza Unii Europejskiej

Smakując napoje z procentami w lokalnej winnicy, niektórzy odczuwają pokusę, by zrobić zapasy na cały rok i nabyć upominki dla bliskich. Jak to wygląda od strony prawnej? Podstawowe znaczenie ma obszar, z którego przywozimy alkohol oraz środek transportu, z jakiego korzystamy. Podróżni powyżej 17. roku życia, powracający spoza państw należących do Unii Europejskiej, mogą przywozić alkohol, ale przestrzegając ustalonych ograniczeń.

W przypadku napojów spirytusowych i destylatów, jeśli moc objętościowa alkoholu nie przekracza 22 proc., można przywieźć maksymalnie 2 litry takich trunków (np. likierów). Jeśli jednak moc jest wyższa (wódka, whisky, brandy), wtedy limit wynosi 1 litr. Ograniczenia obowiązują łącznie, jeśli więc będziemy mieli ze sobą 2 litry likieru, to nie przewieziemy już litra wódki.

W przypadku wina i piwa, opcji jest więcej. Bez dodatkowych opłat celnych przywieziemy do 4 litrów wina oraz do 16 litrów piwa, a wartości te nie łączą się z limitami dotyczącymi mocniejszych trunków.

Przywóz alkoholu autem z Unii Europejskiej

Limity w przewozie alkoholu na terenie Unii Europejskiej są dużo bardziej liberalne i, w związku z tym, rzadko w pełni wykorzystywane przez turystów. Do obszaru celnego Unii wliczamy także m.in. Maderę, Azory, Andorę, Monako, Norwegię czy Wyspy Kanaryjskie.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieją obszary, takie jak terytoria zależne, zamorskie, specjalne, które należąc do konkretnych państw, nie uwzględniają prawa wspólnotowego. Dlatego jadąc w nietypowe dla polskich turystów miejsce, warto sprawdzać obowiązywanie opłat celnych.

Strefa Schengen lub wjazd do obcego kraju na podstawie dowodu osobistego nie oznacza automatycznie stosowania unijnych przepisów celno-skarbowych. Ponadto warto mieć na uwadze, że nawet jadąc z Polski do innego kraju Unii Europejskiej, możemy przejeżdżać przez kraje transgraniczne, które do niej nie należą.

Dla osób, które chciałyby przywieźć alkohol z obszaru celnego Unii Europejskiej mamy dobrą wiadomość. Podróżny może przywieźć do 10 litrów napojów spirytusowych, do 20 litrów wina wzmacnianego, do 90 litrów wina spokojnego, do 60 litrów wina musującego oraz do 110 litrów piwa.

Podróż samolotem a limity alkoholu

Kiedy wybieramy się w podróż samolotem, nasze możliwości przewozowe dotyczące alkoholu drastycznie spadają. Urząd Lotnictwa Cywilnego, powołując się na względy bezpieczeństwa, zastosował bowiem dodatkowe limity.

Do samolotu można wejść z napojem alkoholowym w bagażu, przy czym trunki o stężeniu pomiędzy 24 proc. a 70 proc. w stosunku do objętości, muszą być zapakowane w oryginalne opakowania. To jednak niejedyne ograniczenie.

W bagażu podręcznym jednostkowa pojemność napoju nie może być większa niż 100 mililitrów. Wszystkie opakowania zawierające płyny muszą być zapakowane w szczelnie zamkniętej torbie o łącznej pojemności nieprzekraczającej 1 litra. Nic więc dziwnego, że kupione za granicą butelki z alkoholem najczęściej trafiają do bagażu rejestrowanego. Jednakże ani w bagażu podręcznym, ani rejestrowanym nie mamy możliwości przewozu napojów o zawartości alkoholu powyżej 70 proc.. Wynika to z przepisów bezpieczeństwa obowiązujących u wszystkich przewoźników lotniczych oraz krajów zrzeszonych w Międzynarodowym Zrzeszeniu Transportu Lotniczego.

Przy zachowaniu wskazanych zasad ostrożności nabyte pamiątki będą cieszyć nas w jesienne i zimowe wieczory, przypominając słońce, wakacje i wypoczynek.