Ile powinny trwać idealne wakacje?

Ile powinny trwać idealne wakacje?

Co prawda w Polsce dopiero zakończyły się ferie zimowe, ale może powoli warto pomyśleć o letnim wypoczynku? Podróże to idealny sposób na ucieczkę przed codziennością. Podczas urlopu, choć na moment możemy zapomnieć o pracy. Z tej okazji naukowcy postarali się odpowiedzieć na pytanie, ile powinien trwać wyjazd, aby w pełni odpocząć?

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest Hiszpania, którą przed rokiem odwiedziło 1,5 mln turystów z naszego kraju. Na krótkie wyjazdy świetnym rozwiązaniem jest Cypr, który w styczniu 2023 roku odwiedziło ponad 11 tys. Polaków. Zaplanowanie idealnego urlopu jest ważne nie tylko dla naszego portfela, ale przede wszystkim dla zdrowia psychicznego - informuje serwis podroze.wprost.

Ile powinien trwać urlop?

Czy można realnie ocenić ile powinien trwać urlop, podczas którego zdążysz naprawdę odpocząć? Okazuje się, że jest to możliwe. W Polsce często uważa się, że żeby odpocząć, trzeba wyjechać na minimum dwutygodniowy wyjazd. Potwierdzeniem tego mogłyby być badania europejskich naukowców. Sprawdzili oni, że szczyt korzyści dla zdrowia i psychiki następuje ok. ósmego dnia urlopu, a do poprzedniego poziomu wraca już w pierwszym tygodniu po powrocie do pracy.

W rozmowie z abc.net.au dr Divna Haslam, psycholog kliniczny i starszy pracownik naukowy z Queensland University of Technology przyznała, że badanie to ma jednak wiele mankamentów. Przede wszystkim wykonano je na próbie zaledwie 58 osób, które przebywały na minimum 14-dniowym urlopie - czytamy w serwisie.

Co więcej, dr Haslam uważa, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest łączenie krótszych wyjazdów z tymi nieco dłuższymi w ciągu całego roku. "Każda pełna przerwa w pracy jest korzystna. Nawet krótkie przerwy wiążą się z tymczasowym wzrostem dobrego samopoczucia i mogą mieć korzystne skutki" - podkreśliła. Dodała również, że idealnym rozwiązaniem może być przedłużanie długich weekendów. Jej zdaniem biorąc dodatkowe cztery dni wolnego, unikniemy nagromadzenia obowiązków, które będą na nas czekały po powrocie z wolnego, a równocześnie odpoczniemy.

Kluczowa jest jakość podróży

Kilka porad dla osób wyjeżdżających na urlop miała również Jo Wintle, która na co dzień współpracuje z organizacjami, aby pomóc jej pracownikom zadbać o zdrowie psychiczne. Kobieta przyznała, że spędziła 3,5 tygodnia na bardzo intensywnym urlopie w Europie, a do domu wróciła zmęczona i tak naprawdę potrzebowała kolejnego odpoczynku.

Jak dobrze wiemy, zbyt intensywne zwiedzanie sprawia, że zamiast odpocząć podczas urlopu, wracamy z niego jeszcze bardziej zmęczeni. Dlatego kluczowa jest również świadomość tego, że mamy czas na to, żeby odpocząć. To, ile dokładnie musi to być dni, jest kwestią indywidualną.