
Inflacja: najnowsze dane GUS
Według GUS nastąpił wyraźny spadek wskaźnika inflacji. Szczyt nastąpił w lutym i wyniósł 18,4 proc., natomiast najnowsze dane wskazują, że w marcu inflacja wyniesie około 16 proc. Niestety nie jest to równoznaczne z tańszymi produktami w sklepach. W porównaniu do lutego, średni poziom cen wzrósł o 1,1 proc.
Jak wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych był w marcu 2023 r. wyższy średnio o 16,2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Jest to jednoznaczne z wciąż ogromną drożyzną, przekraczającą poziomy notowane w większości krajów Unii Europejskiej. Widać jednak nadzieję - wskaźnik wyraźnie spadł względem lutego, kiedy to inflacja wyniosła 18,4 proc.
Wskaźnik inflacyjny spadł ze względu na decyzje polityczne sprzed roku. Odnosi się to m.in. do wprowadzenia tarczy inflacyjnych, które zaburzyły rynkowe zjawiska cenowe - widoczne jest to na przykładzie skoku inflacji w lutym i jej spadku w marcu. Według ekonomistów szczyt inflacji mamy już za sobą. Następne miesiące powinny przynosić dalsze hamowanie podwyżek cen. Oczywiście są to tylko prognozy, które mogą zmienić się w ostatecznych wynikach, tak jak te dotyczące marca. Pierwotnie średnia typować zakładała, że marcowa inflacja wyniesie 15,9 proc., jednakże eksperci byli zbyt optymistyczni.
Mimo że inflacja w marcu spadła, to jednak nadal jest za wcześnie, by ogłosić sukces. Konsumenci nadal bezpośrednio nie odczuwają żadnych pozytywnych zmian finansowych, bowiem koncentrując się na średnim poziomie cen w ostatnich dwóch miesiącach, to w marcu nadal jest drożej. W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła o 1,1 proc. i jest to kolejna podwyżka - w lutym (względem stycznia), ceny wzrosły o 1,2 proc.
Oczywiście zaprezentowane statystyki są dopiero wstępnymi. Ostateczne wyniki poznamy za około dwa tygodnie, gdy Główny Urząd Statystyczny opublikuje pełen raport. Obecnie wiadomo jedynie, jak w przybliżeniu wygląda sytuacja cenowa w kategoriach żywność, nośniki energii i paliwa.
Najmniej optymistyczna jest sytuacja cen żywności - w skali roku zdrożała o 24 proc., natomiast w porównaniu do lutego 2023 r. o 2,3 proc. W ujęciu miesięcznym lepiej wyszły nośniki energii i paliwa, które staniały o 0,6 i 1,8 proc. Ceny nośników energii są jednak niestety znacznie większe niż rok temu - podwyżka wyniosła 26 proc. Ustabilizowała się jednak sytuacja z paliwami. W marcu 2022 r. i 2023 r. były one średnio na tym samym poziomie.