Jak zajęcia z ochrony klimatu pomogą nauczyć najmłodszych, by nie marnować jedzenia?

Jak zajęcia z ochrony klimatu pomogą nauczyć najmłodszych, by nie marnować jedzenia?

Eksperci Instytutu Ochrony Środowiska liczą, że wprowadzenie zajęć z ochrony klimatu do programu nauczania zwiększy świadomość młodych Polaków na temat niemarnowania żywności. Ta w kraju jest wyrzucana bowiem na potęgę.

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy zbadał, że co roku w Polsce 153 kg żywności wyrzucane jest do kosza. Dotyczy to łańcucha żywnościowego, który zaczyna się od producentów, a kończy na konsumentach.

Stąd pomysł, by w szkołach publicznych na lekcjach wychowawczych wprowadzić temat ochrony klimatu. Niewątpliwie może to wpłynąć pozytywnie na kształtowanie się dobrych nawyków zakupowych oraz poszerzyć wiedzę związaną z ochroną klimatyczną. Regulacje te zostały wprowadzone na podstawie zmiany rozporządzenia ws. ramowych programów nauczania dla szkół publicznych z czerwca 2020 roku.

Należy przy tym podkreślić, że ogromną rolę edukacyjną w tym temacie mają rodziny dzieci, które w takich zajęciach miałyby uczestniczyć. Zatem, to głównie rodzice powinni zaangażować się w proces nauki dzieci, by dobrze wykorzystywać żywność już zakupioną. Resztki wykorzystywać np. do dań tzw. "jednogarnkowych" oraz nie kupować więcej niż potrzeba.

To podstawy rozpoczęcia procesu edukowania najmłodszych w zakresie niemarnowania żywności i tym samym ochrony klimatu. Niewątpliwie jednak zajęcia prowadzone w szkołach przez specjalistów pomogą takiemu procesowi wejść w życie.