Koniec bonu turystycznego

Koniec bonu turystycznego

Do końca marca można pobierać bon turystyczny, za pomocą którego można dofinansować wypoczynek dziecka. Co ważne, bon upoważnia do opłaty zaliczki wypoczynku, który zaplanowany jest po 31 marca. Program PBT (Polski Bon Turystyczny) wystartował 1 sierpnia 2020 roku.

Jak poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska na łamach PAP "Z około 4,2 mln przyznanych bonów turystycznych rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych".

Przypomnijmy, że bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem o wysokości 500 zł na jedno dziecko. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności bon wynosi 1000 zł. Za jego pośrednictwem można opłacić usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce, jednakże czas na wykorzystanie tej możliwości kurczy się - mija bowiem z końcem marca 2023 roku.

Co dokładnie można opłacić bonem turystycznym? Pobyt w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym, zorganizowany wypoczynek (np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz lub zieloną szkołę), jak również jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje dwie usługi, np. transport i zwiedzanie.

Dane ZUS wskazują, że w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów - ich lista dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Przypomnijmy, że bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawdo doświadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Aktywacja świadczenia odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.