Kontynuacja zerowego VAT na żywność już pewna

Kontynuacja zerowego VAT na żywność już pewna

W "Dzienniku Ustaw" opublikowano w środę rozporządzenie wydłużające do końca 2023 r. zerowy VAT na żywność. Wśród produktów z zerową stawką VAT znajdują się mięso i ryby, mleko i produkty mleczarskie oraz jaja, miód naturalny, orzechy, warzywa i owoce.

Zerowa stawka na żywość została wprowadzona ustawą uchwaloną przez Sejm 13 stycznia 2022 r., która weszła w życie od 1 lutego 2022 r. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone stawki VAT na paliwa czy prąd. Obniżki podatków związane z nośnikami energii wygasły z końcem 2022 r., ale obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność zostało wydłużone do czerwca 2023 r.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował 26 czerwca tego roku, że zerowa stawka podatku VAT na żywność zostanie przedłużona do końca 2023 roku. Był to element drugiej tarczy antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone stawki VAT na paliwa czy prąd. Obniżki podatków związane z nośnikami energii wygasły z końcem 2022 r., ale obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność zostało wydłużone do końca 2023 roku.

W swoim wpisie premier dodał, że "Obniżamy podatki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, aby polskie rodziny płaciły jak najmniej. Nikogo nie zostawiamy samemu sobie". Tarczami rządowymi, które mają chronić przed wzrostami cen, objęte zostały wszystkie kluczowe kategorie produktów, takie jak paliwa, energia czy żywność.

Według minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, dzięki wprowadzeniu zerowej stawki VAT na żywność w 2022 r. w portfelach obywateli pozostało ponad 8,5 mld zł. "W pierwszym półroczu 2023 r. to kwota ok. 6 mld zł. Szacujemy, że w drugim półroczu 2023 r., to kolejne oszczędności rzędu ponad 5 mld zł" - wskazała szefowa resortu finansów.