
Kryzys klimatyczny może zmienić godziny pracy
Ocieplanie się klimatu w Europie może doprowadzić do zmiany nawyków i stylu życia, a co za tym idzie także godzin pracy w wielu krajach.
W miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego, występowanie ekstremalnie wysokich temperatur coraz bardziej wpływa na efektywność wykonywania pracy. Badania potwierdzają, że w czasie upałów ludzie zdecydowanie częściej niż w inne dni odczuwają zmęczenie i osłabienie, mają problemy z koncentracją, co prowadzi do popełniania błędów a także naraża ich na problemy zdrowotne.
Jaka przyszłość nas czeka? Szybkie działania są niezbędne, ale ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C wymaga ambitnych i daleko idących zmian społecznych i gospodarczych prowadzących do dostosowania społeczeństwa i gospodarki do nowych realiów. Oczywiście wiedząc, jak ważne są choćby najmniejsze działania, dzięki którym będziemy zwalniać proces wzrostu temperatury, należy pamiętać, że nawet jak proces spowolnimy i temperatura nie wzrośnie dużo więcej niż obecnie, to zmiany w naszym klimacie już zaszły i na tę nową rzeczywistość również musimy być gotowi.
Jednym z elementów nowej rzeczywistości będą, a właściwie już są, ekstremalne sytuacje pogodowe, niespotykanie wysokie temperatury, susze, powodzie. Warto być na nie przygotowanym. Czekają nas zupełnie inne warunki życia i pracy.
Najwyższa pora ruszyć z przygotowaniami na nową, bardziej ekstremalną rzeczywistość, równolegle nie ustając w działaniach na rzecz jej powstrzymania.