Kuchnia turecka podbija świat

Kuchnia turecka podbija świat

Tureckie potrawy to nie tylko popularny w Polsce kebab. Niewielu wie, jak tak naprawdę wyglądają tamtejsze posiłki. Teraz się to zmienia. Dania z Turcji zyskują coraz więcej zwolenników.

Kuchnia turecka - choć dla wielu może to być zaskoczeniem - ma swoje źródła w zwyczajach gotowania w innych państwach. Na dania tureckie wpływają kuchnie z Chin, Grecji, Arabii, a nawet Francji czy Rosji. Ponadto warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie geograficzne Turcji.  Wiąże się z tym szeroka gama potraw regionalnych, których tak naprawdę spróbować można w większości miejsc w Turcji. Obecnie dania tamtejszej kuchni zyskują na popularności na całym świecie, a związane jest to z chęcią poszerzania horyzontów smakowych przez konsumentów.

Turcy ogromną wagę przywiązują do wykorzystywania w swoich daniach świeżych, lokalnych składników. Tym niemniej kuchnię turecką charakteryzuje prostota wykonania. W Polsce taką wydawałoby się prostą potrawą, która zachwyciła kubki smakowe obywateli kraju nad Wisłą jest kebab. Jego najbardziej znany Polakom rodzaj - doner - nie jest jedynym, jaki mogą zaserwować prawdziwe tureckie restauracje. Najpopularniejszymi odmianami tego dania są bowiem Adana I Urfa, czyli mięso mielone, pikantnie doprawione i opieczone w postaci wałeczków nad ogniem w szpadce. Innym rodzajem kebabu, popularnym w Turcji, jest Iskander - cienkie plastry mięsa układane na placku typu pide i jogurcie polane sosem pomidorowym i roztopionym masłem. Turcy kebab podają także na talerzu - wtedy pod tą nazwą kryją się dania z pieczonym mięsem serwowane z dodatkiem surówek i ryżu.

Kebab to nie jedyne danie, na którym swoją kuchnię opierają Turcy. Kofte to kolejna potrawa, która cieszy się dużą popularnością wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z tamtejszym gotowaniem. Są to kotleciki powstałe z połączenia mięsa lub bulguru z warzywami, ziołami, okruchami pieczywa lub jajkami. Kofte można podawać w wielu wersjach, m.in. inegol, tekirdag, izmir czy cig.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tureckie śniadania są w pewnym stopniu podobne do polskich obiadów. Turcy, rano, bardzo często jedzą zupy, z których najpopularniejszą jest przyrządzana z soczewicy mercimek corbasi. Oprócz tego powszechna jest sucuklu yumurta - kiełbasa wołowa podawana ze smażonymi jajkami. Popularne są też oczywiście rodzaje pieczywa. Jego przykładem może być borek - bułka z cienkiego ciasta z nadzieniem mięsnym lub serowym, a także podobna do włoskiej foccaci - pogaca.

Jednak najczęściej chcąc zjeść lekkie śniadanie rodem z Turcji, spotkamy się z podstawową wersją chleba podawanego z masłem oraz ze słonym białym serem, pomidorami, oliwkami, ogórkami i jajkiem na twardo. Popularna w Polsce jajecznica ma też swoją turecką odmianę - menemen, która serwowana jest z warzywami. Dodatkiem śniadaniowym jest mocna herbata, rzadziej kawa. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten rodzaj napoju, najlepsza będzie słaba, rozpuszczalna.

Po pożywnych posiłkach przychodzi czas na coś słodkiego. Deser - nieodłączny element zbalansowanej diety, także tej, opierającej się na tureckiej kuchni. Najpopularniejszymi słodyczami pochodzącymi rodem z Turcji są takie pyszności jak m.in. chałwa - miękka lub krucha o smaku pistacjowym, kakaowym bądź waniliowym, lokum - odmiana twardej galaretki, produkowana z cukru i skrobi pszennej lub mąki kukurydzianej, a łączona z bakaliami, wiórkami kokosowymi czy orzechami, a także baklawa - składająca się z warstw ciasta przekładanych siekanymi orzechami włoskimi, pistacjami lub migdałami oraz syropem bądź miodem, a polewana lukrem czy syropem i posypana niesolonymi pistacjami.

To właśnie dzięki niesamowitej różnorodności wyboru kuchnia turecka zyskuje coraz więcej sympatyków. Ekspansja potraw z Turcji poszerza się i powoli dosięga Polski. Być może już niebawem kuchnia turecka nie będzie kojarzyła się Polakom tylko z kebabem.