Kulinarne perełki Litwy

Kulinarne perełki Litwy

Przedstawiamy listę 5 dość zaskakujących smaków litewskich, których warto spróbować tego lata. 

"Różowa zupa"

Zimna zupa o nazwie Šaltibaršciai to ulubiona zupa turystów, którzy dbają o swoje zdrowie, jedząc naturalne probiotyki zawarte w sfermentowanej żywności. Różowa zupa składa się z kiszonych buraków, kefiru, koperku, dymki, świeżych ogórków podawany z talerzem gorących ziemniaków i dużą ilością aromatycznych ziół. Danie ma nieco dziwną kompozycję smakową ale dzięki temu zostało uznana za sztandarowe danie kuchni litewskiej.

Najstarszy trunek litewski

Naturalnie sfermentowany napój, powstający z połączenia czarnego żytniego chleba, organicznego miodu, wody źródlanej ? to nic innego jak litewska gira, czyli gazowany napój kombucha. Znany jest on także, jako piwo bezalkoholowe nalewane prosto ze schłodzonych beczek podczas miejskich jarmarków i festiwalów muzycznych. Jeżeli ktoś będzie na Litwie, może odwiedzić klasztor Tytuvenai, gdzie mnisi uczą starożytnych sposobów robienia gira, a dodatkowo można spróbować 5 odmian tego bezalkoholowego piwa.

Lody o smaku makreli ? czemu nie?

Litewscy kucharze są mistrzami w tworzeniu nie konwencjonalnych smaków z lokalnym akcentem. Każdy z nas, zna lody czekoladowe czy truskawkowe, ale na pewno nie każdy miał okazję spróbować lodów pokrzywowych, ogórkowych, lawendowych, czy o smaku marynowanej makreli. Dla osób które pragną nieoczekiwanych doznań kulinarnych, litewscy kucharze polecają sorbet z wódki i odmiany piwa.

Piwo jako pogańskie bóstwo

Piwo jest bardzo mocno zakorzenione w kulturze litewskiej, dawniej Litwini czcili pogańskiego boga piwa zwanego Ragutisa. Piwo na Litwie stanowi 44% spożywanego alkoholu.  Na Litwie jest około 80 browarów z których większość produkuje tradycyjne dawne smaki ale pozwala sobie także na odrobinę szaleństwa i eksperymentowania z nowymi smakami takimi jak mango, czy kawa. Kraj zaprasza turystów do odwiedzin browarów i poznania tradycyjnej sztuki warzenia i fermentacji piwa. Litwa stworzyła specjalne szlaki piwne, które umożliwiają zwiedzanie i degustacje piwa, gdzie najbardziej wybredny smakosz znajdzie coś dla siebie.

Litewskie przekąski do piwa

Jak wiadomo piwo najlepiej smakuje, jak się do niego coś przygryza. Specjałem litewskim jest smażony chleb żytni i czosnkowy z dipem serowym. Jeżeli ktoś ma ochotę na bardziej delikatną przekąskę, to Litwini polecają  jedwabisty biały sera z miodem lub deser miodowo-ogórkowy.