Kulinarne tradycje Wrocławia i Dolnego Śląska oraz Trójmiasta i Pomorza!

Kulinarne tradycje Wrocławia i Dolnego Śląska oraz Trójmiasta i Pomorza!

MAKRO Polska wraz z czołowymi szefami kuchni zaprasza na kulinarną wędrówkę po historycznych przysmakach Wrocławia i Dolnego Śląska oraz Trójmiasta i Pomorza! Pierogi z kaszą i regionalnym serem, zawijaniec drobiowy ze szpinakiem w sosie oscypkowym, pomuchel szmurowany czy kaszubska zupa ze smażonym śledziem? - to tylko niektóre dania z oferty, przygotowanej dla mieszkańców i turystów, przemierzających szlaki w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne. Podczas apetycznej podróży goście rozsmakować się mogą w tych i innych, zinterpretowanych na nowo, regionalnych daniach, którym towarzyszy opowieść historyczna. 

Różnorodność smaków Wrocławia i Dolnego Śląska oraz Trójmiasta i Pomorza przypomina MAKRO Polska wraz z 50 czołowymi szefami kuchni. Zinterpretowali oni na nowo zapomniane przepisy z książek kucharskich, które właśnie pojawiły się w kartach dań ich lokali. Mieszkańcy i turyści mogą wybrać się na wędrówkę po mniej lub bardziej znanych lokalnych smakach.

Historia Wrocławia i Dolnego Śląska znajduje swoje odbicie w tradycyjnych kulinariach. Obok wykwintnych potraw z kuchni mieszczańskiej, składają się na nie naturalne smaki dla mniejszości etnicznych i te, przywiezione przez osadników - z Kresów i centralnej Polski. Kształtowane przez lata pod wpływem wielu kultur, m.in. czeskiej i niemieckiej, tradycje kuchni wrocławskiej stanowią istny tygiel kulinarny. Na bogactwo kulinarne regionu bowiem składają się zarówno dworskie upodobania ? dziczyzna i trufle, jak i rodzime wrocławskie przysmaki, takie jak pierogi, precle czy kiełbaski. Rozsmakowując się w tradycji kulinarnej na dolnośląskim szlaku, goście mogą spróbować m.in. pierogów z szyjkami rakowymi z tymiankiem, udka kaczki z sosem z czerwonego wina z sałatami i ziemniakami z grilla czy placków ziemniaczanych.

Egzotyczne smaki i zapachy, które przynosił wiatr od morza - posmakować można w daniach, starannie przygotowanych przez szefów kuchni restauracji, biorących udział w trójmiejskim szlaku kulinarnym. W kartach menu lokali znaleźć można często dziś zapomniane, a kiedyś najpopularniejsze pomorskie przysmaki. Jednym z nich są bulwy zapiekłe w zestawie, czyli ziemniaki z boczkiem i cebulą podawane z ogórkiem kiszonym i kubkiem maślanki. Rozsmakować się można również w jednym z filarów nadmorskiej kuchni - rybach. Na kulinarnej mapie Trójmiasta i Pomorza znalazł się bowiem śledź marynowany, serwowany z musem z wędzonego pstrąga, kwaśną śmietaną i musem z pieczonego buraka.