Kurt Scheller i Emmanuel Renaut w jury Bocuse d'Or Poland

Kurt Scheller i Emmanuel Renaut w jury Bocuse d'Or Poland

Stanowisko Honorowego Przewodniczącego finału krajowych eliminacji Bocuse d'Or Poland 2019 obejmą Kurt Scheller oraz Emmanuel Renaut. Wszystko zaś rozgrywać będzie się pod czujnym okiem Adama Chrząstowskiego, Head Chefa Akademii Bocuse d'Or Poland.

Z pewnością Kurta Schellera nie trzeba nikomu przedstawiać. To przede wszystkim wielki autorytet i dyplomowany mistrz sztuki kulinarnej o ogromnej wiedzy i bogatym doświadczeniu. Zarażony pasją do gotowania rozpoczął swoją podróż kulinarną, która z powodzeniem trwa do dzisiaj. Pojawienie się Kurta Schellera w Polsce niespełna 30 lat temu z pewnością miało ogromny wpływ na oblicze i kształt obecnej gastronomii w naszym kraju.

Aby przybliżyć nieco postać francuskiego szefa kuchni, drugiego z honorowych przewodniczących przedstawiamy jego ciekawą biografię, niech będzie ciekawym przykładem dla młodych adeptów sztuki kulinarnej jak ważne w ich zawodzie są marzenia oraz determinacja do ich osiągania.

Emmanuel Renaut jest jednym z najlepszych szefów kuchni na świecie. W rankingu 100 Best Chefs in the World według Le Chef w 2019 roku zajął zaszczytne siódme miejsce.

Posiadacz trzech gwiazdek Michelin jest nie tylko świetnym szefem kuchni, ale przede wszystkim ciekawym, skromnym człowiekiem, który od najmłodszych lat z determinacją dąży do celu.

Emmanuel Renaut dzieciństwo spędził we francuskich Alpach a dokładniej w Górnej Sabaudii, gdzie przepiękne środowisko naturalne było jego placem zabaw, z którego czerpał przyjemność odkrywania każdej jego zawiłości. Ledwo zaczął chodzić a już zajmował się swoim pierwszym ogrodem warzywnym. Jako już bardziej świadomy młody człowiek uprawiając różne warzywa, owoce, kwiaty zasmakował w wolności i zaczął podejmować wyzwania.

Zimą jeździł na nartach, latem na rowerze górskim czy pieszo przemierzał strome ścieżki wijące się w górach Sabaudii. Często lubił zbaczać z utartych szlaków szukając w ten sposób smaku przygody i wolności. Jego determinacja, by przekraczać granice, doprowadziła go do osiągnięcia jednego z czołowych miejsc we francuskich mistrzostwach motocrossowych, a także do zdobycia pożądanego stopnia alpejskiego myśliwego podczas służby wojskowej.

W domu naturalnie krzątał się po kuchni i nieświadomie zaczął kłaść podwaliny pod fascynującą kulinarną przygodę, która trwa do dziś. Kiedy nadszedł czas, aby zdecydować o swojej przyszłej ścieżce kariery, nie szukał tylko wybrał miejscową szkołę gastronomiczną.

Od dziecka Emmanuel Renaut zawsze koncentrował się na osiągnięciu szczytu w każdej z wybranych przez siebie dyscyplin, a gotowanie nie było wyjątkiem. Po ukończeniu studiów gastronomicznych spakował walizki i skierował się do Paryża, gdzie podjął pracę w Société des Cuisiniers i hotelu Le Lotti. Już wtedy jego marzeniem była praca w hotelu de Crillon.

Dlatego pewnego wieczoru w lipcu 1988 roku, przechodząc obok najbardziej cenionego luksusowego hotelu w Paryżu, postanowił, że spróbuje swoich sił. Po prostu pojawił się w hotelu i zaoferował swoje usługi. Odważne podejście młodego szefa kuchni się opłaciło. Następnego dnia poproszono go o przybycie do pracy. Pod kierownictwem szefa kuchni Christiana Constanta, Emmanuel rozpoczął wspaniałą przygodę, która w znacznym stopniu ukształtowała go jako kucharza. Bogaty w doświadczenia pierwszy rok zapewnił mu dobrą pozycję na przyszłość i wkrótce Emmanuel został zauważony przez dwugwiazdkowego szefa kuchni Marca Veyrata.

Był rok 1989, styl kulinarny Marca Veyrata był z pewnością innowacyjny dla wielu szefów kuchni, ale nie dla chłopaka z górskiej wioski, którym był Emmanuel. To było jak powrót do domu. Bogactwo naturalnych smaków i aromatów. Emmanuel spędził trzy lata w Auberge de l'Eridan nad brzegiem jeziora Annecy, gdzie starał się podnieść swoje umiejętności kulinarne na jeszcze wyższy poziom pod względem odwagi, wyrafinowania i precyzji. Następnie pracował z szefem kuchni Yves Thuriesem, a później w Londynie, gdzie przez rok był szefem kuchni Claridge's.

W 1998 roku Emmanuel Renaut zamieszkał w Mégeve w Górnej Sabaudii i założył własną restaurację Flocons de Sel, restaurację symbolizującą emocje, które doprowadziły jego karierę i wiele wyzwań po drodze stojących na drodze do szczytu tego zawodu.

Pierwszą gwiazdkę Michelin otrzymał w 2003, drugą w 2006, a trzecią w 2012 roku.

W 2004 roku zdobył tytuł Meilleurs Ouvriers de France (w skrócie MOF) to wyjątkowa i prestiżowa nagroda we Francji według kategorii zawodów w konkursie wśród profesjonalistów - jeden z najlepszych rzemieślników Francji.

Kuchnia Emmanuela Renaut jest innowacyjna z charakterystycznym osobistym akcentem oparta na lokalnych produktach.

On sam jest wyjątkowym człowiekiem nie tylko lubi wyzwania, ale także wierzy w dzielenie się z innymi. W pojedynkę nie jest zadowolony z laurów. Podobnie jak jego mentor Joel Robuchon, Emmanuel ma prawdziwe poczucie spełnienia, gdy współpracuje z innymi podróżnikami i pomaga innym poszukiwaczom przygód spełnić ich marzenia.

Emmanuel Renaut wraz z żoną Kristine prowadzi restaurację Flocons de Sel, hotel, SPA oraz znajdujące się w centrum Megeve bistro Flocons Village, które zostało otwarte w 2008 roku i oferuje klientom proste, ale pyszne z autentycznym stylem kulinarnym oraz wyraźnym nowoczesnym akcentem dania kuchni regionalnej.

- Jestem przewodnikiem, a nie liderem. Jeśli zdobywa się górę z zespołem trzymającym linę towiodący wspinacz, musi nie tylko zdobyć pełne zaufanie wszystkich pozostałych członków zespołu, ale także zapewnić im bezpieczeństwo i podnosić ich na duchu. Indywidualnie nie dojdzie się nigdzie, tylko z całym zespołem - Emmanuel Renaut.

Krajowe eliminacje Bocuse d'Or Poland 2019 odbędą się 21 listopada w Krakowie. Tego dnia emocje kulinarne sięgną zenitu. Będą to z pewnością niezapomniane chwile w towarzystwie najlepszych szefów kuchni polskich i zagranicznych. Nie zapominajmy o sześciu kandydatach, którzy zaprezentują najwyższy poziom sztuki i różnych technik kulinarnych.