Mięsne Specjały Kuchni Polskiej - nowy konkurs

Mięsne Specjały Kuchni Polskiej - nowy konkurs

Ruszyły zgłoszenia do nowego konkursu kulinarnego, którego zwycięzcy otrzymają nominację do Kulinarnego Pucharu Polski 2023. Konkurs ten organizowany jest przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, Transgourmet Foodservice i Selgros HoReCa. Profesjonalni kucharze mogą zgłaszać swoją kandydaturę do końca czerwca.

Spośród wszystkich zgłoszeń, jury wybierze ośmiu najlepszych dwuosobowych zespołów, które 14 lipca zawalczą w finale. Na zwycięzców czekać będą na pewno nagroda pieniężna, a także nominacja do Kulinarnego Pucharu Polski 2023.

- Udział w konkursie będzie dla profesjonalnych kucharzy nie tylko wyzwaniem, ale i dużą szansą. Zależy nam na rozwoju branży gastronomicznej, podnoszeniu jej standardów oraz rozwijaniu umiejętności osób, które ją tworzą. Te strategiczne cele przyświecają zarówno Transgourmet Foodservice oraz Selgros HoReCa jak i Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Szefów Kuchni i Cukierników. Właśnie dlatego nasze relacje są tak dobre - po prostu świetnie się rozumiemy i wspieramy branżę, która jest dla nas bardzo ważna - mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Transgourmet Polska.

Pierwszym etapem konkursu jest opracowanie autorskiej receptury na danie główne i amuse bouche, a następnie przesłanie go do organizatorów wraz z wypełnionym drukiem zgłoszeniowym. Oczywiście są obowiązkowe składniki dania - kurczak tusza bez podrobów oraz wątróbka kurczaka. Dodatkowo amuse bouche należy przygotować z filozofią zero waste, czyli z resztek, które pozostały po przygotowaniu dania głównego.

Do konkursu mogą zgłaszać się dwuosobowe drużyny składające się z szefa kuchni i kucharza pomocniczego. Co ważne, każdy uczestnik musi być profesjonalistą - do udziału w kwalifikacjach zostaną dopuszczone osoby pracujące zawodowo lub posiadające maksymalnie roczną przerwę w dniu przystąpienia do Kulinarnego Pucharu Polski 2023.

Finał konkursu odbędzie się 14 lipca 2023 w Instytucie Kulinarnym Transgourmet. Każda z drużyn będzie miała 90 minut na przygotowanie ośmiu porcji dania głównego i amuse bouche, wykorzystując wymienione wcześniej dwa składniki oraz dwa dodatkowe - warzywo i przyprawę, w formie black box.

Konkurs Mięsne Specjały Polskiej Kuchni - Instytut Kulinarny Transgourmet jest efektem współpracy Transgourmet Foodservice i Selgros HoReCa oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Głównym celem partnerstwa jest wspieranie rozwoju polskiej branży gastronomicznej, podnoszenie świadomości kulinarnej oraz kształtowanie dobry wzorców dla zawodu kucharza.