Miliardy z akcyzy

Miliardy z akcyzy

Tylko w przyszłym roku planowana przez rząd podwyżka akcyzy ma przynieść dwa miliardy złotych do krajowego budżetu. Podwyżka ta ma dotyczyć większości alkoholi, papierosów oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych.

Już w przyszłym roku do budżetu mają trafić dodatkowe 2 mld zł, zaś w ciągu dekady może to być nawet 100 mld zł. Plan podwyżek zakłada, że od początku przyszłego roku akcyza na piwo oraz mocniejsze alkohole wzrośnie o 10 proc., zaś w kolejnych latach rosnąć będzie o 5 proc. rocznie. Co ciekawe akcyza nie będzie dotyczyła cydru i perry, które objęte są innymi zasadami ze względu na interes polskich sadowników.

Jeżeli chodzi o wyroby tytoniowe, to od 2022 roku wzrośnie minimalna stawka akcyzy, liczona od średniej detalicznej ceny papierosów, co widoczne będzie najbardziej w przypadku cen tańszych wyrobów. W latach 2023-2027 kwota części stawki ma rosnąć co roku o 10 proc. O 100 proc. natomiast ma wzrosnąć akcyza na tytoniowe wyroby nowatorskie, takich jak produkty z podgrzewanym tytoniem lub tytoń do palenia. Zmiany nie przewidują wzrostu cen e-papierosów.

Prognozy rządu przewidują, że półlitrowa butelka wódki do 2027 roku podrożeje o 6 zł, butelka piwa o 26 groszy, zaś paczka papierosów o ponad 5 zł.