Minister rozwoju łamie obietnicę - podatek cukrowy od 1 lipca

Minister rozwoju łamie obietnicę - podatek cukrowy od 1 lipca

Wprowadzenie podatku cukrowego, które miało zostać przeniesione na koniec tego roku nastąpi 1 lipca. Odroczenie miało ograniczyć obciążenia przedsiębiorców, zmagających się z epidemią koronawirusa. Ile w takim razie warte są obietnice minister rozwoju? 

14 lutego Sejm uchwalił ustawę "w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów", która wprowadza dwie nowe opłaty: od cukru i słodzików w napojach, a także od alkoholu sprzedawanego w tzw. "małpkach". 

Odroczenie wprowadzenia podatku cukrowego miało według minister rozwoju pomóc przedsiębiorcom w trakcie zmagań ze skutkami epidemii. Mimo to minister poinformowała wczoraj, że plany rządu w kwestii daty wejścia w życie tego podatku nie uległy zmianie i zacznie on obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

Regulacje zakładają wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych. Ma ona część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Ponadto przepisy wprowadzają opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tak zwanych małpek. Opłata będzie pobierana w momencie sprzedaży do sklepu.

Opłata będzie wynosić 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 procent, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 procent i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 procent. Środki z opłaty trafią w 50 procent do gmin, a w 50 procent do NFZ na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Ponadto resort zdrowia, w porozumieniu z ministerstwami sportu i edukacji, wprowadził do projektu zapis o corocznym przekazywaniu 117 milionów złotych z Narodowego Funduszu Zdrowia na wspieranie szkolnych klubów sportowych w ramach profilaktyki pierwotnej oraz promocji zdrowego stylu życia.