
Niższe ceny gazu dla piekarni. Czy wpłyną na ceny chleba?
Maksymalna cena gazu dla piekarni i cukierni wyniesie 200,17 zł/MWh. Rozwiązanie ma wejść w życie 1 kwietnia i pozwoli na obniżenie ceny surowca nawet trzykrotnie - tak przekonuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania? Firmy produkujące pieczywo, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka z wykorzystaniem pieca ogrzewanego paliwem gazowym. Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, pomocą może zostać objętych około 3,3 tys. przedsiębiorców.
Jakie będą obowiązywać zasady nadchodzącego rozwiązania? Odpowiednie wnioski przedsiębiorcy będą mogli składać elektronicznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że formularz zostanie udostępniony w połowie kwietnia na stronie internetowej ZUS-u. Jak wyjaśnia ministerstwo, przedsiębiorca będzie miał obowiązek złożyć wniosek w ciągu 30 dni od dnia wystawienia faktury ze wskazaniem okresu, na jaki stawka ma być obniżona. Rozwiązanie to ma obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku. Jak przypomina MRiT, wsparcie to zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, czyli pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro na przestrzeni trzech lat. Szacowany koszt pomocy wynosi około 366 mln zł za trzy kwartały 2023 r.
Nie można się jednak nastawiać na niższe ceny pieczywa. Przedsiębiorcy w pierwszym stopniu skupią się na swoich pracownikach i przedsiębiorstwach. Trzeba zaznaczyć, że ceny gazu czy prądu to tylko część kosztów, które wzrosły w ostatnich miesiącach.