O odpowiedzialności restauratora słów kilka

O odpowiedzialności restauratora słów kilka

Choć w okresie ostatnich 6 lat napisałam już dla Was ponad 60 artykułów, dopiero ostatnio zdałam sobie sprawę z tego, że żaden z nich nie dotyczył ściśle i kompleksowo tematu odpowiedzialności restauratora. Ta zaś, jak pewnie się domyślasz, a być może przekonałeś się już o tym w trakcie prowadzenia działalności, nie tylko może mieć kilka wymiarów, ale może się także różnie kształtować w zależności od treści regulaminu Twojej restauracji czy treści zawieranych przez Ciebie umów, a ostatecznie także w zależności od konkretnego, indywidualnego przypadku. Spróbuję dzisiaj przybliżyć Ci najważniejsze zasady odpowiedzialności, jakie dotyczą Ciebie, jako właściciela restauracji.

Różne rodzaje odpowiedzialności

Nie uda mi się oczywiście w tym krótkim artykule omówić szczegółowo i kompleksowo wszystkich zasad odpowiedzialności. Zwłaszcza, iż często są one zależne od treści konkretnych umów czy regulaminów, a wreszcie zawsze muszą być indywidualnie oceniane pod kątem każdego, indywidualnego przypadku. Niemniej jednak chciałabym zwrócić Twoją uwagę na kilka szczególnie ważkich kwestii związanych z odpowiedzialnością restauratora.

Zacznę od tego, że odpowiedzialność podzielić możemy na odpowiedzialność kontraktową i deliktową.

Odpowiedzialność kontraktowa

Odpowiedzialność kontraktowa, jak sama jej nazwa wskazuje, to ta związana z wykonywaniem przez Ciebie umów, czy też bardziej precyzyjnie - odpowiedzialność, która się zaktualizuje, jeżeli nie wykonasz bądź nieprawidłowo wykonasz, przyjęte na siebie zobowiązanie umowne. Dotyczy ona pisemnych umów na organizację konkretnego wydarzenia, np. przyjęcia weselnego, ale także innych zawieranych przez Ciebie, często w formie ustnej, umów. Pamiętaj, że każde przyjęcie zamówienia od gości restauracji jest w rzeczywistości zawarciem umowy, na mocy której Ty zobowiązujesz się do przygotowania zamówionych posiłków i napojów, a Twoi goście zobowiązują się za taką usługę uiścić wynagrodzenie.

Zawierana przez Ciebie umowa może w pewnym stopniu zmieniać ogólne zasady odpowiedzialności, przy czym nieważne będzie umowne zwolnienie z odpowiedzialności za szkody wyrządzone umyślnie (a więc wtedy, gdy miałbyś zamiar ją wyrządzić lub przewidując możliwość jej wyrządzenia, godził się na to).

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<