O zmianach w podatkach w 2023 roku

O zmianach w podatkach w 2023 roku

Warto zainteresować się licznymi zmianami na gruncie prawa podatkowego, jakie nastąpią w roku 2023. Ustawodawca przyzwyczaił przedsiębiorców do ciągłych zmian w szeroko pojętym prawie podatkowym (vide pakiety zmian w ramach "Polskiego Ładu"). Zasygnalizuję w niniejszym tekście wybrane z nich.

PIT

Zacznijmy jednak od tematu, który zainteresuje tak pracodawców (przedsiębiorców), jak i osoby u nich zatrudnione. Od stycznia 2023 roku będzie obowiązywać nowy wzór formularza PIT-2 składany przez pracowników, wpływający na wysokość zaliczek na podatek dochodowy obliczanych i odprowadzanych przez płatnika. Nie będzie to jednak wzór bezwzględnie obowiązujący. Płatnicy mogą bowiem opracować własne wzory tego formularza (także do stosowania wyłącznie w wersji elektronicznej, np. poprzez posiadany system kadrowo-płacowy). Oświadczenie to można będzie złożyć płatnikowi na zasadach, które u niego obowiązują. Płatnik będzie miał możliwość przyjmowania oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczki na podatek nie tylko w formie papierowej, ale np. poprzez elektroniczny system kadrowo-płacowy. Formularza nie będzie trzeba składać, jeżeli nic się nie zmieniło i podatnik chce, aby zaliczki na podatek dochodowy były obliczane na dotychczasowych zasadach.

W 2023 roku płatnik będzie zobowiązany pomniejszać zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, jeżeli pracownik złoży temu płatnikowi oświadczenie o stosowaniu tego pomniejszenia. Podatnik (zatrudniony) będzie uprawniony do złożenia oświadczenia nawet trzem płatnikom jednocześnie, wskazując, że dany płatnik jest uprawniony do pomniejszania zaliczki:

  • o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek w przypadku jednego płatnika,
  • o 1/24 kwoty zmniejszającej podatek w przypadku złożenia oświadczenia dwóm płatnikom,
  • o 1/36 kwoty zmniejszającej podatek w przypadku złożenia oświadczenia trzem płatnikom.

Zwiększa się limit jednorazowej amortyzacji w ramach "pomocy de minimis", która może być wykorzystywana przez podatników, którzy w danym w roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz przez małych podatników. Mają oni (także i w roku 2022) możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tys. euro (w 2022 roku jest to 230 tys. zł). W roku 2023 roku limit wynosić będzie 241 tys. zł. Limit dotyczy łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych w danym roku podatkowym.

Jest także inna możliwość jednorazowej amortyzacji (która jest dostępna dla wszystkich podatników PIT i CIT, którzy są przedsiębiorcami i nie stanowi pomocy "de minimis") ograniczona limitem 100 tys. złotych. Dotyczy ona tylko fabrycznie nowych środków trwałych.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ