
Obowiązkowa kaucja za butelki i puszki
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych opakowań objętych systemem kaucyjnym.
Od 2025 r. ma ruszyć obowiązek doliczania przez sprzedawcę zwrotnej opłaty w wysokości 50 groszy do każdej plastikowej butelki o pojemności do 3 litrów, metalowej puszki do 1 litra oraz szklanej butelki do 1,5 litra.
Opłata produktowa ma charakter sankcyjny. Przedsiębiorcy będą musieli ją uiścić w przypadku nieuzyskania wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych bądź jeśli nie przystąpią do systemu kaucyjnego.
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował na początku marca, że resort zakończył już prace nad projektem w sprawie kaucji i został on przekazany do kancelarii premiera. Wyraził on wtedy nadzieję, że rząd w niedługim czasie zaakceptuje projekt. Zwracał ponadto uwagę, że pierwszym projektem, jaki musi zostać przyjęty, aby myśleć o systemie kaucyjnym, są rozwiązania dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowego plastiku. W najbliższym czasie Sejm głosować będzie poprawki Senatu, następnie ustawa trafi do podpisu prezydenta.
W ramach projektowanego systemu kaucyjnego przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek napoje w opakowaniach objętych kaucją, będą musieli na tych opakowaniach umieścić informację o wysokości kaucji. Sklepy będą zobowiązane do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją.
Zasady te nie będą dotyczyć wszystkich sklepów. Do systemu mają wejść obowiązkowo te o powierzchni powyżej 200 m kw., które będą też zobligowane do zbiórki pustych opakowań i zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek nie będzie to koniczne, choć i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.