Plastikowa rewolucja: ustawa weszła w życie

Plastikowa rewolucja: ustawa weszła w życie

Od dzisiaj, 24 maja, obowiązywać zaczyna zakaz wprowadzania na rynek niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. O jakie produkty chodzi? M.in. o plastikowe sztućce, słomki i patyczki higieniczne. Złamanie zakazu wiązać się może z karą nawet pół miliona złotych.

Głównym celem ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw, opublikowanej w Dzienniku Ustaw 9 maja, jest wdrożenie unijnych ograniczeń ws. Stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży. Według nowych przepisów od dzisiaj do obrotu nie będą mogły zostać wprowadzone takie produkty, jak:

  • patyczki higieniczne, z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego,
  • sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki),
  • talerze,
  • słomki, z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego,
  • mieszadełka do napojów,
  • patyczki mocowane do balonów i służące do tego, aby balony się na nich opierały,
  • pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego,
  • pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego,
  • kubki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego.

Jeśli ktoś złamie zakaz, o którym mowa w ustawie, to wojewódzki inspektor ochrony środowiska nakładać będzie kary w wysokości od 10 tys. do nawet 500 tys. zł. 

Co bardzo ważne - wymienione wyżej produkty, które zostały wprowadzone do obrotu przed dniem wejścia w życie ustawy, mogą być sprzedawane lub przekazywane nieodpłatnie nabywcom na terytorium kraju, lub tez wykorzystane na własny użytek do wyczerpania zapasów - to wszystko jednak za dodatkową opłatą.

Dodatkowo nowelizacja ustawy dodaje producentom dodatkowy obowiązek, polegający na informowaniu konsumentów za pomocą czytelnego oznakowania na opakowaniu produktu jednorazowego użytku z plastiku, że jego produkt szkodliwie wpływa na środowisko. Obowiązek ten dotyczyć będzie takich jak: podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne oraz kubki na napoje.

Tak jak zostało wspomniane powyżej, jeśli chodzi o opakowania, w których serwowane są napoje lub żywność, to nowe przepisy wprowadzają opłatę (maksymalnie 1 zł) za produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom. Opłata ta ma być doliczona do ceny produktu i naliczać ją będą punkty handlowe. Klienci jednak będą musieli otrzymać ofertę alternatywy dla np. jednorazowego kubka z plastiku. Może nią być zarówno kubek z materiału podlegającego biodegradacji, albo będzie wielokrotnego użytku.

Wynika z tego, że jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, to należy zaopatrzeć się w jednorazowe biodegradowalne produkty, takie jak kubki, wieczka, talerzyki, sztućce, słomki czy pudełka na żywność. O tym, jakimi produktami można zastąpić te zakazane w najnowszej ustawie, pisaliśmy osobny artykuł, z którym możecie zapoznać się TUTAJ