Po pierwsze bezpieczeństwo - mycie a dezynfekcja

Po pierwsze bezpieczeństwo - mycie a dezynfekcja

Dezynfekcja jest jednym z najważniejszych zagadnień w obszarze gastronomicznym, dlatego warto korzystać z rozwiązań oferowanych przez producentów profesjonalnych środków czystości. Było tak zawsze, ale w ostatnim czasie temat stał się jeszcze ważniejszy za sprawą pandemii SARS-Co-V-2. Jak sytuacja wpłynęła na rynek środków i urządzeń do dezynfekcji? O czym powinni pamiętać i w co powinni się zaopatrzyć restauratorzy?

PO PIERWSZE WIEDZA

Produkty do mycia i dezynfekcji powinny posiadać niezbędne atesty i dopuszczenia. Utrzymanie pomieszczeń, urządzeń i sprzętu we właściwym stanie higieniczno-sanitarnym jest niezwykle ważnym aspektem. Niezbędne jest także odpowiednie przeszkolenie personelu w kwestii utrzymania porządku oraz dezynfekcji konkretnych obszarów w gastronomii. Restauratorzy oraz hotelarze powinni skrupulatnie zapoznać się z obecną ofertą, która została dopasowana do zaistniałej sytuacji i potrzeb.

MYCIE A DEZYNFEKCJA

Etap dezynfekcji jest równie ważnym elementem, co mycie, ponieważ pozwala doprowadzić liczbę drobnoustrojów do ilości niezagrażającej zdrowiu konsumentów. W przypadku choroby przenoszonej drogą kropelkową dezynfekcja wydaje się niezastąpiona. Etap mycia powinien przebiegać z wykorzystaniem specjalnego środka myjącego na mokro, np. preparatu przeznaczonego do rozcieńczania z wodą. Następnie czyszczoną powierzchnię należy opłukać i zdezynfekować ją odpowiednim środkiem o właściwościach bakterio- i grzybobójczych. Ostatni etap to suszenie.

Metody dezynfekcji dzielą się na fizyczne - czyli najczęściej stosowana metoda termiczna (działanie wysokiej temperatury) oraz radiacyjna (działanie promieniowania UV) - i chemiczne, które wymagają użycia środka dezynfekcyjnego. Proces, który zazwyczaj wdrażany był przez pracowników lokali gastronomicznych czy obsługę hotelu, przeniósł się również na gości, którzy powinni być uświadamiamy w równym stopniu jak pracownicy.

DEZYNFEKCJA CODZIENNA

W lokalach gastronomicznych są miejsca i urządzenia, które należy dezynfekować okresowo, kiedy zajdzie taka potrzeba i - oczywiście - każdego dnia. Do ostatniej grupy należą stoły i blaty robocze na zapleczu kuchennym, zlewy i umywalki, podłogi itp. Najlepszym wyborem będą do tego preparaty w opakowaniach łatwych do użytku (czyli niewielkich, poręcznych), niewymagających spłukiwania lub w znikomym stopniu. Muszą być bardzo skuteczne w walce z grzybami, bakteriami i wszelkimi zarodnikami. Rzecz jasna, taki środek chemiczny powinien też skutecznie czyścić, wspomagając swoimi właściwościami pracowników. Dodatkowo warto postawić na dokładną dezynfekcję i sterylizację sprzętu, jak np. noży, których kucharze stale używają w kuchni. Idealnie w takich działaniach sprawdzą się szafki do sterylizacji i dezynfekcji. Jest to sterylizacja za pomocą ozonu, posiadającego działanie bakteriobójcze, wyzwalanego przez promienie UV emitowane przez świetlówkę. Tego typu promieniowanie jest zabójcze dla bakterii i wirusów.

DEZYNFEKCJA RĄK

Szczególnym przypadkiem dezynfekcji jest dezynfekcja rąk. Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk jest jednym z ważniejszych elementów GHP, czyli Dobrej Praktyki Higienicznej. Ręce wymagają dezynfekcji w podobnych przypadkach jak ich mycie - po korzystaniu z toalety, dotykaniu twarzy, po obróbce wstępnej (na przykład obieraniu warzyw), po kontakcie z pieniędzmi, jajami przed ich naświetlaniem, brudnymi warzywami, przed i po spożywaniu posiłku, po wyrzucaniu śmieci czy po zakończeniu mycia i dezynfekcji urządzeń kuchennych. Prawidłowa dezynfekcja rąk jest uzupełnieniem ich mycia i zapewnia pozbycie się z ich powierzchni większości drobnoustrojów, które w kontakcie z żywnością mogłyby zostać przeniesione na przygotowywane potrawy. Warto postawić na inteligentne rozwiązania, które pozwolą zminimalizować jakiekolwiek ryzyko przeniesienia bakterii czy wirusów niemal do zera. Dezynfekcja rąk najlepiej, gdy przebiega bezdotykowo, dlatego producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, a także mając na celu bezpieczeństwo, oferują bezdotykowe lub łokciowe dozowniki do rąk. Dozownik bezdotykowy rozwiązuje problem higienicznej dezynfekcji rąk - nie trzeba go dotykać, aby zdezynfekować dłonie. Taki dyspenser płynu dezynfekcyjnego to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które zapewnia w 100 proc. higieniczną dezynfekcję rąk. Dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu wystarczy podłożyć dłoń pod dozownik, a ten sam w pełni automatycznie odmierzy i poda odpowiednią dawkę płynu dezynfekcyjnego. Wszystko odbywa się bezdotykowo, dzięki czemu mamy pewność, że nie przeniesiemy na dłonie kolejnych bakterii. Oczywiście, ważny jest nie tylko wybór dobrego urządzenia do dezynfekcji rąk, istotny jest również płyn, dostosowany do charakterystyki miejsca, w którym będzie używany, jak i osób, które będą z niego korzystały.

DEZYNFEKCJA POWIERZCHNI

Produkty używane do dezynfekcji powierzchni, szczególnie w restauracjach, nie mogą zawierać składników, które wchodzą z żywnością w reakcję. Oczywiście, można w stu procentach zaufać producentom, jednak świadomość i wiedza na temat dezynfekcji, pomoże w wyeliminowaniu ewentualnych niedopatrzeń. O ich skuteczności decyduje stężenie substancji dezynfekujących, ale też temperatura. Choć istnieje wiele domowych sposobów na mycie i dezynfekcję, w restauracyjnej czy hotelowej kuchni nie warto ryzykować. Uwolnienie kuchni od grzybów, bakterii, wirusów jest bardzo ważne, wpływa bowiem na jakość oraz trwałość przechowywanych produktów spożywczych.

Dezynfekcję dzielimy na zasadową, neutralną oraz kwaśną. W zależności od środowiska stosowania dobieramy odpowiedni rodzaj środków dezynfekujących. Środki do dezynfekcji w gastronomii muszą być maksymalnie efektywne. Powinny działać szybko i radzić sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Takie właśnie są profesjonalne preparaty. W odróżnieniu od uniwersalnych płynów wyczyszczą one zaschnięty tłuszcz, trwałe zabrudzenia (np. z żywicy) czy naloty. Są przy tym wydajne, posiadają atesty dotyczące bezpieczeństwa stosowania. Nawet często używane nie niszczą podatnych na uszkodzenia powierzchni. Dezynfekować powierzchnie można również, wykorzystując światło ultrafioletowe, które jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi zdolnym usunąć z powierzchni wirusy, bakterie, grzyby lub zniszczyć DNA czy RNA wszelkich mikroorganizmów, które zostaną poddane naświetleniu. Wystarczy skierować lampę UV bezpośrednio na powierzchnię przez określony czas, aby skutecznie zabijać drobnoustroje. Używając jednak lamp UVC do dezynfekcji, należy zachować podstawowe środki bezpieczeństwa, tzn. nie znajdować się w zasięgu strumienia świetlnego.

DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ

Przed pracownikami hoteli stoją dodatkowe wyzwania, jak dezynfekcja hotelowych pokoi. Prócz przecierania powierzchni płaskich, ważne by zdezynfekować całe pomieszczenie, a w szczególności łóżka, na których goście spędzają najwięcej czasu. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, trzeba pamiętać o regularnej zmianie pościeli i prześcieradła, poduszki i kołdry powinny być, w najlepszej opcji, zmieniane po każdym gościu, a materace, ramy łóżek wszelkie tekstylia ozdobne dezynfekowane regularnie. Warto dlatego zainwestować w dezynfekatory, które poprzez proces zamgławiania pozbędą się pozostałych bakterii, wirusów czy drobnoustrojów. Do procesu zamgławiania niezbędne jest użycie specjalistycznego sprzętu, wody destylowanej oraz środków chemicznych, które działają dezynfekująco. To coraz powszechniejsza, bo niezwykle skuteczna i efektywna metoda dezynfekcji, ale także dezynsekcji. Podczas jej stosowania, w wyniku rozpylania bardzo drobnych kropli (od 10 um do 50 um), powstaje mgła, która głęboko wnika w powierzchnie, wszelkie zakamarki, pokrywa dokładnie przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu.

ŚWIADOMY ZNACZY BEZPIECZNY

Wiedza na temat prawidłowych działań w zakresie mycia i dezynfekcji od zawsze była niezmiernie ważna, jednak w ostatnim czasie, jak nigdy wcześniej, znaczenie dezynfekcji wzrosło. By goście mogli czerpać przyjemność z pobytu w hotelu czy restauracji, muszą się czuć bezpiecznie. Uświadamianie pracowników, gości, a także samych siebie z zakresu mycia i dezynfekcji pomoże zminimalizować ryzyko przenoszenia bakterii, wirusów w lokalach gastronomicznych. Na szczęście z każdym rokiem technologia gna do przodu i pozwala dostosowywać działania do potrzeb obecnych czasów. Warto więc zaopatrzyć się w wiedzę, która pomoże przejść przez wszystkie etapy prawidłowego funkcjonowania lokali gastronomicznych i hoteli.