Podatek cukrowy nadaje się do poprawy? Jest się coraz więcej informacji

Podatek cukrowy nadaje się do poprawy? Jest się coraz więcej informacji

Trwają prace nad zmianami w przepisach regulujących podatek cukrowy. W tym celu przedstawiciele resortu finansów spotkali się z przedsiębiorcami. W toku negocjacji urzędnicy zdecydowali się przystać na część postulatów biznesu. Jednak pojawiła się obawa, że opłata może zostać rozszerzona o kolejne produkty.

We wtorek 21 grudnia w Ministerstwie Finansów odbyły się konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy o podatku cukrowym. Resort w ich trakcie miał zgodzić się z częścią postulatów przedsiębiorców dotyczących technicznej strony poboru daniny. Chodzi tu np. o wydłużenie terminu na złożenie wniosku o zwrot opłaty z trzech do sześciu miesięcy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podatek cukrowy będzie do zmiany?

Jak jednak ustalił dziennik, MF miał nie przystać na postulaty dotyczące ograniczenia opłaty. Co więcej, gazeta wskazuje, że przedsiębiorcy apelowali o to, by m.in. by zrezygnować z opłaty w przypadku produktów przekazywanych na cele charytatywne, napojów roślinnych czy powstających z mieszaniny wody i naturalnego soku owocowego lub warzywnego, które osobno nie podlegają opłacie.

Dlatego od momentu wprowadzenia opłaty, czyli od stycznia 2021 r., pojawiły się wątpliwości związane z interpretacją przepisów. Rozmówcy "DGP", wskazują, że w ubiegłym roku MF tłumaczył, że mieszaniny soku i wody nie podlegają daninie - relacjonuje Money.pl.

Przedsiębiorcy jednak obawiają się, że jest pomysł rozszerzenia kategorii produktów objętych podatkiem. Za przykład przywołują wspomniane napoje roślinne. W środę jednak komunikat prasowy wydała Konfederacja Lewiatan, która zapewnia, że nie będzie rozszerzenia podatku cukrowego.

Należy przypomnieć, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizację zrzeszającą przedsiębiorców w nowelizacji nie znajdą się zapisy rozszerzające daninę o napoje, które zawierają naturalny cukier, występujący w soku wykorzystywanym do produkcji. Nie podlegać podatkowi mają też napoje zawierające niewielką ilość naturalnej kofeiny lub tauryny, tak samo, jak koncentraty soku wykorzystywane do produkcji napoju.

Projekt nowelizacji w tym zakresie mamy poznać już do stycznia 2023 roku.