Polacy vs. plastik - co z systemem kaucyjnym?

Polacy vs. plastik - co z systemem kaucyjnym?

Jak wynika z najnowszego sondażu Eurobarometr, Polacy nie chcą plastiku. Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach jest aż dwóch na trzech konsumentów, zaś niemal połowa (48 proc.) zwraca uwagę, czy produkt jest zapakowany ekologicznie.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził inne badanie, z którego wynika, że aż 90 proc. Polaków jest za wprowadzeniem systemu kaucyjnego, który miałby umożliwić oraz promować zwracanie pustych plastikowych opakowań po napojach.

Patrząc na statystyki można się zaniepokoić - jak czytamy na stronie Fundacji WWF Polska, ostatnie 65 lat przyniosło wzrost produkcji plastiku z 2 mln ton do 348 mln ton rocznie, zaś 40 proc. jego ogólnej produkcji przeznaczona jest na opakowania. Na szczęście Polacy są coraz bardziej świadomym narodem i wyzwania związane z ochroną środowiska coraz częściej wpływają na nasze wybory konsumenckie oraz styl życia. Jak się to objawia? Jak wskazuje Ekobarometr, coraz częściej Polacy noszą ze sobą do sklepu torby wielorazowe (84 proc. badanych), chętnie segregują śmieci (85 proc.), dbamy o gaszenie świateł (86 proc.) czy też staramy się podejmować odpowiednie decyzje zakupowe. Do tego 48 proc. Polaków zwraca uwagę na opakowania ekologiczne, a 54 proc. chętnie robiłoby zakupy w sklepach bez opakowań.

Sytuacja środowiskowa wymusza na markach i firmach, aby ich produkty i opakowania były przyjazne środowisku. Jest to także trend w branży - nie idąc wraz z tym nurtem, firmy mogą przegrać z konkurencją.

Jednym z działań proekologicznych jest upcykling - coraz więcej firm z branży piwowarskiej promuje wśród swoich klientów zwrot pustych opakowań do sklepu. Najwięksi producenci zwiększają kaucję, co ma na celu jeszcze bardziej zachęcić konsumentów do zwrotu opakowań. Jest to pewnego rodzaju przygotowanie Polaków do zmian - planowana jest ustawa o gospodarce odpadami i odpadami opakowaniowymi, która będzie właśnie dotyczyć systemu kaucyjnego, który funkcjonuje już na zachodzie Europy, obejmując opakowania szklane i plastikowe. Ważne jest, że ponad 90 proc. Polaków popiera ten system, zaś 86 proc. chce, żeby system depozytowy na opakowania jednorazowe wprowadzony został jak najszybciej - tak wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu przez IBRIS na zlecenie Centrum Analiz Legislacyjncyh i Polityki Ekonomicznej. Zauważyć jednak trzeba, że aktualnie jedynie 1/3 Polaków rzeczywiście oddaje zużyte butelki (jedna taka butelka może być napełniona nawet 25 razy).

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze rodzaje ekologicznych materiałów wykorzystywanych do pakowania, lecz mimo tego plastik zostanie jeszcze z nami na długi czas.