Poprawki do ustawy o ograniczeniu plastiku

Poprawki do ustawy o ograniczeniu plastiku

Prace nad ustawą nadal trwają. Senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu opowiedziała się za wykreśleniem pewnych przepisów z ustawy. Dotyczą one m.in. preferencyjnego zakupu węgla z ustawy, której celem jest ograniczenie jednorazowego plastiku.

Senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu poparła kilka poprawek nowelizacji ustawy dotyczącej obowiązków przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłaty produktowej, a także do niektórych innych ustaw. Zadaniem nowych przepisów jest ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku oraz wycofanie ze sprzedaży niektórych produktów wykonanych z tworzysz sztucznych.

Jedna z ogłoszonych poprawek dotyczyła jedynie zmian redakcyjnych, natomiast druga - wykreślenia trzech artykułów z ustawy, wprowadzonych podczas prac w Sejmie. Zdaniem senackiej komisji nadzwyczajnej, wykraczały one poza pierwotny zakres ustawy i w związku z trybem ich przyjęcia mogły być sprzeczne z konstytucją. O jakie procedury Sejm rozszerzył procedowaną ustawę? M.in. o przepisy odnoszące się do ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstwa domowych.

Zadaniem nowelizacji jest wdrożenie unijnego ograniczenia dotyczącego stosowania jednorazowego plastiku i wycofania ze sprzedaży niektórych produktów wykonanych z tworzysz sztucznych (Single Use Plastic). Wprowadza ona również m.in. bodźce ekonomiczne, które mają ograniczyć stosowanie produktów z tworzyw sztucznych, takich jak chociażby kubki na napoje z pokrywkami i wieczkami, czy też pojemniki na żywność, z których bezpośrednio spożywane są posiłki (w tym również pojemniki typu fast food).

Nowe regulacje prawne mają zakazać wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które wymieniono w załączniku nr 7 dyrektywy UE oraz wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Są to m.in. plastikowe sztućce, talerze, słomki, mieszadełka, pojemniki na żywność czy też pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego.

Co ciekawe, nowelizacja zakłada również obowiązek wyraźnego informowania konsumentów za pomocą oznakowani na opakowaniach jednorazowych, o szkodliwości jego wpływu na środowisko. Dodatkowo wprowadzić ma również opłatę (maksymalnie 1 zł) za niektóre produkty jednorazowe, wydawane klientom - chodzi np. o opakowania na napoje czy żywność. Opłata miałby być doliczona do ceny produktu i naliczać ją będą punkty handlowe. Ich obowiązkiem jednak będzie zapewnienie klientom alternatywy dla np. jednorazowego plastikowego kubka, który będzie bardziej odpowiedni dla środowiska. Wspomniana opłata ma być przeznaczona na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z omawianych produktów i zostanie konkretnie określona w rozporządzeniu.

Kolejnym założeniem nowelizacji jest wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów, związanej z wprowadzeniem na rynek produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Przedsiębiorcy będą musieli m.in. wnieść specjalne opłaty - np. 20 groszy za 1 kg wprowadzonego na rynek produktu. Ostateczne stawki będą podane w rozporządzeniu.

Jakie nowe obowiązki będą mieli producenci? Ustawa określa, ile tzw. recyklatu będzie miało znajdować się w jednorazowych butelkach z tworzysz sztucznych. Od 2025 roku ma to być 25 proc., zaś od 2030 r. już 30 proc. Producenci wprowadzający na rynek napoje w butelkach plastikowych będą musieli osiągnąć roczne poziomy selektywnej zbiorki tych opakowań. Od 2025 roku będzie to 77 proc., a od 2029 r. 90 proc. Innym obowiązkiem będzie trwałe przymocowanie plastikowych zakrętek i wieczek do butelek do 3 litrów, a także prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości w zakresie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.