Powiew roślinnej świeżości

Powiew roślinnej świeżości

Chefs for Change, kampania stworzona pod skrzydłami RoślinnieJemy, powstała zaledwie dwa lata temu, a już ma w swoich szeregach niemal 50 ambasadorów i ambasadorek. Do tego grona wciąż dołączają kolejne nazwiska, powiązane z polską gastronomią, a dziś kampania prezentuje trzy z nich: Tadeusz Muller, Natalia Stachowska oraz Wojciech Starowicz.

Kampania buduje silną społeczność szefowych i szefów kuchni oraz kucharek i kucharzy, którzy wprowadzają do swojego jadłospisu opcje oparte na wyłącznie roślinnych składnikach, co, jak podkreśla wielu z nich, wzmaga kreatywność. Głównym celem Chefs for Change jest spopularyzowanie pysznego jedzenia roślinnego i dążenie do tego, aby takie menu pojawiło się w największej liczbie miejsc na gastronomicznej mapie Polski.

Tadeusz Muller - jest konsultantem branży restauracyjnej, przez ostatnie osiem lat prowadził sieciowe projekty w Polsce. Właściciel Make Me Food, odpowiada za sukces wielu znanych miejsc, takich jak Orzo, Aioli czy Momu. Obecnie pracuje nad stworzeniem food konceptu restauracji NINE?s w Warzelni na Browarach Warszawskich.

Natalia Stachowska pracuje w restauracji Fino w Gdańsku, gdzie odpowiada za sekcję zimno-cukierniczą. W tworzeniu roślinnych dań i deserów inspiruje się zagranicznymi blogami o tematyce wegańskiej, a także twórczością innych szefów kuchni i cukierników. Uczyła się i pracuje z Jackiem Koprowskim, szefem kuchni Fino, który także należy do grona ambasadorów Chefs for Change. Kuchnia roślinna przykuła jej uwagę dopiero kilka lat temu, kiedy zainteresowała się tym, jak masowa hodowla zwierząt wpływa na zmiany klimatyczne.

Wojciech Starowicz jest współwłaścicielem wielopokoleniowej, tradycyjnej Cukierni Starowicz z Krakowa. W jej ofercie znajdziecie takie roślinne słodkości, jak placek drożdżowy, chałkę, a nawet rogale z ciasta półfrancuskiego czy jagodzianki! Cukiernia z powodzeniem wprowadza coraz więcej wegańskich propozycji, o czym powiedział Wojciech w wywiadzie dla RoślinnieJemy "nie ma dnia, w którym nie przyszłoby do nas przynajmniej kilku klientów i zapytało o roślinne drożdżówki, chałki czy rogale".

Owocami kampanii Chefs for Change są nie tylko serie roślinnych kolacji charytatywnych, ale także przewodniki dla restauracji. Regularne publikacje są dużymi dawkami merytorycznej wiedzy i inspiracji, którą można wykorzystać do rozwoju własnej restauracji. 

Roślinny Przewodnik Cukierniczy to najnowszy projekt Chefs for Change, a zarazem pierwszy, w ramach którego mieli okazję współpracować nowi ambasadorzy. Został stworzony we współpracy ze specjalistami, którzy wyznaczają trendy w roślinnym cukiernictwie i będzie przeznaczony dla wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją ofertę o słodkie, wegańskie opcje albo po prostu - rozwinąć się w temacie roślinnego cukiernictwa. 

Beza kawowa według przepisu Tadeusza Mullera, tatar ze śliwek z pomarańczowym "żółtkiem" Natalii Stachowskiej czy tartaletki z kremem kawowym autorstwa Wojciecha Starowicza to tylko niektóre z przepisów, które pojawią się w najnowszej publikacji.

Premiera przewodnika, który w przystępny sposób tłumaczy zasady roślinnego cukiernictwa już 15 września. Materiał w formie pdf pojawi się do pobrania za darmo na stronach Chefs for Change oraz RoślinnieJemy.