Praca zdalna oficjalnie w Kodeksie pracy

Praca zdalna oficjalnie w Kodeksie pracy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która zakłada wprowadzenie na stałe pracy zdalnej do przepisów prawa pracy. Praca zdalna nie będzie mogła zostać odmówiona m.in. rodzicom wychowującym dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom opiekującym się osobą z niepełnosprawnością oraz kobietom w ciąży. Dodatkowo pracodawcy będą mogli kontrolować, czy pracownicy są trzeźwi.

Na czym polegają dokładnie zmiany w Kodeksie pracy? Przede wszystkim na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej oraz wprowadzeniu jej definicji. Praca zdalna to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym po d adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Co ważne, nowelizacja przewiduje nie tylko pracę zdalną całkowicie, ale także hybrydową - wszystko zależy od potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a dodatkowo umożliwia pracodawcy polecenie pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach, takich jak m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii, pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

W nowelizacji zapisano również, że praca zdalna może być wykonywana też okazjonalnie na wniosek pracownika - złożony ma on zostać w postaci papierowej lub elektronicznej i nie może przekraczać 24 dni w roku kalendarzowym. Ta forma pracy zdalnej ma mieć zastosowanie w okolicznościach incydentalnych oraz być uzasadniona wyłącznie potrzebą pracownika. Przykładową okolicznością może być konieczność opieki nad członkiem rodziny, potrzebującym doraźnego wsparcia.

Co do zasady, pracodawca nie ma możliwości odmówienia pracy zdalnej m.in. rodzicom wychowującym dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnością oraz kobietom w ciąży. Wyjątkiem może być jedynie organizacja pracy lub jej rodzaj wykonywany przez pracownika (np. służby mundurowe).

Dodatkowa zmiana w Kodeksie pracy nadaje pracodawcy możliwość wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni po dacie jej ogłoszenia z wyjątkiem przepisów o pracy zdalnej i uchylanej telepracy. Te przepisy wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.