
Prawo pracy: od dziś nowe zmiany
Dziś, 26 kwietnia, obowiązywać zaczyna nowelizacja kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw wdrażających dwie unijne dyrektywy do polskiego prawa, dotyczące: przejrzystych warunków pracy oraz work-life balance.
Na początku miesiąca, konkretnie 4 kwietnia 2023 r., została opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa dotycząca zmian w kodeksie pracy oraz niektórych innych ustawawach. Dzięki temu wiadome było, że jeszcze w kwietniu w życie wejdą regulacje korzystne dla pracowników. Wiele z nich wiąże się z rodzicielstwem i pełnieniem funkcji opiekuńczych.
Co zakłada nowelizacja?
- Dodatkowy, pięciodniowy (bezpłatny) urlop opiekuńczy - udzielany pracownikowi w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub mieszkającej w tym samym gospodarstwie domowych z poważnych względów medycznych.
- Dwa dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy (częściowo odpłatne) ze względu na działanie siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych, spowodowanych chorobą lub wypadkiem.
- Wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dziewięć tygodni. Co ważne, w praktyce będą one przeznaczone dla ojców - dni wolne nie będą przechodzić na matkę.
- Dodatkowe uprawnienia dla pracownic wychowujących dzieci do ósmego roku życia. Jeżeli nie wyrażą zgody, to pracodawca nie będzie mógł zatrudniać ich w godzinach nadliczbowych, porze nocnej lub delegować poza stałe miejsce pracy.
- Zmiany wpływające na przejrzystość i stabilność zatrudnienia - np. pracodawca będzie musiał uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony i konsultować je ze związkami zawodowymi.
- Nowe zasady stosowania umów na czas próbny. Czas trwania będzie zależał od długości umowy na czas określony, którą pracodawca będzie chciał zawrzeć po zakończonym okresie próbnym.
Zmiany te zaczynają w polskim prawie pracy obowiązywac od dzisiaj.