Producenci piw stawiają na owoce jagodowe

Producenci piw stawiają na owoce jagodowe

Dobra dostępność truskawek, malin, porzeczek, borówek czy jagód, możliwość współpracy z plantatorami, a przede wszystkim lokalny charakter i rozpoznawalny przez konsumentów smak owoców, powoduje nieustanny wzrost udziału owoców jagodowych w ogólnej grupie dodatków do piw rzemieślniczych.

W 2019 roku na krajowym rynku piw rzemieślniczych zadebiutowały 954 premierowe piwa z dodatkami, do których 850 razy dodane zostały owoce i warzywa. Spośród nich owoce jagodowe stanowią prawie 20% i są najliczniejszą grupą krajowych owoców, używanych przez piwowarów - podaje blog Piwna Zwrotnica, analizujący trendy oraz nowości wypuszczane przez polskie browary.
 
JAGODOWE w PIWIE (2).png

Owoce jagodowe to najpopularniejsza grupa polskich owoców używanych przez rzemieślniczych piwowarów. Obok truskawki, maliny, czarnej porzeczki, warzone są również piwa z aronią, jeżyną, agrestem, żurawiną, jagodą kamczacką oraz czerwoną porzeczką. Malina i czarna porzeczką są niekwestionowanymi liderami wśród owoców jagodowych, jakie dodawane są do piw rzemieślniczych. W 2019 roku malina została użyta przez polskie browary 68 razy, a czarna porzeczka 29 razy. Dla maliny oznacza to wzrost w stosunku do 2018 roku aż o 26 razy.

Wzrost w ciągu roku

Porównując rok do roku, w 2019 browary wypuściły na rynek 32 piwa z dodatkiem owoców jagodowych więcej niż w 2018. Spośród 150 premierowych piw - 93 zostały uwarzone przez browary stacjonarne, 38 przez browary kontraktowe, a 19 powstało we współpracy polskich i zagranicznych browarów. To wyraźny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku, co wynika również ze znacząco wyższej ogólnej liczby premierowych piw. Dynamika rynku wciąż jest wysoka, a konkurencja wśród browarów wzrasta. Konsumenci przyzwyczajeni są szerokiej dystrybucji piw rzemieślniczych oraz dużej różnorodności stylów i smaków, co daje im swobodę i komfort wyboru swojego ulubionego piwa.

Style z dodatkiem owoców

Dominującymi stylami, w których używano owoców jagodowych nadal są piwa kwaśne, IPA i APA oraz stouty. W porównaniu do 2018 roku trendy nie zmieniły się, choć na rynku pojawił się nowy styl - Pastry Sour, który charakteryzuje się między innymi dużym dodatkiem pulp i soków owocowych. Owoce łączone były z piwem różnymi sposobami. Do 70 piw trafił tylko jeden rodzaj owocu, w 43 piwach owoce współgrały z innym dodatkiem, 37 piw łączyło w sobie mieszanki różnych owoców jagodowych, w 26 smak owoców był podkreślony laktozą, a 11 piw dodatkowo poddano leżakowaniu w beczkach dębowych. Szczególnie często używanymi owocami były malina, czarna porzeczka i jagoda. Rzadziej dodawane były aronia czy agrest. Mniejszym zainteresowaniem piwowarów cieszyły się jagoda kamczacka, poziomka czy świdośliwka, co wynika w większości z nikłej dostępności tych owoców oraz braku znajomości tych owoców.

- Lokalność jest dziś wartością samą w sobie. Jednak dla producentów owoców jagodowych i polskich piwowarów rzemieślniczych jest ona też szansą na eksport. Owoce jagodowe są charakterystyczne dla naszego klimatu. Duże amplitudy temperatur, rocznych i dziennych, dają im intensywny smak i kolor. Nigdzie też na świecie nie produkuje się ich tak wiele. Cieszy fakt, że kraft docenia to bogactwo - mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. - Produkcja owoców jagodowych i piwny kraft to już dziś przykłady wybitnych kompetencji produkcyjnych i sukcesów eksportowych. W ich połączeniu ciągle drzemie wielki potencjał.


Jagodowe piwa rzemieślnicze promuje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw wraz ze Stowarzyszeniem Plantatorów Truskawki, Stowarzyszeniem Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Krajowym Stowarzyszeniem Plantatorów Czarnych Porzeczek, Stowarzyszeniem Plantatorów MiniKiwi. Projekt jest realizowanu we współpracy z Krajowym Zrzeszeniem Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA, Stowarzyszeniem Plantatorów Jagody Kamczackiej, przy wsparciu Fundacji Promocji Polskiej Borówki.