
Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w sądzie
Zarówno organizacje pozarządowe, jak i Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wesprą w sądzie biznesmenów. Skutkiem tego jest fakt, że więcej osób będzie mogło prowadzić nierejestrowaną działalność - za działalność gospodarczą nie będzie uznawana działalność, z której przychód w żadnym miesiącu nie przekracza 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Na ten moment limit ten wynosi 50 proc.
Przytoczona zmiana będzie wprowadzona za pomocą ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Nowelizacja ta czeka na podpis Prezydenta, który przewiduje zmiany w kilkunastu ustawach.
- Wszystkie zmiany łączy jedno: dają więcej wolności, ułatwiają życie obywatelom i przedsiębiorcom. Ta ustawa jest też zachętą, by różne środowiska społeczne zgłaszały swoje konkretne propozycje do naszej komisji. Zapraszamy do współpracy - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, przewodniczący komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji.
Co ważne, ustawa umożliwia reprezentowanie interesów w postępowaniu sądowym związanym z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością przez organizację pozarządową, do której należy ów przedsiębiorca. Również Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców otrzyma większe uprawnienia. Będzie on mógł reprezentować przedsiębiorców przed sądami powszechnimi w sprawach dotyczących prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Co jeszcze zmienia ustawa? Między innymi wprowadza zmianę w kodeksie postępowania administracyjnego. Według niej decyzja wydana w pierwszej instancji, od której uzasadnienia organ odstąpił z powodu uwzględnienia w całości żądania strony, jest ostateczna. Według nowelizacji, część ogłoszeń sądowych i komorniczych ma być publikowana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, nie zaś w prasie ogólnopolskiej i lokalnej.