Przygotowania do europejskiej selekcji Bocuse d'Or trwają

Przygotowania do europejskiej selekcji Bocuse d'Or trwają

Przygotowania do europejskiej selekcji Bocuse d'Or ruszyły jeszcze w starym rok, jednak organizatorzy europejskiej rozgrywki zostali zmuszeni do przesunięcia terminu konkursu. Wszyscy mają nadzieje, że data 15-16 października 2020 jest ostateczna a reprezentant Polski Jakub Kasprzak wspierany przez Patryka Paczkowskiego (commis) będzie mógł zaprezentować się na arenie międzynarodowej w Tallinie.

Dla Jakuba Kasprzaka to kolejny wielki krok do spełnienie zawodowego marzenia. Kilka lat temu szkolił się w Instytucie Paula Bocuse w Lyonie a dzisiaj pod okiem mentorów trenuje by jak najlepiej wypaść w Estonii.

W przygotowaniach reprezentanta Polski bierze udział cały sztab ludzi, zaś w Team Poland znajdują się:
- Jakub Kasprzak - candidate
- Patryk Paczkowski - commis
- Adam Chrząstowski - President /Jury member
- Tomasz Purol - official coach
- Dominik Brodziak - technical coach
- Dorota Karwacka - promotion team manager

Poza ścisłym gronem, które pracuje z kandydatem i jego pomocnikiem, w tym roku Akademia Bocuse d'Or Poland zaprosiła wielu znakomitych szefów kuchni, którzy jako Chefs Patrons chętnie wspierają radą i doświadczeniem podczas treningów. Na tym etapie przygotowań dołączyli szefowie, których nikomu nie trzeba przedstawiać, bo ich nazwiska mówią same za siebie, a mianowicie: Kurt Scheller, Jerzy Pasikowski oraz Bartosz Peter.

- Bardzo się cieszę, że wielu szefów kuchni wspiera naszego kandydata w przygotowaniach. To bardzo ważne i ma to większy wymiar. To oczywiście ogromna wiedza i doświadczenie wielu osób, różne punkty widzenia, ale to również wsparcie szefów z innych środowisk, poza podziałami, ponad wszystko dla wyższego dobra jakim jest zaprezentowanie Polaka na arenie międzynarodowej. Dlatego jako Head Chef Akademii Bocuse d?Or Poland bardzo dziękuję za to zaangażowanie. - powiedział Adam Chrząstowski

Po raz pierwszy w historii konkursu, Bocuse d'Or Europe odbędzie się w północnowschodniej Europie. Po Norwegii, Szwajcarii, Belgii, Szwecji, Węgrzech i Włoszech przyszedł czas na Estonię, która w połowie października będzie gościła kandydatów biorących udział w kontynentalnej rozgrywce Bocuse d'Or.

Kandydaci będą mieli do przygotowania dwa dania: jedno vege - serwowane dla czternastu osób i podane wyłącznie na talerzach, wydane po 5 godzinach od rozpoczęcia konkursu oraz drugie danie z mięsa - serwowane dla czternastu osób na platerze i wydane 35 minut po daniu vege. Produkty obowiązkowe do przygotowania podczas konkursu to:
Danie na talerzu (vege): sum
Danie na platerze:
- przepiórka przygotowana wraz z wątrobą i sercem (przygotowanie i interpretacja tematu są
dowolne)
- jajko przepiórcze
Poza obowiązkowymi produktami każdy z kandydatów będzie musiał wykonać dwa sosy, wykorzystać co najmniej trzy dodatki oraz wpleść w danie coś od siebie, tzn. użyć składnik pokazujący wpływ tradycji kulinarnej swojego kraju (mogą to być zapachy, smaki, produkty,
przyprawy itp.).

- Z uwagi na zmianę terminu europejskiej selekcji, cała koncepcja przygotowania dań i wykorzystania konkretnych produktów z przyczyn oczywistych musiała ulec zmianie. Nie jest to prosta sprawa od nowa skomponować danie, gdy pierwotna wersja, do której trochę dochodziliśmy i już przetrenowaliśmy wydawała się idealna. Cóż, wymagało to od nas a przede wszystkim od Kuby jeszcze większej kreatywności, zresztą nadal dopracowujemy poszczególne elementy. - powiedział Tomasz Purol, oficjalny trener Team Poland

Ta najbliższa europejska edycja konkursu z pewnością będzie pełna emocji i wzruszeń, zarówno kandydaci i ich drużyny oraz członkowie jury będą świętować w tych dniach doskonałość i kreatywność na cześć Szefa Stulecia i założyciela konkursu Paula Bocuse.

www.bocusedorpoland.pl