
Ratunku! Zapomniałem wnieść opłaty za alkohol!
W praktyce zawodowej adwokata zajmującego się na co dzień doradztwem w branży gastronomicznej są takie trzy elektryzujące okresy w roku, kiedy większość telefonów od restauratorów dotyczy w zasadzie wyłącznie jednej kwestii. Dzieje się tak na początku lutego, czerwca i października. Najczęściej słyszę wtedy: "Pani mecenas! Zapomniałem uiścić opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu! I co teraz? Czy moje pozwolenie właśnie wygasło?!". Nie da się jednocześnie ukryć, że terminy wnoszenia opłat za korzystanie z przedmiotowych zezwoleń i konsekwencje ich przekroczenia w postaci wygaśnięcia posiadanych zezwoleń są wyjątkowo rygorystyczne. Czy można tę sytuację jednak jeszcze jakoś uratować?
Opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych
Jak wiadomo, opłaty publicznoprawne to w polskiej administracji wręcz kluczowa sprawa, a bez uiszczenia takiej opłaty w urzędzie nie załatwisz praktycznie żadnej sprawy. Nawet jeżeli chcesz posłużyć się udzielonym Ci pełnomocnictwem, musisz uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 złotych. Nie inaczej jest z pozwoleniami na sprzedaż alkoholu. Za korzystanie z nich Ty jako przedsiębiorca zobowiązany jesteś uiścić odpowiednią opłatę roczną, przy czym w pierwszym roku jest to opłata stała, w wysokości wynikającej wprost z ustawy, zaś w kolejnych latach wysokość tej opłaty zależna jest od wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim. Uzyskane w ten sposób środki gminy przeznaczają na podejmowanie działań w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, w tym pomocy rodzinom, w których występują problemy alkoholowe. Sądzę, że to, co napisałam, jest wiadome każdemu restauratorowi posiadającemu zezwolenie na sprzedaż alkoholu i stanowiło dla Ciebie raczej przypomnienie, aniżeli nowe informacje. Przejdźmy jednak do terminów.
Termin wniesienia opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu to rzecz święta
Opłatę za korzystanie z udzielonych Ci zezwoleń możesz ponieść, według własnego wyboru, w trzech równych ratach, płatnych w terminie do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego lub jednorazowo w terminie do 31 stycznia danego roku kalendarzowego. Oznacza to, że aby uznać, że dochowałeś terminu uiszczenia tejże opłaty, powinieneś posiadać potwierdzenie zlecenia dokonania przelewu tytułem korzystania z zezwolenia na sprzedaż alkoholu nie później niż o godzinie 23:59 31 stycznia, 31 maja i 30 września każdego roku. A jeżeli z Twojego potwierdzenia wynikało będzie, że przelew został zlecony nawet o godzinie 00:01 1 lutego, 1 czerwca lub 1 października, oznacza to, że znalazłeś się niestety w tarapatach.