Restauracje i hotele: sytuacja finansowa

Restauracje i hotele: sytuacja finansowa

Obostrzenia, odwoływanie rezerwacji i oczywiście kolejne fale COVID-19, pogarszają sytuację finansową przedstawicieli HoReCa. Więcej niż połowa badanych z tego sektora prognozuje pogorszenie płynności finansowej i potrzebuje dodatkowej gotówki na bieżącą działalność - wynika z Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Barometr EFL

Barometr EFL jest to prognozowana na dany kwartał, kondycja finansowa firm MŚP. Jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe).

Wpływ pandemii na sektor HoReCa

Na niższą w porównaniu do poprzedniego kwartału wartość dla HoReCa największy wpływ miały prognozy w obszarze sprzedaży.

  • 52,5 proc. hoteli, restauracji i firm cateringowych prognozuje spadek zamówień w swoich lokalach w pierwszych trzech miesiącach tego roku. To najwyższy wynik wśród sześciu badanych branż. Tylko 4 proc. ankietowanych liczy na większą sprzedaż, a 42,5 proc. nie spodziewa się większych zmian w porównaniu do ostatnich miesięcy ubiegłego roku.

Wszystko to ma wpływ na pesymistyczne prognozy sprzedażowe, które nie pozostają bez wpływu na płynność finansową. Jej pogorszenia spodziewa się niemal połowa przedsiębiorców (49 proc.), również najwięcej wśród 6 badanych sektorów. 51 proc. przedsiębiorców prognozuje większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne.

HoReCa najboleśniej odczuwa i będzie odczuwać ekonomiczne efekty pandemii. W dodatku galopująca inflacja, wzrost cen energii, gazu, podatków oraz presja płacowa wśród pracowników, to  może być efektem, następnych problemów finansów hoteli, restauracji, kawiarni i  barów.

Inwestycje w sektorze HoReCa

W przypadku planów inwestycyjnych, wśród badanych przedstawicieli HoReCa dominuje stagnacja - odsetek MŚP nieprzewidujących zmian wyniósł 95 proc. Nikt nie wskazał na zwiększenie inwestycji, a 5 proc. spodziewa się ich obcięcia.

Wartość głównego indeksu Barometru EFL na I kwartał 2022 r. wyniosła 48,9 pkt, o 1,4 pkt mniej niż w IV kwartale 2021 r.

Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego, a jego wyniki są publikowane co kwartał. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm z całej Polski. Aktualna edycja badania odbyła się od 10 do 24 stycznia 2022 r.